Domů     Nejtoužebnější přání? Přece aby se táta vrátil!
Nejtoužebnější přání? Přece aby se táta vrátil!

Bylo mi už sedmnáct let a naši si mysleli, že jsem velká holka a že mi proto jejich rozvod nebude už tolik vadit. Ale to se velice spletli.

Kdybych psala dopis Ježíškovi, jako jsem to dělávala, když jsem byla malá, napsala bych tam, že si přeji jediný dárek: mít tátu na Štědrý den doma. Ale byla jsem už velká, sedmnáctiletá, a dospělí se bůhvíproč domnívali, že se s jeho odchodem vyrovnám.

Slyšela jsem, jak táta mámě vykládá: „Hele, kdyby jí bylo pět, tak neřeknu. Ale napřesrok zjara bude plnoletá s hlavou plnou úplně jiných starostí, než jsou rodiče. Kluci, zkoušky na vysokou,“ vyjmenovával.

Skoro jsem přitiskla uši na dveře, abych slyšela máminu odpověď. Mluvila tišeji než táta a zjevně měla pláč na krajíčku: „Já vím, Michale, že si v poslední době rozumíme míň a míň. Ale kdysi jsme se přece měli rádi. Vlastně to není ani tak dávno.

Blíží se Vánoce. Neměli bychom to spolu ještě zkusit?“ Následovala zachmuřená pauza, do níž táta temně zahučel: „Nejsem si jist, Heleno. Potřebuju být sám sebou. Ty mi to neumožňuješ.“ Zamrazilo mě.

Navíc jsem nepochopila, co to znamená, že potřebuje být sám sebou. To je přece samozřejmost, nebo ne? Mýlili se, když tvrdili, že mám v hlavě jiné starosti.

Jako želva

Při myšlence, že se rozejdou, se mi dělalo zle. Byli spolu dvacet let. Dvacet dlouhých let. To se přece nedá jen tak zahodit do koše.

Se slzami v očích jsem se probírala krabicí se zažloutlými černobílými fotografiemi, nejvíc bylo vánočních, protože během nejkrásnějších svátků v roce táta nebo děda fotografovali jako o život. A nad těmi jsem, přiznávám, brečela jako želva. Taková láska!

Taková to byla láska. Kam se to mohlo ztratit? Byli pořád spolu, táta by bez mámy pomalu ani nevyšel na zahradu a máma bez táty nedala dohromady ani nákupní seznam, pořád se ujišťovala, co ještě koupit, aby byl spokojený, a na co má chuť. Byla jsem tak pyšná, že mám senzační rodiče!

Maniak

Před časem jsem se dívala v televizi na rumunský film a tam zaznělo, že největším životním uměním je, když dva lidé spolu zůstanou celý život. Bývala bych přísahala, že mým rodičům se přesně tohle podaří. Zadívala jsem se na fotku u stromečku.

Byly mi tak čtyři, dostala jsem loutkové divadlo, za mnou se objímali mí šťastní rodiče. Všechno to odnesla voda. Kdybych tak věděla, kam! Těžce bych se třeba i týdny brodila až na to temné místo a přinesla bych rodičům jejich štěstí zpátky.

Chodila jsem tenkrát s Frantou. Pár holek mě před ním varovalo, tvrdily, že žije jen pro motorku. Domnívala jsem se, že mě varují z holé závisti, jedna z nich s ním navíc předtím chodila.

„Šli jsme se večer projít a on jenom koukal, kde by ukradl nějakou součástku do motorky,“ trpce si stěžovala. „Je to maniak!“ Mně se to tak nejevilo, mimo jiné i proto, že teploty již klesaly pod nulu a Franta měl motorku zazimovanou.

A uvažoval docela rozumně, nevadilo mu, že pořád zavádím řeč na rodiče a jejich rozpadající se manželství.

Podle svých představ

Říkal, že mě chápe a že by ho to taky drásalo. „Ale naši jsou v pohodě,“ řehtal se.

„Táta je furt na motorce někde v horoucích peklech a doma je alespoň klid.“ Takový způsob manželství by se mi také dvakrát nelíbil, uvědomila jsem si a vzpomněla si na varování té holky, která s Frantou chodila přede mnou.

Zdálo se však, že v zimě je s Frantou rozumná řeč. Nastal adventní čas a táta, který bydlel u rozvedeného kamaráda, vzkázal, ať si s ním o Vánocích neděláme starosti, že pojedou s oním kamarádem na hory a tam stráví svátky podle svých představ.

Brečela jsem Frantovi na rameni a on, který neznal slovo problém, což mě na něm fascinovalo, povídá: „No tak si udělej taky vlastní program. Pojď na Vánoce k nám.

Bude nás víc, nebudeme se bát vlka nic.“ Ubezpečil mě, že rodičům ani dvěma bráchům to vadit nebude, naopak, rádi se se mnou seznámí. Klidně ať zůstanu pár dnů.

Doopravdy rádi

Dům není velký, ale na půdě je místa dost a prastarý gauč. Ke svému úžasu jsem souhlasila.

Napsala jsem rodičům dlouhý dopis, v němž jsem vysvětlovala, že než svátky bez táty, tak je raději strávím v cizí rodině, která na rozdíl od té naší drží pohromadě a kde se mají doopravdy rádi.

Brzy ráno dvacátého čtvrtého prosince jsem se vytratila z bytu s cestovní kabelou narvanou dárky pro Frantovu rodinu a slavnostním oblečením, vhodným ke stromečku. Musím říct, že František nepřeháněl, když své rodiče chválil.

Byli sympatičtí a zjevně jim to klapalo. Dům byl vzorně uklizený, voněla tu purpura a vanilka, uprostřed obývacího pokoje trůnil krásně ozdobený stromeček.

Jen svérázný tatínek mě neustále trochu udivoval, protože vstal až v půl druhé odpoledne a v tak sváteční den si oblékl roztrhané džíny a džínovou vestičku na holé, hojně potetované tělo. Byl samý vtip, říkal mi třeba:

„Ale nečekáte, slečno, že budu zpívat koledy, že ne?“ Nebo: „Až se budete s Frantou brát, vezmu si na vaši počest ještě hezčí vestičku, ta má na zádech vyšitou vlčí hlavu se žlutýma očima.“

Host do domu

To vyděsilo jeho ženu, která několikrát za sebou zopakovala: „Ale slečna se ještě nechce vdávat. Že se ještě nechcete vdávat, slečno?

Ono to manželství není zas takový zázrak, jak si teď asi myslíte.“ Z gramofonu hrály koledy a paní domu učila syny smažit kapří řízky. Mně její muž naléval vaječný koňak v množství větším než malém.

Byla to dokonalá vánoční idyla do té doby, než se ozval zvonek. Řinčel velmi naléhavě. „Koho to sem na Štědrej den čerti nesou?“ podivil se Frantův táta. Dovnitř vpadli naši. Máma uplakaná, táta rozzuřený.

„Taky vám přejeme hezký Vánoce,“ ozval se do výhrůžného ticha pán domu. „Utekla mi nezletilá dcera,“ zahřímal můj táta. „Na Štědrej den!“ Frantův tatínek pokrčil rameny: „No asi děláte něco špatně.

Jinak by vám určitě nezdrhla.“ Táta se k němu blížil pružnými kroky šelmy: „Takže ty mě budeš učit vychovávat moji vlastní holku?“ syčel. „Host do domu, bůh do domu, obzvlášť na Vánoce,“ rychle pravila Frantova maminka.

„Pojďte si prosím sednout, kluci už nesou z kumbálu židle a jídla máme dost. A pití taky,“ mrkla spiklenecky na svého muže.

Kromě dalších židlí se v místnosti objevily i další lahve a než jsem se nadála, naléval Frantův táta mé uplakané mamince už třetí štamprle vaječňáku.

Spokojení

A tak se stalo, že naše rodina strávila zcela neplánovaně Štědrý večer s úplně cizí rodinou. Oba pánové se spřátelili natolik, že dojatý Frantův táta věnoval k Vánocům mému tátovi milovanou vestičku s vyšitou vlčí hlavou se žlutýma očima.

A jako bonus dali Frantovi rodiče těm mým spoustu dobrých rad do manželství. Frantův táta přesně chápal, co můj táta mínil oním: být sám sebou. „Potřebuje motorku,“ rozšifroval to. „Klidně mu prodám tu starou,“ specifikoval.

Naši odcházeli pozdě večer po dlouhém srdečném loučení ruku v ruce, spokojení a rozesmátí.

Jako děcko

Šla jsem za nimi a radostně poskakovala a pohvizdovala si jako malé děcko. Řídce sněžilo, činžákům zářila okna a já v duchu uznala, že tohle byl nejkrásnější Štědrý večer mého života. Naši se dali znovu dohromady a byli nerozluční jako kdykoli dřív.

Bála jsem se, aby nám to s Frantou nezačalo skřípat, všimla jsem si, že s příchodem jara nápadně často mluví o motorce. Postupem času dostal rozum. Všechno dobře dopadlo, moji rodiče spolu žijí ve svornosti dodnes, stejně jako my s Frantou.

Miroslava (61), Havlíčkův Brod

reklama
Související články
1.3.2024
Neviděla jsem to, co viděli ostatní. V mých očích byl roztomilý. Tvrdil, že nemá v životě štěstí a že mu všichni křivdí. Teprve jeho úraz mi otevřel oči. Můj syn byl jen rozmazlený fracek! A to bolelo! Měla jsem ho natruc všem. Rodičům i příteli, který mi dal po dlouhé známosti kopačky. Pořídila jsem si dítě za svobodna. Rodiče mi to měli za zlé, ale já nedbala. A měla jsem pak snahu ve všem sy
1.3.2024
Už coby malá holka jsem byla při těle. Později jsem se zařekla, že se to mým dětem nesmí nikdy stát. Ale stalo se... O tom, že nadváha není jen kosmetický problém, už asi nikdo nepochybuje. Zdravotní rizika, která s sebou nese, jsou nezpochybnitelná. I já si na pár komplikací z dětství, které jsem prožila coby tlustá holčička, dodnes pamatuji. Tloušťka mu nevadila Problémy s přetíženými k
28.2.2024
Ani jsem to nečekala, že být babičkou se mnou tak dost zamává. Užijete si s dětmi a pak má přijít ta odměna. Pořád se o tom mluví. O tom nepopsatelném pocitu dokonalého štěstí. Tak jsem se těšila, že to také prožiju. Hotová věc Neměla jsem na výběr. Najednou se narodila Anička od mé dcery Hany a Petřík od syna Pavla. Byla to hotová věc a už jsem v tom lítala. Hanka ze svého prvního dítěte
25.2.2024
Manžel, který trpí alzheimerem, zmizel z domu. Stačila k tomu chvilka nepozornosti. Marně jsme ho hledali my i policie. Už jsme ztráceli naději... Alzheimerova choroba je strašná. Člověk, kterého znáte celý život, se vám změní k nepoznání. Nejstrašnější na tom je, že si to dotyčný nechce dlouho přiznat. Můj manžel Jiří byl skvělý člověk, vzdělaný, zodpovědný, dokonalý manžel a táta, pro něhož r
24.2.2024
Sama jsem vyrůstala jako jedináček, takže jsem snila o velké rodině. Bohužel se mi mé přání nevyplnilo. Vyrůstala jsem v milující rodině, ale když mi byly asi tři roky a vnímala jsem, že kamarádi mají sourozence, žadonila jsem na rodičích, aby mi taky pořídili bratříčka nebo sestřičku. Netušila jsem tehdy, jak to je. Těžký začátek Až skoro v dospělosti jsem pochopila, že naši nemohli mít
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
epochanacestach.cz
Hrad Švihov: Prohlídku můžeme absolvovat i na lodičce
Hrad Švihov v okrese Klatovy se na své vodní opevnění mohl vždy spolehnout s výjimkou husitských válek, kdy husité dokázali vodní příkop vypustit. Hrad pak v pozdější době ale úspěšně odolal i švédským vojskům. Císař Ferdinand III. se jeho nedobytnosti dokonce tak obával, že po třicetileté válce nařídil Švihov zbořit, aby se nemohl stát baštou protihabsburského odporu. Tento
Za návratem prý stojí kolegyně
nasehvezdy.cz
Za návratem prý stojí kolegyně
Velkolepý návrat herce Davida Gránského (31) do seriálu ZOO má zřejmě skrytý důvod! Dočkat se ho údajně nemohla kolegyně Sára Milfajtová (32), se kterou hraje pár. Jiskra mezi nimi měla přeskočit i
Domácí piškotová roláda
tisicereceptu.cz
Domácí piškotová roláda
Než nanesete na těsto krém, potřete ho vrstvou malinového džemu. Roládu dotáhnete k dokonalosti čokoládovou polevou. Ingredience Na těsto 3 vejce 80 g krupicového cukru 1 lžíce kakaa 100 g
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
iluxus.cz
Junghans kombinuje klasický design hodinek s moderním ležérním stylem
Tyto hodinky nedělají kompromisy: nové Meister S Automatic jsou sportovní hodinky, které nezapřou svůj vztah k elegantní řadě Meister. Společnost Junghans představuje dva nové tříručkové modely z nere
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
skutecnepribehy.cz
V márnici na nás čekalo děsivé překvapení
Tajně jsme se chodili dívat do márnice. Tolik jsme toužili po dobrodružství, že jsme vymysleli sázku. Když padla noc, sešli jsme se na hřbitově… Když jsem byla malá, hřbitov v naší vesnici měl úžasné kouzlo. Patřil mezi staré sudetské hřbitovy, a tak byly jeho součástí i opuštěné polorozpadlé hrobky. Nás děti to místo děsilo a fascinovalo zároveň. Dveře do
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
epochalnisvet.cz
Tajemství templářské kaple: Ukrývá zdroj pozitivní energie i záhadnou symboliku?
Středověký templářský řád je považován za jeden z nejznámějších i nejzáhadnějších v dějinách. Účast templářů na křížových výpravách tvoří legendy o jejich bohatství a znalostech. Pozdější úpadek řá
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Masové koule s pikantní omáčkou
tisicereceptu.cz
Masové koule s pikantní omáčkou
Koule jednoduše napíchněte na párátko a servírujte s pálivou červenou omáčkou. Ingredience 500 g hovězího mletého masa 2 větší cibule 200 ml ostrého kečupu 4 stroužky česneku 2 nakládané kap
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
21stoleti.cz
Ústup ledovců způsobuje podle českých vědců hlubokou změnu ekosystémů
Mizení pevninských ledovců je jedním z průvodních jevů globální klimatické změny. Důsledkem jsou změny v hydrologickém cyklu nebo ztráta biodiverzity. Na druhé straně se tím otevírají nové možnosti pr
Deprese jí znovu ničí život
nasehvezdy.cz
Deprese jí znovu ničí život
Ačkoli si herečka ze seriálu Ulice Anna Fixová (39) myslela, že se jí deprese do života nevrátí, bohužel se spletla. Nedávno sdílela na sociálních sítích, že si znovu musela říct o pomoct lékařům. Z
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
epochaplus.cz
Leopold I.: Ze dne na den se mladík stává nejvyšší postavou v celé říši
Je jedním z nejdéle panujících králů a císařů u nás. Vládne takřka padesát let. Jeho armády zahánějí Turky dál od Vídně a zahajuji expanzi proti Osmanské říši. Korunu římské říše má ale nejistou. Pochovává příbuzné, jež díky vysokému věku přežívá, a během vlády se potýká i s morem a selskou vzpourou. Leopold (1640-1705) nemůže zpočátku
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
enigmaplus.cz
Kauza Licoricie z Winchesteru: Záhada smrti ženy, které dlužil i král
V Anglii třináctého století byla tato žena známou a respektovanou osobou i navzdory tomu, že byla židovského původu. Licoricia z Winchesteru se zabývala vysokými financemi, půjčovala peníze královské