Domů     Připravil mě o dceru
Připravil mě o dceru

Můj život v důchodu jsem si představovala úplně jinak. Místo spokojeného stáří jsem ale zůstala sama, opuštěná a především hrozně nešťastná.

Prohlížím si staré fotografie a už zase pláču. Co se to jen stalo? Vše přece zpočátku vypadalo tak slibně. Když se to pak ale začalo kazit, valilo se to na mě a na ostatní jako lavina, kterou nešlo zastavit. Nechce se mi žít, ale musím.

Pořád ještě doufám, že se stane zázrak a moje dcera nebo mé dvě krásné vnučky zazvoní u mých dveří.

Naše hodná Vendulka

Dlouho jsme s manželem čekali na naše první a poslední dítě. Už jsme si říkali, že nám to asi ani nikdy nevyjde, a přemýšleli o adopci. Nakonec se nám přece jen narodila Vendulka. Krásná, roztomilá, naše sladká, malá princeznička.

Byli bychom pro ni bývali udělali cokoli i položili vlastní život. Bohužel nic z toho by nepomohlo. Naši milovanou holčičku zabila ve čtyřech letech zákeřná nemoc.

Rozhodl to manžel

Naše bolest, zoufalství a trápení bylo nekonečné. Ztrátu Vendulky nám nic nemohlo plně nahradit. Přesto manžel začal postupně hovořit o našem původním plánu. O adopci.

Nejprve jsem nechtěla o ničem slyšet, pak jsem ale přece jen přistoupila na manželovo přání, mít zase plnohodnotnou rodinu a vychovávat dítě. A tak se do našeho domu dostala malá Editka.

Plný dům smíchu

Editka byla pětiletá holčička nabitá neuvěřitelnou energií. Neustále někde běhala, bláznivě se hlasitě smála a pořád si s námi chtěla hrát. Náš domov ohromně oživila a vyhnala z něj ty nejhorší chmury.

Ale její divokosti jsem se až trochu bála. S manželem jsme ji však až obdivuhodně snadno zvládali. Měla svůj řád, dobře se učila a celkem poslouchala. Pak nás ale potkalo další neštěstí.

Neměla jsem čas

Manžel zcela nečekaně prodělal mrtvici. Přežil, ale zůstal ochrnutý na polovinu těla. Musela jsem se o něj víc starat a na Editu jsem už neměla tolik času. Doufala jsem, že to pochopí a také mi s tátou pomůže. Jenže ona právě prožívala bouřlivě pubertu a nic ji nezajímalo.

Už jsme na ni nestačili a Edita v sedmnácti odešla z domu. Nějaký čas se vůbec neozvala. Pak nám přišla oznámit, že se svým partnerem čeká dítě.

Dokud jsem toho jejího přítele neviděla, byla jsem ráda, že si našla partnera a že z ní bude, i když na můj vkus dost mladá, maminka.

Byl to darebák a násilník

Když jsem však toho chlapa uviděla na vlastní oči, přepadl mě hrozný strach. Tak nějak intuitivně. Šla z něj špatná energie, jeho zlý pohled se střetl s mým a bylo hned jasné, že z nás dvou přátelé nikdy nebudou. Ale zlé myšlenky jsem zaháněla.

Těšila jsem se na první vnouče a chtěla jsem, aby byl klid. Edita se najednou zklidnila a stala se z ní zodpovědná maminka.

První konflikty

Když se narodila Evička, byli jsme všichni nadšení. Já Editě pomáhala, jak jen mi to dovolovala moje péče o manžela. Vím, že to dceřin přítel nesl s velkou nelibostí. Zejména když jsem chodila k nim domů.

Tehdy jsem jim totiž mohla „nahlédnout do kuchyně“ a zjistit, jak to u nich doma chodí. Karel, tak se ten chlap jmenuje, byl velice autoritativní a k Editě se choval opravdu dost hrubě. A bohužel nejen to.

Utekla od něj

Brzy nato se ukázalo, že naše dcera je vystavena domácímu násilí. Karel nešel pro facku daleko a bohužel nezůstalo jen u ní. Když k nám poprvé Edita přiběhla vyděšená a zmlácená s malou uplakanou Evičkou, byli jsme s manželem v šoku.

Edita s dcerou zůstala u nás ale jen pár dní. Pak odešla zpátky s tím, že čeká další dítě.

Myslela jsem, že to neunesu

Já i manžel jsme se velice trápili, protože Edita dál žila u Karla. Když porodila další dceru Zuzanku, začala se nás stranit. Manželův zdravotní stav se zhoršil a já neměla mnoho času starat se ještě o vnučky. Editu jsem tak potkala až na pohřbu.

Hrozně se změnila. Ani se v těch posledních dnech nebyla na tátu podívat.

Byla jsem najednou sama a měla hodně času. Doufala jsem, že teď najdu útočiště u dcery, pohlídám jí děti a potěším se s nimi. Bohužel to tak nebylo. Když jsem jednou za Editou a vnučkami zašla, nepustila mě ani dál.

Obrovské zklamání

Řekla mi, že si Karel nepřeje, abych měla jakýkoli vliv na výchovu jeho dětí. A Edita prý chce mít svůj domov a svou domácnost. My s mužem jsme prý stejně vždy měli raději Vendulku a pořád ji s ní porovnávali.

Když mě prý nejvíc potřebovala, starala jsem se jen o tátu. Řekla mi toho ještě mnohem víc ošklivého, ale já už to ani neposlouchala. Stály jsme mezi dveřmi a Zuzanka s Evičkou za mnou na chodbu ani nesměly. Bylo to pro mě velké zklamání.

Jsem sama a bezmocná

Od té doby se s Editou nestýkáme. Občas hlídkuju u školy, abych své vnučky alespoň zahlédla. Rostou jako z vody, ale já nemám odvahu se k nim přiblížit. Všichni mi říkají, že mám na to právo.

Ale co když jim jejich máma s tátou napovídali o mně nějaké nesmysly a ony by se mnou ani mluvit nechtěly?

Za všechno může ten darebák. Zmanipuloval Editu, postavil ji proti mně. A teď si ji může ovládat, jak chce. A bohužel také mlátit. Kdybych to jen mohla nějak zastavit! Už na to ale nemám sílu.

Romana Z. (75), Havlíčkův Brod

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.6.2023
Matka mě opustila, když jsem byla ještě maličká. To člověka těžce poznamená. Naštěstí jsem měla báječného tatínka, který se o mě dojemně staral. Máma od nás odešla, když mi byly čtyři. Nic jsem pro ni neznamenala. Jak by jinak mohla proboha opustit čtyřletou holčičku? Táta se mi to chudák snažil nějak vysvětlil, mumlal omluvně: „No asi neměla mateřské instinkty…“ Nikdy jsem jí neodpustila. Žila
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel