Domů     Ekonom, nebo básník? Kterého byste vybraly?
Ekonom, nebo básník? Kterého byste vybraly?
8 minut čtení

S Richardem jsme spolu chodili už dlouho, bylo samozřejmé, že se vezmeme. Potom se však přihodilo cosi nečekaného. Objevil se Jaroslav.

Prateta byla svérázná. Kdysi bohatá a krásná, ale ty časy byly tytam. Bývala zdrcujícím způsobem upřímná, ostrá jako břitva, každému vmetla do očí, co si o něm doopravdy myslí. Přesto jsem ji měla ráda a myslím, že ona mě rovněž.

Ale ani přede mnou si nebrala servítky, pokaždé jsem se instinktivně přikrčila, když začala: „Holka zlatá, já si myslím, že ten tvůj Richard, to není žádná výhra v loterii. Co na něm vidíš?

Pokaždé, když mi ho sem přivezeš, mám pocit, že mě zavraždí.“ Ona už byla taková, provokovala a přeháněla. Richarda, mého přítele, si neoblíbila. „Budeš se s ním mít možná finančně dobře, ale budeš nešťastná,“ prorokovala. Richard promoval s červeným diplomem a nastoupil do perspektivního zaměstnání.

Závěť

Byl ekonom tělem i duší. Nikdy neztrácel čas, neboť čas jsou peníze. Byl schopen u pratety popíjet čaj ze starožitného šálku a přitom sledovat pohyb akcií na burze. „To je nezdvořilé,“ vyštěkla na něj. Suše se omluvil, aniž zvedl oči od novin.

Taky mi někdy lezl na nervy. Ale měli jsme dlouholetou známost s perspektivou, že skončíme u oltáře. Kdybychom se rozešli, co bych si počala? Co kdybych už nikoho jiného nesehnala a zůstala sama? Když prateta zemřela, byla to pro mě velká rána.

I závěť byla šok. K mému úžasu odkázala starobylou vilu u jezera mně, s čímž se počítalo, avšak napůl s jakýmsi cizím člověkem, kterého jsem absolutně neznala. „Zbláznila se,“ lamentoval Richard. „Tak máme po bydlení. Co to provedla?

Říkal jsem, že je bláznivá.“ S mužem, jemuž spolu se mnou prateta vilu odkázala, jsme se seznámili u notářky. Byl to docela milý chlapík, říkal, že se s pratetou přátelil a občas jí s lecčím v domácnosti vypomohl.

„Ale neměl jsem tušení,“ ujišťoval mě překotně, „že se mnou počítá v závěti. Zaskočilo mě to stejně jako vás.“

Jiný svět

Byl sympatický, vlastně jsem se ani nedivila, že se v něm prateta zhlédla. V závěti, kterou předčítala notářka, to i vysvětlovala. Byla bezdětná, vždycky toužila mít syna, ale nesplnilo se jí to.

Tenhle muž, Jaroslav, byl jako její syn, který jí nezištně pomáhal doma, na zahradě i na úřadech. Vše jen proto, že byl dobrého srdce, a tak si odměnu zaslouží. Závěrem vyjádřila prateta přesvědčení, že se o budoucnosti vily my dva spolu jistě domluvíme.

Musím říct, že se mi Jaroslav od začátku líbil. Až jsem si to skoro vyčítala, vzhledem k tomu, že jsem měla vážnou známost. Jenomže Jaroslav byl úplně jiný než Richard. V městečku, kde prateta bydlela, pracoval jako knihovník.

Psal také básně, žádnou z nich mi tehdy ještě neukázal. Byl to velký romantik. Nic takového jsem v dosavadním životě neznala. S Richardem jsem chodila od svých osmnácti let. Byl moje první láska a byl jiný než Jaroslav.

Půlměsíc

Sama jsem pracovala na sekretariátu podniku zahraničního obchodu, kde také příliš romantiky neužijete. To až Jaroslav mi otevřel brány do světa, do té doby pro mě pevně uzamčeného.

Knihovna, kde pracoval, byla oprýskaná budova ve staré zahradě, jejíž plot i mnohé stromy byly hustě obrostlé břečťanem. Pozval mě tam jednou na čaj – myslím do té zahrady. Na zahradním stolku hořely ve svícnu svíčky a na jabloni zářil lampion.

Když k tomu připočtu zasmušilý půlměsíc, který nad námi visel, musím říci, že to bylo velmi působivé. „Škoda že nás vaše prateta neseznámila,“ řekl s povzdechem. „Ale ona nás vlastně seznámila, i když posmrtně,“ namítla jsem. Kdovíco tím prateta sledovala. Byla mazaná a lstivá.

Tak bláznivá

Jaroslav se choval rezervovaně, věděl, že jsem zadaná. A aby toho nebylo málo, Richard začal poprvé v životě mluvit o svatbě. „Tak co? Co kdybychom do toho v létě praštili?“ zněla jeho žádost o ruku. Na to snad ani nebylo co odpovědět.

Jen jsem rezignovaně pokrčila rameny. Myslela jsem na Jaroslava. Dostal se mi do hlavy a nebylo, jak ho odtud dostat. Jak by asi básník a knihovník Jaroslav žádal o ruku?

Vnitřním zrakem jsem spatřila tu starou zahradu a lam­pion, mírně se nad námi houpající ve větru. Bylo předjaří. S Jaroslavem jsme se pochopitelně domluvili, že vilu prodáme a výtěžek si rozdělíme napůl, protože jiné řešení prostě nepřichází v úvahu.

Richard, kterého ztráta domu u jezera zprvu zdrtila, se již otřepal a měl vyhlédnutý pěkný třípokojový byt v prvorepublikovém činžáku, který si po svatbě koupíme.

S budoucností jsem si nemusela dělat starosti, byla čitelná jako velká písmena nahoře na tabuli u optika. Třípokojový byt v centru, Richard a hodně peněz.

Co by za to jiné ženy daly! Proč jsem jen byla tak nekonečně bláznivá? Která normální ženská dá přednost snům před naditou peněženkou a kvartýrem v lukrativní čtvrti?

Vzájemná láska

Už dávno jsem pochopila, že jsem do Jaroslava zamilovaná. A on do mě zjevně též, jak jsem zjistila na jedné z našich četných procházek k jezeru. Byl překrásný podvečer, měsíc nad jezerem zářil jako čerstvě vyleštěná měď a Jaroslav mi povídá:

„Víte co? Přemýšlel jsem. Pokud budete souhlasit, tak vám svou polovičku vily věnuji. Ale s podmínkou, že tam budete šťastná.“ Přejel mi po zádech mráz. Zasmál se: „Tu podmínku samozřejmě beru zpět, to byl jen vtip. Chcete, abych vám svůj díl domu věnoval? Jestli souhlasíte, je váš.“

Tehdy jsem pochopila, že mě má rád. A to vážně moc. Klidně by se v můj prospěch vzdal spousty, opravdu spousty peněz. Přitom sám nebyl žádný boháč. Mlčky jsem zavrtěla hlavou a odpověděla, že to nemohu přijmout.

Plánovaný prodej vily mi však trhal srdce. S rodiči jsme bydleli v malém bytě a za milovanou pratetou jezdili na prázdniny a na víkendy. Tenhle dům byl moje dětství. A dětství by se prodávat nemělo.

„Vaše prateta mi do života poslala vás, a to je pro mne víc, než nějaký majetek,“ prolomil po chvíli tíživé ticho Jaroslav. Ten večer jsme se poprvé políbili, asi proto, že jsme přestali pochybovat, zda je naše láska vzájemná.

Pod jabloní

Od jezera jsme zašli na hřbitov, kde snila svůj věčný sen prateta. Drželi jsme se za ruce, dívali se na náhrobek a mlčeli. Netuším, na co myslel Jaroslav, ale já jsem si v duchu říkala: Už vím, tetičko, proč jsi to udělala.

Nejdřív jsi mě tím hluboce zarmoutila, ale v poslední době jsem čím dál víc přesvědčena, že to byl dobrý nápad. Richard mě požádal o ruku na apríla. Připadalo mu to nesmírně vtipné.

V obývacím pokoji naší prozatímní garsonky poklekl, zeptal se, zdali si ho vezmu za manžela, a dodal: „Neboj se, není to apríl.“ Pak se nějakou dobu válel smíchy.

V televizi dávali jakýsi pořad o vaření, vzpomínám si, že se vařilo krkonošské kyselo, polévka ze sušených hub a brambor. Rovněž si vzpomínám, že zapomněl na prstýnek, a když jsem to suše poznamenala, odpověděl, že to vyřeší příští týden.

„Nemusíš to řešit vůbec,“ uvedla jsem to na pravou míru. „Takže budeš nevěsta bez prstýnku?“ bublal smíchy, který ho vzápětí přešel.

Odpověděla jsem, že si ho raději nevezmu vůbec, sbalila si kufr, nasedla na vlak a odjela do pratetiny vily, kde jsem se zabydlela natrvalo. A ne sama.

Když za pár dní přijel Richard, aby se mě zeptal, jestli jsem už přestala trucovat a vrátím se domů, zalapal po dechu, když zjistil, že ve vile se mnou žije Jaroslav. Nikdy jsem svého rozhodnutí nelitovala.

Právě naopak, prožívala jsem lásku jako z té nejkrásnější zamilované básně. Také mi jich Jaroslav několik složil.

O ruku mě žádal ve staré zahradě pod jabloní a já řekla ANO. K pratetině hrobu chodíme často, pokaždé jí děkujeme, že nám umožnila seznámit se, protože jsme spřízněné duše. Někdy jí také čteme Jaroslavovy básně, mívala je prý moc ráda.

Vendula (60), jižní Čechy

Související články
3 minuty čtení
Bylo stylové zamilovat se, zrovna když se blížil nejkrásnější měsíc v roce. Ale ke svatbě, kterou jsem si tak přála, vedla ještě dlouhá cesta. Nějak jsem neměla na kluky štěstí. Byla jsem tichá a neprůbojná, spíš taková šedivá myška, na rozdíl od kamarádek, které oslňovaly vodopády zlatých či rusých vlasů a energickou povahou. Moji rodiče, a zejména babička, která u nás bydlela, těžce nesli, že
5 minut čtení
Bude to už skoro čtyřicet let, co jsem se zamilovala až po uši a prožila lásku se vším, co k ní patří. V jednom se to ale přece jenom lišilo… V životě se občas najdou jednovaječná dvojčata, která jsou na první pohled k nerozeznání. Někdy mají stejnou i povahu, jindy se liší. Nicméně, pokud se z jedním z nich zapletete, jak si můžete být jistá, že je to stále jeden a tentýž muž, který vám vyznáv
4 minuty čtení
S Markem jsem se rozhodla založit rodinu, i když to žádná velká láska nebyla. Ale pak jsem ho viděla v porodnici s naší malou dcerkou a něco se změnilo. Když jsem poznala Marka, věděla jsem, že je to ten pravý parťák do života. Byl to čestný, upřímný a spolehlivý muž a skvěle jsme si spolu rozuměli. Přestože jsem do něj nebyla bláznivě zamilovaná, toužila jsem s ním zahnízdit. Nečekala jsem, že
3 minuty čtení
Chodili jsme spolu do školy, ale pak nás život rozdělil. Vypadalo to, že tenhle vlak už jel a že už ho nedohoním, ale osud rozhodl jinak, S Alešem jsme na gymplu žertovali, že na sebe možná zbudeme – a pak že se vezmeme. Nikdy jsme spolu nechodili a ani žádné společné zájmy jsme neměli. Já jsem byla spíš taková zasněná, ležící v knihách, on velký sportovec a idol dívek. Líbil se mi, to ano. Líb
3 minuty čtení
Muže jsem si přestávala vážit do doby, než jsem o něj málem přišla. Stačí málo a člověk pochopí, co pro něj ten druhý znamená. Lubor už mi pár posledních let lezl krkem. Přestávala jsem věřit v naše manželství a občas mě napadalo, jaké by to bylo, kdybychom se rozvedli. Pak se všechno kvůli jeho nemoci změnilo a já si uvědomila, že o něj nechci přijít. Nebude lepší rozvod? Když jsem slyše
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
enigmaplus.cz
Hrůza v kině – i ve skutečnosti? Některé pavouky bosou nohou nezašlápnete!
Mladá žena si češe vlasy před zrcadlem: „Dneska mi to vážně sluší,“ říká si pro sebe. Náhle jí ale zmrzne úsměv na tváři. Na podlaze totiž spatří pochodujícího malého pavouka. „Huš,“ křikne žena a zaš
Pečený květák
nejsemsama.cz
Pečený květák
Takto upečený květák můžete přidat do salátu nebo si na něm pochutnat jen tak s oblíbeným dipem. Hodí se k němu česnekový i rajčatový. Ingredience: ● 1 středně velký květák ● 100 ml olivového oleje ● 1 lžička kari ● sůl ● pepř ● špetka mletého chilli ● 1 lžička mletého koriandru Postup: Květák překrojte na poloviny nebo na silné plátky. Spařte ho vroucí
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
iluxus.cz
Luminox představuje své dosud nejvíce stealth taktické hodinky
Společnost Luminox rozšiřuje svou legendární řadu Navy SEAL 3500 o nové hodinky blackout s inspirací stealth, které jsou vyrobeny výhradně z patentovaného materiálu CARBONOX™. Díky pouzdru, lunetě, a
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
epochaplus.cz
Moderní výzkumy: Sam Parnia a příjemné umírání
Britský vědec Sam Parnia strávil čtvrt století zkoumáním zážitků blízké smrti a přinesl překvapivé závěry: umírání je často příjemné a klidné. Od teplého světla po setkání s příbuznými – jeho výzkumy naznačují, že smrt nemusí být děsivá. Přečtěte si, co moderní věda odhaluje o „oné straně“. Příjemné pocity Moody ale samozřejmě není jediný a ve
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
nasehvezdy.cz
Krutá zrada Kuklové od tajného milence?
Konečně zvítězila nad zákeřnou nemocí a oznámila, že je zcela zdravá. Radostné chvíle Michaely Kuklové (57) však údajně zastínilo zklamání. Přišla o muže, který jí měl být velkou oporou. Půvabná he
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
epochanacestach.cz
KARLOVARSKÝ KRAJ: KDE SE RODÍ NEJCHUTNĚJŠÍ KYSELKY?
V Karlovarském kraji vyvěrají jedinečné minerální prameny, které léčí návštěvníky z celého světa. Jejich největší koncentrace se nachází ve slavném lázeňském trojúhelníku. Pojďme se ale podívat na ty, o kterých se tak často nepíše. Řeč je o kyselkách, které najdete v samém nitru přírody. Při vašich výletech nezapomeňte ochutnat přírodní minerální vody různého složení a
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
skutecnepribehy.cz
Je možné, aby takové přátelství skončilo?
Prošla jsem v práci tvrdou šikanou. Žádný z kolegů, se kterými jsem vždy dobře vycházela, se za mě nepostavil. Dokonce ani Šárka. Na základní škole jsem pracovala ráda do té doby, než mě začal tvrdě šikanovat ředitel. Bylo to naprosto nespravedlivé a všichni to věděli. Chtěl se mě zbavit a přijmout místo mě svou známou, mladou krev. Povídalo se,
6 čínských vynálezů, které změnily svět
historyplus.cz
6 čínských vynálezů, které změnily svět
Ting, vyčerpaná po celodenní dřině, si sedne ke své misce nudlí. S chutí se pouští do jídla. Bez těstovin by na samé výspě Říše středu se svou rodinou nepřežila…   Rychle hotové jídlo v podobě misky nudlí vítězí v čínské kuchyni už po tisíce let. Jeden archeologický objev rozsekne i dlouholetý spor Číňanů s Italy,
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
21stoleti.cz
Sovětská sonda Kosmos 482 se vrací. Po 50 letech
Sovětská sonda Kosmos 482, která byla vypuštěna 31. března 1972 v rámci programu Venera s cílem prozkoumat planetu Venuši, se po více než 50 letech na oběžné dráze chystá na nekontrolovaný návrat do z
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
epochalnisvet.cz
Sychrov: Galerie Rohanů skrývala překvapení
Stopy Rohanů lze vysledovat až do 10. století, nicméně skutečné slávy se rod dočká o několik staletí později. Svůj vliv ve Francii upevňují až do revoluce, pak se část z nich přesune do českých zemí. Jejich domovem se na více než 100 let stane zámek Sychrov.   S přestavbou Sychrova začne roku 1820 kníže Karel Alain
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
rezidenceonline.cz
Zdrženlivá moderna s trochou brutality
Jakmile otevřete dveře, vedoucí do tohoto bytu, doslova ztratíte smysl pro realitu, ohromeni dokonalostí hrou linií, světla a stínu. Jako byste právě vstoupili do malého samostatného světa, plného ticha a harmonie. Nepříliš velký single byt mladého svobodného muže, situovaný do progresivního rezidenčního komplexu ve velmi dynamické ruské metropoli, odráží charakter města a zdůrazňuje vkus a