Domů     Měla jsem lásku, a přišla o ni!
Měla jsem lásku, a přišla o ni!

S láskou je to velmi složité. Často si ji lidé pletou s obyčejným flirtem a rádoby zamilovaností. A pak se nestačí divit, koho vedle sebe mají. Jako já.

Rychle si obouvám tenisky, aby na mě František nemusel dlouho čekat. Jsem trochu neohrabaná a už mi to tak rychle nejde. Ale je mi to fuk. Ještě před rokem bych se z těchto viditelných projevů stárnutí hroutila.

Teď mám ale Františka a díky tomu neobvyklý pocit jistoty a sebevědomí, který jsem nikdy v životě neměla.

Má mě vážně tak rád?

Otázky týkající se vztahů, citů a zamilovanosti jsem řešila samozřejmě jako jiné holky už na základce. Neuměla jsem se před kluky ale tak dobře předvádět jako moje spolužačky. Proto se kluci zajímali víc o ně než o mě.

Tam někde jsem asi nastoupila do toho bludného kruhu, kdy jsem se u každé nové známosti musela stokrát sama sebe ptát: Má mě rád? A pokaždé dříve nebo později na mou otázku přišla jasná odpověď: tady přece vůbec nejde o lásku. Moje kamarádky chodily na rande.

Kamarádka mi řekla, že nemám čekat na toho pravého, že ani nemusí přijít a mám se raději bavit. A já chtěla také randit. Nebylo to zase tak složité. Nápadníků bylo celkem dost, ale žádnému z nich ve skutečnosti nešlo o lásku. Nezávazně jsme flirtovali, bláznivě se zamilovávali a zase se opouštěli.

Tak už toho mám dost!

Ke konci vysoké školy jsem už těch omylů a pokusů měla opravdu dost. Pochopila jsem, že velká pravá láska je mýtus, a spokojila se s Petrem. Byl to můj spolužák a zdál se mi docela seriózní. Jenže zdání často dost ošklivě klame.

I když jsem ho měla ráda, byl to spíš kamarádský vztah. Vztah bez jiskry a velkých emocí. Prostě dva přátelé, kteří se údajně dobře znají a jsou schopni spolu vydržet. To ale pro dlouhý společný život nestačí.

Navíc po svatbě se Petr ukázal i v tom horším světle. Byl to totiž děsný sobec, který myslel jen na sebe, na své pohodlí a nic jiného ho nezajímalo. Bohužel tuto stránku své povahy odkryl až příliš pozdě.

Na všechno jsem byla sama

Když se nám narodil syn, manžel mi prakticky s ničím nepomáhal. Byla jsem na všechno sama. Starala jsem se o dítě, o domácnost, dělala maximální servis manželovi a chodila jsem přitom ještě do práce. Manžel nedokázal ani vyzvednou dítě z jeslí, dojít na nákup.

Přišel domů a jediné, co ho zajímalo, bylo, kdy bude večeře. Do té doby „relaxoval“ na gauči. Bylo to hrozné. Ten pocit bezmoci, že každý den je jako druhý, ubíjející stereotyp a život vedle někoho, koho jsem nemilovala.

Vzplála jiskra, ani nevím jak

Dnes už se tomu nedivím, že jsem se tenkrát, za dané situace, dokázala bláznivě zamilovat do Tomáše. Byl to hezký chlap, plný energie, zábavný, okouzlující bohém. Začali jsme spolu chodit. Bylo to příjemné a vzrušující.

Konečně mi někdo dokázal vyznávat romanticky lásku, nosit mi kytky a zpívat zamilované písničky. A já všechna ta vyznání, sliby a komplimenty baštila jako puberťačka. Byla jsem jako omámená. Byla to úžasná změna proti té emocionální abstinenci posledních pár let.

Z bláta do velké louže

Rychle jsem se rozvedla, jen abych mohla žít co nejdříve s Tomášem. Ten proti tomu nebyl. Naopak. Neustále opakoval, jak po mně touží a chce konečně žít ve společné domácnosti. Ani můj syn mu nevadil a zdálo se, že si s ním dobře rozumí.

Po rozvodu jsem se k němu tedy i se synem nastěhovala a těšila se na láskyplný život. Ten se ale zase nekonal. Tomáš byl sice okouzlující společník, ale nepoužitelný partner.

Nebyli jsme sice manželé, ale žili jsme v jedné domácnosti, která by měla mít nějaký řád. Neměla!

Svoboda mu byla nade vše

Tomáš si totiž dál žil svým svobodomyslným životem. Vůbec na něj nebylo spolehnutí, žádné slovo nedodržel, dělal si, co chtěl. Domluva nepomáhala. Když jsem se zlobila, zkoušel na mě ty své sladké řečičky, které mi ale časem pěkně zhořkly.

Lezly mi na nervy ty jeho vznosné věty o tom, jak už se napraví a že mě miluje, abych se nezlobila, protože mi to vůbec nesluší, a já jsem jeho sluníčko.Nakonec jsem to prostě vzdala a odešla.

Že by to byl vážně on?

Mnoho let jsem pak žila bez stálého partnera. Syn vyrostl, oženil se a já rezignovala na lásku. Pak jsem ale ve dveřích domu, kde bydlí má kamarádka, potkala Františka. Vycházel ven a málem jsme do sebe vrazili.

Pohlédli jsme si do očí a oba jsme zůstali překvapeně stát. V tu chvíli jsem totiž měla pocit, že toho člověka už dávno znám, něco se ve mně rozeznělo. Ten pocit jsem ještě nikdy nezažila. Byl to jen okamžik, ale už jsem na Františka nemohla přestat myslet.

Mohlo to být tak krásné

František od mé přítelkyně zjistil moje telefonní číslo a zavolal mi. Jsou to už tři roky a od té chvíle jsme věděli, že k sobě prostě patříme a že jsme na sebe oba čekali.

Konečně mám mužského, který se se mnou dokáže smát i brečet, podrží mě v těžkých chvílích, můžu se na něj spolehnout, říkala jsem si. A se zpožděním jsme vyrazili na svatební cestu. Těšila jsem se na Benátky, ale po hodině cesty se nám do cesty postavil kamion.

František se snažil střetu zabránit. Už je to rok, co jsem se s ním rozloučila. Vdovou už zůstanu.

Zdeňka S. (69), Hronov

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
23.9.2023
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na dovolenou. Zdeněk neměl děti, byl sám, což bylo fajn, ale jednu
19.9.2023
Rodiče si prý nevybíráme, ovšem děti si můžeme vychovat. Říká se to. Realita je ovšem jiná, někdy krutá. Je to těžké přiznat. Možná si i já sama nechci připustit, že jsem zklamala, něco podcenila ve výchově. Znáte to. K vlastním dětem je člověk shovívavý. A já to nechala dojít až moc daleko. S mužem jsme měli hezké manželství a naší dceři Peťulce jsme chtěli dopřát. Takže jsme byli hodně času v
18.9.2023
Okolí si myslí, že mám šťastný život, protože se stále usmívám. Ale i mne potkala zklamání, o kterých nemluvím… Jsem taková povaha, přiznávám. Možná je to tím, že nechci svým smutkem obtěžovat. Možná si vážím toho, že i když mi život také přinesl nelehké chvíle, stále jsou na tom mnozí hůře. Ale i já mám momenty, kdy si o samotě popláču, někdy nevím, jak dál, dostala jsem spoustu ran od lidí, k
15.9.2023
Musela jsem si vyzkoušet všechno a dostala se rychle na šikmou plochu. Klesala jsem stále hlouběji. Ničily mě drogy. Už jsem vzdávala život. Pak přišel zásah shůry. Moje výchova byla problematická. Byla jsem nezvladatelná a chodila za školu. Tehdy jsem si přečetla knihu „My děti ze stanice ZOO“, ale od drog mě to rozhodně neodradilo, spíše naopak. Příběh Christine mi připadal úžasný a já zat
15.9.2023
Myslela jsem si, že dělám dobře, když upozorním úřady na kamarádčiny potíže s dcerou. Otočilo se to proti mně. Vysloužila jsem si pár facek. Děti vychovávala sama. Když bylo jejímu synovi devatenáct, přestěhoval se k přítelkyni a Mirka zůstala sama s dcerou Viky. V tu dobu potkala muže, který ji po letech samoty oslovil. Začali spolu bydlet. Mirka ale netušila, jaký problém tím nastane. Její
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě