Domů     Celý život jsem měla štěstí
Celý život jsem měla štěstí

Pověrčivost, která věští neštěstí, se mě nikdy netýkala. V životě mi vycházelo vše. Ovšem jeden pátek třináctého překonal vše, co jsem kdy v životě zažila.

Toho dne bylo opravdu ošklivé počasí. Jako kdyby se za okny čerti ženili! Hlava mě bolela jako střep, a tak jsem se, zcela proti svým zvyklostem, rozhodla spolknout tabletku proti bolesti. Měla jsem ji až v horní skříňce kuchyňské linky.

Postavila jsem se na židli a šmátrala vysoko nad hlavou. Pilulku jsem našla, ale hned vzápětí jsem spadla přímo na nos!

Ráno nezačalo dobře

„To máš za to,“ mrmlala jsem si naštvaně, tlačila dlaní na bouli a belhala se připravit snídani pro sebe a manžela. „Evičko, pojď sem, nemohu se hýbat!“ volal a já zrychlila krok, jak jen to šlo. Přeležel si v noci krk a jakýkoli pohyb mu vháněl slzy do očí.

Z rádia se ozval příjemný hlas s upozorněním, že je pátek třináctého. „Ještě vy nás strašte!“ vykřikla jsem rozhořčeně a polila si ruku vařící vodou.

Co bude dál?

Měla jsem toho právě dost! Tolik nepříjemností, a to den skoro ještě nezačal! Nikdy jsem tolik nepříjemností najednou nezažila. Vlastně všechny nepříjemnosti se mi vždycky vyhýbaly. Až do onoho rána jsem byla jednoznačně dítě štěstěny.

Hodná a milá dcera, milující manžel, hezká práce a ženská jsem prý byla také „k nakousnutí“. Co jsem si mohla víc od života přát!

Sousedka chce peníze

Když se u dveří nečekaně rozezněl zvonek, napadlo mě, že to určitě nevěstí nic dobrého. Kdo může o sedmé ráno takhle vyzvánět? Byla to sousedka, potřebovala půjčit, jako ostatně už poněkolikáté, nějaké peníze. Opět nevyšla!

Už jsem si několikrát umínila, že jí nic nedám, ale neměla jsem sílu ji v tak časnou hodinu odmítnout.

A to i přesto, že jsem nepočítala s jejich vrácením. Vyndala jsem vztekle z peněženky dvě stovky a mlčky jí je podala. Ani nepoděkovala, nezdvořačka jedna! S výjimečně špatnou náladou jsem se vydala vstříc pracovnímu procesu. Čerstvý vzduch mě trochu uklidnil.

Nehody neměly konce

Počasí se konečně umoudřilo a já si vychutnávala pohodu vlahého rána. „Vida, přece jen to nebude v ten smolný pátek tak strašné,“ pomyslela jsem si těsně před tím, než jsem uklouzla a upadla do velké kaluže. Jenom na koleno, ale o to bylo vše ještě horší.

Jednu nohu vyvrtnutou a na druhé to rozbité koleno. Co dělat?

I dcera měla smolný den

Usedla jsem na lavičku a hledala v kabelce papírové kapesníky. Ještě jsem je ani nevytáhla, když se ozval telefon. „Mami, měla jsem malou nehodu, nelekej se, ale za chvíli mě odvezou na sál. Naše dvojčata se narodí předčasně!“ líčila mi vyplašeně dcera. Byla v sedmém měsíci a čekala rovnou dvojitou radostnou událost.

Krve by se ve mně nedořezal. I tak byla miminka malá. A teď se narodí o dva měsíce dřív! Zavolala jsem manželovi. Bolest nebolest, musí mě odvézt za dcerou! Do porodnice jsme dorazili jako dva váleční invalidé. On krk omotaný šálou a obličej brunátný bolestí. Já kulhající a sykající při každém kroku.

„Vy jste rodiče?“ ptal se službu konající lékař, aniž by se zastavil. Hned dodal: „Spěchám, s vaší dcerou to nevypadá moc dobře. Říkala vám, že ji srazilo auto na přechodu?“ Aniž čekal na odpověď, odpelášil na sál.

Jeho informace nás překvapily

Zůstali jsme oba stát jako opaření. O tom jsme vůbec nevěděli! Bylo toho už na mě asi moc. Probudila jsem se na zemi. Omdlela jsem. Jakási sestřička mi podávala pití. Manžel seděl opodál a skoro nereagoval.

Asi po hodině nekonečného čekání vyběhl ze sálu onen lékař, aby nás informoval o aktuálním stavu dcery a jejich miminek.

Čekání bylo trápením

„Dcera je v pořádku, ale jedna z holčiček musí na operaci,“ sdělil stručně a opět byl ten tam. Čekaly nás další nekonečné hodiny čekání. „Tak už to máme za sebou,“ oslovil nás toho dne už potřetí pan doktor, a tentokrát se tvářil o hodně optimističtěji.

Pan doktor se k nám posadil a konečně se rozpovídal: „Zní to divně, ale ta nehoda byla pro vaši dceru, či spíš její děti, naprostým požehnáním.“ Zírali jsme na něho s otevřenou pusou.

„Při tom předčasném porodu jsme totiž objevili skrytou srdeční vadu, která by jedno z dvojčat stála zřejmě život,“ pokračoval doktor. „Na ultrazvuku nebylo nic vidět,“ ještě dodal.

Nejšťastnější číslo

„Teď už jsou děti i jejich maminka relativně v pořádku,“ ubezpečil nás doktor a my si mohli konečně oddychnout! Schylovalo se k večeru, když jsme se s manželem dostali domů. Byl ještě pořád pátek třináctého.

Můj nejšťastnější den v životě! Hrůzostrašná nehoda nám přinesla obrovské štěstí v podobě dvou zdravých vnuček! Navzdory pátku třináctého jsem klikařka a k tomu nejšťastnější babička na světě.

Eva S. (59), Cheb

Předchozí článek
reklama
Související články
30.9.2023
I když nás od sebe se sestrou dělí dva roky, bylo to jako nic a spíš nás všichni brali za dvojčata. Když jsme se před pěti lety přestaly vídat, těžce jsem to nesla. Za náš rozkol může Alžbětin manžel Honza. Je to nepříjemný chlap, který se ke mně nikdy nechoval hezky. Po jeho poslední eskapádě, která nás dost stála, jsem už na něj neměla sílu a naše vztahy ochladly. Proč zrovna on? Už kdy
28.9.2023
Byla jsem ještě malá holka. A naši po mně chtěli, abych si vybrala, zda chci po rozvodu bydlet s mámou, nebo s tátou. Probrečela jsem tenkrát celé noci. Naši se rozvedli, když mi bylo jedenáct. Nikdy na to nezapomenu, straší mě to ve snech dodnes, a to jsem v důchodu. A tak to občas ve spánku prožiji znovu a budím se zpocená a se slzami v očích: slyším řinkot rozbíjeného nádobí a hulákání, poot
26.9.2023
Eliška je bezvadné děvče, které by si mohlo z nápadníků vybírat, ale našla si takového ňoumu. Ještě ke všemu to je snad největší nešika na světě. Moje vnučka je jedináček, ale ne ten rozmazlený, naopak se naučila skvěle postarat o sebe a nebýt na nikom závislá. Když dcera otěhotněla, všichni jsme se na miminko moc těšili. Když se jim narodila holčička, byla nádherná a všichni si ji okamžitě
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
epochanacestach.cz
PINKASOVA SYNAGOGA: Bývala hlavní stavbou pražského ghetta
Pinkasova synagoga je druhá nejstarší dochovaná synagoga v Praze a svým významem i architektonickou hodnotou představovala na dlouhou dobu hlavní stavbu pražského ghetta. Jako vzácná relikvie byl v Pinkasově synagoze po staletí chován praporec a roucho mesianistického mučedníka Šeloma Molcha, upáleného v Mantově roku 1532. Do své původní podoby byla synagoga obnovena v letech 1950–54. Památník obětí šoa
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
skutecnepribehy.cz
Pomstila jsem se, abych mohla odpustit
Můj manžel nepatřil nikdy mezi věrné muže. Dlouho jsem se tím trápila, až jsem mu začala nevěru oplácet. Sice o tom stále neví, ale já se od té doby cítím mnohem lépe. Po šestnácti letech manželství jsem zjistila, že mi je manžel nevěrný. Zahýbal mi od samého začátku, věděli to všichni, jen já asi měla na
Našla si v Ulici milence?
nasehvezdy.cz
Našla si v Ulici milence?
Herečka ze seriálu Ulice Eliška Hanušová (28) se už před třemi lety provdala za herce Kryštofa Bašuse. V poslední dobou se ale povídá, že s ním není úplně šťastná a postupně si začíná více rozumět s
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
epochaplus.cz
I delfíní matky „šišlají“ na mláďata
Původ lidské řeči je stále ještě záhadou. Záchytné body hledají vědci v komunikaci zvířat, zvláště u pěvců. Ale zdá se, že mnohem blíže k nám budou mít delfíni.   Každé novorozeně se musí co nejrychleji nadechnout, jak lidské, tak zvířecí. Malí delfíni, kteří přicházejí na svět pod vodou, to ale mají složitější. I když vynořit
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
epochalnisvet.cz
Oceněný seriál Had, známý jako Serpent, v říjnu na EPIC DRAMA
Již tento týden uvidí diváci vysoce ceněný seriál Had, který poprvé v češtině uvede Epic Drama.  Napínavé osmidílné kriminální drama bude na kanálu vysíláno od 6. ledna, vždy v pátek ve 21:00.
Role náhradní mámy už má po krk?
nasehvezdy.cz
Role náhradní mámy už má po krk?
Když si herečka Agáta Kryštůfková (30) ze seriálu Táta v nesnázích našla partnera Tomáše Havlínka (31), měl už dceru Juditu (4) ve střídavé péči s herečkou Beátou Kaňokovou (34). A tak se musela ry
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
enigmaplus.cz
Jeskyně Lovelock: Žili zde kdysi obři?
Na planetě je mnoho míst, která fascinují zároveň vědce i záhadology, a ENIGMA vám představuje ty nejzajímavější z nich. V tomto článku se vydáme do nitra tajemné jeskyně Lovelock v americkém státě Ne
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
iluxus.cz
Čeští umělečtí skláři nadchli italské Benátky
Sedmý ročník mezinárodního festivalu sklářského umění Venice Glass Week patřil i českým sklářům. Svá umělecká díla zde v rámci výstavy CZECH GLASS | FRAGILE představili Dana Zámečníková, Alena Matějka
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
21stoleti.cz
Zélandie, osmý světadíl, odhaluje tajemství svého vzniku i dobu potopení
Nový Zéland tvoří nejvyšší místo ponořené Zélandie, která formální status kontinentu získala v roce 2017. V letošním roce se vědcům podařilo dokončit její podrobné mapování i objasnit, jak vznikla a k