Domů     Vymalovala jsem kuchyň
Vymalovala jsem kuchyň
5 minut čtení

Vnoučata mi darovala věc, po které jsem tajně toužila už dlouho. Tlakový hrnec! Luxusní a pořádně veliký. Abych v něm mohla uvařit co největší množství dobrot!

Blížily se moje narozeniny a já tušila, že dostanu opět nějakou tu noční košili, voňavku a bonboniéru. Napadlo mě, že tentokrát si o dárek nějak nenápadně řeknu. Abych dostala konečně to, po čem moje srdéčko touží! Něco, co mi udělá opravdovou nefalšovanou radost!

Netušili, co si doopravdy přeji

„Ludvíku, prosím tě, nemohl bys říct dceři, že bych si tentokrát k narozeninám přála nové plechy do trouby?“ poprosila jsem manžela, ale ten podivil: „Prosím tě, co to je za dárek! Plechy!“ Trochu mě tou reakcí naštval.

To si nemohu přát něco, co mi udělá radost? To musím pořád předstírat nadšení z věcí, kterých mám víc, než do smrti dokážu využít? „Jo! Chci plechy. A taky papiňák, nové ostré nože a možná dokonce i tavnou pistoli! A také soupravu nových příborů.

A zapékací mističky! Mohla jsem pokračovat dál a dá, ale výraz mého muže mě zastavil.“ Bouchla jsem naštvaně dveřmi a šla se uklidnit do obchodu. Měli tam zrovna slevičky na hrnce. Ty jsem potřebovala taky. Pořád šetřit mě nebavilo.

Chtěla jsem si udělat radost novými věcmi. To snad nebylo tak hrozné!

Velké překvapení

Po návratu z nákupů se mnou manžel nemluvil. Druhý den ho to přešlo, ale o našem rozhovoru už mezi námi nepadla ani zmínka. Pomalu jsem se smiřovala s tím, že vše, co jsem vyjmenovala, si prostě koupím postupně sama.

O narozeninách mě ale čekalo velké překvapení. Vlastně, hodně velkých překvapení! Dcera mi věnovala nejen plechy, ale i novou formu na bábovku a šunkovar. Měla jsem ohromnou radost! Vždyť všechno, co jsem si přála, bylo kvůli dětem a vnoučatům.

Všichni se stravovali podivně. Dcera jedla jen syrovou stravu a nutila k tomu i manžela. Ten, aby měl od ní klid, předstíral, že nic jiného nejí, ale tajně se cpal na rohu v bufetu gulášovou. Když jsem ho náhodou přistihla, prosil mě, abych to na něho neříkala!

Byl to pěkný padavka! Vnoučata mi slavnostně předala ohromnou krabici, krásně zabalenou a obvázanou růžovou mašlí. Prý je to výbava pro nevěstinku!

Těšila jsem se

V krabici jsem našla nádherný tlakový hrnec. Nějaký nejnovější model! Byla jsem z té lesklé krásy úplně unešená. Málem bych si zapomněla rozbalit dárek od manžela. Tavná pistole v růžové barvě, sada nějakých korálků a další věci ke kutění a tvoření.

Úplně mě dojal! Skoro jsem se těšila na konec oslavy. Ne, než bych se svými mladými nebyla ráda, ale nemohla jsem se dočkat, až ten hrnec postavím na plotnu a něco dobrého v něm uvařím. Měla jsem samozřejmě na mysli pořádný kus flákoty, ale maso bylo zmrzlé.

Nic, co bych rychle mohla strčit do hrnce, nebylo po ruce. „Udělám hrachovou polévku,“ napadlo mě. To přece nebude nic tak těžkého. Alespoň to nebude tak dlouho trvat. V tlakovém hrnci je přece všechno za chviličku.

Je jedno, zda hovězí nebo nějaká ta luštěnina…“ myslela jsem si a byla přesvědčená, jak jsem chytrá. No, za chvíli jsem se měla přesvědčit, že se hodně mýlím.

Vyplašil mě sykot

Aniž bych si přečetla návod, napustila jsem do hrnce vodu, nasypala hrách a nějaké to koření. Zbývalo jen zapnout plotýnku! „Miládko, pojď sem rychle. To musíš vidět!“ volal na mě manžel od televize a já mu nedokázala odmítnout.

Neměla jsem chuť koukat, kdo ví, na co, když zrovna zkouším nové kuchyňské vybavení. Ale tolik mě dojal tím svým dárkem, že jsem ho nechtěla zklamat. V televizi dávali zrovna reklamu na nějakou horkovzdušnou troubu.

Manžel mi asi chtěl udělat radost a hned se nabízel, že tu troubu objedná. „Taky by se nám hodila, ne?“ ptal se vemlouvavě a já hned kývla. Taková hezky červená bedýnka by se v kuchyni vyjímala!

Obdivně jsem sledovala reklamu, když se z kuchyně ozval nějaký podivný zvuk. Sykot, či co. Sykot spojený s bubláním! „Co se to děje?“ ptala jsem se a manžel vyskočil z křesla. Myslel, že hoří!

K hrnci musel s deštníkem

Společně jsme vtrhli do kuchyně. Ale jen na práh, dál to nešlo. Z tlakového hrnce stříkala jakási šedozelená hmota. Kolem dokola. Stěny byly tím blátíčkem už pěkně vymalované!

Píst na poklici tlakového hrnce se otáčel čím dál rychleji a kašička vytékající pod ním tryskala čím dál prudčeji. K hrnci se nedalo přiblížit! Jak ho vypnout? Chvíli jsme oba bezmocně pozorovali tu zkázu. Potom manžel vyhrkl:

„Počkej!“ Odběhl do předsíně a vrátil se s deštníkem. Skočil ke sporáku a hrnec konečně vypnul. Trvalo dost dlouho, než se překotný var změnil v tiché bublání. Podlaha i stěny byly k nepoznání. Z lustru kapala hrachová kaše.

Ani okno už nebylo tak průhledné, jako před chvílí. „No, tak máš konečně tu svoji radost. Co si budeš přát k příštím narozeninám?“ zeptal se mě s ledovým klidem Ludvík a odkráčel pro kbelík s mopem. Čekalo nás velké gruntování!

Milada P. (59), Chomutov

Související články
3 minuty čtení
Často čtu příběhy o prarodičích, kteří nesmí dávat vnoučatům sladkosti, protože si to jejich děti nepřejí. A pak si vzpomenu, jak je to u nás... Dceru jsem si doslova vymodlila. Když se narodila, bylo to jediné miminko v rodině, proto ji všichni náležitě rozmazlovali, včetně mě. Navzdory té naší nevýchově z ní nakonec vyrostla šikovná holka, která věděla, co chce. Vychovávat neuměla! Vzal
3 minuty čtení
Seděla jsem na terase naší chatky a byla bezradná. Postrádala jsem zlatou náušnici a prsten po mamince. Podezírala jsem všechny. Ležela jsem na zahradě a opalovala se. Měla jsem napečeno, už jen hosté chyběli. Čekala jsem dceru s rodinou. V jednu chvíli jsem si prohrábla vlasy a s hrůzou zjistila, že mi chybí zlatá náušnice. Bude v posteli! Vyskočila jsem a běžela ji najít. Raději jsem sunda
2 minuty čtení
Pořád básnila o princi na bílém koni. Od školky. Možná by se jí to v životě i povedlo, kdybych tu nebyla já a moje skvělé intriky. Bylo to tak snadné! S kamarádkou Markétou jsme chodily do školky, pak do školy a nakonec jsme spolu seděly v lavici i na střední. Byla to holka plná snů a naivních představ o životě. Vysnila si prince z pohádky, za kterého se jednou vdá, a vdávat se bude jedině z
2 minuty čtení
Nikdy člověk neví dne ani hodiny. Žila jsem si šťastný život, než přišla strašlivá zkouška. Ti, co mi dali podporu, byli mí nejbližší. Zdraví mi ale vrátilo moře. Bývá to rychlé a nečekané. Tak mi to líčili známí, a já jsem si to měla asi vyzkoušet na vlastní kůži. Najednou jsem zestárla o dvacet let. Ještě šedesátku jsem oslavila jako zdravá a přitažlivá žena, a o pár měsíců později by mě nikd
3 minuty čtení
Svět je malý a o náhody tu není nouze. A právě jedna taková náhoda úplně změnila našemu příteli Karlovi život, a určitě k lepšímu. Už je to dávno, ale nikdy na to nezapomenu. Byli jsme ještě docela mladí, šli jsme s manželem na procházku a potkali jsme jednu známou s kočárkem. Znali jsme ji jen trochu, ale i tak jsme se s ní zastavili, abychom se zeptali, jak se jí daří, a abychom pochválili v 
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dostal strach, že mu Dyková uteče?
nasehvezdy.cz
Dostal strach, že mu Dyková uteče?
Karty se obrátily? Ještě donedávna byla právě herečka známá ze seriálu Případy mimořádné Marty, Tatiana Dyková (47), za tu, která je v manželství tak trochu jako páté kolo u vozu. Herec ze seriálu P
Pátá vůně z úspěšné kolekce Montblanc Legend
iluxus.cz
Pátá vůně z úspěšné kolekce Montblanc Legend
Montblanc Legend Elixir je první vůní z kolekce v koncentraci parfému, díky čemuž je tou nejvýraznější a nejmocnější verzí vůní Legend. Tato fougére-ambrová kreace objevuje totální vyjádření maskulini
Půvab alpských jezer v Rakousku
nejsemsama.cz
Půvab alpských jezer v Rakousku
Je čas udělat si plány na léto! Co takhle vyrazit za turistikou i nádherným koupáním k jezerům Rakouských Alp? Přinášíme ty nejlepší tipy! Kde jsou nejhezčí pláže, pohodové stezky a kde si užijete plavby lodí? Achensee Ledovcovému jezeru Achensee se přezdívá „Tyrolské moře“. Jde o největší jezero v Tyrolsku, asi tři a půl hodiny jízdy od českých hranic. Září tyrkysovou modří a jeho břehy jsou
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
epochanacestach.cz
Nové Dokumentační centrum v Norimberku otevře začátkem léta
Německo upevňuje svou pozici jedné z nejvyhledávanějších evropských turistických destinací. Nejnovější kulturní projekty, otevření inovativních muzeí a velkolepé rekonstrukce historických památek přitahují návštěvníky z celého světa. V nadcházejících měsících se zde propojí kultura, historie i moderní zážitky do jedinečné nabídky turistických míst – přinášíme jejich výběr. Po přibližně pětileté přestavbě se koncem května nebo začátkem
Těžký průběh respiračních viróz může zvýšit riziko rakoviny plic.
epochalnisvet.cz
Těžký průběh respiračních viróz může zvýšit riziko rakoviny plic.
Rakovina plic představuje dlouhodobě jedno z nejobávanějších a nejzákeřnějších onkologických onemocnění. V počátečních stádiích se totiž většinou nijak neprojevuje příznaky, pacienti tak často přicházejí k lékaři až s pokročilým onemocněním.   Zatímco hlavním a nezpochybnitelným rizikovým faktorem zůstává kouření tabáku, nejnovější vědecké poznatky ukazují, že naše plíce mohou ohrozit i prodělané těžké virové infekce. Podle
Slané muffiny s fetou
tisicereceptu.cz
Slané muffiny s fetou
Výborné slané sýrové muffiny se špenátem a kořením si zamilujete po prvním kousnutí. Suroviny na 12 kusů 4 lžíce olivového oleje 1 stroužek česneku 200 g listového špenátu 300 g hladké mouky
Luxus na hraně šílenství: Kleopatra vypije perlu, aby dokázala, jak moc je bohatá
epochaplus.cz
Luxus na hraně šílenství: Kleopatra vypije perlu, aby dokázala, jak moc je bohatá
Hostina vrcholí. Marcus Antonius se usmívá, tolik přepychu už snad ani nelze překonat. Jenže Kleopatra se jenom klidně natáhne pro perlu, která zdobí její ucho … a všichni v sále náhle ztichnou. To, co udělá vzápětí, vstoupí do dějin jako jeden z nejodvážnějších symbolů moci a bohatství. „Deset milionů sesterciů za jedinou večeři,“ pronese egyptská
Komunistům navzdory: Ján Papánek řešil Únor 1948 na půdě OSN
historyplus.cz
Komunistům navzdory: Ján Papánek řešil Únor 1948 na půdě OSN
Nestojí o život v záři reflektorů. Mezi Papánkovy přednosti patří skromnost, zarputilost a ochota pomáhat druhým. Špičkový diplomat je oddaným spolupracovníkem prezidenta Beneše a zastáncem demokratického Československa. Jako chlapec stráví dva roky ve službě u sedláků v Dolních Uhrách a Rakousku. Jeho rodiče chtějí, aby se touto cestou pořádně naučil maďarsky a německy. Na studia
Musela jsem ji prostě uplatit!
skutecnepribehy.cz
Musela jsem ji prostě uplatit!
Často čtu příběhy o prarodičích, kteří nesmí dávat vnoučatům sladkosti, protože si to jejich děti nepřejí. A pak si vzpomenu, jak je to u nás… Dceru jsem si doslova vymodlila. Když se narodila, bylo to jediné miminko v rodině, proto ji všichni náležitě rozmazlovali, včetně mě. Navzdory té naší nevýchově z ní nakonec vyrostla šikovná holka, která věděla,
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
rezidenceonline.cz
Plevel ovládl váš trávník? Možná děláte tuhle zásadní chybu
Pokud váš trávník po zimě připomíná spíš flekatý koberec než lákavý zelený porost, není to náhoda. Jaro vždy nemilosrdně odhalí místa, kde plevel využil náskok, který získal ještě před začátkem sezóny. Dobrou zprávou je, že právě teď máte šanci změnit pravidla hry. Když půda volá o pomoc Důvod, proč se plevele na jaře chovají životaschopněji
Temná tajemství zvířecího světa: Proč se kytovci vydávají vstříc smrti?
enigmaplus.cz
Temná tajemství zvířecího světa: Proč se kytovci vydávají vstříc smrti?
Mezi zvířata, která jsou známá pro své údajné sebevražedné sklony, patří kytovci. Těmi jsou v tomto případě myšleni mořští savci, jako jsou především velryby, vorvani a delfíni. [gallery ids="1677
Průlom ve výzkumu: Virus Epsteina–Barrové může spouštět roztroušenou sklerózu
21stoleti.cz
Průlom ve výzkumu: Virus Epsteina–Barrové může spouštět roztroušenou sklerózu
Z nového výzkumu, za kterým stojí vědci z Karolinska Institutet, vyplývá, že reakce imunitního systému na běžný virus Epsteina-Barrové může poškodit mozek a přispět k rozvoji roztroušené sklerózy. Tyt