Domů     Tomu člověku se nelze zavděčit
Tomu člověku se nelze zavděčit

Můj tchán byl vždycky divný, nikdy jsem s ním nenašla společnou řeč. Ale dokud žila tchyně, dalo se to přejít, ona totiž byla jakousi tmelitelkou vztahů. Pak ale bohužel zemřela.

Po její smrti to začalo být s tchánem ještě horší. Už tu nebyl nikdo, kdo by tlumil jeho nálady a výstřelky. Stal se z něj žlučovitý dědek, s nikým se nesnese a my to odnášíme asi nejvíc. Tchyni jsem měla ráda, byla to milá, usměvavá a vždy dobře naladěná žena.

Nikdy si nepostěžovala, brala život s humorem a nadhledem. To pěkné si uměla užít, nad špatným mávala rukou s tím, že to přejde a bude líp. Zato její manžel je pravý opak. Nikdy se s námi nebavil normálně.

Vždycky byl mrzout, pesimista, který na všem viděl jen to špatné a nic ho nebavilo.

Svými náladami a řečmi dokázal otrávit každého, kromě své ženy. Však toho taky zneužíval a vyléval si na ní svou zlost. Ona se přes jeho nálady přenášela s lehkostí, asi jak byla po celý život v manželství zvyklá.

Často jsem si říkala, že snad musí mít svatozář. Několikrát jsem se jí ptala, jak tohle vůbec může snášet.

Vždy s úsměvem pokrčila rameny a řekla něco v tom smyslu, že nebyl vždycky takový, že je dobré si pamatovat to hezké a že by si na někoho jiného než na toho svého bručouna zvykat nechtěla. Musela ho opravdu moc milovat, i když to nechápu.

Choval se ještě hůř

Jenže před pár lety tchyně vážně onemocněla, a ačkoli bojovala statečně, nakonec před dvěma roky zemřela. Ještě v nemocnici nám říkala, že její největší starostí je, co bude s jejím manželem, který si sám v životě sám uvařil maximálně čaj. Kladla nám na srdce, že se o něj musíme postarat, až ona tu nebude.

My jí to samozřejmě slíbili, koneckonců je to naprosto normální a přirozené na osamělého člena rodiny dohlédnout a pomoct mu, s čím bude potřebovat. Její obavy, že by jinak umřel hlady a ve špíně, jsme tehdy nebrali doslova.

Tchán byl sice od manželky zvyklý na veškerý servis, ale pro nás byl dospělý a svéprávný.

Jenže jsme se spletli. Tchán se po pohřbu, který jsme mimochodem zařizovali my, začal chovat hrozně. Přikládali jsme to smutku ze ztráty manželky. Ačkoli to nikdy nedal moc najevo, svou ženu měl opravdu rád, a když zůstal sám, nesl to velmi těžce. Navíc kvůli své povaze neměl a nemá kamarády, byl fixovaný jen na ni.

Marná snaha

Snažili jsme se tchána s manželem povzbuzovat, jak jen to šlo. Mirek je jedináček, takže všechno je jen na nás. Prvních pár měsíců po pohřbu jsme se snažili, aby tchán zůstával co nejméně sám, skoro denně jsme za ním zašli buď oba, nebo jeden z nás.

O víkendu, když přijížděl náš syn Luděk, který studuje mimo naše město, za ním chodil on a snažil se ho vytáhnout ven. Naše snahy ale nikam nevedly. Tchán buď seděl v křesle a mlčel, nebo nám něco vyčítal a nadával.

Nakonec se ho Mirek na rovinu zeptal, jestli za ním vůbec máme chodit, jestli nechcce být nějaký čas sám.

Že bychom byli rádi, aby ho naše přítomnost těšila, ne ještě víc deprimovala. Tchán neřekl nic, a když jsme pak celý týden nepřišli, v neděli večer nám zavolal a zahrnul nás výčitkami, že ho necháváme samotného.

V návštěvách jsme pokračovali, ale nic se nezměnilo. Buď mlčel, nebo nadával.

Všechno dělám špatně

Postupně fyzicky i psychicky chátral a k nepoznání se změnil i jeho byt. Ukázalo se, že opravdu není schopný si uvařit, vyprat, ani poklidit. Nikdy to dělat nemusel, vždy se starala jeho žena, v době její nemoci já.

Ale teď už se s tím muselo něco udělat – oba chodíme do práce, a i když si na tchána najdeme čas, není možné trávit ho jen tím, že budeme likvidovat horu špinavého nádobí.

Kdykoli se pustím do mytí, mám za zády vzteklého tchána, který mi jen nadává a vykládá, co a jak dělám špatně.

Aby si sám umyl aspoň hrnek od snídaně, ho ani nenapadne. Začínám ho podezřívat, že si našel nový smysl života v šikanování Mirka a mě, tedy především mě.

Manžel už chodí k tchánovi spíš z povinnosti, přinese mu noviny, pivo, posedí s ním u zapnuté televize, ale v podstatě si spolu moc neřeknou.

Když k němu dorazím já, jen uklízím nebo vařím, řeším složenky a podobně. Ale ať udělám cokoli, je to špatně.

Moje jídlo se nedá jíst, když zařídím dovoz jídla domů, jsem za línou, chci si prý jen zjednodušit práci a to samé bylo, když jsme mu navrhovali, že mu seženeme paní na úklid. Přece si do bytu nepustí cizí ženskou!

Vyprané prádlo divně smrdí, navíc mu vždycky někam zašantročím brýle nebo noviny, prostě za všechno můžu já. I za to, že za ním vnuk málo chodí.

Jenže když Luděk po měsíci na koleji přijede domů, nechceme ho nutit, aby trávil čas s nerudným dědou, místo toho, aby zašel za kamarády nebo se učil.

Nevím, jak dál

Snažím se být tolerantní, ale už toho začínám mít tak akorát. Chápu, že je tchán nešťastný a že tohle je jeho způsob, jak se nezhroutit a nebrečet před námi. Byl ostatně takový celou dobu, co ho znám.

Na druhou stranu si ale říkám, že nemá právo chovat se k nám takovým způsobem, není přece naší povinností všechny jeho nálady donekonečna snášet. Bohužel Mirek mi v tomhle moc nepomáhá. Jsem přesvědčená, že už zcela rezignoval. Maximálně mi vždycky řekne, ať si z tchánových řečí nic nedělám.

Ale tohle já prostě nedovedu. Nečekám vděk, stačilo by mi jen trochu slušnější jednání. Když jsem se to ale pokusila tchánovi říct, odbyl mě tím, že on se nás přece o nic neprosí.

A je mu prý jasné, že všechno děláme jen proto, abychom, až on umře, urvali tu trochu peněz, co po něm zdědíme.

To už bylo vážně moc, na to jsem neměla co říct. A tak vše pokračuje dál. Nejvíc se ale bojím, že tchán časem přestane být soběstačný a my si ho budeme muset nastěhovat k sobě.

Anna (55), severní Morava

reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Naberte inspiraci na jižní Moravě
epochanacestach.cz
Naberte inspiraci na jižní Moravě
Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí a zahrady lednického zámku jste prošli křížem krážem, přijeďte letos za novinkami a neobjevenými skvosty. Jižní Morava si jich má nepřeberně, nudu nepoznáte! Že víno ochutnáte jen o
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
21stoleti.cz
Průlomová studie: Mezi autoimunitními poruchami a defekty zubní skloviny existuje souvislost
Mezinárodní výzkumný tým, jehož součástí byli vědci z Českého centra pro fenogenomiku a laboratoře transgenních modelů nemocí Ústavu molekulární genetiky AV ČR v centru BIOCEV, odhalil nové poznatky o
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
enigmaplus.cz
Lovci duchů v ČR: S kým se jim podařilo navázat kontakt?
Takzvaní lovci duchů se rozhodně nevyskytují pouze v hororových filmech. Své vyšetřovatele nadpřirozených jevů má i Česká republika a mnoho z nich je na svých lovech pravidelně úspěšných. Co nebo koho
Odstavený vlak lákal ke spánku
skutecnepribehy.cz
Odstavený vlak lákal ke spánku
Vlak měl zpoždění, a tak jsem si zkrátila čekání v odstaveném vagonu. Usnula jsem a probral mě vlak, když se dal do pohybu. Vracela jsem se pozdě večer od kamarádky, čekala mě ještě cesta vlakem. Na setmělém nádraží jsem se dozvěděla, že má nemalé zpoždění. Byla mi zima a únavou jsem pomalu ani neudržela hlavu. Měla jsem náročný den,
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
historyplus.cz
Pád Antiochie: Křižáci si město podmanili díky lsti
Nepřestali doufat, že dokážou Antiochii vyhladovět. Bohemund z Tarentu však s názorem ostatních křižáckých velitelů nesouhlasí. Věří, že mohou město dobýt mnohem dříve a pohodlněji – lstí. Normanský dobrodruh neztrácí čas a mezi obránci získává spojence, který křižákům pomůže dostat se za hradby! Do Byzantské říše vtrhli ve druhé polovině 11. století z východu seldžučtí
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
nasehvezdy.cz
Touží Denisa Nesvačilová po miminku?
Stále nemůže najít toho pravého. Hvězda seriálu ZOO Denisa Nesvačilová (32) byla naposledy vášnivě zamilovaná do scenáristy Petra Kolečka (40), ale ten jí bohužel zlomil srdce. Herečka se však svého s
Bábovka se zakysanou smetanou
tisicereceptu.cz
Bábovka se zakysanou smetanou
Vláčná bábovka se hodí jako zákusek po nedělním obědě nebo jako sváteční snídaně. Potřebujete 4 vejce 1 hrnek cukru krupice 2 hrnky polohrubé mouky 1 prášek do pečiva 1 kelímek (200 g) zakys
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Hostina z lesa
iluxus.cz
Hostina z lesa
Restaurant Deer v Michalské ulici, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, se těší velké oblibě. Příjemný interiér, profesionální servis a dechberoucí pokrmy, které připravuje šéfkuchař Lubomír Dolej
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
epochaplus.cz
Rychlá a zběsilá jízda Paula Walkera: Od hvězdy k tragickému konci
Paul Walker, milovník rychlých aut a hvězda série Rychle a zběsile, tragicky zahynul při autonehodě v roce 2013. Jeho život byl plný adrenalinu, filmových úspěchů i charitativní činnosti.   Hvězda série filmů Rychle a zběsile umírá dne 30. listopadu 2013. Se svým známým, automobilovým závodníkem Rogerem Rodasem, opouští akci pořádanou Walkerovou charitou na pomoc obětem
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
epochalnisvet.cz
Evropští šamani současnosti: Kde se s nimi můžete potkat?
Šaman jako prostředník mezi světem nadpřirozena a lidmi nás spojuje s nejstaršími obdobími prehistorie. Z hlediska geografie byl šamanismus původním náboženstvím sibiřských národů. Brzy se však dostává i do našich končin, třeba do Uher, kde se i v pozdním středověku nacházeli šamani-táltosové. Existují a působí na našem kontinentu dodnes? Muž oslovovaný jako táltos právě odložil malý bubínek,
7 tipů, jak probudit metabolimus
nejsemsama.cz
7 tipů, jak probudit metabolimus
Zrychlit metabolismus při hubnutí je snazší, než si myslíte. To je cesta, jak začít hubnout a zhubnout! Jak tedy zrychlit metabolismus, aby více spaloval? Po třicítce u žen klesá rychlost metabolismu o pět procent. To znamená pomalejší spalování a zvyšování váhy. Ale nemusí tomu tak být. Existují způsoby, jak metabolismus nastartovat a znovu dostat do vyšších obrátek. Existuje hned sedm tipů, které