Domů     Dcera se moc bojí tyrana
Dcera se moc bojí tyrana

Moje nešťastné dítě spadlo do pasti, ze které se nedokáže dostat. Snažíme se dceři pomáhat, jak jen to jde, ale vůči tomu chlapovi jsme bezmocní.

Milena se konečně trochu uklidnila. Utírá si slzy a je plná odhodlání: „Už se k němu nikdy nevrátím.“ Říká to tak rozhodně, že by jí to každý hned uvěřil. Ale my s manželem víme své.

Tuto větu totiž slýcháme od chvíle, kdy se naše dcera vdala a odstěhovala se s tím darebákem na druhý konec města.

Tyto situace se totiž neustále opakují jako přes kopírák. Milena přijede i s malým Toníčkem, naším dvouletým vnukem. Je rozčilená, někdy samá modřina. A hlavně odhodlaná všechno definitivně skončit. Chvíli u nás bydlí, otřepe se z nejhoršího.

A pak se najednou sbalí a zase se vrátí k Edovi. Nechápeme to. Ale nemáme sebemenší šanci to ovlivnit. To je naše souromé peklo.

Měla klidné dětství

S manželem jsme vychovali dvě děti, Milenu a jejího staršího bratra Rudolfa. Byli jsme klidná a pohodová rodina. Troufám si tvrdit, že našim dětem nic nechybělo. Byly obklopeny láskou a milující rodinnou atmosférou.

Když dokončily školu, Rudolf se oženil a brzy jsme se všichni těšili z prvních vnoučat. S Milenou to ale už tak jednoduché nebylo.

Stále se nemohla usadit

Milena toho pravého stále hledala. Její známosti ale neměly nikdy dlouhého trvání. Byli to většinou chlapi, kteří chodili do baru, kde pracovala. S manželem jsme byli toho názoru, že ani jednomu z nápadníků naší dcery nejde o vážnější vztah.

Monika však všechny tyto rozchody velice těžce nesla. Ale pořád si vybírala stejné typy. Až na jednoho.

Byl úplně jiný

Pak ale jednou v létě na plovárně potkala Eduarda a strašně se zamilovala. A musím přiznat, že i my s manželem jsme mu na tu jeho příjemnou tvářičku skočili. Byl to hezký mladý muž, který měl dobré a velmi sympatické chování.

K naší Mileně se choval skvěle a ona celá zářila. Moc jsme jí to přáli, a když přišli s tím, že bude svatba, s radostí jsme souhlasili.

Ona to moc dobře věděla

Na svatbu přijela i Edova maminka. Drobná, tichá, trochu ušlápnutá žena. Tehdy mě zarazila její podivná poznámka na adresu novomanželů: „Snad to dobře dopadne.“ Bylo už ale dávno po půlnoci, a takovým slovům jsem nepřikládala proto hlubší význam.

Teprve později jsem pochopila, o čem mluvila. Říct nahlas celou pravdu nemohla. Také se svého jediného syna bála. Milena brzy otěhotněla a všichni jsme se začali těšit na miminko. Mladí k nám zpočátku chodili společně každý týden na návštěvu.

První rozčarování

Pak jednou přišla dcera sama. Byla celá uplakaná a stěžovala si na Edu, že ji moc omezuje, že jí udělal žárlivou scénu jen kvůli tomu, že se v baru na někoho usmála.

Byl to první mráček a já si myslela, že jde jen o běžnou hádku, která dříve nebo později musí v manželství přijít.

Jenže to bylo trochu jinak. A dcera nám pravdu dlouho tajila. Pak mi Milena jednou volala z nemocnice, že rodí. Strašně jsem se lekla. Vždyť do prvního termínu měla ještě měsíc.

Dítě bylo v ohrožení

Teprve v nemocnici se ukázalo, že k předčasné cestě na svět „pomohl“ svému synovi Eda, který mou dceru ten den zmlátil téměř do bezvědomí. A nebylo to poprvé, jak se nakonec přiznala Milena. Byli jsme v šoku. To nemůžeme nechat jen tak. To nedovolíme.

Miminko v nebezpečí

Dcera se sice s dítětem rovnou z porodnice nastěhovala k nám, ale trestní oznámení na manžela odmítla podat. Nechtěla jsem se s ní zbytečně hádat a raději jsem jí pomáhala s tím malým, bezbranným tvorečkem.

Milena nám sice tvrdila, že se k Edovi už nikdy nevrátí, ale neustále si s ním po telefonu dopisovala.

Když jsem se jednoho dne vrátila domů, seděla tam Milena a plakala. Prý půjčila Toníčka Edovi, aby si povozil syna v kočárku. Jenže to bylo ráno, a on doteď dítě nevrátil.

Snažila jsem se dceři vysvětlit, že je to vlastně únos a že je třeba to ohlásit na policii.

Odmítla to. Prožili jsme noc plnou hrůzy. Eda vrátil syna až druhý den s tím, že ho jel ukázat mámě. Dítě bylo v pořádku a Milena se s ním k manželovi znovu vrátila. Prý už bude vše v pořádku. Ale samozřejmě, že zase nebylo. A my neměli šanci to zastavit.

Konečně se odhodlala

Útěky a návraty se stále opakovaly. Dcera začala být psychicky velice labilní a zcela závislá na tom tyranovi. Ten s ní manipuloval jako s loutkou. Používal metodu cukru a biče. Chvíli byl milý, koupil nějaký dárek.

Pak ji zase kvůli maličkosti zbil, znásilnil nebo jí vyhrožoval, že jí vezme jejich dítě.

Strašné na tom bylo i to, že malý Toníček vše viděl, a jak rostl, i dobře vnímal svůj vzor otce. Neváhal tedy maminku bít pěstičkami a křičet na ni, když mu něco odmítala splnit. To snad konečně přimělo Milenu trochu se vzchopit a jednat. Podala trestní oznámení.

Pomáhali jsme, jak jsme mohli

Doufali jsme, že se konečně vše vyřeší. Kontaktovali jsme právníky, sociálku, psychology a zařizovali vše tak, aby následoval rychlý rozvod a předání dítěte do výlučné péče jeho matky. Dcera nějakou dobu spolupracovala. Byla ale manipulována ze strany Edy, který jí denně posílal květiny.

Nakonec nám řekla, že otce nemůže připravit o syna, stáhla trestní oznámení a odstěhovala se zpátky ke svému tyranovi. Jsme zdrcení. Vše se opakuje. Už zase u nás sedí rozklepaná. Vím, že se manžela bojí, ale odejít nedokáže. Co bude s naší dcerou a vnukem?

Marie D. (57), Hradec Králové

Související články
20.6.2024
Doktoři mi říkali, že nikdy nebudu máma. O to větší radost jsem měla, když mi gynekolog pověděl, že jsem ve třetím měsíci těhotenství. Bylo červencové ráno a já po dlouhé těžké noci svírala vytoužené novorozeňátko. Zdravá holčička s dolíčky na tvářích. Slzy mi radostí stékaly z očí. Pět krásných let jsme si s dcerkou užívali. Měli jsme to, o čem jsme s mým manželem vždycky snili. Dávali jsme
17.6.2024
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí. Tam jsem také potkala Vlada, který chodil o dva ro
15.6.2024
Nikdy bych si nemyslela, že se rozhádáme kvůli něčemu, co se vlastně ani nebude týkat přímo nás. Už několik měsíců spolu nemluvíme. Naše rodina držela vždycky pospolu, nebylo nic, co by nás postavilo proti sobě. Prošla i hodně těžkou zkouškou, když zahynul dědeček během občanské války ve Španělsku a babička zůstala sama s pěti dětmi. Rodina se tehdy semkla a pomohla jí překonat těžké období. Ří
14.6.2024
Moje kulinářské umění je vyhlášené. Těším se pověsti nejlepší kuchařky široko daleko. Nemohu připustit, aby byla moje snacha lepší! Tohle je moje parketa. A tu si nenechám vzít! Myslím, že si kaž­dý zakládá na tom, co umí nejlépe. V mém případě to je vaření. Toto umění jsem určitě podědila po své babičce, která byla vyhlášená kuchařka. Také moje teta vařila ve školní jídelně, a dodnes si pamatu
11.6.2024
Moje dětství bylo příšerné. Nerada jsem chodila domů, nerada jsem zůstávala s kýmkoli z naší rodiny. Máma s tátou se neustále hádali a prali. Moje o šest let mladší sestra Jitka si vůči tomu vytvořila jakousi imunitu a neustále mě shazovala, protože já se s tím vyrovnat neuměla. Možná se tak chtěla rodičům hlavně zavděčit, protože jejich hněv na její hlavu potom tolik nedopadal a vše jsem odnáš
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí