Domů     Dluhy mého syna dohnaly
Dluhy mého syna dohnaly

Nechápu, že syn dopustil, aby jeho děti ztratily domov a své bezpečí. Neodpustím mu, že přede mnou hrál divadlo.

Moje dvě roztomilá vnoučátka, Adámek a Vilík, sedí způsobně u stolu a hrají Člověče, nezlob se! Je jim už dobře a tváří se spokojeně. Jsou v teple a dobře se najedli. Snacha domývá nádobí po obědě a vypadá to, že i ona se trochu zklidnila.

Dokonce se na mě i usmála. A to je skoro zázrak.

S ohledem na to, co si musela spolu s dětmi poslední dobou zažít. Nevím, proč za mnou nepřišla dřív. Bolí mě u srdce, že jsem jim nemohla pomoct. Jenže já vůbec nic netušila. Můj syn mi lhal, jako když tiskne.

Jsem na něj strašlivě rozzlobená a zároveň mám o něj neskutečný strach. Jak to, že jsem to neviděla dřív… Mohla jsem něco udělat, pomoci.

Vše se zdálo být v pořádku

Když si David bral před lety Evičku, byla to hezká svatba a já byla šťastná. Můj syn si vybral, podle mého vkusu, opravdu skvělou manželku. Byl tehdy docela úspěšný v zaměstnání, a vzali si proto s Evou hypotéku na pěkný byt.

I snacha celkem slušně vydělávala a hypotéku dokázali splácet i tehdy, když zůstala na mateřské se synem Adámkem.

Byla to takové pěkná rodinka. Občas jsem jim s hlídáním pomáhala. Někdy jsme společně vyrazili celá rodina. Zejména, když se narodil druhý můj vnouček Vilík. To jsme spolu byli i na dovolené u moře. S vnoučaty i se snachou jsem si dobře rozuměla.

Měli jsme dobré vztahy

Se synem i jeho rodinkou si moc dobře rozuměl i můj manžel. Vše bylo tedy v pohodě a zalité sluncem. Byli jsme přesvědčeni, že se jim daří dobře, že se mají rádi a že je vše v naprostém pořádku.

Ani jsme si proto nevšimli, že se naše kontakty začaly postupně omezovat. Jak kluci rostli a hlídání už nebylo tolik třeba, vídali jsme se tedy stále méně a méně.

Syn začal podnikat a my s manželem jsme z toho měli radost. Proto jsme akceptovali i to, že syn prodal byt v našem městě a přestěhoval se s celou rodinou do jiného, většího města i většího bytu. Dojíždět za nimi už bylo obtížnější.

Ale my dojížděli, dokud manžel neonemocněl. Pak už přijížděli především oni za námi. I když stále méně.

Neměli jsme podezření

Po čase za námi začal jezdit dost často jen sám David. Jeho žena s našimi vnoučaty přijížděla jen občas. Děti měly různé kroužky a mnoho povinností do školy. A také hodně sportovaly.

Snacha zase po celotýdenní práci v zaměstnání řešila o víkendu chod domácnosti. Pomáhala synovi ve firmě právě o víkendech a práce měla nad hlavu. Chápali jsme to.

Také syn se nikdy moc nezdržel, protože měl hodně práce. Dřel i o víkendu. Ukázal nám na mobilu pár fotek, řekl poslední novinky, a hlavně nás neustále ubezpečoval, že je všechno v naprostém pořádku. A že jeho firma prosperuje. My mu to samozřejmě rádi věřili. Byli jsme dokonce pyšní na jeho údajné podnikatelské úspěchy.

Přijeli až na Štěpána

Vždy jsme k synovi jezdívali na Vánoce. Štědrý večer jsme trávili u něho, přespali tam a teprve na Štěpána jsme jeli domů. Ten poslední rok to bylo ale úplně jinak.

David se vymluvil, že je jeho žena nemocná, že letos moc Vánoce připravovat nebudou, ale že za námi s dětmi přijede na Štěpána, bez nemocné manželky.

Byla to velice rozpačitá návštěva. Děti byly dost zaražené a neustále se snažily vyhýbat mým otázkám. Zeptala jsem se syna, zda se něco neděje. Ale odpověděl mi jako vždy, že je všechno v pořádku, abych si nedělala zbytečné starosti. Najedli se, rozbalili dárky a rychle odjeli.

Měla jsem divný pocit

Když ale David s dětmi odjížděl, loučil se se mnou i s manželem tak nějak divně. Nevěděla jsem zcela jistě, co mi na tom připadá divného, ale měla jsem z toho zvláštní pocit. Děti mi ze zadního sedadla vozu, který se rychle vzdaloval, mávaly.

A na mě padla velká tíseň. Děje se něco nepěkného. První mě napadla manželská krize.

Možná že to Davidovi doma neklape. Dlouho jsme nad tím s manželem spekulovali. Mezitím nám ale syn zavolal a řekl, že celá rodina odjíždí na dovolenou do Thajska. Prý si potřebuje trochu odpočinout od práce.

A teď v té zimě se u moře a na sluníčku pěkně zahřejí. To nás uklidnilo. Kdyby byla rodinná krize, určitě by nikam společně na dovolenou neodjeli.

Návrat se nekonal

Čekali jsme s manželem trpělivě na nějaké zprávy z dovolené a pak i na to, až se ozvou, že už se vrátili. Nic takového se ale nestalo. Už jsme byli nachystaní, že se za nimi vydáme, když nám u dveří zazvonila Evička s kluky. To, co jsme se dozvěděli, nás naprosto šokovalo.

Náš syn se strašlivě zadlužil. Utratil veškeré úspory. Bylo na něj uvaleno několik exekucí. Sebrali mu nakonec i byt. Ze všeho nejhorší ale bylo, že můj syn, místo toho, aby zůstal s rodinou, utekl jako zbabělec. Ani Evičce neřekl kam.Manželku a děti tak nechal svému osudu.

Bojím se o něj

Eva s dětmi skončila v azylovém domě. Dlouho váhala, než u nás zazvonila. Prý se styděla. Ale nemá přece za co! Rádi jsme si je vzali domů. Jen kdyby se ozval také David. Úplně se pod ním slehla zem. Nevím, co s ním je.

Hledají ho věřitelé, dělají problémy snaše. Strašně se bojím, aby si něco neudělal.

Monika J. (56), Plzeň

Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského