Domů     Vzala mi poslední naději na vnouče!
Vzala mi poslední naději na vnouče!

Vždy jsem žila pro našeho jediného syna. Teď jen pláču a ptám se sama sebe: kde jsem udělala chybu?

Miluji děti. Sama jsem si vždy přála velkou rodinu s hodně dětmi. Bohužel osud tomu chtěl jinak. Po letech marného snažení jsem konečně otěhotněla a po devíti měsících se nám narodilo vysněné miminko, syn Ondřej.

Můj muž byl v sedmém nebi, protože i když to nikdy neřekl, snad aby se nerouhal, po klukovi vždy toužil.

Existoval pro nás jen on!

Je pravdou, že jsme možná byli trochu úzkostliví rodiče a kluka jsme asi i dost rozmazlovali, kdo se nám ale může divit. Bylo jasné, že další dítě už mít nebudeme.

Ondra byl vymodlené miminko a lékaři nám jasně řekli, že další dítě jak ze zdravotních důvodů, tak kvůli mému věku už rozhodně nedoporučují.

My byli vděčni alespoň za něj. Nevím, jestli to bylo naší přehnanou péčí, nebo to prostě byla jen jeho povaha, ale náš Ondra do kolektivu dětí nikdy moc nezapadal. Už na základní škole raději hrál s manželem doma šachy, než by běhal venku s kamarády.

Hodiny vydržel nad knihami

Když jsme ho chtěli dát na sport, byl z toho nešťastný, protože kluci se mu posmívali, že je nemehlo. „Maminko, jestli mě máš ráda, nenuť mě tam chodit,“ plakal, když se jednou vrátil z fotbalového tréninku, kam šel na zkoušku. Na střední škole se jeho introvertní povaha ještě prohloubila.

Naštěstí si ve třídě našel alespoň jednoho kamaráda. Lukáš byl ale stejně jako on spíš samotář. Oba dokázali celé odpoledne trávit nad různými příručkami a knihami, kde bádali bůh ví nad čím. Údajně chtěli vyvinout nějaký počítačový program. „Mami, to bys stejně nepochopila!“ namítl, když jsem byla zvědavá.

„Holka, co si stěžuješ? Máš hodného kluka. Já ani nevím, kde ten můj lítá, dokonce mi začal chodit za školu,“ domlouvala mi sousedka, když jsem si stýskala, že je náš Ondra „jiný“.

Je vůbec na holky?

Mě ale čím dál víc vrtalo v hlavě, že náš kluk nikdy ani nezmínil nějakou slečnu. „Neboj Danuško, však on si nějakou najde, vždyť má dost času,“ chlácholil mě manžel. Jenže právě tím jsem si nebyla jistá.

Co když ho holky vůbec nezajímají a já se nikdy nedočkám vytoužených vnoučat. Ano, to bylo totiž mé největší přání. Když jsem sama nemohla mít kopu dětí, doufala jsem, že mi syn dopřeje kopu vnoučat. A čím víc, tím líp.

Před maturitou jsme sice párkrát z jeho úst zaslechli jisté dívčí jméno a já se zaradovala. „Mami, uklidni se. S Marií se jen učíme na maturitu. „Nic za tím nehledej,“ vzal mi naději syn.

Je pravdou, že v té době bych asi ještě nechtěla, aby se vázal, chtěl jít studovat dál, ale lásku už mít mohl.

Začala jsem ztrácet naději

A po Marii se skutečně po maturitě slehla zem. Nikdy mi nedokázal odpovědět na to, proč nemá holku. Odmítal to jakkoliv řešit. Na vysoké si našel ke studiu práci a odstěhoval se od nás.

Sice jsem to nesla docela těžko, ale zase jsem si říkala, že teď už si konečně určitě někoho najde!  Roky plynuly a náš Ondřej byl pořád sám.

Ponoukala jsem manžela, aby se synem promluvil a pošťouchl ho k aktivitě. Ani on nepochodil. „Tati, nezlob se, ale tohle je čistě má věc a můj život,“ odbyl ho jasně syn. A tak nám nezbylo než čekat dál a doufat! „Co když je na kluky?“ nevydržela jsem to jednou večer.

Když jsme se se Zdeňkem koukali na televizi. „Tak bysme s tím stejně nic neudělali,“ odvětil klidně manžel. „Ale co vnoučátka?“ zeptala jsem se zoufale. „Nech to na něm, on si poradí!“ uzavřel diskuzi manžel.

A já si začala pomalu zvykat i na možnost, že mé toužebné přání nebude nikdy vyslyšeno. Že touha po spoustě dětí, které běhají kolem a smějí se, se mi prostě nesplní.

Mami jsi nejlepší ženská

Když napříště přijel Ondra domů, nevydržela jsem to a rovnou se ho zeptala, jak to s ním je. „Ne, mami, na kluky opravdu nejsem! Jen se nepotřebuji vyspat s každou, kterou potkám,“ snažil se rozhovor odlehčit s tím, že občas si s nějakou vyjde.

