Domů     Budeme se muset soudit
Budeme se muset soudit

Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali.

Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla.

Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnášela já. „Ty jsi starší, máš mít rozum,“ končily veškeré naše hádky a následoval výprask nebo minimálně různé zákazy. Jitka se mi potom posmívala, jak jsem to za ni zase schytala.

Pořád se hádali

Kdo by myslel, že alespoň v příbuzných jsem našla zastání, ten by se spletl. Kořeny toho všeho byly mnohem hlubší a pokračovaly už přes několik generací. Chlast, násilí a hrubost byly zkrátka životním stylem této rodiny. Jen já se jaksi vymykala.

Mámina rodina se vždycky hádala o peníze a majetek, který už ani neměli, a každá společná akce skončila brutální hádkou a rozbíjením nádobí. Tátova rodina byla plná alkoholiků.

Pokaždé, když se u nás někdo ukázal nebo jsme jeli k nim, všichni se opili a byli vulgární a agresivní. Nesnášela jsem to.

Sbalila jsem se

Každá taková návštěva byla pro mě čirým utrpením a nerozuměla jsem si bohužel ani s bratranci a sestřenicemi, se kterými naopak skvěle vycházela sestra Jitka. Takže se většinou spikli a vymýšleli, co mi zase tentokrát provedou.

Já jen hledala úkryt, kde bych měla klid. Hned po maturitě jsem se tedy rozhodla, že odejdu, že v tomhle dál nebudu žít. Aniž bych cokoli komukoli řekla, sbalila jsem se, sedla na vlak a odjela na druhou stranu republiky.

I přesto, jak jsem to doma nesnášela, to nebylo jednoduché. Vydala jsem se do neznáma a netušila, co mě kde čeká. Ještě před odjezdem jsem si ale domluvila práci v jednom hotelu, který nabízel jako bonus ubytování. Tím bylo rozhodnuto.

Konečně v klidu

K mému velkému štěstí se nakonec tato volba ukázala jako velmi šťastná. Moji spolupracovníci byli moc milí, a dokonce jsem si mezi nimi našla i lásku. Rozhodně jsem za nimi nejezdila. Ono ani nebylo za čím.

Asi dva roky po mém odchodu totiž máma tátu vykopla z bytu, když zjistila, že ve své oblíbené putyce propil garsonku, kterou ona kdysi dostala od svojí mámy jako část dědictví a o kterou on se měl starat, takže měl klíče u sebe. Tenkrát mi máma volala a snad poprvé se mnou mile mluvila.

Vydírali mě

„Táňo, přijeď domů. Najdeš si tu také práci, budeš bydlet doma a bude všechno v pohodě. Já jsem teď po tom rozvodu nemocná a nemůžu pracovat, ale budu ti pomáhat,“ vábila mě.

Všechno mi bylo jasné, máma jen nechtěla pracovat a potřebovala, aby jí někdo platil byt a staral se o ni. Nemocná nebyla, to mi Jitka přiznala, když projížděla mým městem cestou do Německa za prací.

Samozřejmě se i tehdy ozvala jen proto, že čekala výhodné ubytování u nás v hotelu. Tehdy jsem se rozhodla přerušit s rodinou veškeré kontakty.

Máma mi ještě chvíli posílala ubrečené zprávy, ale nakonec přestala. Nechtěla jsem se do toho všeho znovu zaplést.

Na vlastních nohou

Chtěla jsem žít svůj život daleko od nich, což se mi dařilo. Časem jsme se s mým milým vzali a otevřeli si vlastní kavárnu, která se rozrostla na několik poboček, a opravdu dlouho se nám dařilo.

Sestra se v kavárně ještě párkrát zastavila a čekala, že ji zaměstnáme, ale řekli jsme jí jasné ne. Nakonec se také urazila a byl klid.

Nečekaná návštěva sestry

Dalších asi dvacet let byl klid, dokud se ve dveřích nezjevila Jitka, kterou jsem nemohla ani poznat. Vypadala úplně jinak, obtloustlá, neupravená a za sebou táhla dvě uřvané děti. Připomínala mi mámu, což mě uklidnilo i vyděsilo zároveň.

Sestra očividně v Německu neuspěla a rozhodla se, že bude kopírovat osud naší rozvrácené rodiny. „Nevěřila bys, co mi ten parchant udělal. Nechal mě i děti úplně na holičkách. A na koho bych se měla obrátit, když ne na rodinu, ne?“ ozřejmila mi místo pozdravu.

Když jsem jí odmítla pomoct po tom, co jsem ji skoro dvě dekády neviděla, rozeřvala se na mě přímo v kavárně: „Co ty seš za člověka? Mámu jsi nechala na holičkách a na mě se vykašleš taky? To jsi rodina?“​

Zažalovala mě

Vysvětlila jsem jí, že nikoho z nich za rodinu nepovažuju. Že jsme vyrůstaly v příšerném prostředí, ze kterého se dodnes snažím vzpamatovat a že s nikým z nich nechci nic mít. Dívala se na mě vzdorovitě, když odcházela.

Po několika měsících mi přišel dopis s žalobou, že jsem prý svoje kavárny otevřela za rodinné peníze, které měly patřit Jitce a mámě, a ony je chtějí zpět.

Čeká mě boj s vlastní rodinou, o kterém jsem doufala, že ho nikdy nepovedu, ale možná je to ta pověstná poslední kapka, po níž musí pohár přetéct, abych měla konečně klid.

Táňa Z. (55), Plzeň

Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
10.6.2024
Mé nabídky k pomoci ignoruje, a dokonce se mi vysmívá. Nechápu, že se mě nezastane alespoň syn. Nesmím do ničeho mluvit a své názory si mám nechat jenom pro sebe! Mít velkou rodinu byl můj sen, ale nakonec jsem měla jen tři děti. Já sama pocházím ze šesti dětí a prožila jsem šťastné dětství. Byli jsme se sourozenci pořád venku, lezli po stromech a o domácí mazlíčky neměli nouzi. Psi, kočky, krá
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku