Domů     Málem jsme skončili na ulici
Málem jsme skončili na ulici

Nežili jsme si nijak zle, jenže pak se moje kamarádka Miluška velice dobře vdala a mohla si dovolit, co chtěla. Drahé oblečení, luxusní vilu s bazénem a saunou, exotické dovolené…

Bydleli jsme nedaleko od Miluše, a tak jsem měla denně na očích všechen ten přepych, který měla. Vždycky, když jsem ji potkala, cítila jsem se vedle ní jako ušmudlaná Popelka. Ona byla krásná, chytrá, milá, reprezentativní. Muži jí doslova padali k nohám a Miluška toho dokázala plně využívat.

A její manžel? Ten jí splnil každé přání, ještě než na něj pomyslela, nebo než ho vůbec vyslovila. Uměla v tom zkrátka chodit a já si tak strašně přála být jako ona!

Nechápala jsem, proč ona může mít všechno na světě a já ne a ještě si k tomu připadám ošklivá, nechtěná, chudá a jako nějaká šedivá myš.

Hrozně jsem jí záviděla

My s Petrem jsme rozhodně nebyli chudí, manžel dostal od rodičů starší domek, měli jsme auto, i když ojeté, na dovolené jsme jezdili, tedy většinou jen na chalupu.

V podstatě jsem si nemohla na nic stěžovat, najednou mi ale naprosto nestačilo, co jsme měli, i když jsme jinak byli spokojení a dohromady nám opravdu vůbec nic nechybělo.

Nedokázala jsem se ale té své velké závisti zbavit a pořád jsem přemýšlela, jak to udělat, abychom si žili aspoň trochu podobně na úrovni jako naši sousedi. Doma jsem pak před manželem často mluvila o tom, jak si to Miluše dokázala zařídit.

Když jsem pak svou závist převedla do slov a doma si Petrovi začala stěžovat, jaký to vedeme oproti ní nudný a chudý život, ani se proti tomu nebouřil, neprotestoval.

Ostatně nedělal to nikdy. Můj Petr byl totiž vždycky tak trochu „pod pantoflem“, generálem jsem doma byla odjakživa já, a tak jsem ho nakonec donutila, abychom si začali podobně užívat jako Miluše a její manžel, i když jsme na vlastně neměli finance.

Život na dluh

Začalo to vlastně celkem nevinně: Petr mě jednoho dne překvapil, když přišel z práce a v ruce držel dva poukazy na zájezd k moři. A ne jen „obyčejný“, ale rovnou do Thajska, do pětihvězdičkového hotelu all inclusive, tedy se vším všudy.

Řekl mi, že si na to půjčil v bance a že to udělal proto, abych si přestala stěžovat a abych na chvíli zapomněla na starosti všedních dní.

Dovolená byla opravdu báječná, cítila jsem se tam úžasně. Jenže jak se blížil den odletu, začala jsem cítit smutek a taky vztek, že tím to všechno skončí a nastane nám zase ten obyčejný šedivý a podle mne i chudý život.

Doma jsem pak tak dlouho projevovala nespokojenost a nadávala, že si Petr brzy vzal další půjčku a koupil nové auto.

Kolo dluhů se začalo pomalu roztáčet. A protože se nám takový život začal oběma líbit, půjčovali jsme si postupně víc a víc. Petr si našel ještě jednu práci, abychom mohli platit dluhy, a nějakou dobu jsme si opravdu užívali.

Pořídili jsme si bazén, nový nábytek, já spoustu moderních šatů, Petr obleky, chodili jsme do drahých restaurací…

Rychlý pád na úplné dno

Jenže po půl roce radovánek nám takové „hospodaření“ prostě nevycházelo. Peníze na splátky jsme dávali dohromady jen horko těžko. Nakonec jsme se oba vydali do banky, kde jsme oproti další – pro nás v tu chvíli spásné půjčce – zastavili náš dům.

Na chvíli se nám ulevilo, ale místo toho, abychom se starali o splácení půjček, jsme peníze utráceli za cestování, oblečení a hodování v dobrých restauracích. Dluhová spirála se roztočila ještě šílenější rychlostí.

Najednou už nebylo kde brát a narůstaly i úroky. Museli jsme se začít skrývat před věřiteli, kteří nás horlivě jeden přes druhého urgovali.

Dokonce u nás doma zvonilo několik vymahačů dluhů, ze kterých šel strach. Nakonec to dospělo opravdu do chvíle, kdy jsme o dům přišli a skončili prakticky na ulici. Většinu slušného vybavení jsme prodali, abychom poplatili aspoň část dluhů.

Naštěstí se nás ujali nejbližší přátelé a nechali nás bydlet v malém pronajatém bytě. Na manželův plat byla uvalena exekuce, na živobytí nám zbývalo tak málo, že mi náš předešlý život bez půjček připadal jako pohádka. Tohle bylo opravdové peklo.

Zkažený život

Celé tohle období jsem nesla velmi těžce a vinila jsem ze všeho svého muže. To on si přece bral další a další půjčky, i když věděl, jak na tom jsme!

Byla jsem hloupá a zaslepená, v tu chvíli mi ještě nedošlo, že já se ho na nic neptala a vlastně jsem jen nastavovala dlaň. A Petr se snažil, abych byla spokojená, a to doslova za každou cenu.

Jenže já to nechápala a každý den jsme se jen hádali. Nakonec jsme se rozvedli. Petr vzal dluhy na sebe, požádal o oddlužení a to mu po několika letech schválili. Já se s ostudou a prázdnýma rukama vrátila k rodičům na vesnici, ale aspoň jsem měla kde bydlet. Téměř ve čtyřiceti jsem musela začínat od nuly a šlo mi to hodně ztuha.

Uplynulo už dost let, ale je mi jasné, že už nikdy nebude můj život jako dřív. Na tu krátkou dobu života na vysoké noze se snažím zapomenout, ale moc mi to nejde.

Je to pro mě horší o to víc, že už jsem překročila padesátku a vím, že sotva kdy něco podobného mohu zažít. Jak skončil Petr nevím, po rozvodu se se mnou přestal stýkat a nemám o něm ani žádné zprávy.

Lituji toho, co se stalo, ale s tím už se nic dělat nedá. Zařekla jsem se, že už si nikdy v životě žádnou půjčku nevezmu. Posílám vám svůj příběh jako velké varování, jak snadno může člověk přijít o všechno.

Šárka (53), Ostrava

Související články
18.7.2024
Byl to můj velký kamarád. Kluci ho šikanovali a já ho bránila. Když mi pak zmizel ze života, nevýslovně a dlouho to bolelo. S Románkem se děti nebavily. Pocházel z domečku pod strání, máma umřela, táta si po její smrti se životem ani výchovou syna nedokázal poradit. Všechno se mu vymykalo z rukou, měl problémy v práci, pil, v domácnosti byl jako hrom do police. Domeček postrádal záclony, okenní
18.7.2024
S tou starší paní jsem se seznámila, když venku lilo jako z konve. Pozvala mě i s Kristýnkou, ať se v její chatce schováme před deštěm. S paní Boženkou jsem se seznámila náhodou. Dobrota jí koukala z očí, mám dojem, že jsem tak hodnou a milou paní nikdy předtím nepotkala. To bylo Kristýnce teprve šest nebo sedm let. Už tehdy milovala houbaření, což je pro mě přímo posedlost, a tak jsme spolu ch
12.7.2024
Byla jsem příliš důvěřivá. Věřila jsem jeho slibům, že se rozvede a bude žít jen se mnou. Roky ubíhaly a on byl stále se svojí rodinou. Zůstala jsem sama, bez dětí i manžela. Nebyl mým šéfem a já jeho sekretářkou, jak to v kýčovitých filmech bývá. Můj vztah s ženatým mužem byl snad ještě horší a ještě kýčovitější. Ten, jehož jsem milovala, bydlel ve stejném domě jako já. Naivně jsem jeho planým
10.7.2024
Protiklady se přitahují, nebo si lépe sednou dva lidé, kteří mají společné zájmy? Já prožila manželství toho druhého případu. A řeknu vám, dva stejní lidé vedle sebe, to je docela peklo. Radka jsem znala už od základní školy. Jsme stejně staří, jen jsme každý chodili do jiné třídy. Já do „áčka“, on do „céčka“. Devět let jsme o sobě věděli, v pubertě jsme možná i lehce zaflirtovali, nicméně prvn
3.7.2024
Vdávala jsem se za cizince z velké lásky. Byl tak pozorný! Doslova mě na rukou nosil! Něco takového jsem u českých kluků nezažila. Moje rodina mi tu svatbu rozmlouvala. Jiná kultura, to nebude dělat dobrotu! Já měla ale svou hlavu. Dnes přiznávám, že jsem trpěla jako mladá holka velmi nízkým sebevědomím, i když jsem byla hezká a kluci se kolem mě točili. Byla jsem uzavřená, tichá a nespolečens
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,