Domů     Mám před dcerou velké tajemství
Mám před dcerou velké tajemství

Svoji dceru miluji, jako nikoho jiného. Od doby, co se narodila, mě ale tíží jedno velké tajemství a pořád nevím, zdali jí vyložit karty na stůl.

Soňa, naše milovaná holčička, od narození naprosté sluníčko a pro mě a manžela největší životní dar. Já jsem dlouho nemohla otěhotnět a biologické hodiny stále více odtikávaly a ukazovaly, že za chvíli bude pozdě.

S manželem Jirkou jsme se pokoušeli o miminko několik let. Až jsme se to rozhodli řešit umělým oplodněním. Na konci devadesátých let byla inseminace stále tak trochu v plenkách, dnešní ženy to mají daleko lepší. Bylo to pro mě něco neuvěřitelného.

Postupem času jsme o tom s Jirkou mluvili čím dál častěji. Zhruba o rok později, po dalších neúspěšných pokusech v ložnici, jsme na celou záležitost našetřili a konečně se rozhodli, že danou kliniku konečně vezmeme útokem.

Nekonečný proces

Když se rozhodnete pro umělé oplodnění, vězte, že to není žádná legrace. Mysleli jsme si, že v den mé ovulace to tam všechno vyřešíme a narodí se nám krásné, zdravé miminko. Já jsem si do břicha musela píchat injekce plné hormonů, bez nich to zkrátka nejde.

Najednou vám dochází, že ten čas strašně utíká a k tomu vidíte v čekárně některé páry, které to zkoušejí i několik let. Konečně jsme se celého procesu dočkali. Moje narkóza, vyjmutí vajíček, následné oplodnění manželovým materiálem.

Za pár dní už se oplodněné vajíčko vrátilo do mého těla a následovalo napínavé období, kdy dva týdny čekáte, zda se pokus podařil. Bohužel, menstruace naše čekání razantně utnula.

A neměli jsme štěstí ani následující měsíce. Nakonec jsme se rozhodli, že naše pokusy na nějaký čas pozastavíme. Týdny utíkaly a  nám to s Jirkou stejně nedalo, a tak jsme absolvovali novou sérii vyšetření.

Proč my?

Vysledky ukázaly to, co mě úplně rozhodilo. Plodnost mého manžela byla v pořádku, u mě nové testy a už větší zkušenost odborníků ukázaly, že já jsem málo plodná.

Měli jsme se tedy rozhodnout, jestli opět zkusit umělé opodnění za desítky tisíc korun s mým vajíčkem, nebo vyzkoušet variantu jinou.

Dárkyně vajíčka. Znamenalo by to, že bych sice byla matkou, ale ne geneticky. Neměli jsme peníze na to to, abychom jen tak zkusili „vyhodit“ velkou sumu za další neúspěšný pokus. Po pár proplakaných nocích jsme se tedy rozhodli, že využijeme dárcovské vajíčko. Nechtěli jsme prostě už nic riskovat.

Sen se splnil

A povedlo se, otěhotněla jsem hned na první pokus. Cítila jsem v bříšku malého človíčka, který mi začínal růst pod srdcem, ale zároveň jsem věděla, že sice je můj, ale taky není.

Během těhotenství jsem na dětátko mluvila a snažila jsem se s potomkem, co nejvíce spojit.

Trápilo mě, že je z náhradního vajíčka a už tehdy jsem si říkala, zda to jednou naší dceři nebo synovi řekneme. Za devět měsíců se narodila krásná holčička.

Pohlaví jsme se dozvěděli až po porodu, tehdy se to ještě moc neoznamovalo a my se rádi nechali překvapit.

Pojmenovali jsme ji Soňa a už od narození je celý Jiří. Já jsem samozřejmně milující matka, ale nikdy jsem se nezbavila myšlenky, jak asi vypadá pravá majitelka vajíčka, díky kterému se naše Soňa narodila.

Stále jsem otálela

Četla jsem v knihovnách a v časopisech mnoho rad. Zdali je dobré dítěti vysvětlit, že maminka je vlastní i nevlastní. Říká se, že když tuto skutečnost sdělíte dítěti v útlém věku, prý to není tak dramatické, jako když se to dozví například v pubertě.

Manžel toto rozhodnutí nechal na mně. Vždy mi říkal, že já jsem prostě Sonina matka a není o tom potřeba dál debatovat. Přemýšlela jsem nad tím, zdali já osobně bych to chtěla vědět.

Nakonec jsem si řekla, že bude dobré být k dceři upřímná, ale nikdy jsem nenašla odvahu.

Svoje rozhodnutí jsem tak stále odkládala na někdy jindy. Sonička rostla jako z vody a často nám všude říkali, že je celá tatínek.

Potom ale každý začal hledat něco na mě, co má naopak po mně a nakonec jsme debatu vždy ukončili s tím, že holky jsou stejně většinou celý tatínek.

Čas utíká

Jsem ráda, máme tak krásné dítě, ale pořád si říkám, jak by asi vypadalo, kdyby mělo moji DNA. Sonička má naštěstí krevní skupinu po Jirkovi, proto ani v tomto případě nikdy nic neprasklo.

Dnes je Soně už dvacet let. Ano, na tehdejší dobu jsem byla starší rodičkou, ale dřív se na nás štěstí prostě neusmálo. I jako dospělé ženě jsem jí stále neřekla pravdu, že je z dárcovského vajíčka. Stejně jsem na papíře matkou já, a také jsem ji porodila.

Na rozdíl od amerického práva, tady v Česku jsem jedinou matkou já. Pořád přemýšlím, zdali si toto naše tajemství mám vzít jednou do hrobu, a nebo nakonec seberu veškerou odvahu a celé to dceři řeknu. Bojím se spíš, abych ji tím neranila.

Uvidím…

V okolí nikoho s podobnou zkušeností nemám, a pokud ano, také to tají, jako já. Doba se posunula a na internetu je spousta diskusí na podobné téma. Většina žen se rozhodne, že tuto skutečnost zatají, ale ve mně to hlodá stále dál.

Můj manžel mě ubezpečil, že jsem výborná matka, která pro své dítě dělá první poslední. Nechám tomu asi volný průběh a třeba jí to jednou, v nějakou vhodnou dobu řeknu a nebo se k tomu už nikdy nedostanu. Manžel to nechá jen na mně.

Aneta (55), Praha

reklama
Související články
24.4.2024
U nás doma panovala vždycky přísná výchova, vojenský řád a disciplína! Svou lásku nám tatínek s maminkou projevovali minimálně a já tím trpěla. Celé moje dětství bylo strašné, ani dnes, po tolika letech, na něj nevzpomínám ráda. A můj bratr taky ne. Náš domov nebyl o klidu, rodinném zázemí a něžné náruči. I když nás rodiče asi milovali. Nevím, jak se mohli ti dva najít nebo zda se maminka přizp
16.4.2024
Když jsem slavila šedesáté narozeniny, číšník mi přinesl obálku. Ale nebyly tam peníze. Uvnitř se skrýval můj nejkrásnější narozeninový dárek. Celý život jsem neměla kamarádku. Tedy když nepočítám Bohunku, ale o tu jsem přišla. S Bohunkou jsme byly spřízněné duše. Než ta první něco dořekla, ta druhá se tomu už smála, až se za břicho popadala. Bohunku nikdy nikdo nenahradil. Všechny ty úžasné
16.4.2024
Stala se ze mě matka samoživitelka, na kterou se začaly dluhy hrnout ze všech stran, a já je nedokázala řešit. Bojím se kvůli tomu znovu vdát. Pokud je žena dobrá máma, tak nedopustí, aby její děti někdo šikanoval a bil. Život s mým manželem bylo peklo. Byl to tyran. Tak jsem sbalila tašky, nasedla s dětmi do auta a odjela. První tři měsíce jsem žila z úspor. Moje práce byla špatně placená. Dět
16.4.2024
Byl tak vlezlý a trapný! Nakonec jsem se ale do něj zamilovala. Dokázal totiž, že je to muž, o kterého se může žena v nouzi pevně opřít. Měl a jsem o muži svého života přesnou představu a od té jsem se nehodlala vzdálit. Jakmile to nebyl pan Dokonalý, neměl šanci. A tak to bylo i s Ivanem. Potkala jsem ho v době, kdy jsem chodila s Láďou. Toho jsem nekriticky milovala. Byl to krasavec, vysporto
15.4.2024
S mužem jsme 40 let snili o Karibiku. Když jsme na něj našetřili a vyrazili jsme, vrátili jsme se do domova, který byl zcela zničen. Jako náš život. S Karlem nemáme děti. Chtěli jsme, ale nepovedlo se. O to víc jsme si chtěli užít život, abychom si řekli, že jsme jej spolu naplnili. Jezdili jsme na výlety a dopřávali si, avšak nebyli jsme tak bohatí, abychom si jen tak dovolili Karibik, o němž
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zradil prokletý diamant Habsburky?
epochalnisvet.cz
Zradil prokletý diamant Habsburky?
O luxusní šperky z aukční síně Christie´s je jako každoročně obrovský zájem. Tentokrát však doslova enormní. V katalogu se totiž vyjímá skutečný skvost – pod položkou číslo 710 je v něm zapsán „bezejmenný žlutý diamant o váze 81,56 karátu, zasazený mezi 15 malými brilianty“. Jeho vyvolávací cena činí 350 000 švýcarských franků.   Původ tohoto slavného diamantu
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
epochanacestach.cz
Zámek Bečov nad Teplou a Relikviář svatého Maura: Dlouhá cesta k původní kráse
Hned po korunovačních klenotech je relikviář svatého Maura považován za nejcennější movitou památku v České republice. A to se přitom zdálo, že tenhle románský skvost už je pro další generace nenávratně ztracen. Všechno začalo na počátku 13. století ve Francii. Biskup Gérard de Rumigny, působící v severofrancouzském městě Cambrai, byl neúnavný v hledání svatých relikvií. Nashromáždil jich hned
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
nasehvezdy.cz
Utajili Jeřábek a Třešňáková rozvod a dál hrají divadlo pro okolí?
Už nějaký čas se proslýchá, že manželství herce Tomáše Jeřábka (49) z Jedné rodiny a herečky Halky Třešňákové (52) je v troskách. Teď se k nám však donesly zvěsti, že už by měli mít dokonce po rozvo
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
enigmaplus.cz
Záhadné bažiny Manchac: Obývá je krutá čarodějnice?
Na přelomu 19. a 20. století má v oblasti bažiny Manchac v americkém státě Louisiana žít tajemná žena jménem Julie Brown. Je to prý čarodějnice, která umírá za záhadných okolností v roce 1915. Od té d
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
historyplus.cz
Kde stál kamenný stolec Přemyslovců?
Vzduchem létají mince. Lidé se po nich nadšeně vrhají. „Podívej, mám už plnou hrst,“ chlubí se jeden druhému. Jde o to na chvíli odvést pozornost davu, aby neušlapal přemyslovského knížete Břetislava I., mířícího k posvátnému kameni.   „Pojal Břetislava, synovce, a vedl jej na stolec knížecí,“ píše kronikář Kosmas (asi 1045‒1125) o nastolení Břetislava I. (1002/1005‒1055)
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
21stoleti.cz
Mezihvězdný poutník není ztracen: Komunikace s Voyagerem 1 obnovena
Ve své době patřily k technologické špičce, máloco ale stárne rychleji než technologie. Sonda Voyager 1, která dala nahlédnout za oponu Jupiteru a Saturnu, dojala svět „Bleděmodrou tečkou“ a stala se
Babské rady na bolest v krku
nejsemsama.cz
Babské rady na bolest v krku
Bolesti v krku jsou jedním z příznaků nachlazení, začínající chřipky či bakteriální nebo virové infekce. Pokud jsou teprve v počátku, můžete se těchto potíží zbavit i přírodní cestou. Bolest v krku je velmi nepříjemná. Hrdlo může být zarudlé, oteklé, může v něm být pocit škrábání a pálení doprovázeného chrapotem či potížemi při polykání. Jak si ulevit od bolestí a ztlumit zánět v hrdle?
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
skutecnepribehy.cz
Se sestrou jsme byly jako oheň a voda
Mladší sestra byla krásná a zábavná, na rozdíl ode mě. Měla desítky nápadníků, zatímco o mě nikdo nestál a zdálo se, že se nevdám. Vše nasvědčovalo tomu, že zůstanu na ocet. Pomalu jsem se smiřovala s nepopulárním údělem staré panny, která bydlí s rodiči ve velkém bytě, s otcem hraje po večerech karty a s matkou kouká na seriály. Byla jsem nenápadná šedivá
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
iluxus.cz
S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994: Výroční skvost od Mühle Glashütte
Rodinná manufaktura Mühle Glashütte v roce 2024 slaví třicáté výročí výroby náramkových hodinek speciální edicí S.A.R. Rescue-Timer Edition 1994. Tento model, symbol robustnosti a spolehlivosti, mimoc
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
tisicereceptu.cz
Kuřecí paličky v ohnivé marinádě
Správně dochucená marináda dokáže obyčejné jídlo vyšvihnout do nebeských výšin. Přesvědčte se sami. Suroviny 8–10 kuřecích paliček sůl, pepř 1 lžíce hořčice 1 lžíce kečupu 1 lžička pálivé ml
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
epochaplus.cz
Po stopách Stonehenge: Začne to jednoduchým valem…
Vítejte v anglickém Amesbury. Protéká tudy slavná řeka Avona a ke Stonehenge to máme jen 3 kilometry. Právě tady je roku 2003 objeven hrob významného muže, který umírá kolem roku 2300 př. n. l. Hned dostává přezdívku Král Stonehenge. Vyloďovaly se právě v Amesbury některé z monolitů na stavbu kamenného unikátu? Ne. Řeka Avona je