Domů     Velká rodina se nepovedla!
Velká rodina se nepovedla!

Sama jsem vyrůstala jako jedináček, takže jsem snila o velké rodině. Bohužel se mi mé přání nevyplnilo.

Vyrůstala jsem v milující rodině, ale když mi byly asi tři roky a vnímala jsem, že kamarádi mají sourozence, žadonila jsem na rodičích, aby mi taky pořídili bratříčka nebo sestřičku. Netušila jsem tehdy, jak to je.

Těžký začátek

Až skoro v dospělosti jsem pochopila, že naši nemohli mít děti. Mě si totiž jako miminko vzali z kojeneckého ústavu. Do kojeňáku mě odložila má biologická matka, která měla už tři děti. Svého manžela opustila kvůli jednomu dělníkovi, s nímž zplodila mě.

Jenže tento biologický otec mě nechtěl, takže máma se o všechny nemohla starat a dala mě do ústavu. Nevyčítám jí to, jsem ráda, že mi dala život. Moji adoptivní rodiče byli navíc velice hodní, takže jsem neměla důvod někomu něco vyčítat.

A právě, že jsem byla v tomto směru jedináček, tak mě rodiče rozmazlovali. Navíc jsme se neměli špatně, bydleli jsme ve městě, kde jsme měli byt, ale jezdili jsme na víkendy na chalupu. Tam jsem měla spoustu kamarádů, hýčkali mě i sousedé.

A navíc nikdo mi nic neřekl o mém původu, i když to věděli. Zkrátka na mě byli hodní.

Táta nás opustil

Když píšu o dětství, myslím tu dobu do puberty. Jenže pak se tatínek zamiloval do jiné. Bohužel to bylo tak silné, že se rozhodl nás opustit. Bylo to nečekané nejen pro mě, maminka se zhroutila, a i když se snažila být silná, vnímala jsem, jak je mimo.

Navíc jsem byla i trochu naštvaná. Táta totiž s tou druhou ženou čekal dítě. A já si myslela, že je to vina mámy, že to ona kdysi nechtěla mého sourozence. Kdybych přece měla nějaké sourozence, tak by nás otec neopustil!

Pravda byla taková, že maminka nemohla mít děti. Jenže to jsem tehdy ještě netušila, když jsem si myslela, že jsem jejich.

Když jsem se dozvěděla pravdu

Po nějaké době mi maminka řekla pravdu. Prozradila mi, že jsem adoptovaná. Jak jsem později pochopila, nejspíš tušila, že tu možná dlouho nebude. Maminka totiž vážně onemocněla a zhoubná nemoc jí velmi rychle ukrajovala život. Najednou jsme k sobě měly blíž.

I tatínek se docela staral. Ale když maminka zemřela, stejně jsem zůstala sama. Byla jsem čerstvě plnoletá, takže jsem nemusela do dětského domova. Byt mi zůstal po mamince, tatínek mi i pomáhal, takže jsem neměla tak těžký start.

Našla jsem novou rodinu

K tatínkovi jsem našla cestu zpět. Dokonce jsem byla ráda, že jsem měla sourozence, s nevlastním bráškou jsem navázala hezký vztah. Dodělala jsem střední školu a šla jsem pracovat do jednoho podniku.

Nepovedený vztah

Když se můj život trochu ustálil, začala jsem přemýšlet o svých biologických rodičích. Tehdy se mi ale nedařilo nic moc zjistit, žádný kontakt, tak jsem to nechala plavat. Měla jsem před sebou vlastní budování života.

Přišla nová práce, noví lidé, osamostatnila jsem se a tehdy jsem potkala Marka. Byl moje první velká láska. Byla jsem tehdy nezkušená, takže jsem se vrhla do vztahu po hlavě, myslela jsem, že láska je bezpodmínečná. Bez přetvářek a předsudků.

Měla jsem růžové brýle a byla jsem naivní. Takže jsem se do vztahu tak ponořila, že jsem otěhotněla. Byla jsem nadšená, protože ožily moje sny o velké rodině, kterou jsem kdysi chtěla. Jenže Marek nebyl moc nadšený, nechtěl mluvit o svatbě.

Možná i to způsobilo, že jsem začala mít problémy. Skončila jsem v nemocnici, potratila a vše se rázem vyřešilo. Dítě ani svatba se nekonaly a my s Markem jsme se rozešli.

Nevěřila jsem chlapům

Trvalo mi spoustu let, než jsem zase začala důvěřovat mužům. Bála jsem se někomu otevřít, pustit ho do svého světa. Ta zkušenost s potratem také byla bolavá. Pak jsem ale potkala Marka. Ano, zase to byl Marek. O to víc jsem byla opatrná.

Ale právě proto, že mě přesvědčil, že může být nejen chlap, ale i další Marek jiný, jsem do toho opět spadla. On se mnou chtěl žít. Byl už rozvedený, měl jedno dítě, ale s jeho synkem jsme si sedli. Nakonec jsem se dočkala i svatby.

Pokoušeli jsme se o dítě, ale nešlo to. Když jsem absolvovala vyšetření, bylo mi sděleno, že pro mne bude problematické mít děti. V podstatě mi řekli, že byl zázrak, když jsem jednou otěhotněla. Já? Moje maminka sice nebyla plodná, ale byla nevlastní.

A ta vlastní, co jsem věděla, byla plodná až dost. Nechápala jsem tu nespravedlnost. Když jsem pochopila, že dítě neodnosím, nadnesla jsem před Markem téma adopce. Nebyl nadšený. Věděl o mém původu.

Říkal, že moji rodiče měli štěstí, ale co víme, s jakými geny by bylo naše dítě. Nakonec souhlasil. Bohužel, než jsme stačili absolvovat kolečko kvůli adopci, Marek přišel o život při autonehodě. A já tím pádem přišla o nárok na dítě. Tehdy se ve mně vzedmula touha poznat, odkud pocházím.

Druhá rodina

Jak jsem pátrala, zjistila jsem, že i máma pocházela asi z šesti dětí. Tehdy mne opět zamrzelo, že já s takovými geny nemohu mít potomka. Nakonec jsem vypátrala sestru. Byla moc milá, pohostila mne a vyprávěla mi o mámě.

Ta už bohužel nežila, takže jsem se nikdy nedozvěděla, jestli na mě myslela. Podle sestry se o mně máma nikdy nezmínila, to ale neznamená, že to nenosila v sobě. Mám alespoň nějakou druhou rodinu, i když všichni bydlí daleko.

Zdena T. (72), Plzeň

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
22.4.2024
Kde jsem udělala chybu, že jsem syna vychovala jako úplného naivu? Jeho první manželství skončilo katastrofálně. Další žena se nakonec také pěkně vybarvila. Marii si syn vzal hned po maturitě, protože se brát museli. Tehdy to nebylo nic moc výjimečného. U nás v domku bylo místa víc než dost, tak neměli mladí starost, kde budou bydlet. Prostě jsme jim dali dohromady první patro a bylo to. S reko
21.4.2024
Je jí už třicet, ale máma s ní jedná jako s malou. Zakazuje jí chlapce a hlídá ji na každém kroku. Pořád dělá scény a vnučka chřadne před očima. Moje dcera bývala pěkné kvítko. Už na základce chodila s dvacetiletým a později těch chlapů vystřídala nepočítaně. Když se konečně vdala, ulevilo se mi, ale ne na dlouho. Stala se z ní taková ta vzorná matka, co musí dělat za každou cenu všechno správn
21.4.2024
Jirka byl do 14 let dítě bez problémů. Učil se dobře, sportoval, byl oblíbený. Jenže pak mu tragicky zemřel otec. Byla to hrozná doba. Pamatuju si jako dnes, když mi sestra volala s pláčem, že je Karel po smrti. Její muž měl autonehodu, kterou nepřežil. Jirka se z toho sesypal. Tátu miloval a měl ho jako svůj vzor. Bral to jako zradu osudu a měl pocit, že všechno to, co mu otec vštěpoval, je st
20.4.2024
Byly jsme sestry i kámošky. Pak jsme vyrostly. A naše cesty se začaly rozcházet, když šlo o peníze. Dodnes nechápu, proč se tak změnila. I když… Změnila. Ona byla vždy na peníze, ale mě se až tak nedotýkalo, když šmelila nějaký koruny, co jí dala máma na svačiny. Nikdy by mě však nenapadlo, že naši rodinu může něco až tak rozházet. Dnes spolu se ségrou nemluvíme. Proč? Jakmile odešli oba rodiče
20.4.2024
Nemyslela jsem, že se to může stát. Že se muž zblázní a na stará kolena si najde milenku. Ale zradil. Už tři měsíce vybaluji krabice. Zahlédnu fotky. Jsou to vzpomínky, na druhou stranu teď se na ně nemůžu ani podívat. Jsme na nich všichni. S malými dětmi, na dovolené i svatba tam je. A teď? Všechno je pryč. Chtěl mě a nevzdával se Abych se rozptýlila, usedám k dopisu. Prý pomáhá se ze vš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!