Domů     Jak ten čas neskutečně letí…
Jak ten čas neskutečně letí…
5 minut čtení

Sedím v kuchyni, koukám z okna a sleduji, jak se stíny prodlužují. Venku je podzim, stromy jsou obalené zlatými listy, ale já vidím jen šeď.

S manželem jsme vychovali dvě děti, syna s dceru. Snažili jsme se jim dopřát vše, co nám bylo kdysi odpíráno. Kvalitní vzdělání s možností studia v zahraničí. Oba jsou velmi chytří a skutečně si našli své životy v zahraničí. Bohužel, daleko ode mě.

Když odjížděli, slibovali, že se budou vracet, že si je užiju, až se mi to nebude líbit! „Mami, vždy nám navaříš, my přijedeme, vše ti sníme a zase vyletíme z hnízda,“ smáli se.

Slíbili mi ale, že zůstaneme stále v kontaktu. Ale sliby zůstaly jen sliby. Teď už jsou vzácní hosté v mých dnech, jako by se ztratil i ten most, který nás kdysi spojoval.

Nepatřím do jejich světa

Jednou za čas dostanu pohlednici, to když si ze svého nového bydliště vyrazí na dovolenou. Daří se jim dobře, tak cestují často. Vždy je na ní něco krásného, ale nikdy ne o mně.

A když se ozvou po telefonu, vždycky mají tolik práce a tolik povinností, že mi stihnou jen v rychlosti sdělit, co toho mají, a na mě se ani nezeptají. A když už, tak jen: „To ty se máš, ty už máš svůj klid!“ Nebo také oblíbená věta:

„Mami, musíš pochopit, že tady je práce, děti, škola…“ slyším hlas syna z telefonu, když jsme si naposledy volali. „Já vím, že tě to bolí, ale my tady máme prostě hodně závazků.“

Neřekla jsem nic

Co by taky? Co bych měla říct? „Tak přijedete, až budete mít čas?“ To by neznělo přece jenom pateticky? „Je to v pořádku,“ řekla jsem místo toho. „Jen si dejte pozor na sebe, mně nic nechybí.“ V tu chvíli jsem věděla, že se stejně nic nezmění.

Nezměnilo se totiž nic ani ve chvíli, ani když před třemi lety zemřel jejich otec, můj milovaný manžel. Jeho absence mě tíží víc, než jsem si kdy uměla představit. Když odešel, zůstala jsem tu sama, jako dům bez duše.

Vzpomínám, jak jsme spolu prožili všechno, co si jen člověk může přát. Mnoho radosti, starosti, smích i tiché noci, kdy jsme spolu seděli, bez potřeby slov. Teď už to ticho ve mně roste jako nějaký temný mrak. Už nikdy neuslyším jeho hlas.

Už nikdy neuslyším, jak mi říká: „Neboj, Hani, všechno bude v pořádku!“ Vím, že to říkal jen proto, aby mě utěšil, ale přesto, někdy mi ta slova scházejí.

Jsem se svou bolestí

A vzpomínka na jeho poslední dny mě rozpláče. „Nezlob se, že jsem takový starý, zahořklý chlap,“ říkával mi. „Ale nic mě nebolí tolik jako pomyšlení, že tě nechám samotnou.“ To byla jeho poslední slova. Věděla jsem, že to myslí vážně.

Ale nezůstala jsem jenom sama. Zůstalo po něm to ticho. A někdy to ticho křičí víc než slova. Zdraví mi už také tolik neslouží. Bolí mě každé ráno vstát z postele, jak moje tělo ztrácí svou pružnost.

Klouby a páteř mají svůj vlastní rytmus bolesti, který si vybírá svou daň. Nikdy jsem si nemyslela, že budu žít takto. V osamění a bolesti.

Když jsem byla mladší, nikdy mě nenapadlo, že se jednou budu dívat na svět skrze okno, aniž bych měla s kým sdílet všechny ty malé radosti, které život ještě přináší.

Nechci se ráno probouzet

„Jak to zvládáš?“ ptá se mě sousedka, když mě potká na chodbě. „Jsi silná, ty to zvládneš,“ dodává. Já už ale nechci! Ale co jiného bych měla dělat? Ráno je nejhorší. Jak se vzbudím, chvíli jsem v domnění, že všechno je v pořádku.

Ale jak se posadím na posteli, zůstanu chvíli takhle, s hlavou plnou myšlenek na dřívější časy. A vlastně se mi už ani nechce probouzet.

Učím se s ním žít

Pak si vzpomenu na to, jak se syn se svou rodinou smál u stolu, jak jsme všichni společně jeli na výlet. A pak přijde ta bolest. Nejen fyzická. I ta vnitřní. Jsem sama, děti jsou daleko a manžel už není. Přemýšlím o tom, co je to osamělost.

Není to jen o tom, že člověk nemá nikoho vedle sebe. Je to i o tom, že kolem vás není žádná podpora. Že jste tak malí v tom velkém světě, že se najednou ztrácíte. Mám sice ještě zahrádku, která mi dává smysl, ale potom se vrátím domů a ticho mě zase zahltí.

Přijde večer a já si zapálím svíčku. Je to zvláštní, ale právě v těchto chvílích se mi zdá, že se všechno kolem mě zpomalí. Chvíle, kdy si připomínám, že život má i své krásné části.

Kdy si vzpomenu, jak manžel cosi kutil a děti běhaly po zahradě, jak jsme se smáli. A teď je všechno pryč, ale to ticho je moje. A já se s ním učím žít.

Hana Š. (76), Kladno

Související články
2 minuty čtení
Je to pech, když mužem vašich snů je švagr. Byla bych mu mnohem lepší ženou, než moje sestra. Nezasloužila si ho. Musel zjistit, jaká doopravdy je. Už na začátku puberty se vztah mezi mnou a starší sestrou Jindrou zhoršil. Jindra byla vždycky lepší než já. Kráčela jsem v jejím stínu a byla ve všem ta druhá. Dokud jsme byly malé, tak jsem to moc nevnímala, byla ke mně hodná a se vším mi pomáhala
3 minuty čtení
Naši jedinou dceru jsme s manželem bezmezně milovali. A to byla asi ta chyba, protože nás bez výčitek připravila o střechu nad hlavou. Vše, co jsme kdy dělali, dělali jsme s nejlepšími úmysly. Dlouho jsem nemohla otěhotnět a nakonec se to povedlo jen díky umělému oplodnění. Naše dcera byla náš splněný sen! Dali jsme jí vše Dělali jsme, co jsme jí na očích viděli. Ano, dnes vím, že to bylo
3 minuty čtení
Měl už dvě děti s jinou ženou, a proto další nechtěl. Já si to naše musela prosadit proti jeho vůli. Dnes mi za to děkuje, je vděčný, že Karolínu má. Když jsem svého Karla potkala, okamžitě mě okouzlil. Třebaže jsem byla o hodně mladší, doslova jsem se na něj přilepila. Až do té doby jsem nikdy necítila potřebu mít dítě. Ta ne­odolatelná touha přišla až s ním. Přitom to nebyl žádný prvopláno
2 minuty čtení
Od dětství jsem měla vždycky navrch já. Musela jsem být za hvězdu. Když mě ale opustil manžel, nesnesla jsem pomyšlení, že je sestra šťastná. V dětství jsem byla za tu chytřejší a šikovnější já. Byla jsem o dva roky starší a celá rodina si povídala, že jsem to já, kdo vybral ty nejúžasnější geny v celém příbuzenstvu. Nebyla jsem totiž pouze lepší než moje sestra Alice, ale také než všechny moje
5 minut čtení
Sedím u kuchyňského stolu a dívám se na stěnu, kde kdysi visely dětské kresby. Dnes tam je kalendář. Mé dny plynou stejně. Jen tiše, bez rytmu. Venku prší. Déšť stéká po skle jako slzy, které už nemám sílu vyplakat. Ono i plakat je zbytečné. Dospěla jsem k tomu, že některé věci už prostě jen jsou, jiné zmizely. Je stáří, zmizely radosti z let dávno zpět. Píši na stole, který pamatuje víc než já
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nadýchaná roláda
tisicereceptu.cz
Nadýchaná roláda
Suroviny 100g hladké mouky 3 lžíce kukuřičného škrobu 1 lžička kypřicího prášku 3 vejce 100 g krupicového cukru máslo na vymazání Na náplň 125 ml smetany ke šlehání 30 g moučkového cukr
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
nejsemsama.cz
Koláč s třešněmi a zmrzlinou
Klasický štrúdl může mít mnoho podob. Lze ho připravit i jako koláč s náplní ze sladkých třešní (i višně se uplatní) a doplnit vanilkovou zmrzlinou. Potřebujete: ✿ 2 balení rozváleného listového těsta ✿ 100 g másla ✿ 2 hrsti strouhanky nebo rozdrobených piškotů ✿ 1 kg třešní ✿ 150 g cukru krupice ✿ moučkový cukr 1. Máslo rozehřejte v kastrůlku, trochu si
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
epochaplus.cz
Alergie: Když si imunita plete kamaráda s nepřítelem
Kýchání, rýma, svědění očí a vyrážka. Znáte to? Nejste sami. V Česku trápí alergie každého třetího člověka. A letošní pylová sezóna je obzvláště zákeřná. Alergologové varují před prolínáním jarních stromů a travin, což přispívá k vyššímu počtu alergických projevů. Proč se náš imunitní systém tak „plete“ a jaké jsou moderní přístupy ke zmírnění těchto nepříjemných
Tropický ráj ve stínu palem
rezidenceonline.cz
Tropický ráj ve stínu palem
Pouhých pár kroků od pobřežní pláže lemující zátoku Lorient na ostrově Svatý Bartoloměj najdete jednu z nejkrásnějších zdejších nemovitostí. Luxusní Villa Palm Beach je snovým místem klidu a odpočinku. Uhrane hned na první pohled svou elegancí podtrženou rozdělením obytného interiéru na pětici samostatných pavilonů. V tom hlavním je kromě největší ložnice situované do zadních partií
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
21stoleti.cz
Zdravotní poradna: Očkování proti klíšťové encefalitidě
Pobyt v přírodě patří k nejhezčím zážitkům léta – ovšem i v českých lesích číhá neviditelné nebezpečí. Virus klíšťové encefalitidy může napadnout nervovou soustavu a způsobit vážné komplikace. [c
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
historyplus.cz
4 slavní karikaturisté: Mocní na jejich hlavy vypisovali odměny
„Bude to prcek! Malá nedomrlá kreatura! Zákeřný vztekloun! Zosobnění podlosti!“ má jasno Angličan James Gillray, jak bude na jeho karikaturách vypadat Napoleon Bonaparte. Stvoří postavu Malého Boneyho, který se krčí strachy před mohutným Johnem Bullem, symbolem mocné Británie!   Kritizují krále či diktátory. Zesměšňují politiky. Upozorňují na nešvary své doby… První „karikatury“ se objevují již
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
enigmaplus.cz
Bermudský trojúhelník: Brána do neznáma, nebo past oceánu?
Desítky zmizelých lodí a letadel, podivné světelné úkazy a nevysvětlitelné časové anomálie. Bermudský trojúhelník, tajemná oblast v severním Atlantiku, je už po staletí zdrojem fascinace a hrůzy. Je t
Jak se správně rozhodnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se správně rozhodnout?
Poslední tři roky se můj život točí jen kolem jednoho. Kolem péče o manžela Františka, kterému lékaři diagnostikovali rakovinu plic. Z našeho kdysi tak šťastného a spokojeného manželství, plného výletů a smíchu, se stal boj o každý den. Miluji ho, ale musím přiznat, že už to nezvládám. Sedím u jeho postele a poprvé vážně přemýšlím, jestli by pro nás oba nebylo lepší,
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
iluxus.cz
Emirates slaví 15 let přímého spojení mezi Dubají a Prahou
Emirates, největší mezinárodní letecká společnost na světě, slaví 15 let od zahájení provozu v České republice. Od prvního letu mezi Dubají a Prahou 1. července 2010 přepravila na této trase přes 3 mi
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
nasehvezdy.cz
Pawlowská hubne z vyčerpání? Lásce má být konec!
Známá spisovatelka a herečka Halina Pawlowská (70) se před pár dny na veřejnosti objevila ve zcela nové formě. Výrazně zhubla, prokoukla a mohla by být plná života, jenže nikomu z přítomných neunikl
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
epochalnisvet.cz
Slavná sídla hlav států: Kde se tvoří dějiny?
Nejzásadnější rozhodnutí se odehrávají za zdmi paláců, v nichž sídlí nejmocnější muži světa. Jaká je historie budov, kde přebývají prezidenti či předsedové vlád? Byly vůbec postaveny pro ně? A kdy se tam vlastně nastěhovali?   Místo pro sídlo hlavy státu si vybral už George Washington (1732–1799), první americký prezident, a zúčastnil se také 13. října 1792
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
epochanacestach.cz
Gosau: Rakouská oáza klidu mezi horami a jezery
V rakouské Solné komoře, sevřené horskými hřebeny Dachsteinu a vonícími alpskými lesy, se rozkládá malebná vesnička Gosau. Toto místo působí, jako by vystoupilo z jiné doby – krajina nedotčená spěchem, kde čas plyne klidněji a každý pohled nabízí scenérii hodnou pohlednice. Gosau láká cestovatele, kteří touží po tichu, autenticitě a zážitku, který se zapíše hluboko