Domů     Má snacha mě děsí!
Má snacha mě děsí!

Dokázala jsem se smířit s tím, že mi nějaká žena odvede mého syna z domu. Ale že se z mé snachy vyklube takový blázen, jsem vážně nečekala.

Je neděle ráno, sedm hodin, a náš Alík rozhořčeně štěká a vyje. Ráda bych se k němu přidala, jen kdybych to také uměla. Oba máme totiž už nervy nadranc. Tři dny nám tu od časného rána do večera zní sbíječky a křik řemeslníků.

Přitom můj baráček byl donedávna nádhernou oázou klidu uprostřed města. Ovšem jen do té doby, než Denisa přišla se svým dalším šíleným nápadem.

Až na třetí pokus

Můj syn Aleš, který je jinak moc šikovný a v práci úspěšný, to s holkami nikdy moc neuměl. Nechápal, proč by je měl nějak složitě balit, nadbíhat jim. A tak si ony našly jeho.

První dvě, které se už těšily, jak dobře využijí hodného troubu, jsem ještě dokázala včas „odstranit“. Jenže Denisa se odradit nedala. A můj Aleš se konečně doopravdy zamiloval a s tím už se nedalo nic dělat.

Oťukávaly jsme se

S Denisou to mezi námi nebyla láska na první pohled. To tedy rozhodně ne. Musím ale přiznat, že jsme se obě snažily. Pomalu jsme se oťukávaly a vymezovaly si své hranice. A mě nenapadlo nic lepšího, než mladým po svatbě nabídnou, aby šli bydlet ke mně.

Do naší malé vilky. Bylo to logické.

Tady jsem se narodila

Vilu jsem zdědila po rodičích i s malou, kouzelnou zahrádkou. Udržovat vše v pořádku bylo dost fyzicky i finančně náročné. Já se ale tady narodila a nechtěla jsem se vilky vzdát.

Přišlo mi proto jako dobrý nápad, aby se do prvního patra nastěhovali novomanželé. I oni byli nadšení a našemu dobrému soužití tak nic nestálo v cestě. Tedy až na Denisu.

Začala si poroučet

Manželský stav Denisu nepřehlédnutelně změnil. Když už měla mého syna jistého, stala se z ní náhle velice sebevědomá a rozkazovačná žena. Brzy po nastěhování začala naše společné hranice stále častěji porušovat. Začala opatrně.

Zrušila můj starý botník u dveří a pořídila tam nový. Bez mého vědomí.

Vadilo mně to, a tak jsem jí to řekla. Omluvila se a syn se jí ještě zastal, že to myslela dobře. To byl však jen začátek, vypuštěný lakmusový papírek, jak zareaguji na její pokus o nadvládu nad synem i nade mnou.

Chtěla využít, co se dá

Po botníku to odnesla zahrada. Byla jsem tehdy v lázních a po návratu zažila šok. V místech, kde rostly nádherné hortenzie, které tam sázela ještě moje maminka, byly zasázené jahody. Záhon barevných trvalek vystřídala rajčata.

Celá moje krásná zahrádka byla najednou pryč. Vhrkly mně slzy do očí. Proč se se mnou neporadila? Při troše přemýšlení by se přece našel kompromis, jak mít na zahrádce obojí, zeleninu i kytičky. Když jsem to řekla synovi, nechápal vůbec, o co mi jde.

Nastal klid a příměří

V té době přišla Denisa o práci, a tak jsme se doma potkávaly častěji. Společně jsme začaly obdělávat naši zahrádku. A já musela uznat, že čerstvá vlastní zelenina má něco do sebe.

Zdánlivý klid a příměří mě příliš ukolébalo a já nevěnovala velkou pozornost dalším „šíleným“ nápadům své snachy. A musím uznat, že tentokrát o nich se mnou mluvila. Sice opatrně a nekonkrétně, ale mluvila.

Pejsek na udobřenou

Denisa brzy sehnala místo a nedlouho poté přišla s nápadem na přestavbu naší vilky. Najednou jí připadala příliš malá. Když jsem se podivovala, že jim s Alešem nestačí celé jedno patro 3+kk, ohromila mě argumentem, že s Alešem chtějí mít hodně dětí.

Aspoň tři. Tenkrát jsme se opravdu nepohodly. Snacha, aby tu roztržku nějak uhladila, pro mě vymyslela dárek. Jednoho dne mi se synem přinesli malé, roztomilé štěňátko. Prý abych nebyla tak sama.

Kdo na něj má dost času?

Nic proti pejskům, mám je moc ráda. Jenže chodím do práce, mladí jsou také celý den pryč, a stejně by mi s Alíkem nepomohli. Pořídit mi psa byl tak zase jeden z šílených nápadů mé snachy, aniž by to se mnou konzultovala. Alík je tak můj miláček, a zároveň velká starost.

Proč se nezadlužit?

Jakmile jsem se rozněžnila nad pejskem a trochu si na novou situaci zvykla, přišla Denisa opět s myšlenku na rekonstrukci a přístavbu vily. Chtěla, aby si na to s Alešem vzali půjčku. To mě opravdu vyděsilo.

Vzít si velkou půjčku, ručit za ni naší vilou a doufat, že budou stále schopni dluhy splácet. A to všechno proč?

Nikdo ale mým obavám nenaslouchal. Nedbal na mé bezesné noci. A tak se rozjel celý ten kolotoč. Půjčka, stavební povolení, obstarání řemeslníků. Trvalo to víc než rok. Mezitím Denisa otěhotněla. Vila je plná řemeslníků. Je tu neskutečný binec, prach a rámus.

Denisa odjela s Alešem na dovolenou do Thajska. Prý aby tam přečkali to nejhorší.

Připadám si jako strážce majáku

Na rozdíl ode mne a Alíka. My v tom nejhorším musíme žít a nějak přežít. Nejde ale jenom o nepohodlí. Spolu se sbíječkami mi před očima mizí moje vila, tak jak ji znám od svých prvních dětských krůčků.

A já se ptám, jestli to vážně bylo nutné. Nenechat kámen na kameni. Už teď jsme samý dluh, bez peněz a rozbouraný barák ještě dlouho nebude zcela obyvatelný. Co když nám ho nakonec seberou? Děsím se toho, co bude dál. Jaký další šílený plán se zrodí v hlavě mé snachy.

Martina D. (59), Karviná

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
26.9.2023
Eliška je bezvadné děvče, které by si mohlo z nápadníků vybírat, ale našla si takového ňoumu. Ještě ke všemu to je snad největší nešika na světě. Moje vnučka je jedináček, ale ne ten rozmazlený, naopak se naučila skvěle postarat o sebe a nebýt na nikom závislá. Když dcera otěhotněla, všichni jsme se na miminko moc těšili. Když se jim narodila holčička, byla nádherná a všichni si ji okamžitě
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
14.9.2023
Když si naše Eliška něco umane, nikdo s ní zkrátka nehne. Do všeho se hrne po hlavě a nekouká napravo ani nalevo. Jen já ji dokážu pochopit. Jsem hodně moderní babička, myslím, že mnohdy modernější než moje děti. Bohužel. Jsem to já, kdo chápe většinu výstřelků svých milovaných vnoučat. Proto s nimi mám skvělý vztah a za mnou chodí, když se potřebují někomu svěřit nebo se poradit. Mám pro mnoho
14.9.2023
Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy. Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli? Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
epochanacestach.cz
JOSEFÍNSKÉ SLAVNOSTI 2023
S podtitulem pocta Marii Terezii a pevnosti samotné připomíná akce založení pevnosti Terezín 10. října 1780. Již tradičně jsou situovány především do období 18. století. Jejich cílem je připomenout jedinečnou terezínskou pevnost a události, která předcházeli její výstavbě. Jde o jedny z největších slavností zaměřených na toto období v Evropě. Každoročně je navštěvují z Čech,
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
iluxus.cz
Brit Dental Stick: zdraví i mlsání pro domácí mazlíčky v jednom
Každodenní užití tyčinek Brit Dental Stick podporuje zdraví psích zubů, a to díky mechanickému čištění a působení známých bylin. Pomáhá také odstraňovat zubní plak, čímž působí preventivně proti tvorb
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Záhadné zmizení Karlie Gusé
enigmaplus.cz
Záhadné zmizení Karlie Gusé
Šestnáctiletá Američanka Karlie Gusé se ztratila již před více než třemi lety. Pátrání nepřineslo téměř žádné výsledky a okolnosti jejího zmizení tak dodnes zůstávají záhadou. Co se stalo na party, kt
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Co předpověděla drsná věštba?
skutecnepribehy.cz
Co předpověděla drsná věštba?
Na magii jsem nikdy moc nevěřila, jednou mě za jistým šamanem vzala kamarádka. Kdyby tenkrát tušila, co karty prozradí o nás dvou! S Danielou jsme se poznaly, když mně bylo 23 let, jí o dva roky méně. Byly jsme nejmladší kolegyně, což nás spojilo dohromady. Kdybych měla vypsat nějaké rozdíly, tak bych řekla, že já jsem
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
epochalnisvet.cz
Byl v Polsku odkryt masový hrob upírů?
Ostatky 450 osob nesoucí znaky protiupírských zásahů byly před nedávnem odkryty v obci Luzino na severu Polska. Mrtví jsou pohřbeni s useknutou hlavou položenou mezi nohama a zatěžkaní kameny, aby nem
Mají pro sebe slabost
nasehvezdy.cz
Mají pro sebe slabost
Pohledný herec ze seriálu Eliška a Damián Robert Urban (37) je evidentně zamilovaný do své krásné kolegyně Emmy Smetany (35). Začalo to tím, že o ní řekl, že je „jedna z jeho nej“, a díval se na ni
Měla by se Ivana bát?
nasehvezdy.cz
Měla by se Ivana bát?
Nejstarší dcera Karla Gotta (†80) Dominika Gottová (48) se vrátila po půl roce do Česka. Jaké tu má plány? Blízké zdroje kolem ní uvádí, že jde o ryze soukromou návštěvu. Není to ale tak dávno, co
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
21stoleti.cz
Artemis II: Přepíše „bohyně“ historii lidstva?
Dostat člověka na Měsíc, to je oč tu běží… A dlouho připravovaná mise Artemis II. má NASA tento sen znovu splnit. To ale není to jediné, čím se program hodlá zapsat do dějin. Od chvíle kdy noha Nei
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
epochaplus.cz
Krabi: Vrcholný majstrštyk evoluce?
Krabi, živoucí fosilie, které byly svědky vlády dinosaurů, jsou součástí skupiny vyšších korýšů zvané desetinožci, existujících od éry pozdního devonu. Nejstarší doložený krab, Eoprosopon klugi, žil na Zemi už před 185 miliony lety. A jak se zdá, evoluce je jimi přímo posedlá. Falešná identita Krabi poustevníčci se na první pohled od ostatních krabů příliš neliší. Za