Domů     Nebylo to úplně jako v pohádce
Nebylo to úplně jako v pohádce
6 minut čtení

Domnívala jsem se, že láska je taková, jak ji líčí pohádky. Dva lidé o sebe usilují, překonají překážky, z čehož je nakonec patrné, že jsou si souzeni.

Uspořádají si velikou svatbu a žijí spolu šťastně až do smrti. Opravdu jsem byla přesvědčena o tom, že je to všechno takhle jednoduché. A také jsem si předsevzala, že mé srdce nezíská nikdo jiný než ten pravý.

Nikde žádní romantici

Na střední škole jsem získala přezdívku Nedobytná, na kterou jsem byla právem hrdá. Kluky jsem hodně zajímala, protože jsem se o ně, i když jen zdánlivě, vůbec nezajímala.

Postupem času mě nesmírně zklamali, a teď mám na mysli nejen těžce pubertální spolužáky, ale dokonce i studenty ze starších ročníků. Bylo mezi nimi mizivé procento romantiků.

Psaníčka, která jsem objevovala doma ve schránce nebo na školní lavici, obsahovala velké množství gramatických i stylistických chyb. A některá byla dokonce i oplzlá.

Ne že bych nechodila na rande, zkoušela jsem to celkem dost poctivě, ale pokaždé jsem se vracela s pocitem absolutní beznaděje.

Místo návštěvy představení Romea a Julie jsem se ocitala tu v opuštěné autobusové budce za městem, jindy v zapomenuté rozestavěné chatě obývané krysami. Končilo to fackou a mým urychleným odchodem z těch bohem opuštěných míst.

Jen málokdo se odvázal alespoň natolik, aby mě pozval do restaurace, o vinárně ani nemluvím.

Pro ostatní jsem byla chudinka

Spolužačky moji filozofii nechápaly, každá chtěla s někým chodit, byly přesvědčeny o tom, že není nač čekat.

Snad jen má nejlepší kamarádka se mě snažila tolerovat, ale i ona si ve třeťáku uvázala na krk jednoho, který vynikal snad jedině tím, že vypil půllitr piva na ex v rekordním čase.

I když mi bylo teprve sedmnáct, poznamenala jsem, že nechápu, k čemu to je v partnerském životě dobré. Kamarádka odsekla, že ničemu nerozumím a že ona prostě jen nechce vypadat jako chudinka, která nedokáže sbalit kluka. Při tom se na mě významně podívala.

Odmaturovala jsem, aniž jsem strávila intimní chvíle s chlapcem. Obávám se, že viděno očima vrstevníků to byla větší ostuda, než kdybych u maturity propadla.

Nečekané pozvání na oběd

Když už jsem myslela, že je všechno ztraceno, svět se mi najednou rozhoupal pod nohama. Stalo se to ve druhém ročníku vysoké školy, v menze, kde si ke mně přisedl neznámý mladík, moc hezký.

Vypadal opravdu velice dobře, a kromě toho se mi líbilo, že než si přisedl, zeptal se, zda je u mého stolu místo. Nedbale jsem přikývla. Oběd stál za starou bačkoru.

Zlostně jsem si prohlížela plátek hovězího, a můj společník jakoby mému pohledu rozuměl, poznamenal, že v restauraci na náměstí by mi to chutnalo určitě víc. Překvapeně jsem souhlasila, on se představil a prohlásil, že mě tam s radostí pozve.

Jako Alenka v říši divů

Strávili jsme spolu báječné dvě hodiny, skvěle se najedli a popíjeli moc dobré víno. Ukázalo se, že studuje literaturu. Připadalo mi, že se moje sny náhle zhmotnily, a to v době, kdy už jsem nade vším dělala kříž. Prohlížela jsem si ho jako Alenka v říši divů.

Co následovalo, bylo, myslím, nejhezčí období mého života. Navštěvovali jsme recitační večery, divadla, koncerty vážné hudby. Půjčovali jsme si knihy veršů, vyměňovali si na ně názory. Můj ctitel básně také psal, jen pro mě, jak říkal. Krásné a romantické.

Často mi je recitoval, když jsme spolu chodili domů, stejným směrem, totiž na studentskou kolej. Za těch jarních večerů svítily lampy i okna domů a z blízké hudební školy byly slyšet jednou housle, podruhé saxofon.

Probuzení ze sna

Koukala jsem na hvězdy a srpek měsíce a říkala jsem si, že nás čeká pohádkové štěstí, přesně jako z těch knížek, které mi četli, když jsem byla malá. Jednou jsem takhle seděla před kolejí na lavičce a zahalena večerní tmou labužnicky kouřila cigaretu.

