Domů     Každý z nás má právo se zamilovat
Každý z nás má právo se zamilovat
5 minut čtení

Po manželově smrti jsem byla vyčerpaná. Nemyslela jsem si, že se ještě někdy budu radovat ze života, a už vůbec ne, že najdu znovu lásku.

Prožila jsem těžkou životní ztrátu, kterou bych žádné ženě nepřála. Po dlouhé nemoci mi zemřel manžel Hynek, se kterým jsme byli více než třicet let.

Byla jsem po jeho smrti jako tělo bez duše, pak jsem ale náhodou potkala dávného spolužáka a znovu jsem našla lásku. Jenže moje rodina a okolí se na mě zlobí. Myslí si, že bych měla dál truchlit, ne si užívat.

Nemoc byla silnější

Manžel zemřel po těžké nemoci a samozřejmě mě to hluboce zasáhlo. Měli jsme ještě spoustu plánů a těšili jsme se, že se budeme starat společně o vnoučata. Jenže pak přišla ta děsivá diagnóza, po které to mělo poměrně rychlý spád.

Hynek se snažil s nemocí několik měsíců bojovat, ale nakonec svůj boj prohrál. Několik měsíců po manželově smrti jsem fungovala jako stroj a měla jsem pocit, že bude trvat velmi dlouho, než to všechno překonám.

Pak ale přišlo osudové setkání, které jsem nijak neplánovala a které všechno změnilo. Seděla jsem v kavárně, kam jsem kdysi chodívala s přáteli, a čekala na svou objednávku. Myšlenky mi bloudily k manželovi. Už to bylo sedm měsíců, co jsem ho ztratila.

Dlouhá nemoc nás oba vyčerpala, a když odešel, cítila jsem nejen smutek, ale i úlevu. Úlevu, že už netrpí. Přesto se mi zdálo, že zbytek života budu žít v prázdnotě.

Setkání v kavárně

Ale pak jsem ho uviděla. Ondřej, spolužák z gymnázia, seděl u vedlejšího stolu a poznal mě dřív, než jsem stihla zamávat. Setkali jsme se pohledem a já okamžitě ucítila zvláštní pocit v břiše.

Když ke mně přišel, měl na tváři ten starý úsměv, který jsem si pamatovala z mládí. Během pár minut jsme znovu navázali, jako bychom se nikdy nepřestali vídat.

V té kavárně jsme nakonec seděli ještě tři hodiny a stále jsme měli pocit, že jsme si neřekli vše. A oba jsme se shodli, že se zase musíme potkat. A tak začal náš nový příběh…

Smíšené pocity

Když jsem o pár týdnů později začala cítit, že mezi mnou a Ondřejem není jen přátelství, věděla jsem, že to budu muset říct dětem. Netušila jsem ale, jak těžké to bude. Sama jsem měla spoustu smíšených pocitů.

Na jedné straně bolest a smutek, který se jen trochu otupil, na druhé náznaky štěstí, naděje a nové lásky. Jednou večer, když jsme seděli u rodinné večeře, jsem se rozhodla promluvit. „Děti, chtěla bych vám něco říct,“ začala jsem opatrně.

„Potkala jsem Ondřeje, dávného spolužáka, a začali jsme se více vídat….“ Bylo ticho. Můj syn se na mě podíval, jako bych právě pronesla něco nepochopitelného.

„Mami, vždyť to ještě není ani rok, co táta umřel. Nemyslíš, že je to trochu brzy?“ Dcera jen zavrtěla hlavou. „Jak můžeš být tak krutá? Myslela jsem, že truchlíš. Tohle přece nemůžeš myslet vážně.“

Snažila jsem se jim vysvětlit, že truchlení je důležité, ale že život musí jít dál. Jejich otce jsem milovala a vždy ho budu mít ve svém srdci. Ale Ondřej mi přináší radost, kterou jsem myslela, že už nikdy nepocítím. A to, že setkání přišlo takto brzy?

Vždyť jsem ho neplánovala a žádný nový vztah jsem cíleně nevyhledávala. Jenže ani syn, ani dcera pro to neměli pochopení. I když jsem nečekala, že mi nový vztah hned schválí, jejich odmítavý postoj mě mrzel.

Nikdo mě nechápe

Od toho rozhovoru uběhlo pár týdnů, možná i měsíců, ale atmosféra mezi námi se nezměnila. Děti jsou odtažité, jako by mě odsoudily za to, že se snažím znovu najít štěstí a mít ze života radost.

I přátelé reagují podobně – šuškají si za mými zády, jako by láska po ztrátě partnera byla něčím špatným. Jednou jsem se o tom bavila s kamarádkou Markétou, která se mě také zeptala, jestli to není příliš brzy.

„Ireno, chápu, že jsi našla někoho, s kým je ti dobře, ale lidé si myslí, že bys měla truchlit déle. To, že jsi znovu zamilovaná, je pro ně nepochopitelné,“ řekla mi jemně, ale přesto to bolelo.

„Ale proč? Jak dlouho bych měla čekat, než bude vhodný čas na štěstí?“ odpověděla jsem trochu ostřeji, než jsem zamýšlela. „Nikdo neví, jak moc jsem trpěla. Každý den byl pro mě utrpením. Ondřej mi dal lásku a naději, že můžu znovu žít.“

Markéta jen pokrčila rameny a poradila mi, ať jsem trpělivá. Lidé kolem mě prý potřebují jen víc času, aby to pochopili. Možná má pravdu.

Mám právo na lásku

Každopádně všechno má podle mě svůj důvod. A každý má přece svou vlastní cestu, jak se vyrovnat se ztrátou. Někdo truchlí měsíce, někdo roky. Není na to přece žádné jasné pravidlo nebo nařízení, jak to dělat správně.

Ta moje cesta znamenala najít znovu radost a lásku. A po tom, co jsem si prožila, mám už jiný pohled na život. Nechci už čekat, až mi někdo povolí být šťastná. Mám na to právo.

Irena L. (57), Praha

Související články
6 minut čtení
Když jsem zdědila starší zahradu, vůbec jsem netušila, co s ní budu dělat. Nakonec mi ten kousek půdy změnil život a přinesl lásku. Musím přiznat, že jsem neskákala radostí, když jsem zjistila, že mi má sousedka Marie odkázala zahrádku. Pravděpodobně mi chtěla poděkovat za to, že jsem se o ni starala, když byla nemocná. Dlouho jsem jí pomáhala každý den – připravovala jsem jí jídlo, chodila na 
3 minuty čtení
Rodiče se seznámili na střední škole, od té doby byli nerozluční. Jen jednou to zaskřípalo, všechno jsem vnímala a vyděsilo mě to. Naši se hádali. Bylo mi čtrnáct. Zakrývala jsem si uši. Mysleli si, že to do mého pokojíčku nedolehne, ale spletli se. Bylo to hrozně slyšet. Brečela jsem do polštáře. Jednou jsem mámě řekla, ať už toho proboha nechají, že se to nedá snést. Zbledla: „Ty to slyšíš? M
8 minut čtení
To, co jsem prožívala, nebyl sen. Bylo to do­opravdy a odvíjelo se to jako v té pohádce O Popelce. Krásné šaty i střevíčky vyčaroval Ježíšek. Z okna našeho maličkého bytu v přízemí jsem sledovala, jak tančí sněhové vločky pod lampou, tají na římse anebo se schovávají v napůl zamrzlých loužích. Vánoce! Ani nedokážu vypovědět, jak moc jsem se na ně pokaždé těšila. Přitom dárky, které jsem dostáva
5 minut čtení
Před dovolenou jsem se chtěla trochu opálit, tak jsem šla k vodě. Kdyby nebylo pohotového plavčíka, mohla jsem přijít o život. Manželství mých rodičů bylo noční můrou. Z dětství si pamatuji jen jejich neustálé hádky a spory. Máma často obviňovala tátu z nevěry, a jak se ukázalo, měla pravdu. Když mi bylo deset let, už to nevydržel a odešel od nás k milence. Takhle má vypadat posvátný svazek
3 minuty čtení
Po smrti manžela jsem se cítila často osamělá, proto jsem ani chvíli neváhala s oslovením sympatického muže. Poprvé jsem zahlédla toho zajímavého šedesátníka, jak ukázkově cvičí, když měl na sobě tmavě modré tepláky a vybledlou červenou mikinu se žlutým znakem. Osmělila jsem se a šla k němu. „Ahoj, já jsem Markéta, už vás tady delší dobu pozoruji,“ představila jsem se. „A já jsem František, pro
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jeseníky: Zimní poezie na dosah ruky
epochanacestach.cz
Jeseníky: Zimní poezie na dosah ruky
Vzpomínáte na doby, kdy byly Vánoce na sněhu běžným jevem, nebo kdy svatý Martin obvykle přijížděl na bílém koni? Něco podobného už dnes na většině míst Česka nezažijete. V Jeseníkách ano. Pokud chcete znovu zažít staré dobré časy, a přitom si užívat komfortu, za který by se nemusela stydět ani vyhlášená alpská střediska, jsou pro
Konečně byla válečná sekera navždy zakopána?
skutecnepribehy.cz
Konečně byla válečná sekera navždy zakopána?
Můj otec a teta Lída se léta nenáviděli. Marně se je snažila rodina usmířit, zejména babička trpěla tou žabomyší válkou. Přesto se to nakonec povedlo! Před mnoha lety nebylo větších přátel, než můj otec Pepík a teta Lída, jeho sestra. Moje babička nám je dávala za příklad, když jsme se jako sourozenci prali jako koně. Tohle u Pepíčka
Kůže je schopna produkovat vlastní protilátky
21stoleti.cz
Kůže je schopna produkovat vlastní protilátky
Lidská kůže a sliznice hrají zásadní roli v ochraně těla před nepřátelským prostředím okolního světa, mechanickým poškozením, ale i průnikem bakterií a virů. Nejinak je tomu i u ostatních zvířecích dr
Wellness oáza v koupelně
rezidenceonline.cz
Wellness oáza v koupelně
Lázeňský resort, zakomponovaný přímo doma, umí nabídnout dokonalé vybavené pro relaxaci po náročném dni, nebo prostě jen přidá trochu luxusu do každodenního očistného rituálu. Při zařizování vlastního wellness je třeba začít výběrem materiálů a barevnosti, protože jejich vliv na vnímání a pocity je nesporný. V kurzu je pořád minimalistický šedý nebo béžový rámec, oživený tvarově
Lososové krekry s ředkvičkou
tisicereceptu.cz
Lososové krekry s ředkvičkou
Jednohubka není věda. Lososová s křupavou sušenkou chutná úžasně. Suroviny 6 plátků uzeného lososa slané či sezamové krekry půl hrsti čerstvého kopru 1 lžíce citronové šťávy 2 lžíce pomazánk
V tichosti chystá Pawlowská tajnou svatbu?
nasehvezdy.cz
V tichosti chystá Pawlowská tajnou svatbu?
I když vztah spisovatelky a herečky Haliny Pawlowské (69) ze seriálu ZOO s jejím přítelem, producentem Karlem Czabanem (75), trvá už dlouhá léta, k dalšímu kroku to zatím nedotáhli a podle všeho žijí
Záhadní a krutí Vikingové: Největší objevitelé starého světa?
enigmaplus.cz
Záhadní a krutí Vikingové: Největší objevitelé starého světa?
Říká se o nich, že byli největšími válečníky středověku. A nejen válečníky. Vikingové na svých dračích lodích objevovali vzdálené a tajemné ostrovy i celé kontinenty. Ostatně byli to prý oni, kdo zača
Vánoční Pavlova
nejsemsama.cz
Vánoční Pavlova
Příprava dortu nazvaného na počest primabaleríny Anny Pavlovové je celkem jednoduchá, ale během sušení nesmíte otevírat troubu. Potřebujete: ✿ 4 bílky ✿ 220 g cukru moučky ✿ špetku soli ✿ 2 lžíce pudinkového prášku (vanilka) ✿ 2 lžičky citronové šťávy ✿ 100 ml smetany ke šlehání ✿ drobné ovoce ✿ mátu 1. Vyšlehejte bílky s polovinou cukru a solí do tuhého sněhu. Pak
Německá alchymistka Anna Zieglerinová: Měla na dosah kámen mudrců?
epochalnisvet.cz
Německá alchymistka Anna Zieglerinová: Měla na dosah kámen mudrců?
Alchymie je často spojována s představou, že se jí věnují pouze muži. Přesto známe i několik žen, které tento tajemný obor fascinuje. Dvě z nejznámějších alchymistek 16. století jsou Isabella Corteseová (asi 1561-?) a Anna Maria Zieglerinová (asi 1550–1575). Dostala se právě druhá zmíněná na stopu největších alchymistických tajemství? O významu zmíněných alchymistek nemůže
Hans Trapp: Rytíř, co ochutnal lidské maso
epochaplus.cz
Hans Trapp: Rytíř, co ochutnal lidské maso
Takovou tragédii alsaský Weissenburg nepamatuje. Všichni se brodí v bahně a kalné vodě. O viníkovi netřeba pochybovat: Dvoumetrový pořízek Hans von Trotha (asi 1450–1503) je německý rytíř a maršál falckého kurfiřta. Ekonomické spory s Weissenburgským opatstvím řeší přehrazením řeky Wieslauter. Celé město připraví o vodu. Osm kilometrů nad městem se vytvoří přehrada. A když je
Silvestr 2024 v restaurantu Deer: Přivítejte nový rok s živou klavírní hudbou a výjimečným menu
iluxus.cz
Silvestr 2024 v restaurantu Deer: Přivítejte nový rok s živou klavírní hudbou a výjimečným menu
Restaurant Deer zve na nezapomenutelný silvestrovský večer, který propojí skvělou gastronomii, živou klavírní hudbu a slavnostní atmosféru. Přijďte oslavit poslední večer roku 2024 a přivítat nový rok
Vehnala Aspasia Řecko do války?
historyplus.cz
Vehnala Aspasia Řecko do války?
Do athénského státníka Perikla jako by udeřil blesk. „Děje se něco?“ zeptá se ho filozof Anaxagoras. Pak si všimne, že jeho přítel doslova visí pohledem na jedné z půvabných žen, stojících opodál. „Jen to ne,“ spráskne ruce, „vždyť to je Aspasia, hetéra, nevěstka!“ Perikles (asi 495–429 př. n. l.) na ní ale může oči nechat. Dá