Domů     Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
Řekl, že jsem ta nejkrásnější dívka pod sluncem
8 minut čtení

Že se mu líbím, mi řekl hned při našem prvním, náhodném setkání. Nejdřív mi to připadalo drzé, ale mluvil tak hezky, že mě to zcela odzbrojilo.

Odjakživa jsem si přála romantickou lásku. Takovou, kterou jsem znala z dívčích románů, kterých jsem, zvlášť v období dospívání, přečetla spoustu. Zkrátka nic obyčejného, fádního či nudného.

Bála jsem se ale, že mě nic úžasného nepotká a že skončím jako tolik žen přede mnou, jejichž mužové usínají po obědě na kanapi, na stole noviny a prázdná pivní lahev, zatímco manželka myje nádobí, vytírá podlahu a do noci žehlí.

To je snad lepší nevdat se než takhle žít, uvažovala jsem. Po střední škole jsem nějak nevěděla, co se sebou, o prázdninách bloumala ospalým městem a přemýšlela, co budu dělat dál. Kluci o mě zájem sice jevili, ale mým představám neodpovídali.

Jenda žil fotbalem, byla bych u něj až na čtvrtém místě, první tři zaujímali mičuda, kamarádi a hospoda. Dušanův žebříček hodnot byl podobný, jen jinak srovnaný, první místo patřilo hospodě, pak teprve následoval fotbal.

Nic pro mě. Svého vysněného kluka jsem si představovala úplně jinak, a světe, zboř se, skutečně jsem ho potkala.

Mladý a pohledný

Jak jsem tak v létě courala městem, odkud většina obyvatel odjela na dovolenou někam k vodě, všimla jsem si, že kdosi kráčí za mnou. Už delší dobu. Protože bylo brzké odpoledne a domy zalité sluncem, do hororu měla tahle situa­ce daleko.

Nebála jsem se, spíš jsem byla zvědavá. Několikrát jsem se ohlédla, abych dala drzounovi najevo, že o něm dobře vím.

Díky tomu jsem zaznamenala, že je to drzoun mladý a pohledný, a došla k závěru, že ztratit pár slov bych s ním klidně mo­hla, kdyby se odvážil mě oslovit. Přiloudala jsem se k mostu přes řeku a zamyšleně do ní hleděla. Postavil se mlčky hned vedle mě.

„Co má tohle znamenat?“ tázala jsem se lehce zvýšeným hlasem. Odpověděl: „Omlouvám se, slečno, ale jste ta nejkrásnější dívka, kterou jsem kdy v životě viděl. Tak jsem vám to chtěl prostě říct, ale nevěděl jsem jak.“

Údivem jsem doširoka otevřela oči a zapomněla, že jsem mu původně chtěla vynadat za to, že mě sleduje. Nedostala jsem ze sebe ale ani slovo. Tak upřímný kompliment jsem nikdy nedostala. Kluci, které jsem znala, takhle s dívkami rozhodně nemluvili.

Protože jsem mlčela, mluvil dál: „Kdybychom byli spolu, nosil bych vám růže každý den.“ Opět jsem se nezmohla na slovo. Jen jsem se usmála a hlavou mi blesklo, že by to asi bylo drahé, kupovat růže každý den.

Pozvání na kávu

Takhle jsme se s Radkem seznámili. Byla to láska na první pohled. Od začátku nám bylo jasné, že už nás nic nerozdělí, že musíme být spolu, teď, okamžitě, neztrácet ani minutu. Pozval mě na kávu.

To už jsem se ze svého omámení na chvilku probrala a konečně promluvila. „Půjdu moc ráda,“ řekla jsem mu a domluvili jsme se, že se další den sejdeme. Nevěřila jsem svým očím, když na schůzku dorazil s rudou růží v ruce.

Tak krásnou květinu jsem ještě nikdy nedostala. Ač jsme se vůbec neznali, proseděli jsme spolu celé odpoledne, měli jsme si stále co povídat, jako bychom spolu byli odjakživa.

Scházeli jsme se od té doby každý den, to už jsem, kromě krásných růží, dostávala na přivítanou i polibek. Prožívala jsem první lásku, takovou, o jaké jsem snila. Naše debata se zanedlouho stočila k tomu, kde spolu budeme bydlet. Hned znal odpověď.

„U nás přece,“ prohlásil. „Je mi dvaadvacet. Máma se už párkrát ptala, kdy se ožením. Těší se na vnoučata. Bude ráda, když tě přivedu.“

U rodičů

Shodli jsme se, že raději zalžeme, že se známe už nějaký pátek, aby nebyli rodiče příliš šokováni tím, že se známe sotva pár týdnů a už plánujeme společné bydlení. Nám to ale přišlo jako skvělý nápad, jak být stále spolu.

Jediné, co mě navzdory mému okouzlení znepokojovalo, bylo pomyšlení na paní domu. To se u ní jen tak objevím, vyčistím si zuby a řeknu, že tu odteďka bydlím? „Máma je chápavá,“ ujistil mě Radek.

„Když jí vysvětlím, jak moc tě miluju, vyjde nám vstříc.“ Radkovi rodiče bydleli na vesnici, ale nebyli to burani. Měli krásnou, moderně zařízenou vilku se zahrádkou plnou květin, úplně novou garáž a nové embéčko.

„Jsem jedináček, a tak je tu vlastně všechno moje,“ hrdě prohlásil Radek a rychle se opravil: „Naše.“ Ale abych pravdu řekla, rodiče vypadali trošku otřeseně. „To je moje dívka, mami a tati,“ představil mě.

Koukali jako vrány, zvlášť když se ukázalo, že budu u nich bydlet. „A kde tu chcete, slečno, pracovat?“ zpovídal mě tatínek, vedoucí zahradnictví.

Nový život

„Co třeba v prodejně na návsi?“ nadhodila jsem. Shodou okolností jsem se trefila, paní, která tu léta dělala, byla stařičká a mladou sílu uvítala. Doma jsem jednoduše oznámila, že se stěhuju.

Předpokládala jsem, že máma skoro uvítá, když bude v bytě víc místa pro ni a pana Mirka, což byl její bůhvíkolikátý milenec. Můj nový život v nové rodině mohl začít. A byl překrásný.

Zatímco doma jsem si po tátově smrti připadala jako páté kolo u vozu, tady mi Radek dával najevo, že až po setkání se mnou dostal jeho život smysl. Čas nám společně krásně utíkal.

Snad každý víkend jsme vyrazili někam na výlet, na hrady, zámky, nebo jen tak na dlouhé, romantické procházky do přírody. Stále mi kupoval růže, tak, jak slíbil při našem prvním setkání, a říkal mi, že jsem nejkrásnější pod sluncem, a jak šťastný díky mně je.

Zuřila

Všechno by bylo jen a jen růžové, nebýt jeho mámy. S Radkovým tatínkem jsem se snadno spřátelila, zato z budoucí tchyně čišel chlad.

Od začátku jsem totiž bořila její zažité pořádky, třeba nesnesitelný zvyk pít kávu a jíst v kuchyni, když byl k dispozici krásný obývací pokoj. „My s Radkem budeme jíst v obýváku,“ oznámila jsem. Paní domu zuřila, ale vnitřně. Nahlas neřekla slovo.

V Radkových očích jsem četla znepokojení, nezdálo se mu to, matky se, stejně jako jeho táta, bál. Od té chvíle jsme my dva jedli v obýváku a ostatní to, rádi či neradi, vzali na vědomí.

Mimoto se mi nelíbilo, že zahrada je taková jaksi sterilní, jen s květinami, bez zvířat, s nimiž je člověku veseleji. Protože jsem podnikavá, záhy jsem sehnala dvě koťata a štěně jezevčíka, aniž jsem se zeptala, co na to zbytek rodiny. Byl z toho skandál.

Kočky rozbily květináče a pes vyhrabal na zahradě důmyslný systém nor. To už Radkova matka nemlčela, ale křičela: „Toleruji, co se dá! Ale zvíře do domu bez konzultace se mnou je bezohlednost!“

Jdu s ní

Namítla jsem, že Rex, Macour a Fousek nežijí v domě, ale na zahradě. „Ano, a celou ji zničili!“ naříkala. Pak začala hystericky vykřikovat:

„Buď ona, nebo já!“ sbalila jsem si pět švestek, šoupla koťata do tašky, Rex dostal obojek a řemínek a sbohem, zlá tchyně. Radek stoupl v mých očích, protože zvolal: „To jsi, mami, přehnala. Jdu s ní!“

Utábořili jsme se v zázemí venkovské prodejny, kde byl gauč a dvouplotýnkový vařič. Co víc zamilovaná dvojice potřebuje? Jenže my už jsme nebyli jen dva. Bylo nás pět. My dva, kočky a pes, byli jsme velká rodina.

Vraťte se!

„To jsem to vymňoukla, viď?“ zašeptala jsem sebekriticky. Odpověděl, že mě má rád takovou, jaká jsem, nic by na mně neměnil. Byla jsem tak šťastná, že je tam se mnou, věřila jsem, že spolu zvládneme všechno.

Týden jsme spolu bydleli v malém krcálku u prodejny, pak se u našeho prahu objevila Radkova matka. S upečenou bábovkou, a také s omluvou. Povzdechla si, že je jim v domě bez nás smutno, a že by byli rádi, kdybychom se vrátili. Samozřejmě i s naším zvěřincem.

„Nějak to společně zvládneme,“ slíbila. A tak jsme ji vzali na milost. Vrátili jsme se zpět do jejich domu a za rok strojili krásnou veselku.

Karolína (64), Olomoucko

Související články
3 minuty čtení
Láska kvete v každém věku. Poté, co mi zemřel celoživotní partner, jsem se přihlásila na seznamku a našla štěstí! Ráda bych vám vyprávěla příběh, který není smutný, ale dojemný. Dovedla mě k tomu moje sousedka, která, ač je jí jen lehce přes padesát let, nemá odvahu to změnit. Já jsem to udělala! Nerada chodím s kůží na trh a svěřuji se se svým životem, ale právě proto, že vím, že je spousta že
6 minut čtení
Vesnice neměla hospodu, prodejnu ani kostel. Byla tu jen kaplička, zchátralá autobusová zastávka a rybník s několika kachnami. Když jsem se od rodičů dozvěděla o tom stěhování, málem jsem spadla ze židle. Ani neumím vypovědět, jak moc jsem milovala městský život. Na můj názor se neptali Nejdřív jsem si myslela, že je to apríl a že je to vtip, protože taková pohroma se v mém životě přihodi
5 minut čtení
V mém věku už má každý něco za sebou. Já například chvíle plné lásky, dvě manželství, dvě bolestná zklamání i hluboké propady a také dva nechutné rozvody. Přesto jsem si řekla, že si zasloužím ještě jednu šanci. Život není jen o samotě, smíření a nostalgii nad tím, co bylo. Je o tom, co ještě může být… Po dvou rozvodech bych si mohla říct: „Stačilo. Muži jsou všichni stejní.“ Ale to bych se vzd
5 minut čtení
Vdala jsem se bez lásky. Doufala jsem, že časem se to změní. Až po letech jsem pochopila, že takhle to nefunguje. Nemůžu říct, že by můj manžel Filip byl špatný člověk. Je zodpovědný, stará se o domácnost a nikdy na mě nezvýšil hlas. Jenže to, co nás kdysi spojovalo, už dávno zmizelo. Naše manželství je spíš na papíře, ve skutečnosti žijeme jako dva cizí lidé pod jednou střechou. S jeho kamarád
4 minuty čtení
Potkat životního partnera v reálu, nikoliv přes seznamku, bývá ideální. Bohužel ne každý od života podobnou příležitost dostane. Můj životní příběh by se hodil jako románová předloha. Vystudovala jsem střední školu a od devadesátek pracovala na stále vyšších pracovních příčkách v bance. Takže na peníze jsem si nikdy nemohla stěžovat a spíše jen nechápavě kroutila hlavou nad tím, jak jiné holky
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého