Domů     Vypudila každého, kdo o mě stál
Vypudila každého, kdo o mě stál

Vyrůstala jsem v domě jen s babičkou a matkou, která mě vychovávala sama. S muži to v životě neměla jednoduché, můj otec nás opustil, když mi byly tři roky, vlastně si ho ani nepamatuji.

Dětství jsem trávila v prostředí, kde byli muži považováni za méněcenné, nespolehlivé a v podstatě zbytečné tvory. I babičku totiž kdysi manžel opustil, když byla matka ještě malá, takže se historie pak opakovala.

Máma i babička si ale vždycky dokázaly poradit, dokonce obě zvládaly i práce kolem domu, takže byly téměř soběstačné. Pokud vím, nikdy žádného dalšího muže neměly.

První lásku zničila

Po babiččině smrti vlastníme já i matka polovinu domu. Ona žije v přízemí, já obývám první patro. Mám to tu moc ráda, i když možná to, že jsem v domě zůstala, nasměrovalo můj život nesprávným směrem. Zpočátku mě ale nic nevarovalo. Moje první velká láska, Jindra, byl inteligentní a hodný kluk.

Když se ke mně nastěhoval, po měsíci se se mnou rozešel. Bydlet prý se mnou nemůže, protože ho moje matka ničí. Nic podle ní neumí, je nešikovný, k ničemu. Chtěl, abychom se spolu odstěhovali, ale já to odmítla.

A jeho slova se mě dotkla, zdálo se mi, že to jsou jen výmluvy. Nedošlo mi, že skutečnost je jiná. A tak jsme se rozešli.

Manželství ztroskotalo

Asi po třech letech jsem poznala Tondu. Byl vyučený topenář, ale to mi nevadilo, naopak se to v domě hodilo. Tonda se k nám nastěhoval, tentokrát se zdálo, že je vše v pořádku, brzy jsme se vzali a já krátce po svatbě otěhotněla.

Tonda mezitím dával dohromady v našem domě topení, pořídili jsme nový kotel a matka zatím nic nepodnikala.

Myslela jsme si, že už takhle budeme žít napořád. Jenže pak to zase nenápadně začalo. Matka stranou občas poznamenala něco v tom smyslu, že Tonda je sice šikovný, ale moc inteligence nepobral, a že mám rozhodně na víc.

Když jsem čekala dítě, často opakovala, že doufá, že to bude holčička a že bude chytrá a hezká po mně.

Jenže já to pouštěla jedním uchem dovnitř a druhým ven. Netušila jsem, že podobné, i horší, poznámky moje matka trousí i před Tondou. Když se narodila Verunka, byla jsem na vrcholu štěstí.

Bohužel matka byla velmi vytrvalá a systematicky kopala příkop mezi mnou a Tondou tak dlouho, až mi jednoho dne manžel dal nůž na krk: Buď se spolu odstěhujeme, nebo odejde on sám.

Matčiny neustálé rýpavé poznámky už dál snášet nehodlal. Já se ale stěhovat nechtěla, náš dům jsem milovala, a tak se jednoho dne Tonda opravdu odstěhoval. Dcerku si bral k sobě na víkendy, měl ji moc rád, a určitě to pro něj nebylo lehké. Pořád ale doufal, že si stěhování rozmyslím.

A já se opravdu rozmýšlela, ale tím jeho ultimátem jsem byla i trochu dotčená. Než jsem se k něčemu rozhoupala, Tonda si našel jinou. Rozvedli nás, když Verunce byly tři roky. Matka mi nezapomněla mnohokrát zopakovat, jak jsem byla naivní. Byla jsem z rozvodu nešťastná, a tak jsem jí dávala za pravdu.

Stejná písnička

Když o tom teď přemýšlím, mám pocit, že i ode mě se tak nějak očekávalo, že budu žít tak jako babička i matka, tedy bez muže, protože to oni jsou ti špatní a zlí. Než mi to došlo, myslela jsem si, že ta chyba je opravdu v nich.

Přesto jsem zkusila ještě jeden vztah. Marek byl starší, rozvedený a měl dospělého syna.

Vše se zdálo ideální, chodili jsme spolu rok, jen jsem se bála, co se stane, když se ke mně nastěhuje. Marek měl svůj byt, který chtěl přenechat synovi, a tak jsem mu nakonec nabídla, aby šel bydlet ke mně. Zase jsem zopakovala tu osudovou chybu.

Zpočátku se zdálo, že Marek mé matce konečně padl do oka. Jenže zatím opět začala pilně pracovat na tom, abych zůstala sama. Nejdřív zpracovávala jeho a pak začala hučet zase do mě. Najednou se jí zdál Marek pro mě moc starý, upjatý a nemoderní.

Pak před ním najednou začala vychvalovat mé bývalé. Nechápala jsem to, ale nevěděla jsem, co s tím udělat. Netrvalo dlouho a Marek se vrátil do svého bytu.

Jen mi řekl, že takové věci nemá už ve svém věku zapotřebí, a nabídl mi, že se mohu odstěhovat s ním, anebo zůstat.

Odpustila jsem jí, co nadělám

A já zase zůstala. Od té doby už jsem nikoho ani nehledala. Sice mě takový život netěšil, ale měla jsem aspoň Verunku. Ta už je dnes dospělá, vdala se a na rozdíl ode mě se dokázala od našeho domu odpoutat a odstěhovat. Pak moje matka vážně onemocněla a já se o ni starala až do její smrti.

Měla jsem ji ráda, i když mě nepřestává pronásledovat pocit, že mi z nějakého důvodu nepřála hezký život a lásku muže jen proto, že ji i babičku muži zklamali.

Možná se tak snažila sama sobě dokázat, že za odchod mého otce nemohla ona, ale jednoduše „ten zlý chlap“.

A každý muž, který ode mě pak odešel, jí to pak vlastně potvrzoval, i když se o to přičinila lvím podílem. Už jsem jí to ale odpustila, protože to byla i moje chyba, měla jsem být cílevědomější a jít si za svým. Už je ale pozdě.

Mirka (53), severní Morava

reklama
Související články
3.10.2023
Ze řízení auta jsem měla vždycky respekt, ale všichni mi tvrdili, že se to dá hravě naučit a zvládnout. Už první jízda mě přesvědčila o opaku. Bylo mi řečeno, že budu dobrá řidička. Když jsem se do autoškoly pustila, byly to nervy pro všechny okolo. Testy jsem udělala bez chybičky. Jenže to není to nejdůležitější, člověk musí uměl tu plechovou obludu zkrotit. Jízdy jsem zvládla s odřenýma ušima
29.9.2023
Libor byl má velká láska a nechtěla jsem o něj přijít. Proto jsem se odhodlala k něčemu, čeho dnes lituji. Spraví se to ještě někdy? Libora jsem poznala na vysoké škole, byl o dva roky starší. Už tehdy se mi moc líbil. Zaujal mne tím, jaký byl gentleman. Když jsem si totiž jednou zapomněla ve škole poznámky a vracela jsem se pro ně, byl to právě on, kdo mi pomohl dostat se dovnitř, jelikož v bu
26.9.2023
Věděla jsem, jak moc nás maminka s tatínkem milují, a proto jsem jim mnoho let namlouvala, že je můj bratr zdravý, šťastný a má se dobře. Jako malá jsem ke svému bráškovi Mirkovi vzhlížela jako k velkému vzoru. Také rodiče se v něm viděli, pro tátu to byl borec, ze kterého jednou bude velký sportovec nebo odborník, kterého si budou všichni vážit. Já jsem byla ta druhá, ze které bude maximáln
24.9.2023
Moji rodiče už oslavili zlatou svatbu. Vždy měli krásný vztah a já si vždy představovala, že si budu žít stejně šťastně jako oni. Osud tomu chtěl jinak. Zlatou svatbu rodiče oslavili už před třemi lety, ale pořád ji mám před očima. Byla to ohromná sláva, na které se sešla celá vesnice. Já to obrečela. Kolem mě jsou samé šťastné páry, jen já jsem nikdy na muže neměla štěstí. Všichni kolem sla
23.9.2023
Dostala jsem se do nečekané situace. Když jsem podědila psa, chtělo se mi plakat. Netušila jsem, jaké štěstí mě v podobě chlupatého tvora ještě na stará kolena potká! Na stará kolena jsem si pořídila přítele. No, to je možná trochu nadnesené. Byl to soused. Ale trávili jsme spolu veškerý volný čas, jezdili na výlety, a dokonce i na dovolenou. Zdeněk neměl děti, byl sám, což bylo fajn, ale jednu
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na
Našla si v Ulici milence?
nasehvezdy.cz
Našla si v Ulici milence?
Herečka ze seriálu Ulice Eliška Hanušová (28) se už před třemi lety provdala za herce Kryštofa Bašuse. V poslední dobou se ale povídá, že s ním není úplně šťastná a postupně si začíná více rozumět s
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
epochaplus.cz
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k