Domů     Ze zakázané lásky se vyklubal vztah na celý život
Ze zakázané lásky se vyklubal vztah na celý život
6 minut čtení

Dlouho jsem se lásce vyhýbala, měla jsem své pracovní ambice a nehodlala se jich vzdávat. Zamilovala jsem se, když jsem to nejméně čekala. Přišlo to jako blesk z čistého nebe.

Vyrůstala jsem na vesnici. Rodiče měli statek, dobytek a pole. Táta byl profesí zahradník, máma kuchařka. Všechen svůj volný čas jsme trávili na našem statku. Starali jsme se o kozy, krávy, prasata, slepice a měli jsme i dva krásné koně.

Netrávila jsem nikdy volno jako většina mých vrstevníků na tanečních zábavách nebo v kině. Neměla jsem na to čas. Hřebelcovala jsem koně, dojila krávy, starala jsem se o to, aby měla prasata a slepice co žrát, k tomu jsem pomáhala mamince vařit.

Zase se vrátím

S tátou jsem pracovala na zahradě i na našem políčku. Ve skleníku měl taky plno rajčat a okurek, kterých jsme měli jeden čas tolik, že jsme je i prodávali. Jezdila jsem s tátou na trhy časně ráno v neděli, dlouhé vyspávání jsem neznala.

Dělala jsem zkrátka všechno, co bylo zrovna nutné. „Ty jsi taková holka pro všechno,“ řekl jednou celkem trefně jeden z máminých známých. Bavilo mě to, ale ve skrytu duše jsem toužila po jiném životě.

Chtěla jsem vystudovat vysokou školu a poznat ruch a možnosti velkoměsta. Když mi bylo patnáct a rodiče si malovali, že vychodím nějaký učňák a stanu se třeba kuchařkou jako maminka, vyvedla jsem je z míry.

„Mami, tati, chci se odstěhovat a jít na gympl a potom na vysokou školu,“ oznámila jsem jim své záměry. Byl z toho hrozný povyk. Maminka plakala, prý že si nedovede představit, že její holčička už nebude doma.

A táta nadával, že jim s hospodářstvím nikdo nepomůže, když si budu studovat nějakou nesmyslnou školu. Měla jsem hrozné dilema. Na jednu stranu mi bylo líto rodičů, protože táta měl pravdu. „Měla bys zůstat tady, udělat si učňák, jako já s maminkou.

Potom si vzít nějakého šikovného mládence a pomáhat nám na statku,“ vtloukal mi do hlavy, ale ve mně se to příčilo. Nechtěla jsem zůstat doma na zapomenuté vesnici, aniž bych poznala okolní svět. Maminka se nakonec s mým plánem smířila rychleji.

„Vždyť já se zase domů vrátím,“ slíbila jsem, jako když šel hloupý Honza do světa. S nacpaným batohem jsem zamykala vrátka mé rodné chaloupky u lesa a poprvé odjízděla na internát. Čekal mě první ročník na gamnáziu.

Vysoké ambice

Uběhlo pár let. Když jsem dokončila gympl, dostala jsem na vysokou školu. Naši mi můj tehdejší odchod už dávno odpustili a byli na mě i náležitě hrdí. Na vztahy jsem neměla vůbec čas. Nevadilo mi to, muže jsem nepotřebovala, soustředila jsem se jenom na školu.

A láska? Co je to láska? Říkala jsem si tehdy. Moje kamarádka z vysoké Blanka mi navíc dost notovala: „Chlapi jsou k ničemu, jenom trápí naše srdce.“ Blanka měla hodně zkušeností, a co vím, všichni jí vždycky zlomili srdce. A to jsem zažít nechtěla.

Bylo ale jasné, že si o mě v tomhle směru dělali rodiče vážné starosti. Doufali, že už dávno budu vdaná a jim bude po dvoře pobíhat první vnouče. Jenže já jsem se nezajímala o nějaké známosti, zkrátka jsem chtěla něco dokázat.

Věnovat se svědomitě práci, získat uznání, a pak se vrátit domů a pomáhat stárnoucím rodičům s hospodářstvím, to byl můj plán. Kdybych se ale někdy vdala, chtěla bych jet k oltáři na koni, na mém běloušovi. Tajně jsem si mnohokrát představovala, jaké by to asi bylo.

Na všechno znal odpověď

Když jsem dostudovala vysokou školu, začala jsem pracovat na učilišti, kde jsem vyučovala český jazyk a vedla čtenářský klub. Byl to dobrovolný spolek, ale přesto na něj chodilo dost chlapců, které vlastně ani knihy nezajímaly.

Chodili tam vlastně jen vyrušovat, což mě rozčilovalo. Zvlášť jeden z nich mě hodně zlobil, protože chodil pořád pozdě a vypadalo to, že jsou mu nějaké povinnosti úplně cizí.

Jmenoval se Petr, v hodinách si hvízdal, ale pokaždé, když jsem se ho na něco zeptala, na všechno znal správnou odpověď – na rozdíl od svých spolužáků.

O čtenářský klub pomalu upadal zájem, když studenti zjistili, že to není jen „ulejvárna“, jak si mysleli, ale taky tam musí něco dělat.

Můj Romeo?

Bylo to na Mezinárodní den žen, kdy jsme zrovna měli mluvit o anglické literatuře a knize Romeo a Julie. Na čtenářský klub ten den nepřišel vůbec nikdo, kromě Petra. Přinesl mi dokonce kytici. Cítila jsem lehkou nervozitu.

Líbil se mi, ale byl to můj student, navíc podstatně mladší. „Děkuju,“ špitla jsem. „Pro krásnou učitelku, váš Romeo,“ dodal. Tomu jsme se zasmáli, protože to trochu uvolnilo atmosféru.

Ptala jsem se Petra, proč byl na hodinách předtím tak nezdvořilý a on řekl, že je třeba zachovat si před ostatními tvář. Ale že ho knihy baví, a rád by si o nich se mnou víc povídal.

A tak se naše sezení změnily postupně v tajné procházky a výlety do přírody, kde jsme mluvili nejen o knihách. A já se do svého mladšího studenta postupně zamilovávala… Petr byl kluk sice z města, ale uměl přiložit ruku k dílu.

Byl zároveň hodně sečtělý, měl rád přírodu a zvířata, ale co bylo nejdůležitější, chtěl být se mnou.V době, kdy jsme se seznámili, měl půl roku do dokončení učiliště.

Jako z románu

Přála jsem si, aby ještě studoval, protože byl velmi chytrý a myslím, že by ho škola i bavila, ale on chtěl být se mnou. Naši známost se nám dařilo tajit. Když dokončil učňák, bylo mu osmnáct a mně téměř dvacet sedm let.

Rozhodli jsme se, že se vezmeme a odstěhujeme k nám na vesnici. Oba jsme se báli, že po dokončení školy, by naše zakázaná láska mohla prasknout. Naši byli z Petra nadšení a vůbec jim nevadilo, že je mladší. Mé mamince se můj nápadník naopak moc líbil. Říkala:

„Petr má moc hodné oči, to je vždy dobré znamení.“ Na svatbu jsem přijela na svém krásném koni, jak jsem si vysnila. Hostina proběhla na naší zahradě, podél které tatínek vysázel překrásné růže. Říkali nám Romeo a Julie, akorát s dobrým koncem.

S Petrem máme dvě krásné děti a už i dvě vnoučátka, které si užíváme. Věkový rozdíl, který mezi námi je, jsme nikdy neřešili a nikdy nás nerozděloval. Své profesní ambice jsem si vybila založením rodinné firmy, která stále šlape, a na vesnici jsem už zůstala.

Věřím, že kdybych tenkrát nepotkala Petra, takhle šťastná bych se nikdy cítit nemohla.

Ladislava (68), střední Čechy

Související články
3 minuty čtení
Láska kvete v každém věku. Poté, co mi zemřel celoživotní partner, jsem se přihlásila na seznamku a našla štěstí! Ráda bych vám vyprávěla příběh, který není smutný, ale dojemný. Dovedla mě k tomu moje sousedka, která, ač je jí jen lehce přes padesát let, nemá odvahu to změnit. Já jsem to udělala! Nerada chodím s kůží na trh a svěřuji se se svým životem, ale právě proto, že vím, že je spousta že
6 minut čtení
Vesnice neměla hospodu, prodejnu ani kostel. Byla tu jen kaplička, zchátralá autobusová zastávka a rybník s několika kachnami. Když jsem se od rodičů dozvěděla o tom stěhování, málem jsem spadla ze židle. Ani neumím vypovědět, jak moc jsem milovala městský život. Na můj názor se neptali Nejdřív jsem si myslela, že je to apríl a že je to vtip, protože taková pohroma se v mém životě přihodi
5 minut čtení
V mém věku už má každý něco za sebou. Já například chvíle plné lásky, dvě manželství, dvě bolestná zklamání i hluboké propady a také dva nechutné rozvody. Přesto jsem si řekla, že si zasloužím ještě jednu šanci. Život není jen o samotě, smíření a nostalgii nad tím, co bylo. Je o tom, co ještě může být… Po dvou rozvodech bych si mohla říct: „Stačilo. Muži jsou všichni stejní.“ Ale to bych se vzd
5 minut čtení
Vdala jsem se bez lásky. Doufala jsem, že časem se to změní. Až po letech jsem pochopila, že takhle to nefunguje. Nemůžu říct, že by můj manžel Filip byl špatný člověk. Je zodpovědný, stará se o domácnost a nikdy na mě nezvýšil hlas. Jenže to, co nás kdysi spojovalo, už dávno zmizelo. Naše manželství je spíš na papíře, ve skutečnosti žijeme jako dva cizí lidé pod jednou střechou. S jeho kamarád
4 minuty čtení
Potkat životního partnera v reálu, nikoliv přes seznamku, bývá ideální. Bohužel ne každý od života podobnou příležitost dostane. Můj životní příběh by se hodil jako románová předloha. Vystudovala jsem střední školu a od devadesátek pracovala na stále vyšších pracovních příčkách v bance. Takže na peníze jsem si nikdy nemohla stěžovat a spíše jen nechápavě kroutila hlavou nad tím, jak jiné holky
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
skutecnepribehy.cz
Svatá Hora mě vyléčila, lékaři jen zírali…
Osud mě nečekaně a tvrdě srazil na kolena. Loučila jsem se s rodinou a chystala se za manželem. Pak jsem si ale řekla, že musím zkusit bojovat. Měla jsem spokojený a vyrovnaný život. O to horší byl pád, který přišel v podzimu mého života. Všechno začalo odchodem syna do ciziny, vzápětí nato zemřel manžel a pak se zhroutilo mé zdraví. Jistě to
Ohrozila silvestrovská satira volby?
historyplus.cz
Ohrozila silvestrovská satira volby?
Poslední den roku 1926 vychází na pátek, a tak se u Karla Čapka jako obvykle schází vybraná společnost. Kromě „pátečníků“ je přítomen Tomáš Garrigue Masaryk. „Mám se zúčastnit, či nikoliv?“ nebyl si prezident jistý, a proto se radil se svým tajemníkem. Nakonec pozvání přijal, aniž by tušil, že právě připravil podhoubí k velké aféře. Spisovatelé
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
epochalnisvet.cz
Islandští Bonnie a Clyde zabíjeli vlastní děti
Dva uprchlíci s pronásledovateli v zádech balancují na vrcholu vysokého vodopádu. Holčička, kterou nesou, je příliš velkou přítěží, a tak končí ve zpěněných vodách hluboko dole. Vesnička Hlíö na jihu Islandu není na počátku 18. století ničím významná. Ani skromnou farmářskou rodinu, která tu žije, nikdo nepovažuje za výjimečnou. V roce 1714 přichází na svět syn, který
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
epochanacestach.cz
Kostel sv. Vincence v Liberci: Krása z červených cihel
Většinu kostelů najdeme na hlavních náměstích, tenhle ale leží trochu stranou městského ruchu. O to je ovšem zajímavější na pohled a také jeho historie se běžným představám o církevních svatostáncích poněkud vymyká. Tím, co znamenal Baťa pro Zlín, byla na přelomu 19. a 20. století firma Johann Liebieg & Co pro Liberec. Ve čtvrti zvané
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s hříbkovou omáčkou
Nejlépe se pro tento recept hodí hříbky nebo lišky. Suroviny 4 lžíce másla 1 cibule 250 g čerstvých hub 200 ml smetany 2 lžíce hladké mouky 3 lžíce strouhaného parmazánu 500 g těstovin sů
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
nejsemsama.cz
Svoje předsevzetí jsem si ve čtyřiceti splnila
Po krachu dvou vztahů jsem sestře řekla, jak vidím svoji budoucnost. Moje první manželství nemělo moc dlouhé trvání. Jakmile jsem pochopila, že muž, kterým jsem se nechala okouzlit, je ve skutečnosti slaboch, lhář a podvodník, upalovala jsem ze vztahu třetí kosmickou rychlostí. Dvakrát jsem se spálila S dalším vztahem jsem si rok počkala – a
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
nasehvezdy.cz
Vztah Lenky Vlasákové a Jana Dolanského sílí každým dnem
Patří mezi manželské stálice. Herecký pár Lenka Vlasáková (52) a Jan Dolanský (47) si prošel nejednou manželskou bouří, dosud se jim ale všechny podařilo ustát. Pokud ale někdy řešili opravdu něco
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
iluxus.cz
Nová dimenze ikon, transformace tvarů i alchymie materiálů
Na letošním hodinářském veletrhu Watches & Wonders Cartier znovu potvrdil svou schopnost reinterpretovat ikonické modely s výjimečnou kreativitou a mistrovským řemeslem. V nových kolekcích se hodi
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
21stoleti.cz
Výzva k podpoře kampaně evropských vydavatelů
Evropské vydavatelské asociace EMMA, ENPA, NME a EFJ vyzvaly své členy, aby publikovali otevřený dopis, který se týká ochrany autorských práv vydavatelů ve vztahu k systémům umělé inteligence GPAI.
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
epochaplus.cz
Napoleon I. Bonaparte zakazoval svým kuchařům vedlejší příjmy
Francouzi jsou známí labužníci, jeden z těch nejproslulejších je ale původem Korsičan. To ovšem nic nemění na tom, že si nechává servírovat vybrané delikatesy. Hádáte, koho máme na mysli? Ano, řeč je o francouzském císaři Napoleonovi I. Bonapartovi (1769–1821). Jeho oblíbený kuchař Lebeau je expert na paštiky a pečivo a Napoleonu Bonapartovi dělá, co mu na
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
enigmaplus.cz
Duchové za televizní obrazovkou: Mohou se neviditelné síly vloudit do vysílání?
Situace, kdy se neviditelné entity projevují prostřednictvím různých přístrojů, jsou podle současných záhadologů stále častější. První vlna takových případů se objevuje s příchodem televize do běžných
Hollywoodský zámek se špetkou koření
rezidenceonline.cz
Hollywoodský zámek se špetkou koření
Jedna pohádka skončila a začíná druhá. Tak nejspíš vnímá členka bývalé skupiny Spice Girls Melanie B konec manželství s filmovým producentem Stephenem Belafontem. Je to i důvod, proč „poslali do světa“ společné bydlení. Honosné čtyřpodlažní sídlo o rozloze 1593 čtverečních metrů se nachází ve známé losangeleské čtvrti Bird Street, která je legendární nejenom velkolepými výhledy