Domů     Máma je nám pořád v patách
Máma je nám pořád v patách

Konečně budeme mít svůj dům, svůj klid, budeme žít v přírodě, děti za námi budou jezdit jen občas, budeme se připravovat na klidný důchod. Sen se zhmotnil, ale má kaz na kráse.

Když jsme konečně dospěli do bodu, kdy jsme si mohli říct, že máme dost peněz, abychom postavili baráček podle našich představ, byl to významný moment našeho života. Syn i dcera zdárně vystudovali, dělají nám radost.

Jen snad ta vnoučata zatím chybí, ale minulý týden mi Vlasta, moje snacha, oznámila, že je v očekávání, takže brzy budu babičkou. Ovšem co mě teď trápí, je moje máma.

Jsme vděční

Mám maminku moc ráda, je hodná, starostlivá. Vlastně je trochu zvláštní, že si na ni teď musím postěžovat. A je to právě kvůli té její starostlivosti. Na jaře jsme se s Vladimírem přestěhovali do novostavby a naše štěstí nebralo konce.

Byla jsem ráda, že je i moje máma šťastná a i táta nešetřil chválou. Rodičům jsme vděční. Pozemek, na kterém dům vyrostl, byl součástí pozemku, na němž stojí rekreační domek, kam jsem s rodiči jezdila od dětství.

Domeček stárne, ale rodiče se ho snaží udržovat a bydlí v něm od jara do zimy. A to se ukázalo jako problém. Bez rodičů bychom asi postavit ani nemohli. Dům nemá díky jejich „stavebnímu dozoru“ chybu.

Bedlivě dohlíželi na dodržování technologií, protože táta je tak trochu z oboru, pracoval celý život v jedné velké stavební firmě jako projektant. Takže se všechno povedlo. Nicméně hned záhy se ukázalo, že tento vysněný dům má vadu na kráse.

Zjistili jsme, že ať chceme, nebo ne, máme mé rodiče pořád, jak se říká za zadkem. Bydlí sice ve svém domku, ale vypadá to, že s námi naše štěstí hodlají sdílet ještě více, než jsme si původně představovali.

Máma je na naší terase pečená vařená, já jí vždy samozřejmě uvařím kafe a ona povídá. Takové věci o sousedech, které mě ovšem vůbec nezajímají a mého Vladimíra už vůbec ne, ten se pokaždé dekuje někam do dílny, nebo si jde rovnou lehnout do ložnice.

Je mi hloupé mámě říct, že na ni nemám čas, že musím něco dělat, pořád ještě nejsme dokonale zabydleni, navíc si většinou beru svou práci mzdové účetní domů, takže mám povinností nad hlavu. A navíc už jsem si vyzkoušela, jak to dopadne, když si takhle postěžuji.

Je strašně zvědavá

„Tak já ti pomůžu,“ zaraduje se máma, chopí se koštěte, popadne kbelík a začne uklízet. A máme po klidném odpoledni, někdy i večeru. Není nic platné se ptát: „Maminko, neměla bys na své zahrádce raději vyplít ten záhonek růží, jak jsi měla v plánu?

Zdržujeme tě, my si to uděláme sami, děkujeme…“ Nic platné, maminka se odbýt nenechá, trvá na tom, že nám pomůže. Ještě nepříjemnější ale je, že zjišťujeme, že nás vlastně pořád ze svého domku sleduje.

„K vám někdo včera večer přijel, viď, viděla jsem bílý auto. To byla nějaká kamarádka? Tvoje, nebo Vladimírova?“ tak třeba zněl telefonát od maminky, který jsem absolvovala předevčírem.

Uklízečka

Nemůžu ji ale nijak odbýt, vždyť ona to myslí dobře. Jen mám teď pořád větší obavy o kvalitu našeho manželského soužití. Maminčina péče už leze Vladimírovi na nervy a z toho jsem stále víc neklidná já.

Nemohu spát, v noci přemýšlím, jak bych své mámě tu její přehnanou péči vymluvila, ale nemůžu s k tomu odhodlat. Včera jsme se kvůli tomu s Vladimírem pohádali. „Já už z té Jiřiny zešílím,“ vybouchl, sotva za mámou zapadly dveře.

Přišla s tím, že máme špinavá okna a že by Marta, její kamarádka ta okna umyla, ona prý je v tom zběhlá a ráda si vydělá nějakou tu korunu. „Jé, vy tu máte drobků,“ prohlásila následně a běžela do chodby pro smeták a už zase začal uklízet.

To už Vladimír, který jinak proti mé mámě neřekne slovo, vypěnil. Ne moc nahlas, ale viděla jsem na něm, jak mu nabíhají žilky na čele. Řekl pomalu, ale důrazně:

„Jiřinko, nech to koště, jsi tu na návštěvě, tak si dej kafíčko a klídek, my si ty drobky uklidíme.“ Maminka to ovšem evidentně chápala jako nějakou zdvořilostní poznámku.

„Ale kdepak, Vladimírku, přece tady nebudu jen tak zbůhdarma sedět, k čemu bych vám, prosím tebe byla. Takový máte krásný nový domeček a měli byste tu nepořádek, to vám kazí dojem. Musíte si to užívat, ne se dřít.

A zítra vám přijdu uvařit, vy na to určitě nemáte čas…“ Na to se můj muž zamračil, musím říct, že takhle nabroušeného jsem ho snad ještě neviděla.

Máme dusno

Dá se říct, že Vladimír mou mámu doslova vystrkal ze dveří. Nakonec použil poměrně silný kalibr, když prohlásil s vážnou tváří, že jsme ne sebe během týdne neměli čas a chceme se konečně věnovat intimnostem.

Máma na něj rozpačitě zírala, nebyla schopna odpovědět, je přece jen ze staré školy, takže se zatvářila ustaraně. Ačkoli to Vláďa myslel v žertu, jeho tvář tomu moc neodpovídala. Maminka odešla, ale intimnostem jsme se nevěnovali.

Vláďa zabouchl dveře a důrazně mi řekl, že na tohle už nemá nervy. Začíná mezi námi být moc velké dusno. Maminku miluji ale kvůli jejím dobrým úmyslům se naše domácí pohoda nebezpečně hroutí.

Jana (56), Liberecko

Související články
20.7.2024
Byla jsem vymodleným dítětem. Rodiče se o mě díky tomu přehnaně báli. Museli mít o všem přehled. Dokonce jsem se díky nim málem nevdala! Rodiče měli vždycky až přehnanou potřebu mě chránit. Už ve školce máma vyváděla, když jsem domů přišla s nějakým škrábancem. Řešila s učitelkou, kdo mi to udělal a jaký k tomu měl důvod. Ve škole to bylo ještě horší. Až do sedmé třídy mě vozili do školy a větš
20.7.2024
Netoužila jsem po majetku ani drahých dovolených. Mým snem byla velká a soudržná rodina. Rodina, kde se budou mít všichni rádi a budou držet při sobě. Nakonec se mi sen splnil. Vlastně k tomu cíli byla ale dost klikatá cesta, což jsem ovšem netušila. Vdala jsem se brzy, ještě mi nebylo ani dvacet. Ale v dobách mého mládí to bylo celkem normální. Vždyť při maturitě byla skoro polovina mých spolu
19.7.2024
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou výukou jazyků, takže jsem musela dojíždět přes celé měs
17.7.2024
Nikdy bych už neudělala tu chybu, že bych dětem ručila. Málem jsme přišli o všechno. Zachránil nás v poslední chvíli přítel naší vnučky. Tatínek s maminkou se na našem domě hodně nadřeli. A stejně tak jsme museli přiložit ruku k dílu i my – jejich děti. Stále jsme dům přistavovali, zvelebovali a přikoupili i sousední pozemek, kde jsme postavili skleník, bazén a altánek. Pospolu Žili jsme
16.7.2024
Abych se mohla věnovat své kariéře, hlídaly mé jediné dítě obě babičky. Teď se mi vše vrací měrou vrchovatou. Mám už šest vnoučat! Když jsme se s Vojtou brali, bylo mi dvaatřicet a jemu o sedm let více. Oba jsme si zakládali na své kariéře, kterou jsme po vysoké pečlivě budovali. Do potomků jsme se nehrnuli a stále to odkládali – a to tak dlouho, až jsme se zmohli na jediné dítě. Bylo mi už tém
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,