Domů     Má snacha mě děsí!
Má snacha mě děsí!

Dokázala jsem se smířit s tím, že mi nějaká žena odvede mého syna z domu. Ale že se z mé snachy vyklube takový blázen, jsem vážně nečekala.

Je neděle ráno, sedm hodin, a náš Alík rozhořčeně štěká a vyje. Ráda bych se k němu přidala, jen kdybych to také uměla. Oba máme totiž už nervy nadranc. Tři dny nám tu od časného rána do večera zní sbíječky a křik řemeslníků.

Přitom můj baráček byl donedávna nádhernou oázou klidu uprostřed města. Ovšem jen do té doby, než Denisa přišla se svým dalším šíleným nápadem.

Až na třetí pokus

Můj syn Aleš, který je jinak moc šikovný a v práci úspěšný, to s holkami nikdy moc neuměl. Nechápal, proč by je měl nějak složitě balit, nadbíhat jim. A tak si ony našly jeho.

První dvě, které se už těšily, jak dobře využijí hodného troubu, jsem ještě dokázala včas „odstranit“. Jenže Denisa se odradit nedala. A můj Aleš se konečně doopravdy zamiloval a s tím už se nedalo nic dělat.

Oťukávaly jsme se

S Denisou to mezi námi nebyla láska na první pohled. To tedy rozhodně ne. Musím ale přiznat, že jsme se obě snažily. Pomalu jsme se oťukávaly a vymezovaly si své hranice. A mě nenapadlo nic lepšího, než mladým po svatbě nabídnou, aby šli bydlet ke mně.

Do naší malé vilky. Bylo to logické.

Tady jsem se narodila

Vilu jsem zdědila po rodičích i s malou, kouzelnou zahrádkou. Udržovat vše v pořádku bylo dost fyzicky i finančně náročné. Já se ale tady narodila a nechtěla jsem se vilky vzdát.

Přišlo mi proto jako dobrý nápad, aby se do prvního patra nastěhovali novomanželé. I oni byli nadšení a našemu dobrému soužití tak nic nestálo v cestě. Tedy až na Denisu.

Začala si poroučet

Manželský stav Denisu nepřehlédnutelně změnil. Když už měla mého syna jistého, stala se z ní náhle velice sebevědomá a rozkazovačná žena. Brzy po nastěhování začala naše společné hranice stále častěji porušovat. Začala opatrně.

Zrušila můj starý botník u dveří a pořídila tam nový. Bez mého vědomí.

Vadilo mně to, a tak jsem jí to řekla. Omluvila se a syn se jí ještě zastal, že to myslela dobře. To byl však jen začátek, vypuštěný lakmusový papírek, jak zareaguji na její pokus o nadvládu nad synem i nade mnou.

Chtěla využít, co se dá

Po botníku to odnesla zahrada. Byla jsem tehdy v lázních a po návratu zažila šok. V místech, kde rostly nádherné hortenzie, které tam sázela ještě moje maminka, byly zasázené jahody. Záhon barevných trvalek vystřídala rajčata.

Celá moje krásná zahrádka byla najednou pryč. Vhrkly mně slzy do očí. Proč se se mnou neporadila? Při troše přemýšlení by se přece našel kompromis, jak mít na zahrádce obojí, zeleninu i kytičky. Když jsem to řekla synovi, nechápal vůbec, o co mi jde.

Nastal klid a příměří

V té době přišla Denisa o práci, a tak jsme se doma potkávaly častěji. Společně jsme začaly obdělávat naši zahrádku. A já musela uznat, že čerstvá vlastní zelenina má něco do sebe.

Zdánlivý klid a příměří mě příliš ukolébalo a já nevěnovala velkou pozornost dalším „šíleným“ nápadům své snachy. A musím uznat, že tentokrát o nich se mnou mluvila. Sice opatrně a nekonkrétně, ale mluvila.

Pejsek na udobřenou

Denisa brzy sehnala místo a nedlouho poté přišla s nápadem na přestavbu naší vilky. Najednou jí připadala příliš malá. Když jsem se podivovala, že jim s Alešem nestačí celé jedno patro 3+kk, ohromila mě argumentem, že s Alešem chtějí mít hodně dětí.

Aspoň tři. Tenkrát jsme se opravdu nepohodly. Snacha, aby tu roztržku nějak uhladila, pro mě vymyslela dárek. Jednoho dne mi se synem přinesli malé, roztomilé štěňátko. Prý abych nebyla tak sama.

Kdo na něj má dost času?

Nic proti pejskům, mám je moc ráda. Jenže chodím do práce, mladí jsou také celý den pryč, a stejně by mi s Alíkem nepomohli. Pořídit mi psa byl tak zase jeden z šílených nápadů mé snachy, aniž by to se mnou konzultovala. Alík je tak můj miláček, a zároveň velká starost.

Proč se nezadlužit?

Jakmile jsem se rozněžnila nad pejskem a trochu si na novou situaci zvykla, přišla Denisa opět s myšlenku na rekonstrukci a přístavbu vily. Chtěla, aby si na to s Alešem vzali půjčku. To mě opravdu vyděsilo.

Vzít si velkou půjčku, ručit za ni naší vilou a doufat, že budou stále schopni dluhy splácet. A to všechno proč?

Nikdo ale mým obavám nenaslouchal. Nedbal na mé bezesné noci. A tak se rozjel celý ten kolotoč. Půjčka, stavební povolení, obstarání řemeslníků. Trvalo to víc než rok. Mezitím Denisa otěhotněla. Vila je plná řemeslníků. Je tu neskutečný binec, prach a rámus.

Denisa odjela s Alešem na dovolenou do Thajska. Prý aby tam přečkali to nejhorší.

Připadám si jako strážce majáku

Na rozdíl ode mne a Alíka. My v tom nejhorším musíme žít a nějak přežít. Nejde ale jenom o nepohodlí. Spolu se sbíječkami mi před očima mizí moje vila, tak jak ji znám od svých prvních dětských krůčků.

A já se ptám, jestli to vážně bylo nutné. Nenechat kámen na kameni. Už teď jsme samý dluh, bez peněz a rozbouraný barák ještě dlouho nebude zcela obyvatelný. Co když nám ho nakonec seberou? Děsím se toho, co bude dál. Jaký další šílený plán se zrodí v hlavě mé snachy.

Martina D. (59), Karviná

Předchozí článek
Další článek
Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kvalita a design pro zdravý spánek
rezidenceonline.cz
Kvalita a design pro zdravý spánek
Noční odpočinek regeneruje tělo i mysl, zlepšuje paměť, podporuje imunitu a přispívá k lepší náladě. Kvalita spánku tedy ovlivňuje nejen zdraví, ale i produktivitu, kreativitu a sociální vztahy každého člověka. Základem každé ložnice je kvalitní a dobře umístěná postel. Její pozice by měla umožňovat pohodlný přístup z obou stran lůžka, což zamezí rušení partnera při
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
epochaplus.cz
Není akné jako akné: Zpozorněte zejména v létě
Kromě běžného akné, které se vyskytuje především v době puberty v důsledku prudkých hormonálních změn, existuje však též takzvané kosmetické akné, které vzniká v důsledku používání některých mastných krémů. Často se tak děje ve snaze zamaskovat již vzniklé vřídky. Stejně tak, jako některé kosmetické prostředky mohou situaci s akné zhoršit, existují pak samozřejmě i takové,
Konec světa, který nepřišel
enigmaplus.cz
Konec světa, který nepřišel
Astronomické znalosti starých Mayů ohromují i dnešní vědce, stejně jako mayský kalendář, který přesně předvídá pohyby Slunce, planet, zatmění a další jevy. Tento kalendář ale končí. Znají Mayové konec
Řecký salát „trošku jinak“
tisicereceptu.cz
Řecký salát „trošku jinak“
Tohle jsou všechny chutě léta. Olivy můžete nakombinovat i zelené. Místo sýra můžete udělat i variantu s tuňákem. Ingredience na 4 porce 200 g listového salátu 100 g černých oliv 150 g balkáns
Teď jsem šťastnou babičkou
skutecnepribehy.cz
Teď jsem šťastnou babičkou
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
21stoleti.cz
Jedovatí ohniví červi, kteří jedovatí nejsou
Ta zpráva mohla vyděsit tisíce lidí, kteří zamíří v létě na Jadran. Kvůli oteplování moře se u pobřeží Černé Hory, zejména v moři u pláží v okolí Budvy, objevili mnohoštětinatci známí jako ohniví červ
Cesta za pivem Karlovarským krajem
epochanacestach.cz
Cesta za pivem Karlovarským krajem
Každý správný výlet by měl být spojený s ochutnávkou místních specialit. Pokud už vás lázeňské oplatky ničím nepřekvapí, je na čase začít objevovat chutě piv z Karlovarského kraje. Existuje zde lokálních pivovarů hned několik a je na nich krásné to, že je každý jiný. Kamkoli zavítáte, vždy vás překvapí něco nového. V Karlovarském kraji se vaří
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
iluxus.cz
SIN Studio Gallery, nová galerie na Jungmannově náměstí v Praze, přivítala první návštěvníky
SIN Studio Gallery, známá svou jedinečnou sklářskou technologií Vitrum Vivum, přivítala návštěvníky ve své nově otevřené galerii na Jungmannově náměstí. Tato nová pobočka, která spojuje tradiční sklář
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
epochalnisvet.cz
Monolity Pumapunku: Přesnost, která udivuje dodnes
V departementu La Paz najdete jednu z nejvýznamnějších archeologických lokalit Bolívie. Bývalé andské město Tiwanaku. Necelý kilometr od něj leží nejzáhadnější část – Pumapunku, v překladu Brána pumy.   Západobolivijský chrámový komplex objeví již španělští dobyvatelé. „Na jedné z plošin se tyčí mohutná brána a cosi jako okno,“ popíše nám, zřejmě jako první, jezuitský misionář Bernabé Cobo (1582–1657).
Lososová pomazánka
nejsemsama.cz
Lososová pomazánka
Ryby by se v jídelníčku měly objevovat alespoň dvakrát týdně, ať už v podobě pomazánky, zavináčů, nebo pečeného kusu masa. Ingredience: 100 g uzeného lososa 400 g Lučiny nebo jiného krémového sýra 2 šalotky (1 červená cibule) hrst klíčků (ředkvička, řeřicha) hrst nasekané čerstvé petrželky sůl pepř Postup: Zeleninu jemně nastrouháme nebo použijeme robota. Vymačkáme přebytečnou šťávu a smícháme
Potrestal král významného měšťana neprávem?
historyplus.cz
Potrestal král významného měšťana neprávem?
Protestuje, že se ničím neprovinil, odmítá obvinění ze zrady. Zbytečně, Ferdinand I. se rozhodl, že udělá ze svého věrného služebníka obětního beránka! Krále neobměkčí ani Jakubův věk – 70letého starce vydá katovi…   Vzpoura českých stavů proti králi Ferdinandovi I. (1503–1564) skončila v roce 1547 debaklem. Habsburk si svůj triumf náležitě vychutná. Tvrdě potrestá hlavně
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
nasehvezdy.cz
Místo veselky smutný rozchod mezi Sedláčkovou a Töpferem?
Hvězda seriálu Zlatá labuť Jitka Sedláčková (63) už několik let tvoří pár se starším restauratérem Pavlem Töpferem (76). Bratra herce Tomáše Töpfera (73) dlouho vykreslovala jako svého pana Božského