Domů     Dluhy mého syna dohnaly
Dluhy mého syna dohnaly

Nechápu, že syn dopustil, aby jeho děti ztratily domov a své bezpečí. Neodpustím mu, že přede mnou hrál divadlo.

Moje dvě roztomilá vnoučátka, Adámek a Vilík, sedí způsobně u stolu a hrají Člověče, nezlob se! Je jim už dobře a tváří se spokojeně. Jsou v teple a dobře se najedli. Snacha domývá nádobí po obědě a vypadá to, že i ona se trochu zklidnila.

Dokonce se na mě i usmála. A to je skoro zázrak.

S ohledem na to, co si musela spolu s dětmi poslední dobou zažít. Nevím, proč za mnou nepřišla dřív. Bolí mě u srdce, že jsem jim nemohla pomoct. Jenže já vůbec nic netušila. Můj syn mi lhal, jako když tiskne.

Jsem na něj strašlivě rozzlobená a zároveň mám o něj neskutečný strach. Jak to, že jsem to neviděla dřív… Mohla jsem něco udělat, pomoci.

Vše se zdálo být v pořádku

Když si David bral před lety Evičku, byla to hezká svatba a já byla šťastná. Můj syn si vybral, podle mého vkusu, opravdu skvělou manželku. Byl tehdy docela úspěšný v zaměstnání, a vzali si proto s Evou hypotéku na pěkný byt.

I snacha celkem slušně vydělávala a hypotéku dokázali splácet i tehdy, když zůstala na mateřské se synem Adámkem.

Byla to takové pěkná rodinka. Občas jsem jim s hlídáním pomáhala. Někdy jsme společně vyrazili celá rodina. Zejména, když se narodil druhý můj vnouček Vilík. To jsme spolu byli i na dovolené u moře. S vnoučaty i se snachou jsem si dobře rozuměla.

Měli jsme dobré vztahy

Se synem i jeho rodinkou si moc dobře rozuměl i můj manžel. Vše bylo tedy v pohodě a zalité sluncem. Byli jsme přesvědčeni, že se jim daří dobře, že se mají rádi a že je vše v naprostém pořádku.

Ani jsme si proto nevšimli, že se naše kontakty začaly postupně omezovat. Jak kluci rostli a hlídání už nebylo tolik třeba, vídali jsme se tedy stále méně a méně.

Syn začal podnikat a my s manželem jsme z toho měli radost. Proto jsme akceptovali i to, že syn prodal byt v našem městě a přestěhoval se s celou rodinou do jiného, většího města i většího bytu. Dojíždět za nimi už bylo obtížnější.

Ale my dojížděli, dokud manžel neonemocněl. Pak už přijížděli především oni za námi. I když stále méně.

Neměli jsme podezření

Po čase za námi začal jezdit dost často jen sám David. Jeho žena s našimi vnoučaty přijížděla jen občas. Děti měly různé kroužky a mnoho povinností do školy. A také hodně sportovaly.

Snacha zase po celotýdenní práci v zaměstnání řešila o víkendu chod domácnosti. Pomáhala synovi ve firmě právě o víkendech a práce měla nad hlavu. Chápali jsme to.

Také syn se nikdy moc nezdržel, protože měl hodně práce. Dřel i o víkendu. Ukázal nám na mobilu pár fotek, řekl poslední novinky, a hlavně nás neustále ubezpečoval, že je všechno v naprostém pořádku. A že jeho firma prosperuje. My mu to samozřejmě rádi věřili. Byli jsme dokonce pyšní na jeho údajné podnikatelské úspěchy.

Přijeli až na Štěpána

Vždy jsme k synovi jezdívali na Vánoce. Štědrý večer jsme trávili u něho, přespali tam a teprve na Štěpána jsme jeli domů. Ten poslední rok to bylo ale úplně jinak.

David se vymluvil, že je jeho žena nemocná, že letos moc Vánoce připravovat nebudou, ale že za námi s dětmi přijede na Štěpána, bez nemocné manželky.

Byla to velice rozpačitá návštěva. Děti byly dost zaražené a neustále se snažily vyhýbat mým otázkám. Zeptala jsem se syna, zda se něco neděje. Ale odpověděl mi jako vždy, že je všechno v pořádku, abych si nedělala zbytečné starosti. Najedli se, rozbalili dárky a rychle odjeli.

Měla jsem divný pocit

Když ale David s dětmi odjížděl, loučil se se mnou i s manželem tak nějak divně. Nevěděla jsem zcela jistě, co mi na tom připadá divného, ale měla jsem z toho zvláštní pocit. Děti mi ze zadního sedadla vozu, který se rychle vzdaloval, mávaly.

A na mě padla velká tíseň. Děje se něco nepěkného. První mě napadla manželská krize.

Možná že to Davidovi doma neklape. Dlouho jsme nad tím s manželem spekulovali. Mezitím nám ale syn zavolal a řekl, že celá rodina odjíždí na dovolenou do Thajska. Prý si potřebuje trochu odpočinout od práce.

A teď v té zimě se u moře a na sluníčku pěkně zahřejí. To nás uklidnilo. Kdyby byla rodinná krize, určitě by nikam společně na dovolenou neodjeli.

Návrat se nekonal

Čekali jsme s manželem trpělivě na nějaké zprávy z dovolené a pak i na to, až se ozvou, že už se vrátili. Nic takového se ale nestalo. Už jsme byli nachystaní, že se za nimi vydáme, když nám u dveří zazvonila Evička s kluky. To, co jsme se dozvěděli, nás naprosto šokovalo.

Náš syn se strašlivě zadlužil. Utratil veškeré úspory. Bylo na něj uvaleno několik exekucí. Sebrali mu nakonec i byt. Ze všeho nejhorší ale bylo, že můj syn, místo toho, aby zůstal s rodinou, utekl jako zbabělec. Ani Evičce neřekl kam.Manželku a děti tak nechal svému osudu.

Bojím se o něj

Eva s dětmi skončila v azylovém domě. Dlouho váhala, než u nás zazvonila. Prý se styděla. Ale nemá přece za co! Rádi jsme si je vzali domů. Jen kdyby se ozval také David. Úplně se pod ním slehla zem. Nevím, co s ním je.

Hledají ho věřitelé, dělají problémy snaše. Strašně se bojím, aby si něco neudělal.

Monika J. (56), Plzeň

reklama
Související články
30.9.2023
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás dost stála, jsem už na něj neměla sílu a naše vztahy ochladly. Proč zrovna on? Už kdy
28.9.2023
Byla jsem ještě malá holka. A naši po mně chtěli, abych si vybrala, zda chci po rozvodu bydlet s mámou, nebo s tátou. Probrečela jsem tenkrát celé noci. Naši se rozvedli, když mi bylo jedenáct. Nikdy na to nezapomenu, straší mě to ve snech dodnes, a to jsem v důchodu. A tak to občas ve spánku prožiji znovu a budím se zpocená a se slzami v očích: slyším řinkot rozbíjeného nádobí a hulákání, poot
26.9.2023
Eliška je bezvadné děvče, které by si mohlo z nápadníků vybírat, ale našla si takového ňoumu. Ještě ke všemu to je snad největší nešika na světě. Moje vnučka je jedináček, ale ne ten rozmazlený, naopak se naučila skvěle postarat o sebe a nebýt na nikom závislá. Když dcera otěhotněla, všichni jsme se na miminko moc těšili. Když se jim narodila holčička, byla nádherná a všichni si ji okamžitě
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na
Našla si v Ulici milence?
nasehvezdy.cz
Našla si v Ulici milence?
Herečka ze seriálu Ulice Eliška Hanušová (28) se už před třemi lety provdala za herce Kryštofa Bašuse. V poslední dobou se ale povídá, že s ním není úplně šťastná a postupně si začíná více rozumět s
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
epochaplus.cz
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k