Kus dál stál hlouček také přikrytý tmou, několik podroušených mládenců, typických pro sobotní večer. „Tak jak jsi daleko, co?“ halekali dva na třetího. „Jde to zatraceně pomalu,“ odvětil hlas, který jsem bezpečně poznala.

„Pověst nelhala, snad i jeptiška by byla odvážnější. Ale do konce semestru to zvládnu, přísahám.“ V odpověď se ozvalo: „To bys určitě měl. Jinak platíš basu piv, nezapomeň.“

Jediná věta

Rozkašlala jsem se. Cigareta mi vypadla z ruky. Takhle pohádky, které jsem měla tak ráda, nekončívaly. Takže nazdar. Napsala jsem své lásce dopis s jedinou větou: Tu basu piv zaplať rovnou.

A operativně jsem se přestěhovala z koleje do podnájmu, abych ho už nepotkávala.

Přinesl mi růže

Vyhledal mě ve škole. Málem jsem omdlela, když jsem ho uviděla. Roztřásla jsem se a utekla pryč jako malá holka. Moje zklamání bylo tak veliké, že už jsem s ním nemohla ani mluvit, myslím, že bych jen naprázdno sípala.

Opravdu se snažil, dokonce si zjistil můj nový podnájem a přede dveřmi pro mě nechal pět nádherných rudých růží. Darovala jsem je první ženě, kterou jsem zahlédla procházet kolem. Pevně jsem se rozhodla, že s tím zrádcem nikdy, nikdy nepromluvím.

Skončilo to svatbou

Čas letěl jako splašený, přišlo zkouškové období, v němž jsem kupodivu obstála. Pak prázdniny. Nedokážu vylíčit, jak neskutečně se mi po něm stýskalo. A když jsem jednou večer přišla domů z koupaliště, maminka mi zastoupila cestu se slovy:

„Pavlínko, přijel tvůj ženich. To ses nemohla zmínit, že se budeš vdávat?“ Seděl v kuchyni a cpal se máminými vdolky. Přivítal mě omluvným úsměvem. Kupodivu to všechno opravdu skončilo svatbou, ale až po promoci.

Pavlína K. (60), Teplice

Související články
3 minuty čtení
Láska kvete v každém věku. Poté, co mi zemřel celoživotní partner, jsem se přihlásila na seznamku a našla štěstí! Ráda bych vám vyprávěla příběh, který není smutný, ale dojemný. Dovedla mě k tomu moje sousedka, která, ač je jí jen lehce přes padesát let, nemá odvahu to změnit. Já jsem to udělala! Nerada chodím s kůží na trh a svěřuji se se svým životem, ale právě proto, že vím, že je spousta že
6 minut čtení
Vesnice neměla hospodu, prodejnu ani kostel. Byla tu jen kaplička, zchátralá autobusová zastávka a rybník s několika kachnami. Když jsem se od rodičů dozvěděla o tom stěhování, málem jsem spadla ze židle. Ani neumím vypovědět, jak moc jsem milovala městský život. Na můj názor se neptali Nejdřív jsem si myslela, že je to apríl a že je to vtip, protože taková pohroma se v mém životě přihodi
5 minut čtení
V mém věku už má každý něco za sebou. Já například chvíle plné lásky, dvě manželství, dvě bolestná zklamání i hluboké propady a také dva nechutné rozvody. Přesto jsem si řekla, že si zasloužím ještě jednu šanci. Život není jen o samotě, smíření a nostalgii nad tím, co bylo. Je o tom, co ještě může být… Po dvou rozvodech bych si mohla říct: „Stačilo. Muži jsou všichni stejní.“ Ale to bych se vzd
5 minut čtení
Vdala jsem se bez lásky. Doufala jsem, že časem se to změní. Až po letech jsem pochopila, že takhle to nefunguje. Nemůžu říct, že by můj manžel Filip byl špatný člověk. Je zodpovědný, stará se o domácnost a nikdy na mě nezvýšil hlas. Jenže to, co nás kdysi spojovalo, už dávno zmizelo. Naše manželství je spíš na papíře, ve skutečnosti žijeme jako dva cizí lidé pod jednou střechou. S jeho kamarád
4 minuty čtení
Potkat životního partnera v reálu, nikoliv přes seznamku, bývá ideální. Bohužel ne každý od života podobnou příležitost dostane. Můj životní příběh by se hodil jako románová předloha. Vystudovala jsem střední školu a od devadesátek pracovala na stále vyšších pracovních příčkách v bance. Takže na peníze jsem si nikdy nemohla stěžovat a spíše jen nechápavě kroutila hlavou nad tím, jak jiné holky
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého