Domů     Vnučka se o mě postará
Vnučka se o mě postará
4 minuty čtení

Někdy prostě neuděláte to, co byste měli a pak dlouhá léta litujete a sama za sebe se stydíte. Naštěstí i osud bývá občas k člověku milosrdný. Ke mně alespoň byl.

Eliška dneska celá září. „Ahoj babi, Honza mi dneska konečně zavolal!“ Mám velkou radost spolu s vnučkou. Tak moc si přeju, aby jí konečně vyšel nějaký vztah. A tenhle Honzík se zdá být docela v pohodě. Ne jako ti předešlí, u kterých se Eliška pěkně spálila. Zasloužila by si skvělého partnera, vždyť život se s ní vážně nemazlil.

Dcera si říct nedala

Ilonka byla dost svá už jako malá holčička. S manželem jsme se s ní dost natrápili. Nechtěla poslouchat, byla velmi tvrdohlavá a dost velký vztekloun. Klidně dokázala rozmlátit v afektu panenku o schody našeho domu.

Dnes už musím přiznat, že jsme výchovu prostě moc dobře nezvládli. Neposlušnost jsme řešili tresty, později přicházely stále častější hádky a konflikty. Všichni jsme toho už měli dost. A Ilona se nakonec sebrala a z domu odešla.

Žila si po svém

Odešla sice zbytečně brzy, ale všem se tehdy ulevilo. Jí, i nám s manželem. Ilona stejně nebyla na učení, a tak nastoupila brzy do práce jako prodavačka. Jejím odchodem se paradoxně naše vztahy zlepšily a ona nás pravidelně navštěvovala.

I když byla k nám celkem otevřená, už tehdy jsem ztrácela přehled o jejích neurovnaných partnerských vztazích. Pak přišla s tím, že je těhotná, ale s kým, to tak docela přesně nevěděla. A tehdy řekla větu, která nás definitivně rozdělila. Prý je jí jedno, kdo je otcem, ona stejně to dítě nechce.

Rozešli jsme se nadobro

To jsem nedokázala dceři odpustit. To, že nechce dítě, že je rozhodnutá ho dát pryč, jsem nechápala. Myslela jsem si ale tehdy, že chce jít na potrat. Jenže jsem netušila, že na tuto možnost už je příliš pozdě.

To, že Ilona nabídla dítě k adopci, jsme se s manželem dozvěděli až za dva roky. V té době jsme s dcerou už nebyli v kontaktu. Po té velké hádce, kdy měla jít údajně na potrat se totiž zcela odmlčela. A to, že se nám narodila vnučka jsme vůbec nevěděli. A bohužel jsme ani netušili, kde dceru hledat.

Moje selhání

Celý život si budu ale vyčítat, že jsem tenkrát nic neudělala. Dceru jsem nekontaktovala, tu informaci o „údajné“ vnučce jsem dál nezkoumala. Už jsme se tehdy s manželem nějak smířili s tím, že dceru nemáme. A tedy nemůžeme mít ani žádná vnoučata.

Ale přesto mě stále straší představa, žemožná šlo ještě tehdy zařídit, aby naše vnučka vyrůstala s námi. Takhle nám nezbývalo nic jiného, než abychom žili s manželem sami pro sebe až do jeho předčasné smrti.

Zůstala jsem sama

Najednou ze mě byla vdova bez rodiny. Samota na mě strašně doléhala. Neměla jsem žádné přátele, protože dokud žil manžel, vystačili jsme si spolu téměř sami. Navíc mi nedávno diagnostikovali počínající Parkinsonovu nemoc.

Začala jsem mít vážné obavy o to, co bude se mnou dál. A právě té chvíli kdosi zazvonil u mých dveří. Když jsem otevřela, stála tam Eliška, mladá krásná žena, jakoby vypadla mé dceři z oka.

Chtěla mě najít

Bylo to krásné setkání a dlouhé vyprávění. Eliška byla sice daná hned po narození k adopci. Její adoptivní rodiče ji však ve čtyřech letech vrátili zpátky do děckého domova. Důvodem snad bylo to, že se jim narodily dvě vlastní děti.

Eliška tak zůstala dalších řadu let v děcáku. Když odmaturovala, vydala se do života mimo domov. A jak se ukázalo, uměla si poradit. Časem ale dospěla k závěru, že by alespoň někoho ze své původní rodiny chtěla poznat. A začala hledat své prarodiče. Tak došla až k mým dveřím.

Je mi to moc líto

Žili jsme léta s manželem v přesvědčení, že naše domnělá vnučka vyrůstá v adoptivní rodině a nebylo by dobré do toho nějak zasahovat. Jenže když Elišku adoptivní rodina vrátila, možná jsme měli šanci ji získat my. Nemusela tak dlouho žít v děcáku.

Cítím hroznou vinu. Eliška mi ale nic nevyčítá. Je šťastná, že konečně má nějaké příbuzné. Chtěla by ještě najít matku. Ale moje dcera se někam ztratila, nevím kam. Sama si kladu otázku, jestli bych ji já také chtěla vidět. Nejsem si tím jistá.

Moje vnučka se o mě stará a říká, že už mě neopustí. Neví zatím, co všechno má nemoc v budoucnu obnáší, ale chci věřit tomu, že mě vážně neopustí.

Božena H. (65), jižní Morava

Předchozí článek
Další článek
Související články
2 minuty čtení
Je to pech, když mužem vašich snů je švagr. Byla bych mu mnohem lepší ženou, než moje sestra. Nezasloužila si ho. Musel zjistit, jaká doopravdy je. Už na začátku puberty se vztah mezi mnou a starší sestrou Jindrou zhoršil. Jindra byla vždycky lepší než já. Kráčela jsem v jejím stínu a byla ve všem ta druhá. Dokud jsme byly malé, tak jsem to moc nevnímala, byla ke mně hodná a se vším mi pomáhala
3 minuty čtení
Naši jedinou dceru jsme s manželem bezmezně milovali. A to byla asi ta chyba, protože nás bez výčitek připravila o střechu nad hlavou. Vše, co jsme kdy dělali, dělali jsme s nejlepšími úmysly. Dlouho jsem nemohla otěhotnět a nakonec se to povedlo jen díky umělému oplodnění. Naše dcera byla náš splněný sen! Dali jsme jí vše Dělali jsme, co jsme jí na očích viděli. Ano, dnes vím, že to bylo
3 minuty čtení
Měl už dvě děti s jinou ženou, a proto další nechtěl. Já si to naše musela prosadit proti jeho vůli. Dnes mi za to děkuje, je vděčný, že Karolínu má. Když jsem svého Karla potkala, okamžitě mě okouzlil. Třebaže jsem byla o hodně mladší, doslova jsem se na něj přilepila. Až do té doby jsem nikdy necítila potřebu mít dítě. Ta ne­odolatelná touha přišla až s ním. Přitom to nebyl žádný prvopláno
2 minuty čtení
Od dětství jsem měla vždycky navrch já. Musela jsem být za hvězdu. Když mě ale opustil manžel, nesnesla jsem pomyšlení, že je sestra šťastná. V dětství jsem byla za tu chytřejší a šikovnější já. Byla jsem o dva roky starší a celá rodina si povídala, že jsem to já, kdo vybral ty nejúžasnější geny v celém příbuzenstvu. Nebyla jsem totiž pouze lepší než moje sestra Alice, ale také než všechny moje
5 minut čtení
Sedím u kuchyňského stolu a dívám se na stěnu, kde kdysi visely dětské kresby. Dnes tam je kalendář. Mé dny plynou stejně. Jen tiše, bez rytmu. Venku prší. Déšť stéká po skle jako slzy, které už nemám sílu vyplakat. Ono i plakat je zbytečné. Dospěla jsem k tomu, že některé věci už prostě jen jsou, jiné zmizely. Je stáří, zmizely radosti z let dávno zpět. Píši na stole, který pamatuje víc než já
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Třebíč: Město mnoha tváří
epochanacestach.cz
Třebíč: Město mnoha tváří
Malebné město Třebíč se rozprostírá uprostřed podhůří kopcovité krajiny Českomoravské vrchoviny. Třebíč mění svoji tvář po celý rok a nabízí vyžití v každém ročním období. Třebíčské památky lákají k návštěvě řadu turistů a jsou klenotem pro místní obyvatele. Jedinečnost třebíčských památek dokládá zápis baziliky sv. Prokopa a židovské čtvrti s židovským hřbitovem na Seznam světového kulturního a
Zahraniční inspirace pro zahradu
rezidenceonline.cz
Zahraniční inspirace pro zahradu
Světové nábytkářské firmy nabízejí kolekce stále luxusnější a nápaditější. Soustřeďují se především na movitou klientelu, která vyžaduje exkluzivní materiály, vypracované detaily, dokonalé řemeslo. K slavným designérům, jejichž produkty si můžete prohlédnout ve fotogalerii patří například Patricia Urquiola, Philippe Starck, Rodolfo Dordoni nebo Marcel Wanders. Exteriérový nábytek je k nerozeznání od kousků určených do interiéru. Díky současným
U přehrady jsem snila o své lásce
skutecnepribehy.cz
U přehrady jsem snila o své lásce
Zamilovala jsem se do černovlasého kluka, kterého jsem občas potkávala. Tajně, nikdo o tom nevěděl, on už vůbec ne. A měl holku. Moje sny o princi se nesplnily. Nebyla jsem ani dost hezká, ani dost zajímavá. Toužila jsem po dětech, po rodině, a to mladí muži zpravidla neradi slyší. A ještě ke všemu jsem se mizerně učila, a tak ode mě kluci nemohli ani opisovat.
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
epochalnisvet.cz
Nejkrásnější výhled Coachelly: residence snů v srdci pouště
Ačkoliv bylo toto honosné sídlo vyhlášeno prestižním americkým magazínem Robb Report za nejluxusnější rezidenci už před více než patnácti lety, díky architektonickému mistrovství si stále drží svůj nadčasový půvab…Čím je tato nemovitost, kterou si nyní můžete pořídit za 59 milionů dolarů, tak výjimečná?   Kalifornské údolí Coachella je známé nejen stejnojmenným hudebním festivalem, který každoročně
Malta – perla Středomoří plná zázraků
nejsemsama.cz
Malta – perla Středomoří plná zázraků
Chutě se tady mísí s historickými příběhy, vůní moře a neodolatelnou středomořskou atmosférou, s lehkým vánkem, teplým vzduchem a všudypřítomným sluníčkem. Maltská republika, souostroví ve Středozemním moři, které tvoří ostrov Malta, Gozo a Comino, je nejmenší členskou zemí Evropské unie. Nejčastěji místní průvodci připomínají příběh Odyssea a nymfy Kalipso, ale památky na Maltě odkazují na všechna období, kterými prošla, tedy Féničanů, Řeků, Římanů, Kartaginců,
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
iluxus.cz
Nothing představuje Phone (3): Skutečná vlajková loď, která inspiruje vaši kreativitu
Společnost Nothing dnes představila Phone (3), svůj první skutečně vlajkový telefon. Phone (3) představuje odvážný nový pohled na osobní technologie – takový, který je radostný, výrazný a nezaměniteln
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
nasehvezdy.cz
Loví Krbová na dětských hřištích chlapy?
V manželství herečky Ljuby Krbové (66) z nekonečného seriálu Ulice a spisovatele Ondřeje Neffa (79) to prý už delší dobu skřípe. Oblíbená herečka stále častěji uniká do práce a na cesty do exotickýc
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
epochaplus.cz
Námluvy a svatba JFK a Jackie Bouvierové: Muž má mít v páru hlavní slovo
Krásná, chytrá a trochu plachá, přesně taková je v roce 1951 Jacqueline Lee Bouvierová. Přesto má 22letá dívka o svém životě už tehdy úplně jasno. Touží po tom se dobře vdát, založit velkou a šťastnou rodinu a užívat si luxusu, který jí život nabízí. Půvabná Jacqueline Lee Bouvierová (1929–1994) narazí na mladičkého Kongresmana Johna Fitzgeralda Kennedyho
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
historyplus.cz
Ludvík Klega riskoval život pro druhé
Podílí se na organizaci zdravotní péče pro čs. legionáře. Během jejich ústupu přes Sibiř pomáhá sestavovat sanitní vlaky a zakládat kamenné nemocnice. Klega však není „pouze“ obětavý. Nejednou neváhá riskovat svůj život pro záchranu druhých… Když byl ještě chlapec, kvůli různým nemocem mu zemřeli otec a tři sourozenci. Nejspíš právě to byl důvod, proč se
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
enigmaplus.cz
3 záhadní primáti: Co o nich víme?
Jejich popisy jsou si velmi podobné. Jako kdyby šlo o stejný živočišný druh či jinak příbuzná stvoření. Řeč je o bájných primátech, kteří jsou výrazně ochlupení a zpravidla dosahují na výšku přes dva
Cesty, jak udržet města obyvatelná
21stoleti.cz
Cesty, jak udržet města obyvatelná
Do roku 2050 vzroste světová populace na 9,8 miliardy, přičemž 70 % z těchto lidí bude žít ve městech a jejich nejbližším okolí. Aby to bylo možné, je potřeba hledat inovativní řešení a dostupné techn
Křupavá domácí pizza
tisicereceptu.cz
Křupavá domácí pizza
Oblohu na pizzu lze podle libosti měnit, a pokaždé si tak připravit chuťově jinou variantu. Upečete stejně tak dobrou pizzu jako ve vaší oblíbené pizzerii. Ingredience 10 g sušeného droždí 1 lž