Domů     Můj manžel rozvod neunesl…
Můj manžel rozvod neunesl…

Od smrti mého bývalého manžela uplynulo už pět let, ale příbuzní mě stále z jeho smrti viní. Nejhorší je, že už i já začínám mít pochyby, že jsem to opravdu zavinila.

oje dětství nebylo zrovna šťastné. Otec se rád napil, maminku několikrát i uhodil. Alespoň co já si pamatuji. V noci nás pravidelně budil křikem. Odmala kvůli tomu trpím špatným spaním a mám panickou hrůzu, když někdo křičí.

Byla jsem na to sama

Maminka se dlouho snažila mu pomoci a přemluvit ho k léčení. Rozvedli se, když mi bylo patnáct. Maminka ze všech těch stresů tehdy onemocněla rakovinou prsu a statečně bojovala skoro čtyři roky.

Celou svoji střední školu jsem se totiž starala o nemocnou mámu a chodila na brigády, abychom měly na jídlo.

Máma už ke konci nemohla pracovat a byla upoutaná na lůžko. Vybrala jsem si tedy praktickou školu. Strašně moc jsem tehdy toužila po zázemí. S Otou jsme se znali jen krátce.

Dělalo mi dobře, že ten vysoký štíhlý pohledný mladík, který končí vysokou školu, si všiml úplně obyčejné kadeřnice. Není divu, že jsem se vdala už ve dvaceti.

Vysněná rodina

Když jsem poprvé přišla na návštěvu k Otovi domů, kde kromě rodičů, dvou sester s partnery a dětmi se hemžily ještě babičky a tetičky, byla jsem trochu vyděšená. Okamžitě jsem mezi ně ale zapadla.

Ta velká družná rodina byla jedním z důvodů, proč jsem po půl roce známosti přijala žádost o ruku.

Ota právě dostudoval a získal dobře placené místo v zahraniční firmě. Po roce jsme si mohli pořídit dům a splácet hypotéku. Brzy poté se narodila Daniela. Naše manželství bylo normální. Tedy aspoň mi to tak připadalo.

Zcela obyčejný život

Ota vydělával, já pečovala o domácnost. Občas se na mě utrhl: „Evo, proč nemám vyžehlenou tu modrou košili?“ nebo i zakřičel: „Sakra, proč je na té zemi vylitý čaj?

To na tu holku nemůžeš dát pozor?“ Mrzelo mě to, ale přičítala jsem to jeho velkému pracovnímu vypětí a také tomu, že každý den trávil v autě přes dvě hodiny, protože do Prahy to z naší vesničky bylo daleko.

Vlastně jsem si ani nevšimla, že začal pít. Přicházelo to tak plíživě a nenápadně. Nejdřív si dal doma po práci panáka „na dobrou náladu“, aperitiv „pro lepší chuť“ nebo „digestiv“, „aby se mu dobře trávilo“. Se sklenkou whisky pak seděl u televize.

Všichni byli na jeho straně

O víkendech pil od rána. „Otík má náročnou práci. Co na tom, že si dá večer sklenku?“ reagovala jeho máma, když jsem se jí snažila naznačit, co se u nás děje. Pak jsem raději neříkala nic a nikomu si nestěžovala. Začal být agresivní. Když mi poprvé dal facku, nechtěla jsem tomu uvěřit.

Brzo nato přišel o řidičák. Ota pil zřejmě i přes den, a vůbec mu nevadilo, že jezdí autem! Vlastně jsem se ani nedivila, že přišel o řidičák. Byla jsem dokonce ráda, že aspoň nezpůsobí nikomu žádné neštěstí. Jenže pak dostal výpověď z práce.

Prý mu zrušili místo, ale bylo mi jasné, že je to kvůli pití. Šlo to s ním z kopce. Chvíli někde pracoval, pak ho vyhodili, pak byl na pracáku, a tak pořád dokola. Na podpoře byl častěji než v práci. Na vše vždy našel výmluvu nebo omluvu.

Hrozných pět let

Vše jsem nakonec táhla ze svého malého platu. Snažila jsem se udržovat normální běh rodiny a domácnosti kvůli naší Daniele. Přemlouvala jsem Otu, aby šel na léčení. „Copak jsem nějaký alkoholik?“ pokaždé se na mě obořil. Jeho rodinu jsem o pomoc už nežádala. Pro ně jsem byla ta, kdo ničí jejich chlapečkovi život!

I když já si myslím, že si tím omlouvali, že už dávno něco neudělali. Museli to vidět, ale všichni byli zticha. Vydržela jsem to pět let. Pět let proseb, pět let ponižování. „Mami, musíš podat žádost o rozvod,“ řekla mi nekompromisně dcera.

„Takhle přece nemůžeš dál žít! Ani já nechci!“ řekla jasně.

Rozvod byl těžký

Žádost jsem nakonec podala a nastalo další peklo. „Ty někoho máš, co?“ křičel na mě opilý. „Když jsem domů nosil prachy, byl jsem dobrý! Teď ode mě zbaběle utíkáš!“ Marně jsem mu vysvětlovala, že ho mám pořád ráda. Jen se nemohu dívat, jak se ničí. „Jestli se rozvedeme, zabiju se,“ vyhrožoval.

„A ty toho pak budeš celý zbytek života litovat!“ Po dlouhých tahanicích jsme se opravdu rozvedli. Dům jsme prodali a já si za svou polovinu pořídila malý baráček v sousedství. On se uraženě odstěhoval ke tchyni a svůj podíl vesele propíjel.

Skončil to sám

„Mami, mami, stalo se něco hrozného!“ vzbudila mě jednou brzy ráno Daniela. „Volala babička. Táta se oběsil!“ Od toho okamžiku pro mě nastalo peklo. Celá Otova rodina mě obviňuje, že kvůli mně spáchal sebevraždu.

Musela jsem prodat i ten nový malý domeček a koupit si byt v Praze. Tchyně proti mně poštvala všechny sousedy. Občas dokonce i Daniela řekne: „Možná kdybys to vydržela a donutila tátu jít na léčení?“ Co jsem udělala špatně? Někdy mám pocit, že už dál nemůžu.

Eva N. (53), Zlín

reklama
Související články
23.5.2024
Odstěhoval se do staré hájovny na kraji lesa, s nikým se nebavil, zamračený, zanedbaný a mrzutý. Byl to velice záhadný muž. Byl to místní podivín. Odstěhoval se z vesnice, která mu připadala asi příliš rušná, ač to byl zapadákov, do staré hájovny na kraji lesa. S nikým se nebavil, a když, tak jednoslabičně. Bylo mi jasné, že je to chlapík s tajemstvím, a babička mi to tajemství prozradila. B
22.5.2024
Můj první muž byl omyl. Ostýchám se to přiznat jen proto, že máme děti. Musela jsem si ho vzít z vděku. On byl vyučený, já jsem měla vysokou školu. Nijak neopovrhuji lidmi s nižším vzděláním, leč s mužem jsme měli jiné zájmy, byli jsme jiné povahy. On byl výbušný, já klidná. Proč jsme se tedy brali, říkáte si? Nebýt jeho, nebyl by tu Gustav kdysi jel kolem vážné nehody. Auto narazilo do m
22.5.2024
Moje dcera Hanička se ocitla v nelehké životní situaci. Je nemocná, a navíc ji trápí manžel. Jak já jako máma mohu pomoct? Vždy byla statečná a nechtěla od nikoho pomáhat. Bylo jedno, jestli šlo o vystřihovánky v dětství, nebo vymalování bytu v dospělosti. Teď mi to dochází. I za manželství si musela obstarat spoustu věcí, které spíš náleží mužům. „Mami, přestaň si už konečně dělat zbytečné sta
21.5.2024
Nedávno jsme oslavili pětadvacáté výročí svatby. V té chvíli by mě ani nenapadlo, že budu podávat žádost o rozvod a láska se promění v prach. Bylo to fantastické. Uspořádali jsme večírek pro naše blízké přátele. A protože bylo pěkné počasí, konal se na zahradě. Nechyběly květiny a nádherné dárky, úžasný dort, momenty plné emocí, úsměvů a přání. Láska na první pohled Potkali jsme se v posl
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Rezidence pro jedenáct veteránů
rezidenceonline.cz
Rezidence pro jedenáct veteránů
Dům postavený v šedesátých letech minulého století prošel rozsáhlou rekonstrukcí a dočkal se i velkorysého rozšíření. Nyní tahle moderní a elegantní rezidence, nacházející se v regionu Eastern Townships v kanadském Quebecu, nabízí komfort svým obyvatelům i reprezentativní prostor unikátní sbírce. Prvním záměrem majitelů, vášnivých sběratelů, bylo upravit stárnoucí nemovitost tak, aby v ní mohli parkovat
Povaha člověka podle barvy aury
nejsemsama.cz
Povaha člověka podle barvy aury
Podle aury jednoduše poznáte, zda je člověk uvnitř dobrý, nebo skrývá lži a tajemství! Stačí, když se zaměříte na to, co kolem dotyčného, kterého se snažíte přečíst, vidíte. Zvládne to i úplný laik. Aura se skládá ze sedmi vrstev: éterického těla, emocionálního, mentálního, astrálního, éterického negativního, karmického a andělského. Její barva vám o člověku řekne takřka všechno.
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
enigmaplus.cz
VIDEO: Natočeno jezerní monstrum?
Ačkoliv titul nejslavnějšího jezerního monstra si pro sebe zabrala lochneska ze skotského jezera Loch Ness, v Kanadě k tomu rozhodně také mají co říci. V tamní provincii Britská Kolumbie se totiž nach
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
nasehvezdy.cz
Míří DiCaprio do chomoutu, nebo „ji zařízne“?
Má snad Hollywood většího hřebce, než je Leonardo DiCaprio (49)? Ten všechny své partnerky obvykle opouští poté, co krásky dovrší 25 let, protože starší ženu vedle sebe nesnese. Že by to s jeho stáv
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
epochanacestach.cz
Karlovarský kraj: Bujná příroda, tajuplné podzemí a dech beroucí kulturní památky
Karlovarský kraj, to nejsou jen světoznámé lázně na seznamu UNESCO. Jeho ráz utváří i bujná příroda, tajuplné podzemí a dechberoucí kulturní památky. Vydejte se s námi do historických měst, odkud můžete podnikat výlety za poznáním dalších magických míst. Cheb – po stopách středověkých kupců Ve městě Cheb najdete nevídanou koncentraci památek. Prohlédnete si unikátní komplex hrázděných
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
historyplus.cz
3 vrazi mezi umělci: Probodl Caravaggio soka při souboji?
V tratolišti krve leží na „tenisovém dvorci“ v centru Říma 28. května 1606 bezvládné tělo. Patří mladému hejskovi Ranucciu Tomassonimu. O život ho na neobvyklém místě připravil známý malíř. Je pravda, že se umělec pokusil Tomassoniho před smrtí i vykastrovat? Potemnělé vězení v Andělském hradě v srdci Říma má nového „nájemníka“. Je jím Benvenuto Cellini, zřejmě nejzkaženější umělec
Stařenka rozřezala a spálila manžela
epochaplus.cz
Stařenka rozřezala a spálila manžela
Před justiční budovu přiveze taxík jakousi ženu. Když vystoupí, z obličeje jí mnoho vidět není. Na hlavě má šátek a tvář zakrytou rouškou. Co lze ale spatřit dobře, jsou potíže, které jí působí chůze. Z auta se dostane za pomoci příslušníků justiční stráže. To bude jistě oběť! Anebo ne? Na Českolipsku v severních Čechách mají
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
skutecnepribehy.cz
Muž mého života za mnou připlul na bílé loďce
Byla jsem praktická holka z vesnice, uměla jsem podojit kozu, pokosit louku či postarat se o drůbež. Jenomže Petr byl úplně jiný. Táta byl na mě pyšný. „Naše holka je do hospodářství,“ říkával s dojetím v hlase. Měla jsem to ostatně po kom zdědit, předkové z matčiny i otcovy strany byli statkáři, a tak nám to kolovalo v krvi. Byla jsem praktická venkovská
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
21stoleti.cz
ChatGPT v byznysu: V něčem pomáhá, v něčem dělá starosti
Podle nové studie nástroj umělé inteligence nejvíce pomohl s kreativními úkoly. Naopak při analytičtější práci zaznamenal spoustu chyb. Když vloni na jaře začal profesor z Harvard Business School Kar