Domů     Pojistné podvody mi zachránily život
Pojistné podvody mi zachránily život

Můj otec byl násilník a já si jako napotvoru pro jistotu našla jako otce pro svoji dceru stejného agresora. Nevím, jak bychom s dcerou skončily, kdyby nezasáhl osud.

Mé dětství nebylo růžové. Maminka mě sice milovala, ale milovala i mého otce, kvartálního alkoholika, kterého nedokázala opustit. Mnohokrát u nás zasahovala policie, kterou přivolali sousedé, protože křik z našeho bytu je nenechal spát.

Nejednou maminka skončila i v nemocnici. Po pár týdnech pekla se otec srovnal a my si vždy dělali marné naděje, že tentokrát snad přestane pít definitivně. Bohužel, vždy marně.

Z louže pod okap

A tak jsem utekla z domova hned, jak se naskytla příležitost. V devatenácti letech jsem na zábavě potkala Milana. Zamilovala jsem se až po uši. Všechny kamarádky mi ho záviděly. Byl vtipný, okouzlující, měl stejné zájmy jako já. Oba jsme rádi chodili do kina a chtěli cestovat.

Trochu žárlil, ale to mi nevadilo, lichotilo mi to. „Jsi jen moje, víš to?“ často se mě ptal a já věřila, že je to ten pravý, se kterým mě čeká budoucnost zalitá štěstím. Jak jsem se pletla. Vzali jsme se i přes protesty mé maminky.

„Janičko, rozmysli si to. Jsi chytrá holka, nemusíš si vzít hned prvního, na kterého jsi narazila,“ snažila se mi rozmluvit moji volbu. Myslela jsem si, že mi mé štěstí nepřeje, protože je sama nešťastná. Ona zatím zřejmě poznala pravou tvář mého vyvoleného.

Kam se poděla má láska?

Už krátce po svatbě se mi začal měnit před očima. Pryč byly veškeré lichotky či letmá objetí. Dokonce i pusa na přivítanou pro něho byla problém. Myslela jsem si, že má jen nějaké starosti v práci. V posteli mě používal jen ke svému potěšení. Zacházel se mnou, jako kdybych snad ani nebyla žena, nebral žádné ohledy.

A tak jsem brzy otěhotněla a narodila se nám krásná dcera. Od té doby začalo doma doslova peklo. Milan začal kritizovat jakoukoli mou činnost v domácnosti, zpochybňoval výchovu naší dcery a ponižoval mě. „Ty jsi snad totálně blbá,“ řval na mě jednou, když jsem chystala nedělní oběd.

„Podívej, cos to zase uvařila za blivajz, vždyť na to se nedá ani koukat, natož to žrát!“ kritizoval mnou připravenou svíčkovou.

„To by mě zajímalo, z čeho jsi tak vyžraná, když ani neumíš vařit,“ burácel a pak talíř, na který jsem mu nandala jídlo, vyhodil z okna na zahradu! Byla jsem pro něj tlustá a hloupá ženská k ničemu.

Začal bít i dceru!

Netrvalo dlouho a své výtky a ponižování obohatil o fyzický útok. Po příchodu z práce na mě jednou vyjel: „Co to tu je za bordel? Že ty ses tu celý den jen kurvila, místo aby ses starala o to, o co máš?“ a vrazil mi facku, že jsem málem upadla.

Byla jsem v šoku, nemohla jsem uvěřit, že muž, kterého tolik miluji a kterému jsem dala dítě, je něčeho takového schopen.

Hned se začal omlouvat: „Promiň, Janičko, ujely mi nervy, jsem nějak přepracovaný!“ A já mu odpustila! Jenže nepřestal. Jednoho dne jsem k večeři místo hovězího masa koupila kuřecí, protože naše finanční situace nebyla zrovna růžová.

Facku jsem schytala hned mezi dveřmi. Dcera začala plakat, a tak ji manžel uhodil taky. Na tu chvíli nikdy nezapomenu! Situace gradovala. Milan se postupně přestal omlouvat, přestal mi dávat peníze na jídlo i jevit zájem o dceru.

Domácí teror sílil

Neustále nás psychicky i fyzicky týral. V té době jsem jako matka naprosto selhala. Často jsem myslela na sebevraždu. Kdybych nebyla, musel by o dceru pečovat, pochopil by, jaký poklad to je.

Nikdy nezapomenu na okamžik, jak plakala v kuchyni u okna a prosila: „Maminko, neskákej!“ Tohle období bych nejraději vymazala. Vím, že jsem její dětství ošklivě poznamenala, i když jsem ji milovala nadevše. Nedokázala jsem ji uchránit před násilníkem.

Byla to záchrana

Naštěstí to za mě vyřešil osud. Tedy fakt, že Milan dělal pojistné podvody, o kterých jsem neměla potuchy. Nevím, co s ukradenými penězi dělal, ale bylo to dost na to, aby ho zavřeli!

Dokázala jsem všechno změnit!

V tu chvíli jsem se naštěstí chopila příležitosti. Protože jsem neměla žádné peníze, abych svoji situaci mohla řešit, obrátila jsem se na krizovou linku Rosa, kde mi poradili, co mám dělat dál.

Manžel dostal soudní zákaz styku se mnou i dcerou a následoval rozvod. Nebýt organizace, která mi pomohla s úhradou soudních výdajů, nikdy bych to nedokázala.

Je už jen černá můra

Pomohli mi také najít dotované bydlení a najít práci, abych se mohla postavit na vlastní nohy. Dceru jsem tak vychovala sama a v klidu. Pocit studu a sebeobviňování je ve mně ale stále někde hluboko uvnitř skryt.

Snad jsem ale své dceři dala alespoň o něco lepší příklad než moje máma mně, když jsem nepromeškala šanci a odešla jsem od tyrana. Zatím to tak vypadá. Je už mnoho let šťastně vdaná. S ex jsme přerušili kontakty, ostatně vězení se stalo jeho druhým domovem. Snad se mi podařilo přetnout začarovaný kruh domácího násilí.

Jana T. (59), Liberec

Předchozí článek
Další článek
Související články
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
1.6.2024
Tak moc jsem si vysnila dokonalou lásku a byla jsem schopná pro ni udělat cokoli, až jsem na to doplatila. Je to snad nějaký trest za snění? Narodila jsem se na Moravě, když mi bylo sedm let, tak se naši rozvedli. Zůstala jsem jen s maminkou. Tehdy se ve mně asi zrodila touha mít pořádného chlapa, který se o mne postará. Byla jsem tedy holka hodně divoká, měla jsem ráda diskotéky a tam o nápadn
30.5.2024
Po škole jsem se poflakovala po sídlišti a rodiče moc nezajímalo, co vlastně dělám. Počítali s tím, že budu prodavačkou. Já ale chtěla víc. Ohlížím-li se zpět, měla jsem v životě nakonec vlastně štěstí. Ne že bych si ho dlouho užila, ale alespoň mě potkalo. Rodiče si odjakživa přáli, abych se jednoho dne stala prodavačkou, stejně jako maminka. Jenže než takový osud, to jsem se raději rozhodla j
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Kořeněné trhané maso
tisicereceptu.cz
Kořeněné trhané maso
Kdo má rád pikantní pokrmy, ten si na trhaném vepřovém rozhodně pochutná. Suroviny 300 g vepřové kýty 2 zelené chilli papričky 10 ředkviček 1 lžíce grilovacího koření čerstvě namletý pepř s
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
epochaplus.cz
Srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech: Na co se zaměřit při výběru úklidové společnosti
Hodinová sazba za úklid… Je klíčovým faktorem při výběru úklidové služby. Cena může výrazně kolísat v závislosti na regionu, velikosti a povaze úklidového úkolu a specifických požadavcích zákazníka. Tento článek se zaměří na srovnání hodinových sazeb za úklid v různých regionech a na to, co je třeba při výběru úklidové společnosti zohlednit. Regionální rozdíly v hodinových
Třená niva
nejsemsama.cz
Třená niva
Můžeme ji dochutit i jemně nasekanou jarní cibulkou nebo česnekem. Ingredience: 150 g sýru niva 1 žervé 1 tavený sýr 100 g majolky 6 lžic zakysané smetany 5 g mletých vlašáků 20 g zeleného pepře 1 pomeranč Postup: Nivu nastrouháme, přidáme ostatní sýry, majolku, zakysanou smetanu a dobře rozmixujeme. Přisypeme ořechy a pepř. Pomeranč nakrájíme na plátky a chlebíčky natřené
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
historyplus.cz
Čelil nezkrotný básník Li Po trestu smrti?
Zdi sün-jangského vězení jsou vlhké a olezlé plísní. Na vlastní kůži se o tom přesvědčí i geniální čínský básník Li Po, který zde čeká na osudný ortel. Dohnaly sem Li Poa hříchy mládí, kdy při soubojích zabil několik lidí, nebo skončil v žaláři z jiného důvodu?   Na promrzlou zem dopadají krvavé krůpěje. Patří lehce raněnému
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
nasehvezdy.cz
Je Anežka Rusevová opět nešťastně zamilovaná?
Stálice seriálu Ulice, herečka Anežka Rusevová (37), zatím v lásce moc štěstí neměla. V případě sympatické a milé Anežky je to poněkud zvláštní, i proto, že ona sama prý po milujícím partnerovi a rodi
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
21stoleti.cz
I sloni si dávají přezdívky… Nevěříte?
Potvrzeno! Ze studie založené na pozorování dvou sloních stád ve volné přírodě v Keni nedávno vyplynulo, že i sloni se navzájem dokážou „oslovovat“ individuálními jmény. Až dosud přitom byla tato scho
Láska hory někdy nepřenáší
skutecnepribehy.cz
Láska hory někdy nepřenáší
Vdávala jsem se před třiceti lety. Vlado pochází z Bratislavy, po mamince je částečně Maďar, po otci má polskou a rakouskou krev. Já jsem se narodila v Praze ve vinohradské nemocnici, na Vinohradech jsem chodila do jazykové školy i na gympl, jen na vysokou jsem se posunula do jiného pražského obvodu, na lékařskou fakultu blízko Karlova náměstí.
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
iluxus.cz
Najděte svůj vysněný Gin & Tonik a řekněte mu své „ANO“
Gin & Tonik, známý jako „G&T“, je globálním fenoménem a stálicí snad v každém baru. Věděli jste ale, že i s jedním prémiovým ginem si můžete připravit hned několik variant osvěžujícího drinku?
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
enigmaplus.cz
Tajemný kruh u Chanctonbury: Vytvořil jej sám ďábel?
Záhadami opředený kruh u Chanctonbury se nachází na křídových útesech jižní Anglie. Je to místo, jehož pověst je černější než ta nejtemnější noc. Podle některých názorů zde působí démonické síly! S ja
Bohémský interiér s pařížským šarmem
rezidenceonline.cz
Bohémský interiér s pařížským šarmem
Zcela nový projekt, vybavený odborníky na design z LUXXU, byl promyšlen do nejmenších detailů a evokuje francouzskou klasiku s dotekem historie. Exkluzivní realizace je tak ztělesněním pronikavého kouzla a elegance půvabné metropole země galského kohouta a jejího životního stylu. Hned po vstupu do nitra charismatického bytu je téměř hmatatelně cítit vůni panujícího avantgardního stylu –
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
epochalnisvet.cz
Strašidelný pronájem v Salemu: Tamní duchové jsou prý přátelští!
Dům, který si můžete pronajmout na Airbnb, je postaven v roce 1838 v Salemu ve státě Massachusetts ve Spojených státech amerických. Mnoho hostů, kteří v domě zůstali, tvrdí, že v něm straší. Jaká nadpřirozená síla tam přebývá? Původní majitel domu Henry Derby pracoval v malém americkém městečku Salem ve státě Massachusetts jako krejčí až do
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
epochanacestach.cz
Bečov nad Teplou: Botanická zahrada pro zdatné návštěvníky
Šlechtický rod Beaufort-Spontinů po sobě v Bečově zanechal ještě nejednu významnou stopu. Jednou z nich je i unikátní botanická zahrada, jedna z největších na našem území. Na místě zbouraného pivovaru vzniklo v roce 1870 malé zahradnictví, kolem něj se v podhradí rozvíjel park a zahrada rostla i v dalších letech, nejvíce v období po vzniku