Domů     Své snaše jsem jenom pro smích
Své snaše jsem jenom pro smích

Mé nabídky k pomoci ignoruje, a dokonce se mi vysmívá. Nechápu, že se mě nezastane alespoň syn. Nesmím do ničeho mluvit a své názory si mám nechat jenom pro sebe!

Mít velkou rodinu byl můj sen, ale nakonec jsem měla jen tři děti. Já sama pocházím ze šesti dětí a prožila jsem šťastné dětství. Byli jsme se sourozenci pořád venku, lezli po stromech a o domácí mazlíčky neměli nouzi. Psi, kočky, králíci, kozy, žádný problém!

Měla dětí jako smetí

Líbilo se mi, když si jeden ze synů vzal takovou gruntovní holku, která mi hned při první návštěvě oznámila, že ona chce dětí rovnou pět a nenechá si to rozmluvit. Rozesmálo mě to. Já a někomu něco rozmlouvat? Natož tohle!

Přijala jsem její předsevzetí s nadšením. Vzala to hopem, protože druhé dítě mělo dvojče, tak stihla během dvou let porodit tři. Ty další hned následovaly. Byl to pěkný cirkus. Za pět let pět dětí! Snaše nebylo ani pětadvacet, když se z ní stala taková super máma.

Domácnost ji nebavila

Bydleli se synem v paneláku v šestém patře. To by nebylo to nejhorší, kdyby jim jezdil výtah a neopravovali pořád vodu. Bylo to takové to typické staré a trochu vybydlené sídliště. To taky byl důvod, proč se tam nastěhovali. Relativně nízká cena bytu!

I tak měli co dělat, aby mohli splácet hypotéku. Tolik dětí něco stojí! Snacha šetřit uměla, ale jinak se s domácností moc nepárala. Nepořádek, neumyté nádobí, hory nevypraného prádla a k obědu dětem do ruky suchý rohlík.

„Však ony to přežijí, večer dostanou teplé jídlo spolu s jejich tatínkem!“ mávla bezstarostně rukou a věnovala se malování nehtů. Byla toho názoru, že pro svého manžela musí být neustále atraktivní.

Moje nabídky odmítla

Nabídla jsem jí pomoc. Jakoukoli. „Jituško, mohu s dětmi chodit ven! Nebo ti vyperu či uvařím,“ vyjmenovávala jsem vše, co mě v tu chvíli napadlo. Byla jsem v předčasném důchodu a času měla dost.

Myslela jsem to dobře

Potom jsem jí dokonce nabídla i peníze, což ji naštvalo. „Maminko, my se o sebe umíme postarat. Tak mě přestaňte urážet,“ řekla zhurta a já viděla, že jsem ji opravdu naštvala. Moje omluva jí ale nestačila. Pustila se do mě s ironií sobě vlastní:

„A co se vám vlastně u nás nelíbí? Umírá tu snad někdo hladem? A co, že tu není vzorný pořádek? Víte, co se říká: Nepořádek v bytě, spokojené dítě!“ Usmála se tak nějak zle a už se se mnou nebavila. Bylo to lepší, než když se mi tak ošklivě vysmívala.

Všeho mi bylo líto

Vyplížila jsem se od nich jako zpráskaný pes, jak se říká. A taky jsem se tak cítila. Doma jsem se před manželem rozplakala, ale ještě jsem to schytala od něho. Prý se nemám mladým plést do života! Naštvalo mě to.

Neměla jsem nikde žádné zastání, a přitom jsem to myslela tak dobře! Vždyť snacha musela být unavená a vyčerpaná z tolika dětí. To přece nebylo možné, abych se mýlila.

Poštvala na mě syna

Byla už skoro půlnoc, když zazvonil u dveří zvonek. Lekla jsem se, co se stalo, a běžela otevřít, protože manžel už spokojeně spal u televize. Za dveřmi stál syn a tvářil se na mě jako kakabus! „Nedalo mi to a musel jsem přijít hned. Jitka mi všechno řekla.

Jak se do ní navážíš a že se ti nic nelíbí! Tak jsem ti přišel říct, abys k nám nechodila. Bude klid, a je to!“ řekl, aniž by vůbec překročil práh. Otočil se a odešel.

Jako zlý sen

Zůstala jsem stát u otevřených dveří. „Nezdálo se mi všechno snad? Co to mělo znamenat?“ ptala jsem se nejdřív sama sebe a potom i manžela, který se vzbudil a byl zvědavý, co se to u nás děje. Tentokrát se naštval i on.

A prý, že hned ráno si to půjde s mladými vyříkat. Svůj slib k mému nemalému údivu splnil. On totiž nerad řešil nepříjemnosti a vždycky všechno zbylo na mně. Jednání s úřady nebo kdysi rodičovská setkání. Tentokrát se ale pochlapil.

Vnoučat si teď užíváme

Nevím, co všechno našim mladými řekl, ale nakonec přece jen dospěli ke kompromisu. Syn nám bude každý druhý víkend vozit děti na hlídání. My si jich užijeme a oni budou mít odpočinek a klid.

Nebylo to přesně to, co jsem si představovala, ale musela jsem být spokojená. Z dvoudenní návštěvy pěti vnoučat jsem se vždycky vzpamatovávala celý další týden. Tak moc jsem byla unavená. Ale taky spokojená. A děti taky.

Drží se zpátky

Se snachou se moc často nevidím a myslím si, že nám to oběma jen prospívá. Jen si říkám, co bude, až si i ti naši další dva kluci založí rodiny. Věk už na to dávno mají. Jaké budou snachy? Kolik vnoučat se nám asi pod střechou sejde?

Manžel je taky nadšený a buduje na naší zahrádce dětské hřiště. Už máme trampolínu a velké pískoviště, houpačku i se skluzavkou. Teď je na řadě takový ten domeček na stromě. To budou vnoučata koukat!

Anna P. (61), Chomutov

Předchozí článek
Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku