Domů     Sebrala mi mého manžela
Sebrala mi mého manžela

S Janou se známe od puberty. Seznámily jsme se na tenise. A staly se z nás hned kamarádky. A to celoživotní. Až donedávna…

Tenis u nás, tehdy ještě na vesnici, se rozhodlo postavit pár tenisových nadšenců, protože se jim už nechtělo jezdit do nejbližšího města. Místo pro budoucí kurty bylo nádherné. Hned u řeky Lužnice.

Tehdy, před padesáti lety, se rozhodlo, že kurty budou antukové a tři. Vévodit jim bude klubovna, kterou navrhl zdarma jeden z tenistů, známý architekt.

Konečně jsem měla parťačku

Myslím, že to bylo období, které by dnešním mladým neřeklo vůbec nic. Všichni tam dělali zadarmo, pomáhaly jsme i my děti, a podle toho jsme pak k tenisu měli všichni bližší vztah.

Později se „náš“ tenis dostal na takovou úroveň, že dokonce hrál okresní a krajské soutěže. Tehdy k nám do oddílu přibyla Jana. Byla jsem šťastná, protože do té doby jsem byla sama mezi samými kluky.

Ne že by mi to tak vadilo, vždy jsem byla spíš kluk než holka, ale na prahu puberty se naše zájmy začínaly přece jen trochu měnit. Jana byla sportovní gymnastka, mnohem drobnější než já a opravdu taková holčičí.

Asi i díky ní jsem se víc začala zajímat o parádu. Ne že by se to doma setkalo s pochopením: „Nějak se ti začínají zapalovat lýtka,“ vyprovázel mě vždy táta na trénink se značnou nelibostí v hlase.

Když jsem pak neudělala něco dle jeho představ, na trénink jsem vůbec nesměla! S Janou jsme se staly nerozlučnou dvojkou. Já bydlela v chatě u tenisu, ona na Strkově.

Spolu jsme jezdily na kolech po okolí, ať už se koupat, nebo na různé srazy s chlapci, kteří nás skutečně začínali zajímat čím dál víc.

Byl to karambol

Bývaly to krásné prázdniny. Jednou, bylo to krátce před maturitou, která Janu čekala na zdravotní škole a mě na gymnáziu, jsme se rozhodly navštívit kamarádku v deset kilometrů vzdálené vesnici.

Když jsme se vracely v podvečer domů, jela jsem pár desítek metrů za Janou, která přece jen díky gymnastice měla lepší kondici než já. Najednou jsem zahlédla, jak Jana letí přes řídítka a ona i kolo zaletěly do škarpy vedle silnice.

Kdybych ji neviděla padnout, ani bych nevěděla, že tam je. Ještě než jsem k ní dojela, už jsem stopovala auta. Tehdy nebyly mobilní telefony. Když jsem ke kamarádce dojela, zjistila jsem, že je v bezvědomí.

Naštěstí hned zastavila dvě auta a další jelo k telefonní budce volat záchranku. Kdyby tam byla Jana sama, bůhví, jak by to dopadlo.

Dělala jsem, co jsem mohla

Ve škarpě mohla ležet hodiny a mohla prochladnout a zemřít. Dříve než přijela sanitka, se kamarádka začala probírat. Protože mi Jana občas vykládala, co se ve škole učí, nedovolila jsem, aby s ní řidiči, co zastavili, hýbali.

Jak mi později řekli, bylo to dobře. Měla naštípnutý obratel a my jí neopatrným pohybem mohli hodně ublížit. Prý by mohla i ochrnout. Naštěstí má Jana tuhý kořínek, tak byla po pár měsících zase ve formě.

Mezitím jsme se obě vdaly, měly děti, ale kamarádkami jsme zůstaly. Nikdy by mě nenapadlo, že by naše kamarádství mohlo skončit, ale skončilo. Janě se po odchodu dětí z domova začalo hroutit manželství.

Je fakt, že ona nebyla nikdy věrnou manželkou, ale její manžel to nevěděl. Ale před rokem se role vyměnily a milenku si našel Miloš.

Nechápala jsem vůbec nic

A Jana to neunesla. „Jak mi to mohl udělat?“ hořekovala u nás doma denně. Já i můj muž jsme jí domlouvali, chlácholili a utěšovali. Jak jsem nakonec zjistila, můj muž ji utěšoval ještě o něco víc než já. Před měsícem za mnou přišel a řekl mi:

„Nezlob se, zamiloval jsem se do Jany a chci s ní odejít. Začneme jinde a znovu,“ řekl potichu, ale poměrně jasně. Vůbec jsem napřed jeho slova nechápala. Vždyť mezi námi nebylo nic špatně.

To mi manžel odsouhlasil

„Ale také to nebyla žádná velká vášeň. Tu teď prožívám poprvé v životě,“ sekl mě nelítostně, sbalil se a odešel neznámo kam. Napřed jsem se snažila dovolat své, teď už bývalé kamarádce, ale ta mi telefon zavěsila.

Potom jsem zkoušela i jejího Miloše, ten mi ale sdělil, že jeho už žádné Janiny avantýry nezajímají. Že se od své milenky dozvěděl o jejích veškerých záletech a za jakého pitomce byl a že podal žádost o rozvod.

Našla si dobrou partii

„Tak proto mi teď bere mého manžela!“ svitlo mi. Ta potvora jde jenom po majetku a penězích! Jana totiž, na rozdíl ode mě, vždy upřednostňovala movitost před láskou a milovala různé dárečky, šatičky, nehýtky a dovolené.

Dřív jí to platil její Miloš, ale kdo by jí to financoval teď? Jako rozvedená by na nic z toho neměla peníze. Můj manžel dobře vydělával, dobře ho znala a byl takříkajíc při ruce. Nikdy by mě nenapadlo, že by byla schopna až takového podrazu.

A tak si zvykám na život single a věřím, že každému se vrátí, co zasel. Nic jiného mi ani nezbývá!

Pavla T. (59) Poděbrady

reklama
Související články
26.5.2024
Kdo hledá prince z pohádky, neuspěje. Pokud žena nechce zůstat sama, je třeba přestat snít a navrátit se na pevnou zem. Připadala jsem si stará. Z dnešního pohledu jsem stará určitě nebyla, bylo mi čtyřiatřicet, ale vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Další rok utekl jako voda a přišel zase máj, voněl šeříkem, jasmínem a kvetoucími třešňovými stromy a sliboval lásku, ale, jak jsem byla p
25.5.2024
Lhát se opravdu nemá. A to zřejmě ani v případě, kdy člověk chce druhým udělat radost ‒ jako já. I milosrdná lež se totiž může obrátit proti vám. Když jsem ve dvaceti odešla z domova, neměla jsem zrovna moc peněz. Ke své práci v kanceláři jsem si tedy našla ještě další brigády, abych si polepšila. Dělala jsem po večerech za barem. Moc jsem si chtěla tu práci udržet, tak jsem se hodně snažila
22.5.2024
Když jsem se vdávala, bylo mi dvacet. Sladkých dvacet? Netuším. Jen jsem tehdy spíš tušila, že to není to pravé. Vdávat jsem se musela, jak se říká. Čekala jsem miminko a sousedé by mě lynčovali, kdybych jim do vsi přivedla levobočka. S manželem jsme spolu byli 23 let, ovšem klapat to přestalo už po pěti letech. Začal pít, nesnažil se. Ale rozvést se? To by bylo to samé jako s tím levobočkem. T
20.5.2024
Dnes se se soukromými vysokými školami roztrhl pytel. Získat titul už není tak obtížné jako kdysi, kdy vysokou studovali opravdu jen ti nejnadanější. Když nejmladší kolegyně odcházela na mateřskou, sháněli jsme někoho na zástup. Jednou přišel vedoucí provozu s tím, že sehnal mladou a nadějnou zaměstnankyni. Dost nás to překvapilo, protože do personálních věcí se nikdy nepletl. „Je mladá, ještě
20.5.2024
Důvěřovala jsem mu a o jeho slovech nikdy nepochybovala. Nedůvěra se mě zmocnila až poté, co mi nalila jed do žil moje nejlepší kamarádka. O nějaké nevěře jsem vůbec nikdy nepřemýšlela. Ani o svojí, natož o manželově. Nebyl sebemenší důvod. Byl to takový můj méďa do nepohody. Moc krásy nepobral, ale o to víc jsem ho měla ráda. Byl takový retro Pěkně vypasené bříško, pleš začesaná trochou
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Srbský král tušil nebezpečí smrti
epochaplus.cz
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy