Domů     Jeho koníček nás málem rozdělil
Jeho koníček nás málem rozdělil

Možná jsem tak moc chtěla mít toho chlapa za muže, že jsem i proto samu sebe přesvědčovala, že se koní vlastně nebojím. Lež se mi vymstila.

Mám z koní strach, přiznávám. Ano, teď už to naplno přiznávám sobě i každému, kdo se na to zeptá. Jenomže Davidovi jsem při našem seznámení zalhala.

„Líbí se mi koně,“ řekla jsem, když mi položil přímou otázku, aby věděl, jak jsem na tom se vztahem k těmhle obrovským zvířatům. I když, možná jsem v tu chvíli zase tolik nelhala, když tak nad tím nyní uvažuji.

Moc se bojím…

Mně se koně vlastně vždycky líbili. Na pohled vypadají krásně. Je z nich cítit romantika a třeba na westerny, na ty já se moc ráda dívám, hlavně na ty starší s legendárním americkým hercem Johnem Waynem.

Jenomže mít ráda pohled na koně a mít ráda koně, v tom je opravdu velký rozdíl. Musela jsem to, bohužel, poznat na vlastní kůži. David byl a stále je do koní blázen. Nemůže bez nich být. Kdyby žil v Americe, určitě je to kovboj.

Jak moc ta zvířata miluje jsem ale zjistila vlastně až po naší svatbě. Vzali jsme se hodně záhy po našem seznámení.

Jak jsem se po čase dozvěděla, David skončil nějaký škaredý vztah, nebo spíš vztah se škaredým koncem, a chtěl na něj a na tu ženskou zřejmě rychle zapomenout.

Zdálo se mi skutečně, že to bere dost hopem, ale proč bych něco namítala, já jsem se přece vdávat chtěla, to nezastírám. Nevadilo mi, že pořád mizí na nedalekou farmu, kde se stará o stádo koní. Chlapovi bych jeho zájmy a záliby nikdy nekritizovala.

Jenomže on chtěl, abych jeho radost z koní sdílela s ním, což byl, jak vyšlo najevo, kámen úrazu. Brzy mu došlo, že má láska ke kopytníkům má poměrně striktně vymezené a úzké hranice.

Narozeninový dárek

Neměla jsem odvahu se ke koním přiblížit ani na deset metrů. Jiný by nad tím možná mávl rukou, ale nikoli David. Pořád do mě hučel, že se musím s koňmi sžít a zvyknout si na ně, že je budu mít prý ráda. A jestli prý mám ráda jeho, tak budu mít ráda taky koně.

Zkrátka nedal pokoj. Vzdorovala jsem skoro rok. Když se ale přiblížily jeho narozeniny, dostala jsem nápad, který mě samotnou děsil. Já jemu jsem k narozeninám koupila kurz jízdy na koni − ale pro sebe! Nevěřili byste, jak obrovskou radost z toho měl.

Ten kurz byl pobytový, na farmě u Slapské přehrady. Jeli jsme oba, David se těšil jako malý, ve mně byla malá dušička. „Uvidíš, bude to krása. Vyjedeme si pak někam k lesu, budeme cválat po louce,“ říkal mi.

Nahlas jsem mu odpovídala, že to bude nádhera, ale uvnitř jsem pochybovala. Já a cvalem? Neudržím se ani na dřevěném koni z kolotoče.

Příliš pádný argument

Přijeli jsme na krásnou farmu a David se ocitl v sedmém nebi. Byli jsme hezky ubytovaní, po téhle stránce bylo všechno v pořádku. Přesto jsem celou noc nespala. Ráno se nás ujala instruktorka, nebo spíš mě. Otevřela kruhovou ohradu, kde stál nádherný kůň.

Prý hřebec. Byl opravdu hezký a ve mně se objevila jakási touha, ale opravdu jen velmi nepatrná, se na tom zvířeti projet. Ano, vylezla jsem, i když napoprvé s pomocí Davida, do sedla a pod přísným dohledem instruktorky jsem plnila pokyny.

Zachar, jak se hřebec jmenoval, kráčel dokola a já jsem vysedala, držela otěže, svírala stehna… a já už nevím, co všechno jsem musela dělat. Po hodině jsem se sesula do Davidova objetí a večer usnula jako zabitá.

Po pěti dnech se zdálo, že bych snad mohla s koněm do volné přírody. Alespoň David to vehementně tvrdil. Naprázdno jsem polkla a řekla si, že to nějak dopadne. Dopadlo, ale špatně.

Když jsme volným krokem přijížděli k lesu po louce, Zachar se lekl divokého prasete, které vyskočilo z houští, a začal pelášit pryč. Udržela jsem se na něm asi dvacet vteřin, což potom David s uznáním připomínal.

Jenomže pád na tvrdou oranici žádné ocenění nezasluhoval. Když přiletěl vrtulník, doktor zafixoval mé tělo proti pohybu kvůli podezření na zlomené obratle a já jsem strávila pár dní v nemocnici. Naštěstí se fatální zlomenina nepotvrdila, páteř byla „jen“ nalomená.

Rajtují všichni

David pochopil, že na koně už mě teď nedostane opravdu nikdo. A když jsem záhy otěhotněla, vzdal jakékoli pokusy o mé sblížení s koňmi nadobro.

Dala jsem mu tři krásné dcery, které se staly šampionkami v parkurovém skákání, a všichni si tak svým způsobem splnili své sny. I ty tátovy.

Trnula jsem, že se pod některou naší holkou splaší kůň, ale poté, co vyrostla vnoučata a samozřejmě na koních také rajtují jak posedlá, vzdala jsem i svůj strach. Ostatní členové naší rodiny se pro čtyřnohé miláčky určitě narodili.

Když někdy všechny vidím v sedlech, jak houfně vyrážejí na projížďku k lesu, mám pocit že jsem se ocitla v nějakém krásném westernu, který byl sice docela napínavý, ale přece jen, jako správný americký film, dobře skončil.

A jsem moc ráda, že ačkoli jsem kdysi Davidovi zalhala, že to takhle dobře dopadlo. Kdoví, možná, že kdybych mu tehdy svůj strach z koní přiznala už na začátku, třeba by tu teď vedle mě neseděl.

Dana (60), Praha

reklama
Související články
15.4.2024
Manžel mi vyčítá, že umím jen pomlouvat a roznášet klepy. Ničím tím prý celou rodinu. Já si ale myslím, že nedělám nic zlého. Jsem jen zvědavá. Ráda si povídám s lidmi, myslím, že to je částečně i moje náplň práce, jsem totiž u nás na vsi listonoška. A ta musí přece vědět o všem! Také moc ráda poznávám nové lidi, jsem šťastná, že máme domek hned na návsi, tam jsem u zdroje všeho. Jakmile něk
15.4.2024
Propadla jsem úžasnému koníčku! Sleduji akční ceny, je to lákavé dobrodružství, takový můj sport, díky kterému jsem si našla i skvělé přátele. Najednou jsem nevěděla, co budu dělat? Na chození po divadlech jsem neměla peníze, na cestování dost sil, sedět u televize a dívat se na seriály mě nebavilo. Důchod se na mě šklebil v té nejděsivější podobě. Byla jsem sama, manžel mi zemřel. Doma to n
12.4.2024
Nikdo mě nenutil, mohla jsem si pořídit skleničku a umělé zuby. Já ale toužila po hezkém chrupu. Spořila jsem, jak to šlo, ale ono to moc nešlo. Jako rozvedená s platem nic moc to dalo docela fušku. Když k tomu člověk přičte nájem a občas něco na sebe, zbylo mi sotva na jídlo a nějaké to ovoce. I tak moje úspory dosáhly úctyhodné částky. Poctivě jsem střádala Měla jsem přesně vypočítané,
12.4.2024
Nebyl to nikdy žádný lev salónů, co se vzhledu týče, ale já hledala spíš klid a bezpečí. Jenže věk ho zřejmě připravil o poslední kapku charismatu. Stal se z něho nudný patron. Už kdysi na rande s ním byla celkem nuda. Nebyl vůbec zábavný, nerozuměl legraci a většinou jen mlčel. Já ale měla za sebou hodně bouřlivý vztah, a dokázala jsem tedy ocenit pravý opak. Vždycky to tak bylo Po svatb
11.4.2024
S Janou se známe od puberty. Seznámily jsme se na tenise. A staly se z nás hned kamarádky. A to celoživotní. Až donedávna… Tenis u nás, tehdy ještě na vesnici, se rozhodlo postavit pár tenisových nadšenců, protože se jim už nechtělo jezdit do nejbližšího města. Místo pro budoucí kurty bylo nádherné. Hned u řeky Lužnice. Tehdy, před padesáti lety, se rozhodlo, že kurty budou antukové a tři. Vévo
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
epochaplus.cz
Tanzanit: Nejkrásnější modrý kámen
Většina drahých kamenů má za sebou stovky či tisíce let, po které je lidé obdivují. Může být proto překvapením, že od objevu jednoho z nejvzácnějších drahokamů uplynulo teprve 57 let. Na světě přitom existuje jen jediný jeho zdroj a očekává se, že bude vyčerpán během následujících 20 až 30 let. Jak název tohoto kamene napovídá,
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
epochanacestach.cz
Kostel sv. Mořice a jeho unikátní varhany
Přejdeme-li od katedrále ulicí 1. máje a přes Náměstí republiky, po necelém kilometru se před námi otevře pohled na další významnou olomouckou církevní památku – kostel svatého Mořice. Ten je svou kapacitou 4000 věřících největší gotickou svatyní na Moravě a první písemná zmínka o něm pochází už z roku 1257, i když v 15. století bylo třeba
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
enigmaplus.cz
Argentinské případy UFO: Proč se vrací na stejná místa?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v zemi, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti argentinských ufologů i ufologů z různých částí světa. Byl tak pojmenov
Salát z červeného zelí a pomeranče
tisicereceptu.cz
Salát z červeného zelí a pomeranče
Tenhle salát potěší nejen tělo, ale díky své krásné barvě i oči. Potřebujete 1 menší červené zelí 2 červené cibule 1 jablko 250 g vařené červené řepy 50 g vlašských ořechů 1 pomeranč 3 lží
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
historyplus.cz
Kníže Konrád II. Ota: Posmrtně ho uvařili?
Zadumaně si prohlíží fresky na stěnách rotundy sv. Kateřiny. Připomínají mu slavnou minulost jeho rodu. I Konrád II. Ota by se rád do historie dynastie Přemyslovců zapsal výrazným písmem. Ctižádost mu k tomu nechybí… Ambiciózní povahu nejspíš zdědil po svém otci. Konrád II. Ota (1136/1141–1191) totiž přichází na svět jako dědic vládce znojemského údělu Konráda
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
skutecnepribehy.cz
Nejpodivnější žákyně, kterou jsem učila
Chodila do sedmé třídy, byla velký samotář, podivín a věděla všechno dopředu – i své známky i to, že se stane neštěstí. Nikdy se nemýlila. Ve třídě bylo ticho jako v hrobě. Právě se ke svému cíli blížila hodina matematiky a žáci 7 C. psali náročný test. Následující hodinu jsem měla volno, a tak jsem se v kabinetě chtěla pustit do kontroly
Každá někdy „potřebujeme“
nejsemsama.cz
Každá někdy „potřebujeme“
Mluvit o potížích souvisejících s toaletou není vždy snadné. Jako by neměla močový měchýř každá žena. Jeho správná funkce může odrážet vaše celkové zdraví. Jak stárneme, mění se i močový měchýř. Elastická tkáň močového měchýře se stává méně pružnou, a měchýř najednou nedokáže pojmout tolik moči jako dříve. Musíte tedy chodit častěji na záchod. Navíc ochabuje stěna močového měchýře a svaly pánevního
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
iluxus.cz
Low Key: Nová kolekce kabelek Louis Vuitton
Louis Vuitton uvádí novou kolekci kabelek Low Key, která zaujme elegantním a sofistikovaným designem. V úvodu se představují dva modely, které vynikají minimalistickým přístupem a nadčasovým stylem Lo
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
nasehvezdy.cz
Prstýnek za miminko je pro Kaňokovou také zásnubní?
Dokonalé štěstí prožívá herečka Beáta Kaňoková (35) ze seriálu Zlatá labuť, která má ve svém partnerovi, kameramanovi Tomášovi Kotasovi (35), velkou oporu. Anonymní zdroj z jejich blízkého okolí nám
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
21stoleti.cz
Čína vysílá SOS: Její města se propadají!
Nejhorší noční můry vědců se pomalu naplňují. Téměř polovina čínských měst se propadá, a to zejména kvůli čerpání vody a zvyšující se hmotnosti rychle se rozrůstajících městských oblastí. Jen nejlidna
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
epochalnisvet.cz
Pátrání po biblických záhadách pokračuje: Zničil město Sodoma asteroid?
Slavný biblický příběh o zničení hříšných měst Sodoma a Gomora zná téměř každý. Až do současnosti si ale odborníci lámali hlavu nad tím, jestli si autor této části Bible událost vymyslel, nebo vycházel z něčeho, co se skutečně událo. Podle nejnovějších archeologických objevů se ale zdá, že se celá zkáza stala přesně tak, jak tvrdí Bible!