Domů     Nevěra muže mi dala svobodu
Nevěra muže mi dala svobodu

Už dlouho jsem ráno vstávala s pocitem, že můj život za nic nestojí. Život mi ničila švagrová. Dnes vidím, že jsem byla těsně před zhroucením.

Osud mi ale přinesl novou naději. A to v podobě nevěry manžela. Mohlo by se zdát, že jsem blázen, ale právě náš rozvod mi přinese svobodu a já budu moci opustit dům, kde nejsem doma. Moje švagrová mi to celý život připomíná.

Rodiny nám přály

Teď mám zase cíl a důvod žít. Ráno vstávám a těším se na další den. Když jsme se do sebe s Petrem před pětatřiceti lety zamilovali, byla to láska jako trám. Bylo mi tehdy teprve 15 a on byl o dva roky starší.

Znali jsme se z chat, které jsme měli kousek od sebe na břehu Lužnice. Naši rodiče proti naší lásce nic neměli, i oni se dlouhá léta přátelili. Jen Petrova o hodně starší sestra na mě vždy žárlila a neměla mě ráda.

Všichni jsme byli z Prahy, jen my bydleli ve velkém bytě v centru staré Prahy a oni v krásném domě na Hanspaulce, jedné z nejlepších pražských čtvrtí. Petrův tatínek byl neobyčejně šikovný obchodník a také velmi manuálně zručný. Maminka Zdena pracovala v módě.

Sestra Blanka stále jen studovala, ale byla trochu podivínská a spíš samotářská. Moc si mě nevšímala, snad často dělala, že mě ani nevidí. Neřešila jsem to. Bylo mi to nějak jedno. Ani já její společnost nevyhledávala.

Takhle jsem ji neznala

Když jsem oslavila osmnáctiny, zjistila jsem, že jsem těhotná. S Petrem jsme se na miminko moc těšili, a i rodiče se zdáli spokojení a srovnaní s naší rychlou svatbou.

Jen na Blance jsem poprvé viděla pohled, který jsem do té doby neznala a opravdu se mi nelíbil. „A kde budete bydlet?“ procedila skrz zuby. „No přece u nás je celé patro volné! Kam jinam by šli, Blani?“ zahalekal dobromyslně můj budoucí tchán. Jen já se v tu chvíli začala cítit trapně.

Nebyla nadšená

Došlo mi, že Blanka, se kterou jsem do té době ze slušnosti vycházela a ona se mnou, pochopila, že se natrvalo stanu součástí její rodiny, a zdálo se, že je tato informace pro ni naprosto nepřijatelná a o naše soužití nestojí.

Svatba byla krásná a zase všichni vypadali šťastně. Říkala jsem si, že se mi možná jen něco zdálo, že jsem díky hormonům teď přecitlivělá. Po svatbě se konalo velké stěhování a já se nemohla dočkat, jak si naše hnízdečko lásky zařídíme. Rodiče nám pomáhali, jen Blanka někam zmizela.

Samé zákazy a příkazy

Musela se přestěhovat s velkou nevolí dolů k rodičům. Ovšem hned po týdnu k nám naklusala a vybalila na nás údajně domovní pravidla. Kdo se bude o co starat, kdo a kdy bude střídat zahradu.

Po desáté bude v domě hrobové ticho, žádné večírky a grilovačky, jak jsme si naivně mysleli. „Tohle není z hlavy našich,“ kroutil večer Petr hlavou. Ale ani jeden jsme nechtěli jít s Blankou do konfliktu, tak jsme jí vše odkývali.

Čím víc jsem o tom přemýšlela, tím víc jsem si byla jistá, že s Blankou soužití snadné nebude. Vzpomněla jsem si, jak mi líčila celou historii domu. Ten před sto lety postavil pradědeček Blanky vlastníma rukama.

Chodil do dvou prací a po večerech ještě dřel na domě. A Blanka jako prvorozená je zřejmě přesvědčená, že dům by jednou měla zdědit ona.

Miminko vše rozsvítilo

Když se nám narodil náš první prcek, v domě bylo hned veseleji. Rodiče Petra i Petr chodili do práce, Blanka jezdila po studijních pobytech a já byla s malým přes den sama doma, ale rozhodně jsme se nenudili.

Vždy jsem byla zvyklá od rodičů pracovat na chatě na zahradě, tak jsme s malým byli celé dny venku a okopávali, pleli a sekali trávu. „Udělala jsi tu zahradu opravdu krásně,“ chválili mě všichni, a i na Blance byla vidět radost.

Byla jsem šťastná, že se mé pochyby, a snad i ty její, rozplynuly. Takhle jsme si žili několik dalších let.

Vše nám bojkotovala

Švagrová zasvětila život práci, zatímco nám se narodily ještě dvě děti. Po smrti rodičů Petra zůstala Blanka v přízemí a my i nadále obývali první patro. Kámen úrazu nastal, když jsme pro děti chtěli přestavět podkroví.

„Tak s tím nesouhlasím,“ pravila Blanka rezolutně. A my bez jejího souhlasu nemohli nic dělat. „Blani, je to práce

na dva měsíce a zase tu bude klid,“ pokoušel se obměkčit svou sestru Petr. „Řekla jsem ne! Takhle to postavil praděda a také se sem všichni vešli. Holt se musíte uskromnit!“ vyjela už nahlas.

Petr se jí snažil vysvětlit, že přízemí je větší než první patro, a jestli by si tedy s námi nechtěla patra alespoň vyměnit. „Ani náhodou!“ zněla odpověď.

Dělala nám pořád naschvály

Aby toho nebylo málo, začala nám dělat naschvály. I když věděla, že náš prostřední je alergický na zvířecí chlupy, pořídila si napřed dvě kočky a potom i psa.

„Blani, prosím tě, hlídej si je, když vběhnou k nám nahoru, Jenda se může ukýchat, ukašlat a skoro se dusí,“ prosila jsem ji. „Jak je mám asi uhlídat, když nejsem doma?“ opáčila Blanka a dál ji to nezajímalo.

Nakonec jsme syna poslali studovat do internátní školy, kde mu bylo lépe než doma. Ale já jsem se v tom domě už jako doma rozhodně necítila. Začala jsem přemýšlet, že to tu už dlouho nevydržím. Petr, který byl doma čím dál méně, ale mé nářky poslouchat nechtěl. Nakonec za mě vše vyřešil osud.

Budu konečně sama

Důvod, proč můj muž čím dál víc pracoval, byla jiná žena! Když jsem mu přišla na nevěru, jako by ze mě spadly okovy. Vlastně už dlouho mezi námi panovaly spíš chladné vztahy a fungovali jsme už jen jako rodiče.

Láska byla pryč a společné zájmy jsme už dlouho také neměli. Petr s rozvodem souhlasil, v tom problém nebyl. Řešit jsme ovšem museli bydlení. V tom mi nahrál fakt, že Petrova láska je z Moravy, kam se za ní chce odstěhovat. A já v domě s protivnou Blankou také nezůstanu.

Dělíme dům

Petr se tedy vypravil za Blankou, aby probrali možnosti vyrovnání. A ty jsou jasné. Buď Blanka vyplatí Petra a ten se rozdělí se mnou, anebo se dům prodá a peníze se rozdělí mezi nás tři.

I když mám na domě nejmenší podíl, bude mi bohatě stačit na příjemné bydlení. Děti už mají svůj život a domů jezdí jen na návštěvy.

Vypadala, že ji trefí šlak

U jejich rozpravy jsem nebyla, ale až k nám do prvního patra jsem slyšela Blančin nepříčetný řev. „Ty chceš prodat náš rodinný dům?“ Svého budoucího exmanžela jsem neslyšela. A je mi vlastně jedno, jak se domluví.

Ať tak či tak, mě čeká můj vlastní byteček, který si už vyhlížím. Jestli to bude za měsíc nebo za půl roku, to je jedno. Vydržela jsem tuhle mrazivou atmosféru už hodně dlouho a teď se mám konečně na co těšit.

A co bude s jejich hanspaulským domem, je mi úplně jedno! Já jsem to takhle nechtěla a ani nic nezavinila. Nechává mě to už klidnou.

Ema J. (56), Praha

Související články
17.6.2024
Už od dětství jsem od mámy slyšela, jen jak jsem hloupá a tlustá. Přitom jsem ze školy nosila jedničky a nadváhu jsem nikdy neměla. Asi bych měla začít seznámením mých rodičů. To totiž o mnohém vypovídá. Táta pracoval jako strojírenský odborník v zahraničním obchodě. Máma tam nastoupila po maturitě jako sekretářka. Během pár let dokázala tátu rozvést, zakázat mu stýkat se s dospělými dětmi z pr
17.6.2024
Byla moc milá a sympatická. Vždycky jsme se společně hodně nasmály. Jenže smích mě pomalu přešel. To, když jsem poznala pravý důvod jejích návštěv. Byla jsem ráda, když se do bytu vedle mě nastěhovala usměvavá paní asi tak v mém věku. Hned pozdravila, představila se a utrousila nějakou vtipnou poznámku. Ulevilo se mi. Obávala jsem se nějaké rodiny s malými dětmi, co budou křičet od rána do veče
16.6.2024
Měla jsem pochybnosti. Přišlo mi, že říká samé nesmysly. Ale měla pravdu. V dobrém i zlém se všechny kartářčiny předpovědi vyplnily do puntíku přesně! Ke kartářce jsem chodila pravidelně už několik let a byla s její předpovědí vždy spokojená. Znala jsem i její dceru, která převzala živnost po matce. Vlastně se ty dvě střídaly, a tak si mě přehodily. Prý potřebuji jiný přístup než předtím.Moc sy
15.6.2024
Mezi mojí a Matějovou rodinou byla přehrada. Bydleli jsme sice, já i Matěj, v paneláku, ale rozdíly by přehlédl jen slepý. Já byla hýčkaná princezna, jezdili jsme k moři, v pokojíčku jsem měla růžové závěsy a růžový přehoz přes křesílko, snídala jsem chleba s medem nebo bábovku a měli jsme chatu u rybníka. Zato Matěj. To byl smutný případ. Děti se mu smály, že je socka. A to on byl. Nemohli
14.6.2024
Můžete být svědomitý řidič a stejně se vám to může stát! Strhla jsem volant proto, abych to zvíře nepřejela. Jen zázrakem to tehdy dopadlo dobře. Jako malá jsem ráda jezdila na kole a nebála se vyrazit na silnici do provozu. Už v osmnácti jsem si udělala řidičský průkaz a auta byla mou vášní. Řídila jsem ráda a často. A jezdila jsem bez nehod. Až před několika lety se mi stala ošklivá věc. Jela
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku