Domů     Se sestrou si už rozumím
Se sestrou si už rozumím

Stále jsme probíraly to samé. Děti, partnery, nemoci a vaření. Potom jsme si řekly dost! Půjdeme do sebe. Začneme cvičit a držet dietu.

Nejsme dvojčata, ale jako bychom byly. Vdaly jsme se a naše životy byly dost podobné. Navštěvovaly jsme se celkem často. Klidně i třikrát týdně.

Vzpomínaly jsme na dětství, mládí, kluky, které jsme si navzájem záviděly. Ne vždycky jsme si rozuměly, tu a tam jsme trucovaly a nemluvily spolu. To už je pryč.

Svěřovaly jsme se

Věděly jsme o sobě vše. Jaké máme nemoci a bolístky, co řekl můj manžel a manžel Jiřiny, co dělají děti a jak se učí vnoučata ve škole. A taky vše o všelijakých slevách v obchodě a nových receptech. Bylo toho na probírání hodně, ale stejně.

Čeho je moc, toho je příliš, jak se říká. Před kolegyněmi z práce jsem také nemohla vše přiznat, aby mě nepomluvily. A sousedce zase nebudu vyprávět, jak mi byl manžel kdysi nevěrný a já mu to stále v duchu nemohu odpustit. Jiřině to bylo všechno jasné. Rozuměla mi a já zase jí.

Nedbala jsem o sebe

Neznamená to, že bychom vše té druhé odsouhlasily. Že bychom spolu ve všem souzněly. Občas jsme se dokázaly pěkně pohádat! Ale v dobrém. Prostě jsme měly rozdílné názory.

„Takhle už to dál nejde, Renčo,“ řekla jednou Jiřina a já zprvu vůbec nechápala, o čem to mluví. Ona měla na mysli ty naše stále stejné sedánky. „Měly bychom něco podniknout. Takhle shnijeme za živa!“ rozhodila dramaticky ruce a vyskočila od stolu. Jen tak.

Prostě si stoupla a zase sedla. To byla celá ona. Spontánní a plná života. A taky vždy pěkně oblečená, na rozdíl ode mě. Já o sebe přestala dbát už dávno. Bylo mi jedno, jak vypadám. Stejně si toho, mimo sestry, nikdo nevšímal.

Chtěla jsem se hýčkat

Stejně jako já, i Jiřina trávila život v práci, která ji nebavila, u plotny, která ji bavila ještě méně, a s manželem, který ji miloval, ale jinak byl dost nudný patron. Stačila mu televize a vychlazené pivko.

Naštěstí jsme měly obě zdravé a šikovné děti a každá i pár vnoučat. Neměly jsme si na co stěžovat, ale přesto. Jakoby život byl jen k přežívání a nikoli k žití! „Víš co?“ napadlo mě a hned jsem pokračovala: „My bychom se měly o sebe začít starat.

Cvičit, hubnout, chodit někam na masáže nebo kosmetiku. Co já vím! Prostě místo tlachání si něco užít!“ Jiřina byla mým nápadem nadšená. Opět vyskočila a začala mě popohánět. Prý nebudeme na nic čekat a půjdeme si koupit něco moderního na cvičení.

Kondičku jsem měla na nule

Utratily jsme každá přes tisíc korun, ale byly jsme spokojené. Jiřina slíbila sehnat nějaký kurz cvičení a já nás měla obě objednat ke kadeřníkovi. Naše životy nabraly nový směr! Příští setkání se odehrálo až po prvním cvičení. Byly jsme obě úplně vyřízené.

O mnoho let starší ženské toho zvládly víc než my. Ostuda! Sedly jsme si k minerálce a začaly plánovat jídelníček. Víc hlav víc ví! Nechtěly jsme hladovět, jen začít jíst opravdu zdravě. A hlavně, nějak to skloubit s jídlem pro naše manžely, aby moc neprotestovali.

Těšíme se k moři

Později jsme si přidaly ještě kosmetiku a taky nehty. Na těch jsem ještě nikdy nebyla! Po měsíci jsme obě zhubly po dvou kilech, což bylo pro mě zklamání, ale Jiřina mě utěšila. Prý mi narostly svaly. No, nevím, ale cítila jsem se opravdu lépe.

Tak nějak lehčeji a optimističtěji. Dokonce i manžel si všiml té změny. „Ty se nějak víc usmíváš, Renčo. Nemáš ty milence?“ zeptal se a myslel to vážně! Dokonce mi přinesl kytku. Kdo ví, po kolika letech!

No, na tom cvičení jsme si našly kamarádky, a setkávaly se společně. Bylo hezké svůj stereotypní život takhle nenásilně změnit. Odměnily jsme se novým oblečením, o číslo menším než to původní. A v létě nás čeká společná dovolená u moře. Tentokrát to bude čistě dámská jízda!

Zase jsme si blíž

Tohle všechno stmelilo náš vztah, který míval své výkyvy, vždyť to také asi znáte. Pravdou je, že jsme zmoudřely, to už tak nějak patří přece k věku. Prožíváme spolu krásné chvíle.

Jestli jsem měla někdy pocit, že mi něco v životě chybí, byla to nejspíš blízkost mé sestry. Ale teď jsme si s Jiřinou možná blíž, než jsme bývaly jako holky.

Renata J. (62), Plzeň

Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku