Domů     Mrtvý muž se v noci vrací domů
Mrtvý muž se v noci vrací domů

Když mi vnuk Daniel řekl, že si povídá s mým mrtvým manželem, nevěřila jsem mu. Jenže pak se stalo něco zvláštního.

Před čtyřmi lety mě potkala nečekaná smrt mého milovaného manžela Antonína. Byla jsem tím zcela zdrcená. Ještě hůř na tom však byl vnuk Daniel, který svého dědečka moc miloval. Smrt Antonína nás s vnukem ještě více semkla.

Chtěl proto trávit hodně času právě se mnou. Chtěl, abych mu o Antonínovi vyprávěla, společně jsme si prohlíželi staré rodinné fotografie a vzpomínali na něj. Při jedné návštěvě se ale začal vnuk chovat zvláštně.

Báječný otec i manžel

Nikdy by mě nenapadlo, že Antonín zemře dříve než já. Neměl jediný zdravotní problém, nikdy si na žádné bolesti nestěžoval, přesto si ho někdo přál už tam nahoře mít. Byl to báječný chlap. Prožili jsme spolu více než čtyřicet let.

Poznali jsme se ve dvaceti letech a byla to láska na první pohled. Vzali jsme se přesně po roce od našeho seznámení. Samozřejmě měl, stejně jako jiní, dobré i špatné vlastnosti. Ale nikdy jsme se spolu do krve nepohádali.

Dalo se s ním normálně diskutovat, takže když se naskytl nějaký problém, probrali jsme to spolu a našli řešení. Byl mojí oporou, přítelem a životní láskou.

Milovaný vnouček

Manžel byl čestný muž, pracovitý a oddaný své rodině. Miloval mě i naši dceru Lucii. Mezi jeho špatné vlastnosti bych zařadila snad jen to, že měl zvláštní smysl pro úklid. Byl to typický pedant a puntičkář. Právě kvůli tomu jsme se tu a tam pohádali.

Když Lucie porodila našeho vnuka Daniela, my s Antonínem jsme pro nic jiného nežili. Daniel byl už odmalička moc roztomilý, hodný a měl zvídavý kukuč. Bylo to naše štěstí.

Já jsem ho jako klasická babička, jak se patří, rozmazlovala a Antonín ho zase učil všelijaké věci.

Dědeček učitel

Jakmile Daniel povyrostl, snažil se ho manžel všechno naučit, protože jeho otec byl pořád na cestách a malý ho postrádal. Nejvíce Antonín učil Daniela samozřejmě pořádku.

Vždycky mu ukázal, jak mají být poskládané hrníčky, nebo když je obraz nakřivo, jak ho má přesně narovnat, jak si má třídit oblečení, hračky a tak dále. A Daniel na svém dědečkovi visel očima a hltal každé jeho slovo.

Odešel zcela nečekaně

Já se tajně někde za rohem smála. Vychovával z něj dalšího puntičkáře. Daniel ale dědu zbožňoval, a tak jsem do toho nezasahovala. Viděl v něm vzor a o to šlo. Manžel zkrátka chtěl, aby z vnuka vyrostl slušný a pořádkumilovný člověk.

Určitě by ho naučil mnoho dalších věcí, ale bohužel zcela nečekaně zemřel. Dostal za jízdy infarkt. Stala se kvůli tomu ošklivá nehoda, kterou jako jediný nepřežil.

Přijel ke mně na víkend

Jak už to u smrti milovaných osob bývá, manželův náhlý odchod mě zcela zničil. Kdo na tom byl ale podstatně hůř, byl právě malý vnuk. V šesti letech už dítě takovou ztrátu chápe a cítí bolest a smutek stejně jako my dospělí.

Často mi od dcery volal, jen aby se zeptal, jak se mám. Při jednom hovoru si přál, aby ke mně mohl přijet na víkend. Souhlasila jsem. Také jsem se cítila opuštěně a smutně, a tak jsem vnukovu společnost moc uvítala.

Chodil po domě uprostřed noci

Když mi vnuk řekl, že by chtěl spát v posteli, kde spal děda, samozřejmě jsem kývla. Manžel by byl určitě rád, kdyby to věděl. Celý den jsme leželi ve fotkách a vzpomínali na dědu. Blížil se čas spánku a my se šli uvelebit do postele.

Usnula jsem poměrně rychle. Daniel podle všeho také. V noci jsem se však zničehonic probudila a všimla jsem si, že místo vedle mě je prázdné. Běžela jsem se podívat po domě, kde Daniel je.

Ten v pyžamu chodil po obýváku a dával nakřivo obrazy. Pak začal posouvat věci na poličkách.

Chodil k nám i po smrti?

Nechápavě a současně užasle jsem vnuka chvilku pozorovala. Pak jsem se ho zeptala: „Co to tady děláš?“ Daniel se na mě podíval a prohlásil: „Babi, děda mě poprosil, abych tady udělal menší nepořádek, aby se nenudil, až zase přijde,“ řekl vesele.

„Až zase přijde? Miláčku, děda je ale mrtvý, ten už nepřijde,“ řekla jsem něžně. „Babičko, to si myslíš ty, ale děda sem pořád chodí a je rád, jak hezky uklízíš.

Jen se nudí, když přijde, a chce po mně, abych udělal nepořádek, a on to pak uklidí, tak jako kdysi,“ pronesl.

To je přece nemožné! Nebo ne?

Vzala jsem Daniela za ruku, abych ho odvedla zpátky do postele. Ještě jsem se ve dveřích otočila a podívala se do obýváku na ten nepořádek, který nadělal. „Ráno to spolu uklidíme, jo?“ zašeptala jsem.

Vnuk zakroutil hlavou a řekl, že to děda stihne, než vstaneme. A skutečně. Ráno bylo všechno uklizené přesně tak, jak to dělával manžel, když byl ještě naživu. Tekly mi slzy po tváři. Nevěřila jsem tomu.

Pořád jsem si myslela, že to vnuk uklidil někdy brzy ráno. Jenže další noc jsme provedli to samé. A ráno bylo vše zase uklizené. Že by se manžel skutečně vracel, aby uklidil tak, jak to měl rád?

Dana L. (62), Hradec Králové

Předchozí článek
reklama
Související články
6.12.2023
Když můj muž tu práci přijal, bývalý hrobník mu kladl na srdce, aby se nezdržoval na hřbitově po jedenácté. Jednou ho ale neposlechl. Byl pátek, na kostele právě odbilo šest hodin večer a můj manžel se vydal do práce. Funkci hrobníka v obci, kam jsme se před pár týdny přistěhovali zastával nově, říkal tehdy, že to bude fajn přivýdělek. Slunce už zapadalo, prošel hřbitovní branou a zamířil k 
5.12.2023
Ze spaní mě probudilo děsivé stvoření. Mělo rohy a ocas. Místo do pekla mě vyvedlo ven z domu. Najednou se ozvala rána jako z děla. Bylo to tehdy v předvánočním čase, kdy chodí čert a Mikuláš. Byla jsem ještě malá holčička. Tenkrát mě hlídala babička, která bydlela v malém domku, kolem kterého pobíhalo všelijaké zvířectvo – husy, slepice, kočky i starý pes Azor. Bývala jsem tam moc ráda. Byl
5.12.2023
Před spaním jsem myslela na svého syna tak usilovně, že se najednou objevil naproti mně. V tu chvíli se mu prý v cizině zdál sen o mně a o domově. Tento příběh se mi přihodil před dvaceti lety. Bylo to zvláštní propojení mezi mnou jako matkou a mým synem Jakubem, který byl dlouhodobě v cizině. Pracoval až za oceánem a neviděli jsme se už přes rok, ani na Vánoce bohužel nepřijel. Měli jsme sp
5.12.2023
Jako zedník jsem měl na hradě vybourat dveře do tajného pokoje, kde podle legendy věznil tamní pán svou dceru. Během práce se mi asi povedlo vysvobodit ducha. Stál jsem na posledním schůdku točitého schodiště, které se táhlo do posledního patra hlásky hradu. Byl jsem tam naposledy jako malý kluk. Pamatuji si na výklad průvodkyně, která nám řekla, že zdejší kruhová místnost má několik zajímav
3.12.2023
Sestra zemřela, když mi bylo sedmnáct. Byla o patnáct let starší, a tak se po smrti maminky stala mojí největší oporou. Vychovávala mě a naučila se o sebe postarat. Byla jsem v podstatě takové její nejstarší dítě, její děti byly jen o málo let mladší než já. Po smrti sestry, která pro mě byla těžkou ranou, jsem se odstěhovala z rodného kraje. Pak už jsem tam nejezdila. Žila jsem v naprostém odt
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3