Domů     Byli jsme skoro jako Danny a Sandy z Pomády
Byli jsme skoro jako Danny a Sandy z Pomády
8 minut čtení

Bylo to nejkrásnější léto mého života. Na takové se zkrátka nezapomíná. Ani na tu bolest, když mi můj milovaný oznámil, že už se nikdy neuvidíme.

S odstupem času jsem si uvědomila, že jsme byli opravdu skoro jako Danny a Sandy ze slavného filmového muzikálu Pomáda, největší pecky pro mládež na přelomu sedmdesátek a osmdesátek.

S tím rozdílem, že letní láska těch dvou se odehrávala na břehu moře, zatímco ta naše poblíž rybníka zvaného Bahňák.

Ceduli Zákaz koupání pravidelně začátkem léta někdo hodil do roští a všichni jsme se tu koupali ostošest, aniž vadilo, že jsme vylézali po uši zabahnění a někdy i s vyděšenou žabkou ve vlasech anebo v košíčku podprsenky.

Prázdniny byly nádherné a příliš krátké, jak už to tak bývá. Nebezpečně se blížil začátek školního roku a s ním poslední ročník střední školy.

Gymnázium, na které jsem chodila, byla oprýskaná budova ze začátku dvacátého století ve stinné křivolaké ulici plné kaštanů a lip.

Danny Zuc­co – můj ideál z filmu, kterého hrál úchvatný Travolta, se ve skutečnosti jmenoval Jarda a nikdo mu neřekl jinak než Jarouš. Byl to zdejší velký frajer, měl motorku, brýle proti slunci a koženkovou bundičku.

Nosil džíny, teta mu je ušila z rolety v paneláku, tehdy se lidé k takovým řešením běžně uchylovali, džíny byly nesehnatelné. Moc mu to slušelo.

Celé tři gymnaziální roky jsme si jeden druhého okázale nevšímali, což se o prázdninách mezi třetím a čtvrtým ročníkem dramaticky změnilo.

Dva vodníci

V Bahňáku bylo koupání zakázáno, protože rybník byl vybagrovaný a nacházely se tam nebezpečné víry. Zrovna jsem vycházela z krámu s pytlíkem housek, když jsem tamodtud zaslechla křik. Běžela jsem tím směrem, v rybníku se topila Kvasničková ze šesté bé.

Zahodila jsem housky a skočila pro ni. Zaznamenala jsem, že přibíhá a skáče ještě někdo. Možná mi to zachránilo život, bůhví, jak by to dopadlo, kdybych na Kvasničkovou byla sama.

Společně s Jaroušem jsme ji vytáhli, příšerně kašlala, a tak bylo jasné, že je naživu. Odnesli jsme ji domů a předali lamentující matce, která vykřikovala: „Kolikrát jsem ti říkala, abys do toho bagráku…“ Pak zabouchla dveře a nic víc už jsme neslyšeli.

„Jsi dobrá,“ řekl s uznáním Jarouš a nasadil si sluneční brýle na mokrý obličej. Kapala z nás voda jako z vodníků. Uvědomila jsem si, že vypadám příšerně. „Ty jsi dobrej,“ mínila jsem.

Za námi se znovu otevřely dveře, maminka Kvasničkové nám dojatě děkovala za záchranu dceřina života. „Řekněte, co pro vás mohu udělat,“ nabízela. „Přejte si cokoli, je to předem splněno.“

Do kina

Jarouš se hluboce zamyslel a navrhl, aby nám paní Kvasničková, která prodávala lístky v biografu, poskytla dvě vstupenky na italskou komedii, kterou zrovna dávali. „Ať nemusíme stát v tý příšerný frontě jako vždycky,“ vysvětlil.

Paní Kvasničková odpověděla, že naše přání samozřejmě vyplní, a já jsem si se zběsile tlukoucím srdcem uvědomila, že Jarouš mě zve do kina.

A tak jsme večer s Jaroušem frajersky obešli frontu, která se táhla dolů ze schodů až ven, a usedli na pěkná místa do poslední řady v místním malém biografu. Tak začala naše letní láska, příliš krásná a příliš krátká.

Na sklonku prázdnin mi Jarouš stísněně přiznal, že se stěhuje s rodiči až do Prahy, kde otec nastupuje do nějakého významného zaměstnání. „Takže my se už neuvidíme,“ vydechla jsem hlasem plným hrůzy.

Stáli jsme v objetí na břehu Bahňáku. Bylo to skoro jako v tom filmu. Jen nehrála hudba a nehučelo moře.

Radši studuj

Nechtělo se mi žít. První školní den jsem ani nekoukla dozadu do míst, kde Jaroušova lavice zela zoufalou prázdnotou. Ře­kla jsem mámě, že se už nikdy v životě na žádného kluka ani nepodívám. „To je dobře, radši studuj,“ odpověděla mi krutě.

Vůbec nechápala bouři v mé duši. Uběhlo čtrnáct dní, možná ještě víc, a Jarouš se vrátil do své zadní lavice u okna. Ze stěhování jeho rodiny sešlo, na jeho otce někdo žaloval, našli mu politický škraloup a poslali ho šupem zpátky do rodného městečka.

Nemohla jsem se dočkat konce vyučování. Vysílala jsem k Jaroušovi nadšené pohledy. On však vypadal sklesle a pomalu se mým směrem ani nepodíval. Po vyučování jsem se mu vrhla do náruče, ale skoro mě nevnímal. „V domě je zemětřesení,“ řekl chmurně.

„Tátu odevšad vyhodili. Máma brečí. Nechce se mi jít domů.“ Měl příšernou náladu. Změnil se, byl najednou jiný. „Ty nemáš radost, že se znovu vidíme? Že spolu budeme chodit i do čtvrťáku?“ pípla jsem vyděšeně.

Byl to už někdo jiný

Připustil, že má, ale znělo to spíš otráveně. Letěla jsem domů, praštila školní taškou do kouta a brečela až do večeře. Ale ano, jako zázrakem se vrátil, ale byl už někdo jiný. Jako by ho v té Praze vyměnili. Už to nebyl ten úžasný veselý kluk z prázdnin.

Našel si jinou holku? Toho jsem se bála nejvíc. Z jeho návratu jsem se radovala zjevně nejen já. I jiným se rozzářily oči. „Nejsi jediná na světě, děvenko,“ řekla mi s pohrdáním třídní krasavice Andula.

„Takže ty máš něco s Andulou, jo?“ zasyčela jsem na hocha svého srdce druhý den před školou. „Co blázníš?“ divil se. Zdálo se mi, že vypadá provinile. Dobře, řekla jsem si v duchu mstivě. Když ty Andulu, tak já Míru.

Ucházel se o mě už dlouho, ale dávala jsem mu najevo, že nemá nejmenší šanci. Teď ji dostane. Nazítří jsem se významně procházela kolem Bahňáku ruku v ruce s Mírou. Byl jiný než Jarouš, asi vlastně lepší. Nepil, nekouřil, sportoval.

A pyšně si mě vedl po louce, bylo vidět, že má z naší nečekané schůzky radost. Hned se to rozkřiklo. Moje rodina jásala, přesně takového hocha si vedle mě představovali. „Toho se drž, zlatíčko,“ poznamenala máma.

Čekal před školou

„Je to hodný chlapec, sportovec, studijní typ. Mám radost, žes dostala rozum. Ten tvůj Jarouš se mi nelíbil,“ dodala máma. Babička chmurně poznamenala: „Roste pro šibenici, ten Jarouš,“ a pokřižovala se.

Měla bych mít bývala radost, že mého nového chlapce mi doma schválili, ale moc šťastná jsem nebyla. Je to spíš hrozná nuda chodit s klukem, nad nímž vaše rodina vykřikuje nadšením. Ráno na mě Jarouš číhal před školou.

Přecházel tam, jak tvrdil, od půl osmé, ač obvykle chodíval pozdě. „Ty něco máš s tím kašparem, jo?“ syčel vztekle. To mi spravilo náladu. Zdálo se, že žárlí. „Naši z toho mají radost,“ zlomyslně jsem se pousmála. „To víš, vzornej kluk.

Nekouří, sportuje, pivo mu nechutná.“ Rozzuřil se: „Nedělej ze mě padoucha, jo? Nevšimla sis, že hraju fotbal? Včera jsem dal dva góly.“ Byl fakticky rozčilený. Pochopila jsem, že mu na mně záleží.

Cigaretu, kterou si strčil frajersky za ucho, hodil do koše na odpadky. To bylo smířlivé gesto. Usmáli jsme se na sebe.

Po maturitě

V hlavě mi burácela hudba z Pomády. Danny a Sandy se k sobě vrátili. Nastaly krásné časy. Na ten báječný rok, kdy jsme chodili do čtvrtého ročníku a koncem května maturovali, nikdy nezapomenu.

Pravda, věnovali jsme se spíš sami sobě, než učení, a podle toho naše maturitní vysvědčení vypadala, ale to nebylo zas tak důležité. Hlavní bylo, že naše láska snad ještě zesílila.

Lidé z městečka nám neřekli jinak než Danny a Sandy, možná jsme tu filmovou dvojici opravdu trochu připomínali. Na naši svatbu, která se konala o prázdninách po maturitě, se přišlo podívat celé široké okolí.

Někteří nevěřili, že nám to vyjde, připadali jsme jim prý na manželství příliš mladí. Ozývaly se řeči, že jsme měli ještě počkat, že láska není všechno, když chybí rozum. Ale zlí jazykové se mýlili. Naše manželství je i po desítkách let spokojené.

Vím, že jsem v Jaroušovi našla toho pravého. Takové štěstí zdaleka každého nepotká, a tak si toho nesmírně vážím. Užíváme si život plnými doušky, obklopeni našimi dvěma dětmi a pěti vnoučaty.

Ladislava (61), jižní Čechy

Související články
4 minuty čtení
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako v době, kdy mě opustil ma
5 minut čtení
Až po letech vztahu jsem pochopila, že jsem pro Roberta jenom služka. Naštěstí jsem včas otevřela oči a odešla od něj. Byla jsem ve vztahu deset let. Až po několika letech mi došlo, že byl můj bývalý přítel manipulátor a sebestředný narcis. Když jsem konečně prozřela a došlo mi, že jsem pro něj jenom služka, vztah s ním jsem ukončila. A dobře jsem udělala. Hned následující den jsem totiž potkal
7 minut čtení
Babička s tátou se hodně snažili, aby mě udrželi doma. Bála jsem se, že se nikdy s nikým neseznámím a tajně prosila, ať se stane zázrak. Táta mě držel zkrátka. Z dnešního pohledu se mu ani moc nedivím, všechno se mu v té době vymykalo z rukou. Máma umřela a starší ségra se musela vdávat. Obojí považoval za své selhání, kladl si bůhvíproč za vinu mámin odchod na věčnost i sestřino uklouznutí, kt
2 minuty čtení
Přes moji první lásku se přehnaly dějiny a na dlouhá desetiletí ji pohřbily. Nikdy ale není pozdě! Po padesáti letech vzplála znovu a snad už navždy. Narodila jsem se už hodně dávno, v době, kdy byly vztahy ještě krásně romantické. Se svou první láskou jsem chodila za ruku podél naší říčky a vyprávěli jsme si třeba o tom, co jsme naposledy četli za knihu. Dvakrát jsme byli v biografu, což tehdy
8 minut čtení
Naši lásku čekaly komplikace. Tehdy mladí kluci chodili na dva roky na vojnu a během té dlouhé doby se mohlo stát cokoli. V naší vesnici jsme si všichni viděli až do talíře, něco tady tajit, anebo dokonce utajit byl nadlidský výkon. Všechno se skoro vždycky rozneslo. To mi vadilo. Člověk neměl soukromí. V dospívání mi to vadilo moc. Když jsem se zamilovala do Franty, byla to jen moje a jeho věc
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
21stoleti.cz
Blboun nejapný 2.0: Bude se mít kam vrátit?
Když u břehů Mauriciu poprvé přistála evropská loď, námořníci se mohli potrhat smíchy: Jídlo jim tam chodilo samo naproti! Ptáci velcí jako krocani se dali bezelstně ubíjet, neutíkali a svá vejce nech
Opečené škubánky s mákem
tisicereceptu.cz
Opečené škubánky s mákem
Jednoduché sladké jídlo připravené z mouky a brambor buď milujete, nebo nenávidíte. Specifickou chuť jídlu propůjčuje také mák, kterým se šišky sypou. Potřebujete 1 kg brambor 220 g hladké mouk
Nový život pro starobylou usedlost
rezidenceonline.cz
Nový život pro starobylou usedlost
Původní lovecký zámeček, už tak trošku trochu staromódní, byl zcela zrekonstruován, aby se proměnil v elegantní, moderní a příjemné útočiště. Jsou místa, která nás okouzlí na první pohled; mají ono těžko uchopitelné kouzlo přitažlivosti. Stejně tak tomu bylo i s malým, tak trochu zanedbaným zámečkem, vzdáleným několik málo kilometrů západně od francouzského Lyonu. Když mladí manželé poprvé tuto romantickou stavbu
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
enigmaplus.cz
Středověké hrady krále Václava IV.: Historické legendy i strašidelné příběhy ze současnosti…
Bezprostřední příčinou ke stavbě nového hradu Točníka byl bezpochyby požár, který roku 1395 poškodil původní králův hrad Žebrák. Nedlouho poté si tedy začal král Václav IV. stavět honosnější a pohodln
Nakonec neskončím sama!
skutecnepribehy.cz
Nakonec neskončím sama!
Když mi zemřel milovaný muž, nikoho jiného jsem si nehledala. Cesty osudu jsou někdy ale nevyzpytatelné. Roky jsem žila sama. Manžel mi zemřel na rakovinu. V den desátého výročí jeho úmrtí jsem uklízela knihovnu. Když jsem vzala do ruky jeho nejoblíbenější knížku o letadlech, vypadl z ní zvláštní vzkaz a peníze. Boj prohrál Nikdy v životě jsem netrpěla tolik jako
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
epochaplus.cz
Konec muže nenásilného odporu: Mahátma Gándhí
Mahátma Gándhí, známý jako „Velký duch“, byl jedním z nejvýznamnějších vůdců indického boje za nezávislost. Jeho filozofie nenásilného odporu inspirovala miliony lidí po celém světě. Přestože jeho život skončil tragicky, jeho odkaz žije dál jako symbol míru a svobody. Po první světové válce je stále více lidem zřejmé, že se éra britské koloniální velmoci chýlí
Pojďte se projít po mostě
epochanacestach.cz
Pojďte se projít po mostě
K čemu jsou mosty přes řeku? Aby měl člověk blíž k člověku přece! Mnohé z nich si zaslouží pro svou krásu, jedinečnost nebo architektonické provedení naši bližší pozornost. Často po nich projdeme a ani si jich nevšímáme. Přitom jsou tak zajímavé. Nejeden fotograf by možná kvůli jejich kráse a pořízení snímku před nimi padl i
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
historyplus.cz
Ruský Kolumbus: Na moře ho znovu vyhnala carevna
Loď dánského kapitána si proráží cestu chladnými vlnami stále dál na sever. Všichni s napětím hledí kupředu. Postaví se lodi do cesty pevnina? Žádná tu ale není a cesta je volná. Svět se konečně dozví, že Asie není spojena s Amerikou. Rodina celního inspektora, do níž se v dánském přístavním městě Horsens narodil chlapec Vitus Bering (1681–1741),
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
iluxus.cz
V nové kavárně na Pankráci zaplatíte kryptoměnami
V OC Arkády Pankrác byla otevřena unikátní kavárna BITmarkets Café by CAFÉ LEVEL, která propojuje lásku ke kvalitní kávě s fascinujícím světem kryptoměn a technologických inovací. Návštěvníci si zde m
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
nejsemsama.cz
Jak se vyhnout nachlazení? Pomůže strava a otužování!
Podzim přináší nejen chlad, ale i virózy a nachlazení a další nemoci. Můžete se jim ale vyhnout, když posílíte svou imunitu. Imunitní systém, pokud dobře funguje, nás chrání před škodlivými mikroorganismy. Pokud ale dojde k jeho oslabení, je potřeba mu pomoci. Jezte s rozmyslem Pestrý jídelníček je jedním z nejdůležitějších předpokladů. Zařaďte do něj co nejvíce čerstvé zeleniny a
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
epochalnisvet.cz
Nejzáhadnější rytina všech dob: Lze Melancholii vůbec rozluštit?
Rok 1514 je v životě německého renesančního umělce Albrechta Dürera nesmírně krutý. Umírá mu jeho milovaná matka. „Smutek, který jsem kvůli ní cítil, se nedá ani popsat,“ zaznamenává si tehdy. A pak stvoří Melancholii I, mědiryt zhruba ve formátu A4, který dodnes mate historiky umění.   Podle znalce renesančních umělců Giorgia Vasariho (1511–1574) Dürerova Melancholie
Šťastná novinka u Marešů?
nasehvezdy.cz
Šťastná novinka u Marešů?
Během dovolené v Las Vegas zamířil moderátor Leoš Mareš (48) do tetovacího salónu a na ruku si nechal zvěčnit jména svých tří dětí – Jakuba, Matěje a Alex. Pochlubil se tím svým fanouškům, kteří