Domů     Dcera si chtěla lásku kupovat za peníze
Dcera si chtěla lásku kupovat za peníze
5 minut čtení

Dlouhá léta jsem si myslela, že naší dceři rozumím. Po tom, co se stalo, si tím už ale jistá nejsem. A poprvé v životě nevím, jak bych se měla zachovat.

Jana je jedináček. Nebudu zapírat, chtěli jsme to tak. Narodila se pár let před sametovou revolucí a protože jsme začali podnikat, sotva to bylo možné, rozhodli jsme se, že zůstane jedináček. Bylo nám jasné,že víc dětí a práci k tomu bychom zvládali jen těžko.

Ale dělali jsem všechno proto, aby Janička nijak nestrádala. Věnovali jsme jí všechen volný čas, nerozmazlovali jsme ji, ale dostávala všechno, co potřebovala a většinu toho, co chtěla. Vyrostla z ní krásná mladá slečna, chytrá a šikovná. Vlastně jediné, v čem jí štěstí nepřálo, byla láska.

Obstarali jsme jí psychologa

S manželem jsme nikdy nepochopili, jak si mohla tak příšerně špatně vybírat. Bůhví proč ji odjakživa přitahovali problémoví kluci, takoví, kteří o ni vlastně ani nestáli.

Když se jí nějaký takový zalíbil, běhala za ním jako pejsek a chovala se naprosto nerozumně. Občas se kvůli těm svým známostem dostala i do potíží. Z ničeho jsme ji nevinili, věděli jsme, že je hodná holka, jen jsme se jí snažili pomoci.

Když málem kvůli jednomu takovému lumpovi odešla ze školy, dokonce jsme jí sehnali i psychologa. Ale bylo to k ničemu, chodila k němu jen asi půl roku a nic se za tu dobu nezměnilo. Bylo jí už pětadvacet, když si začala s Tomášem.

Pravda, mezi jejími ostatními známostmi vypadal téměř solidně. I když manžel měl k němu stejně výhrady. „Víš, trochu jsem se na něj poptal. Já vím,že vypadá jako schopný obchodník, jenže dřív párkrát vyletěl z práce. Navíc je podle všeho dost na ženské.

Sice se s tím nějak zvlášť nepředvádí, ale je ho dost…“. Snažila jsem se manžela uklidnit, že třicetiletý kluk musí mít nějakou minulost a v duchu jsem si říkala, že to asi stejně moc dlouho nevydrží. Jenže to jsem se pletla.

Jana se v něm shlédla

Zatímco Jana jen zářila, její vyvolený se po většinu času tvářil mírně řečeno rezervovaně. Přesto spolu vydrželi tři měsíce, pak se přehoupl půl rok, potom rok… Jana na něm očividně visela a i mi si na něj začali zvykat.

Podle toho, co říkal a jak se choval, vypadal na celkem schopného mladíka, který ovšem neměl moc štěstí a občas jednal trochu nezodpovědně. Navíc dcera se nás ze všech sil snažila v tomto přesvědčení utvrdit.

Možná, kdybychom byli ostražitější, všimli bychom si už tenkrát, že leccos není tak, jak by mělo být.

Na nadcházející problémy nás nic neupozornilo, Jana i Tomáš se chovali jako vždycky. Pak jednu neděli dorazila dcera na oběd sama. „Potřebovali bychom půjčit nějaké peníze“, začala najednou bez vytáček u kávy. „Znáte to. Víte jak to v podnikání chodí.

Tomášovi nevyšlo pár kšeftů, je to hrůza, lidi jsou dneska strašně nespolehliví a neplatí. Potřebuje jenom přetlouct tohle mizerné období…“. Moc nadšeně jsme se netvářili.

Já proto, že mi připadalo, že se Tomáš zachoval jako zbabělec, když poslal Janu samotnou. Manžel proto, že si o zoufalcích, kteří nemají rezervu pro případ problémů vždycky myslel své. Nechtěli jsme ale dceru odmítnout.

Jenže když jí manžel řekl, že by to rád probral hlavně s Tomášem, hrozně se naštvala. Nakonec za sebou práskla dveřmi bez rozloučení. A co teď? Jistě, nejrozumnější by samozřejmě bylo, stát si za svým. Jenže co když měla Jana pravdu? Co když by nám naši neústupnost neodpustila?

Pořád chtěl peníze

Nakonec jsme jí peníze půjčili. Neradi, ale přece. A pak ještě jednou, za půl roku. Když přišla potřetí, manžel už to nevydržel. „Podívej, vždycky ti rádi pomůžem. Ale toho budižkničemu živit nebudeme. Zjišťoval jsem si ho.

Má dluhy a podle všeho je to i podvodník. Dej si na něj pozor…“

Jana na nás křičela, že lžeme, plakala, že ji připravujeme o přítele a šanci na rodinu. Odešla tenkrát hodně ve zlém.

Neuplynul ale ani měsíc, a byla zpátky u nás doma. Neřekla ani slovo, odnosila si jen kufry do pokoje a vypadala zničeně. Od její kamarádky jsem se později dozvěděla, že když se jí nepodařilo půjčit si peníze od nás, začal se do ní Tomáš navážet.

Že je neschopná, že za nic nestojí, že nic nedokáže. Nakonec ji opustil kvůli nějaké holce, která za něj byla ochotná dluhy zaplatit.

Mrzelo nás to, ale doufali jsme, že když Jana prohlédla, bude ráda, že je doma a usmíří ses námi. Chyba lávky.

Strašně nás teď nenávidí

I když se vrátila domů, tvářila se, jako bychom byli její nepřátelé. Po několika dnech, když jsem se s ní opatrně snažila dát do řeči, podívala se na mě s nečekanou nenávistí.

„Chtěla bys to napravit co?“, nenávistně na mě zasyčela. „To už se ti asi nepodaří. Kvůli tobě a tátovi jsem teď sama. Kdyby vám nezáleželo jen na penězích,mohla jsem být šťastná. Takhle vám zůstanu na krku. A nemyslete si, že vám to budu dělat lehčí.“

Říká se, že čas otupí všechny hrany. Já a můj muž tomu ale pomalu přestáváme věřit. Od té doby, co se dcera rozešla s Tomášem,uplynul skoro rok. Její nenávist není o nic méně silná, než v těch prvních dnech. Navíc neustále vymýšlí nové způsoby, jak nás ranit.

Je velmi vynalézavá a mi se děsíme toho, jak může tenhle krutý a zbytečný boj skončit.

Saša (61), Liberec

Související články
3 minuty čtení
Bývaly to hezké časy, bylo mi šestnáct a kluci se o mě prali. Naivně jsem si myslela, že to tak bude napořád, že to vydrží navždycky. Byla jsem rozmazlená, šestnáctiletá holka, která se domnívala, že jí svět leží u nohou jako poslušný pes a že se všichni kolem narodili jen proto, aby jí posluhovali a obdivovali. Nebylo tomu tak, ale to jsem tehdy ve své zhýčkanosti bohužel nepochopila. Měla jse
3 minuty čtení
Celý život jsem se držela jednoho pravidla: být loajální. Vždy jsem věřila, že když budu upřímná a vstřícná, lidé si mě budou vážit. Kdepak. Pracovala jsem víc než ostatní. O víkendech, večerech, prázdninách. Nikdy jsem si nestěžovala, nikdy jsem nečekala žádné extra pochvaly. Stačilo mi, že jsem věděla, že dělám to nejlepší, co můžu. Byla jsem tam, když to bylo potřeba. Zůstávala jsem po praco
3 minuty čtení
Byla jsem mladá a blbá a ztratila jsem hlavu. To mě neomlouvá. Měl tři děti a manželku prý poněkud prazvláštní. Byla to láska na první pohled. Prý i z jeho strany, jak mě ubezpečoval. Rozuměli jsme si úplně ve všem. Mělo to jedinou vadu. On už ženu měl, a dokonce se třemi dětmi. Měl být můj! Byla jsem přesvědčená, že jsem tohoto mužského měla potkat už dřív, protože bych mu tak ráda dala
2 minuty čtení
Dívá se na mě a neví, kdo jsem. Přitom jsme spolu vyrůstaly. Dvě sestry, které spolu držely. Zbláznila se. Zní to tvrdě a neúprosně, ale je to pravda. Byly jsme nerozlučné, sdílely jsme všechno, radosti i starosti. Nikdy jsem si nepředstavovala, že ji jednoho dne přemůže něco tak temného, co jí vezme její zdravý rozum. A začalo to tak nenápadně. Nejdříve byla podrážděná, pak přišly úzkosti, nes
3 minuty čtení
V našem městě panoval klid. Měla jsem sousedku, se kterou jsme si důvěřovaly. Jenže najednou se vypařila. S tím divným mužem. Eva žila sama. Její bývalý manžel ji opustil kvůli jiné ženě, a to ji sice ranilo, ale nikdy se tím nenechala zlomit. Naopak, stále byla usměvavá a zdálo se, že je silná. Měla své rituály. Ráno procházka, odpoledne nákup v místním obchůdku a večer tichá četba na balkoně.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zápisy jsou nově už v lednu, bude více času dohnat případné nedostatky
21stoleti.cz
Zápisy jsou nově už v lednu, bude více času dohnat případné nedostatky
Zápisy do prvních tříd budou nově už od poloviny ledna, tedy zhruba o tři měsíce dříve než v posledních letech. Odborníci si od změny slibují, že se podaří dříve podchytit případné problémy, které dět
Svařené víno se nevaří
epochalnisvet.cz
Svařené víno se nevaří
Zimní čas láká na svařené víno. Zahřeje, spraví vám náladu, je dobrým důvodem setkat se s přáteli. Když ho nikde v blízkosti neprodávají, připravte si ho sami.   Začíná to výběrem vína. Ač se častěji používá červené, jde to i z bílého, důležitá je ovšem kvalita. Víno musí být suché, mělo by mít ovocnou vůni
Cesta do srdce Velké Moravy: Poznejte dědictví našich předků
epochanacestach.cz
Cesta do srdce Velké Moravy: Poznejte dědictví našich předků
Velehrad, jedno z nejvýznamnějších poutních míst u nás, je pro jednodenní výlet jako stvořený. Těšit se můžete na bohatou historii i na nevšední zážitky. Obec Velehrad najdete nedaleko Uherského Hradiště přímo mezi výběžky pohoří Chřiby. O tomto místě se často hovoří jako o jednom z nejmalebnějších koutů Slovácka. A není divu! Tajemné katakomby Dominantou obce a zároveň největší chloubou velehradské farnosti
Rýžový nákyp s rozinkami
tisicereceptu.cz
Rýžový nákyp s rozinkami
Další z naší řady oblíbených babiččiných receptů. Suroviny 150 g rýže 0,5 l mléka 60 g krupicového cukru špetka soli 1 vejce, prošlehané 100 g rozinek ½ lžičky vanilkového extraktu 1 lžíc
Co skrývá váš mozek? Fascinující fakta a překvapivé souvislosti
epochaplus.cz
Co skrývá váš mozek? Fascinující fakta a překvapivé souvislosti
Představte si vesmír ukrytý ve vlastní hlavě – nekonečně aktivní, i když spíte. Takový je lidský mozek: fascinující, složitý a plný tajemství. Vědci se ho snaží pochopit už po staletí, přesto zůstává spousta otázek bez odpovědi. Podívejme se na některé z nich a zjistěme, co o tomto zázračném orgánu zatím víme. Mozkové buňky se tvoří
Vily a Viladomy Košíře: Prémiové bydlení v prestižní lokalitě Prahy 5
iluxus.cz
Vily a Viladomy Košíře: Prémiové bydlení v prestižní lokalitě Prahy 5
Vstupte do světa, kde se luxus snoubí s přírodou a moderní technologie zajišťují maximální komfort a úspornost provozních nákladů. Vily a Viladomy Košíře představují jedinečný rezidenční projekt, k
Slovenské lokše
nejsemsama.cz
Slovenské lokše
Lokše jsou tradiční, na Slovensku i na jižní Moravě připravované bramborové placky, které skvěle doplní svatomartinské hody. Ingredience: ● 500 g brambor ● 200 g hladké mouky ● 1 lžička soli ● 2 lžíce sádla Postup: Brambory uvařte ve slupce, oloupejte a nastrouhejte. Smíchejte s moukou a solí, vypracujte hladké těsto. Rozdělte na malé kousky, každou část rozválejte na tenkou placku. Na pánvi rozehřejte sádlo a placky opečte z obou
Konec lásky Novákové kvůli dítěti?
nasehvezdy.cz
Konec lásky Novákové kvůli dítěti?
Schyluje se snad k rozvodu? Takový to byl sehraný pár! Jak se ale zdá, životní cesty a představy herečky ze seriálu Ulice Sandry Novákové (43) a jejího manžela, režiséra Vojtěcha Moravce (38), se začí
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Zachránce slovenského zlata režim soudil za velezradu
historyplus.cz
Zachránce slovenského zlata režim soudil za velezradu
Na Slovensku vypuklo povstání. Karvaš se domluvil s partyzány, že ho z Bratislavy bezpečně dostanou na své území. V bance zařídí ještě pár nezbytných věcí a pak se vrací domů. Místo spojky si ho však večer „vyzvedne“ gestapo!   Přednáší v Německu, ve Francii i Spojených státech amerických. Je tajemníkem Svazu slovenských bank, generálním tajemníkem Národohospodářského ústavu Slovenska a
Existují ptačí obři?
enigmaplus.cz
Existují ptačí obři?
Připomínalo to scénu z Hitchkokova filmového hororu Ptáci. Z oblohy se snesl veliký orel a zaťal své pařáty do tříletého děvčátka Kayly Finové z Albany. Naštěstí byl nablízku její otec a další lidé, a
Prokleté stavení v sobě skrývá temnou energii
skutecnepribehy.cz
Prokleté stavení v sobě skrývá temnou energii
Ta dovolená v horách se nám stala málem osudnou. Toužili jsme po dobrodružství, a tak jsme se s manželem vypravili na místo, které mělo strašidelnou pověst. Už víme proč! Rádi s manželem cestujeme po naší krásné zemi a poznáváme nová místa, zejména ta opředená historií a zajímavými příběhy. Lákají nás zejména místa strašidelná, ze kterých druzí mají hrůzu. Tajemno a záhady, to