Domů     Syn propadl hazardu, spadl na dno
Syn propadl hazardu, spadl na dno

Kamarádky mi syna záviděly. Hezký a bezproblémový kluk s vysokoškolským vzděláním a třemi dětmi. Co víc si přát? Byla jsem na něho pyšná a všude se jím chlubila.

Ale jen do chvíle, kdy jsem zjistila, že hraje karty o peníze a dluží, kam se podívá. Zprvu jsem tomu nevěřila, a hlavně netušila, jak moc je situace vážná. „No co,“ říkala jsem si. „Tak hraje s kamarády o sirky nebo snad o pár korun. Musí se nějak odreagovat. Vždyť stále jen pracuje, asi potřebuje přijít na jiné myšlenky.“

Nechtěla jsem tomu věřit

Nenapadlo mě, že může za jediný večer prohrát klidně tisíce! Přišla mi to říct matka jednoho z jeho spoluhráčů. Byla zoufalá a prosila mě o pomoc. Prý třeba společně zvládneme to, co se jí samotné nepovedlo.

Vysmála jsem se jí v domnění, že přehání, ale nebylo tomu tak. Později jsem se jí šla dokonce omluvit. Ani manžel mi nevěřil, natož snacha. O manželových problémech neměla do té doby sebemenší tušení. O peníze se prostě nestarala.

Když ale na moje naléhání zkontrolovala výpisy účtů, nestačila se divit. I stavební spoření pro jejich tři syny bylo zrušené! Vše bylo jako zlý sen, který se zhmotnil ve strašidelnou realitu. Jako černý mrak, který se objevil nad našimi hlavami, a ne a ne odplout.

Snacha byla moc hodná

Náš syn Lukáš byl jedináček, protože další dítě se nám na svět nepovedlo přivést. Nesla jsem to tehdy těžce a toužila po dalším. Ale o nějakém cizím, které bychom si osvojili, manžel nechtěl ani slyšet. Prý nebude šidit vlastního syna.

Věnoval se mu, jak jen to šlo, ale Lukáš nebyl stále spokojený. Pořád si domů vodil nějaké kamarády a dával najevo, jak moc mu vadí, že nemá sourozence. Hned po studiích se oženil a pořídil si tři syny.

Snacha byla z pěti dětí, tak brala početnou rodinu jako samozřejmost. Na můj vkus byla ve výchově dost benevolentní. Moji vnuci stále někde běhali venku a v podstatě si dělali, co se jim zachtělo.

Chodili do kroužků, ale takových, dle mého mínění, víc než podivných. Kurz hraní na bubny, hledání pokémonů a další zbytečnosti.

O vnuky jsem měla strach

„Babi, ale nás to baví,“ smáli se mi, když jsem je přemlouvala na hodiny němčiny nebo hraní na piano. Jejich otce jsem jim dávala za vzor, ale oni jen tak obraceli oči v sloup. Prý tomu nerozumím! Ani snacha mi nikdy v tomhle nedala za pravdu.

Byla názoru, že děti mají na výběr právo. Zpětně jsem jí dala za pravdu, ale o vnuky jsem se dost bála. Co z nich vyroste? Tajně jsem jim přilepšovala. Tu nějakou tu stovku, tu sladkost nebo hračku.

Když kluci ve zdraví přežili pubertu, dost jsem si oddechla, že se moje katastrofické vize nenaplnily a stali se z nich slušní lidé.

Pořád mě jen uklidňoval

Nenapadlo mě, že vše, čeho jsem se obávala, mi nadělí můj vlastní syn, kterému táhlo už skoro na pětačtyřicet! „Prosím tě, ty toho naděláš,“ kroutil uraženě hlavou, když jsem na něho udeřila. Zapírat ale nemohl věčně. Přišel požádat o půjčku a potom o další. Trvalo rok, než sám pochopil, že se dostal do maléru.

Prohrál úplně všechno

Dlužil, kam se jen podíval. Úspory byly ty tam, a jeho manželství v troskách. A to vše kvůli kartám, které začaly jako neškodná zábava u pivka v nedaleké hospodě. Páteční hry přerostly časem ve vášeň, které se už nedokázal vzdát.

Vlastně nevím, co by bylo lepší. Karty, nebo nějaká ženská? Obojí by ho stálo majlant i manželství. Ale kvůli ženské by zřejmě nemusel do kriminálu, což mu v případě karet hrozilo. Zastavil totiž byt, na který měl dost vysokou hypotéku, a splátky nehradil.

Neměl z čeho. Kluci se naštěstí odstěhovali z domova, tak o trapných problémech svého otce neměli tušení.

Vše byla jeho vina

Hádali jsme se při každé příležitosti, ale výsledek se nedostavil. Exekutor už kroužil kolem a snacha si sháněla podnájem. „Takhle to dál nejde. Musíme něco udělat,“ kroutil hlavou manžel.

Po jedné z hádek se mu udělalo špatně a syn ho musel rychle odvézt do nemocnice. „Mrtvice!“ sdělil lékař a nad výškou manželova tlaku jen kroutil hlavou. „Další, co našel zdraví asi na hnoji,“ řekl skepticky nějaký sanitář a syn se rozplakal.

Moc dobře věděl, kdo je za ten vysoký tlak zodpovědný. Domů jsme jeli mlčky. Nemohla jsem se na vlastního syna ani podívat. Sbalila jsem tašku se vším potřebným a chystala se zpět za manželem do nemocnice.

Asi jsme ho rozmazlili

„Mami, já to napravím,“ řekl mi Lukáš, ale já mu nevěřila. Takových slibů jsem už slyšela! Už jsem toho všeho měla dost. Tak moc mě zklamal. Tentokrát ale syn nelhal. Pracoval coby účetní a hned si sehnal ještě jedno zaměstnání na večer. To aby měl na dluhy.

S exekutorem se domluvil na splátkách. A svoji ženu šel poprosit o poslední šanci. Trvalo dlouho, než dostal dluhy pod kontrolu. Splácet je bude ještě dlouho. Přes všechnu Lukášovu snahu už na něho pyšná nejsem. Nedokážu pochopit, jak mohl takhle selhat.

Marie K. (66), Turnov

Předchozí článek
Další článek
Související články
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
10.6.2024
Magdu jsem měla vždycky ráda, jako starší sestra při mně vždy stála. Okolnosti se ale změnily a má šikovná sestra je „za vodou“. Nedávno mi najednou vpálila, že bych chtěla, aby mě finančně zajistila, a to se mě hodně dotklo. Jako děti jsme mezi sebou necítily žádné rozdíly. Rodiče nás vychovali k vzájemnému respektu, a pokud to nebylo možné, jednoduše jsme se porvaly. Pamatuji si na náš společ
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku