Domů     Najednou tu prostě nebyli…
Najednou tu prostě nebyli…
5 minut čtení

Myslela jsem, že smrt je něco vzdáleného, co se mě nikdy nedotkne. Přemýšlíte tak, když nejste ještě tak staří. Jenže mne to potkalo brzy.

S mým manželem Karlem jsme spolu byli od mých 17 let. Nebyl má první velká láska, jistě rozumíte, jak to myslím. V Kájovi jsem však našla oporu, porozumění a neuměla jsem si představit, že bych žila vedle někoho jiného.

Měli jsme krásný vztah, byli jsme si parťáky a já opravdu nikdy nezažila to, co kamarádky, kterým jejich muži po čase opravdu lezli na nervy. Když jsme se scházely, cítila jsem se až provinile, že tomu mému tzv. nemeju hlavu, jak se říká. Nebyl však důvod. Kája byl prostě ten pravý.

Bylo to nečekané a rychlé

S Kájou jsme spolu měli tři děti. Vybudovali jsme domov a těšili jsme se na důchod. Jenže pak to přišlo. Byl pěkný slunečný den. Kájovi se udělalo špatně. Zavolala jsem záchranku. Ještě jsme čekali v nemocnici v naději, že to bude dobré. Nebylo. Infarkt.

Kájovo srdce, které bylo tak velké, ho zradilo. Lékaři nám říkali, že to byla otázka času. Nikdo ale nebyl připravený na okamžik, že tu Kája jednou nebude.

Byla jsem vdova bez domova

Měla jsem pocit, že jsem se ocitla v prázdnotě. Děti byly dospělé, měly své životy. Když jsem je viděla, jak se rozplakaly, uvědomila jsem si tu ztrátu ještě intenzivněji. Nevím proč, ale tehdy jsem si v duchu řekla, že já jsem přece ztratila nejvíc.

Cítila jsem, že jsem přišla o podstatu domova, který jsme měli s mužem jen my dva. To jsem však netušila, co mne čeká. Přicházela jsem i o skutečný dům.

Když přicházíte o jistoty

S Kájou jsme měli milovaný dům. Místo, kde jsme spolu prožili vše – smích, radost i bolest. Po odchodu manžela se ale něco změnilo. Přišla těžká finanční situace. Nestačila jsem na to.

Děti už měly vlastní životy, nechtěla jsem je obtěžovat, i když mne napadlo, jestli by se jedno nechtělo s rodinou přistěhovat. Sice jsem si našla brigádu, ale peníze stejně nestačily. Dům, který byl symbolem bezpečí a lásky, se stal symbolem ztráty.

Nevyhnutelný odchod

Vzpomínám si na tu chvíli, kdy jsem stála na prahu domu a koukala do prázdné chodby. Prošla jsem všechny pokoje s vědomím, že je to naposledy. Ze zdí trčely dráty, na stěnách byly stopy po skříních a obrázcích.

Nikdy mne nenapadlo, jak je obývák veliký, když tam není nábytek. Tak to tam žilo, a najednou bylo ticho. Stála jsem tam, ale věděla jsem, že už nemůžu zůstat. Neměla jsem na výběr. Když jsem vyšla ven a podívala se na náš dům, slzy mi stékaly po tvářích.

Věděla jsem, že už se nikdy nevrátím, protože nebudu mít sílu vidět, jak je tam šťastná jiná rodina.

Nový život? Cesta k tragédii

Moc jsem si přála, abych měla to, co jsem ztratila, zpátky. Ale věděla jsem, že to není možné. Ta ztráta byla konečná. Přesto jsem se snažila najít něco pěkného na novém bytě. On tehdy byl hezký. V novostavbě a v pěkné lokalitě plné zeleně.

Měla jsem štěstí, že mi zůstaly moje děti. Bohužel, tehdy jsem netušila, že tím se konejšit dlouho nebudu.

Proč musel odejít i on?

Prostřední syn Pavel jel jednou s kamarády na vodu. Udělalo se mu tam špatně. Odvezla ho záchranka. Prý to byla výduť. Praskla mu tepna. Bylo to rychlé. Víc nedokážu popsat. Přišla jsem o manžela v 50, když zemřel Pavel, bylo mi o dva roky více.

Dcera Tereza se v té době rozváděla. Měla nového partnera, Angličana. A protože o něj nechtěla přijít, chtěla se s ním odstěhovat do Británie, jelikož tam on vydělal více peněz.

I dcera zmizela

Rvalo mi to srdce, protože jsem nechtěla přijít i o ni. Vím, nebylo to fatální, ale prostě nebyla jen pár desítek kilometrů daleko. Nebránila jsem jí však, dusila jsem to v sobě. Tereza mi skoro každý den volala, ale stále byla prostě daleko. Zbyl mi tu jen nejmladší syn Toník.

Tichá rána

Musela jsem se naučit žít. Každé ráno jsem vstávala do ticha a hledala sílu pokračovat. Věděla jsem, že nemám jinou možnost než jít dál. Bohužel Toník se neměl k založení rodiny, takže jsem ani neměla vnoučata. Ta má jediná odjela s Terezou do Británie.

Měla jsem domov. Útulný, příjemný, ale nic mi nemohlo nahradit lásku, kterou jsem ztratila.

Ztracená láska rodiny

Toník byl trochu samorost, takže jsem necítila takové to pohodlí, kdy mě Tereza pohostila u své rodiny. A vlastně i Pavlík a jeho žena byli vždy velmi pohostinní. Toník si vlastně dodnes nenašel vlastní bydlení. Cestuje po pronájmech podle toho, jak se rozejde s nějakou přítelkyní.

Vzpomínky jsou přítěží

Mohu jen vzpomínat. Jak byly děti malé. Když jsme je s Kájou učili jezdit na kole, chodili jsme do parku a smáli se. To byl ten čas, kdy jsem se cítila úplně naplněná. Byla jsem matkou a manželkou.

Vzpomínky to jsou vlastně krásné, ale když si uvědomíte, kolik se změnilo a jak tragicky, vhání vám to slzy do očí.

Anna P. (63), Kladno

Předchozí článek
Další článek
Související články
2 minuty čtení
Dlouho jsem se rozhodovala, jestli o tom, co se stalo, vůbec někdy promluvím. Ale jak člověk stárne, přemýšlí jinak. Některé vzpomínky už nejsou tak bolestivé. Což je logické. Přesto mne překvapí, že ten stesk může být silný, jako když mi bylo těch 12 let. Dnes je mi 80 let. Tenkrát bylo jaro. Vše bylo krásné. Začalo být teplo, příroda se barvila. Nový začátek, jak říkávala maminka. S rodiči js
3 minuty čtení
Když se dneska dívám zpátky, připadá mi, že celý můj život je jako film. Některé scény bych ráda vymazala, jiné zůstávají neodbytně v paměti. Ať už chci, nebo ne, stále mám před očima ten den, kdy mě podrazila moje nejlepší kamarádka. Bohužel. To zabolí. Bylo mi tehdy kolem padesáti let. Měla jsem vše, co člověk potřebuje – práci, dům, rodinu. Ale život umí rozdávat rány. Proč by měl být člověk
4 minuty čtení
Dobrák od kosti, pohodář, sympatický člověk. Tak nějak vidí mého manžela jeho kolegové, známí, naše děti a samozřejmě i já. Pak přišla sprcha! Byl to prostě odjakživa oblíbený a nekonfliktní člověk. Dával mi najevo lásku. Byla jsem přesvědčená, že málokdo má v životě takové štěstí jako já. Nemohla jsem si stěžovat na rodiče, kteří mi poskytli šťastné dětství a dospívání. Měla jsem všechno
3 minuty čtení
I když se vás ty vztahové problémy netýkají, tak pokud sledujete zpovzdálí trable kamarádky, bolí to. Ale vy víte, že nemůžete pomoct. Petr, manžel Jitky, byl jejím prvním klukem. Když se dali dohromady, bylo to obvyklé, dnes je skoro nesmysl vzít si prvního kluka. Petr ale byl hodný a pracovitý. Všichni Jitce říkali, že se o ni skvěle postará. A měli pravdu. Zdálo se, že Jitce nic nechybí
3 minuty čtení
Byla jsem tak šťastná, že mě požádal o ruku. Moje rodina z toho ale takovou radost neměla. Máma i babička měly tušení, že to nedopadne dobře. Bohužel se ani trochu nemýlily. Ty dva nádherné letní měsíce, kdy jsme spolu chodili, se mi zdály jako sen. Jindra byl v mých očích dokonalý muž. Od první chvíle, co jsme se potkali, to mezi námi jiskřilo. Byl nejen pohledný, ale také galantní a zábavný.
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Stále na ně myslím
skutecnepribehy.cz
Stále na ně myslím
Dlouho jsem se rozhodovala, jestli o tom, co se stalo, vůbec někdy promluvím. Ale jak člověk stárne, přemýšlí jinak. Některé vzpomínky už nejsou tak bolestivé. Což je logické. Přesto mne překvapí, že ten stesk může být silný, jako když mi bylo těch 12 let. Dnes je mi 80 let. Tenkrát bylo jaro. Vše bylo krásné. Začalo
Inkoust: Co je psáno…
epochalnisvet.cz
Inkoust: Co je psáno…
Lidé v paleolitu ho používají k vytváření jeskynních maleb, starověcí mudrci jím zaznamenávají na pergamenové svitky své poznatky a myšlenky, a svým způsobem ho využívají i současné elektronické knihy. Inkoust není jen jeden, neboť každá doba i kout světa má svůj, odpovídající jeho potřebám.   V Egyptě se prokazatelně používá už 3000 let př. n.
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
epochaplus.cz
Tajemné rituály starověku: Obskurní zákazy i sex
„Nepovolaným vstup zakázán.“ Nebo „Zákaz parkování, skládka zakázána, zákaz kouření“. Podobné cedule jsme zvyklí potkávat každý den. Ale co takhle cedule říkající: „Vaření hlav zakázáno!“? Právě takovou, ovšem vytesanou do kamene, objeví roku 2019 se svým týmem profesor z UAB (Alabamské univerzity v Birminghamu) Joan Oller Guzmán při vykopávkách v egyptském přístavu Bereníké. Jde o
Co nyní žádá vaše pokožka?
nejsemsama.cz
Co nyní žádá vaše pokožka?
Hodí se Aloe vera, která má skvělé hydratační účinky. Stejně tak pokožka v zimě ocení šnečí extrakt, který ji vyživuje, regeneruje a vyhlazuje. Aloe přitom pokožku hydratuje, aniž byste měla pocit mastnoty. Šnečí sliz je přírodní antibiotikum s výjimečnými regeneračními a antioxidačními účinky. Výběr nejlepšího Nejvíc přínosů z aloe pro pokožku zajistí čistý gel. Při nákupu se nenechte ošálit
Rebarborový koláč
tisicereceptu.cz
Rebarborový koláč
Suroviny 230g studeného másla 260g hladké mouky 15g cukru krupice čtvrt lžičky soli 120g velmi studené vody 500g rebarbory 3 lžíce kukuřičného škrobu 1/3 hrnku cukru špetka soli lžička záz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
epochanacestach.cz
Malebné Gosau: perla rakouských Alp
Solná komora (Salzkammergut) je jednou z nejmalebnějších oblastí Rakouska, která láká návštěvníky svou dechberoucí přírodou, historickými městečky a bohatou kulturní tradicí. Rozkládá se mezi alpskými vrcholy a průzračnými jezery, kterých je zde více než 70. Tato oblast je zapsaná na seznamu světového dědictví UNESCO díky své jedinečné krajině a historickému významu. Nejznámějšími perlami Solné komory
Záhady křesťanských maleb: Dokazují existenci mimozemšťanů?
enigmaplus.cz
Záhady křesťanských maleb: Dokazují existenci mimozemšťanů?
Na mnoha starých malbách s křesťanskými motivy se údajně objevují záhadné objekty, které dle některých ufologů připomínají mimozemské talíře. Dokazují, že dávní mistři věděli o existenci mimozemšťanů?
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
historyplus.cz
Udělal si Ladislav Neapolský z papežů loutky?
Neváhal se postavit králům i papežům a dokázal dobýt samotný Řím. Měl ale tolik mocných nepřátel, že svůj sen, sjednotit pod svou vládou celou Itálii, nakonec uskutečnit nedokázal. Neapolský kníže Karel III. z Durazza (1345–1386) může slavit. Na svět přichází jeho syn Ladislav (1376–1414). Až si Karel o šest let později vybojuje trůn, neapolské království tak
Hodinářská značka Rado oznámila spolupráci s Barborou Krejčíkovou
iluxus.cz
Hodinářská značka Rado oznámila spolupráci s Barborou Krejčíkovou
Česká tenistka Barbora Krejčíková, která patří mezi světovou tenisovou elitu, se stala novou ambasadorkou švýcarské značky Rado. Toto partnerství podtrhuje spojení sportovní dokonalosti a precizního h
Manžel dělá Pauhofové naschvály?
nasehvezdy.cz
Manžel dělá Pauhofové naschvály?
Tohle si za rámeček nedá! Táňa Pauhofová (41) nedorazila na premiéru filmu V dobrém i zlém, kde má jednu z hlavních rolí. Vyvolalo to řadu negativních reakcí. „To by si Menšík, Zázvorková a jiní v
Opulentní rezidence Ivany Trumpové
rezidenceonline.cz
Opulentní rezidence Ivany Trumpové
Království, plné detailů z plátkového zlata, křišťálových lustrů, růžového mramoru a stěn se zvířecími vzory, dokonale odráží poněkud výstřední styl a vášeň pro nevšední design své dlouholeté majitelky. Rodačka ze Zlína, bývalá manželka Donalda Trumpa, v něm bydlela až do své smrti v roce 2022. Úspěšná podnikatelka a neúnavná milovnice luxusu a mladších mužů svým
Osm očí, osm nohou, smrt za chvilku pouhou
21stoleti.cz
Osm očí, osm nohou, smrt za chvilku pouhou
Australští vědci nedávno popsali nový druh sklípkance, který se řadí mezi největší a nejjedovatější pavouky na světě. Tento druh, pojmenovaný Atrax christenseni na počest jeho objevitele Kanea Christe