„A proč k nám nikdy žádnou slečnu nepřivedeš?“ ptala jsem se už zoufale. „Až přijde ta pravá, slibuji, že vám ji přivezu ukázat,“ řekl a konejšivě mě objal. „Zatím mami žádná nebyla lepší než ty!“ usmál se šibalsky.

„Navíc pro mne je teď na prvním místě má práce. Chci to někam dotáhnout, vždyť víš!“ Je fakt, že v tomto směru jsme mohli být maximálně pyšní!

Po úspěšném ukončení vysoké školy dostal nabídku do velké IT firmy a během půl roku ho povýšili do vedoucí funkce s velmi dobrým platem.

Poznali se v práci

Uběhlo pár týdnů a synův hlas v telefonu zněl najednou jakoby šťastně. Hned mě napadlo, že je za tím láska, ale věděla jsem, že nemá smysl z něho cokoliv páčit, a tak jsem čekala až vyjde s pravdou ven.

V den, kdy mi zavolal, že by nám rád někoho představil, jsem byla nejšťastnější matka na světě. Domluvili jsme se, že spolu přijedou na nedělní oběd. S manželem jsme se na to opravdu zodpovědně chystali.

Připravili jsme tři chody a nemohli se dočkat, koho nám syn představí. Už to muselo být vážné, protože to nikdy předtím neudělal. To, co následovalo, by nás ani v nejhorším snu nenapadlo.

Tohle přeci nemyslí vážně?

Jana byla na první pohled velmi sympatická, příjemná a hezká žena. A můj syn k ní obdivně vzhlížel, smál se každému jejímu vtipu, každou chvíli ji políbil nebo alespoň pohladil.

Bylo vidět, jak moc je do ní zamilovaný, a ona do něj. Musím přiznat, že se k sobě chovali opravdu moc hezky. To, co nám s manželem ale vadilo, byl věkový rozdíl! Jana byla očividně starší.

A nejen o nějaké dva tři roky, ale určitě minimálně o patnáct! Odhadovala jsem jí minimálně tak na čtyřicet pět. Synovi neuniklo, jak jsme s tátou zaražení. Nedokázala jsem se soustředit ani na probíhající konverzaci.

Nemá už věk na děti

S palčivou otázkou jsem ale musela až do druhého dne. Hned ráno jsem Ondrovi nedočkavě volala! Ten hned začal: „Voláš, aby ses zeptala, kolik Janě je, viď?“ „Tak kolik?“ otázala jsem se napjatě. „Čtyřicet osm,“ odvětil syn prostě.

Telefon jsem málem upustila na zem. Nedokážu se přes to přenést. Syn má konečně partnerku, ale vnoučata u ní už nehrozí. Neuklidnil mě ani fakt, že Jana už dítě z předchozího vztahu má. Nechci žádné cizí vnouče, chci své!

Jsem zoufalá. Dokonce jsem začala přemýšlet, jak zařídit, aby se ti dva rozešli. Opravdu nevím, jak se nevhodné „skoro snachy“ zbavit. Přece můj milovaný syn nezůstane bez potomka? Však já na něco přijdu!

Dana T. (73) Mladá Boleslav

Související články
21.6.2024
Seznámili jsme se na oslavě Mezinárodního dne žen. Aleš v té restauraci pracoval jako číšník, slušelo mu to, pozorovala jsem ho s obdivem. Moje rodina mi Aleše neschvalovala. V duchu jsem děkovala bohu, že je moderní doba a ke sňatku není třeba svolení rodičů. Nikdy by to totiž nedovolili. Od chvíle, kdy jsem jim partnera představila, máma lamentovala a táta mlčel a zachmuřeně si na balkoně při
19.6.2024
Nikdy to nevymažu z hlavy. Ten den, kdy jsem se šla rozloučit s mojí dcerou. Neskutečná bolest, když víte, že je to poslední rozloučení. Monika byla zdravá, chytrá a krásná holčička. Nebyly s ní velké problémy v pubertě, když dospěla, byla úspěšná. Měla život před sebou Měla své plány. Vystudovala, našla si dobré místo a potkala Honzu, s nímž se chtěli vzít. Vše se zdálo být zalité slunce
14.6.2024
Nebyla to chyba moje ani manželova, že se nám narodilo postižené dítě. K nešťastnému poškození mozku došlo při porodu. Předpotopní technologie doby nedokázala ještě určit vrozené genetické vady a lékaři nebyli příliš sdílní. Mladá, vystrašená maminka jako já byla v přeplněné okresní porodnici jen jednou z mnoha. Porod byl komplikovaný. Veškeré snahy dostat dítě do správné polohy selhávaly. Děťá
7.6.2024
Vím, je mnoho podobných osudů. Ale stejně si říkám: „Proč právě my?“ Dcera přišla o lásku. A vnučka? Ta se nedočkala, až ji tatínek vezme za ruku a povede do školy. Dan byl můj zeť. Od prvního setkání sympaťák. I když jsem byla na chlapce mé dcery Anežky přísná, za něj jsem byla ráda. A i proto, že se s Anežkou našli brzy. Brali se v 25 letech a o rok později se jim narodila Anička. Byli opravd
5.6.2024
Sháněla jsem ženicha, kde se dalo. Hlavně na plesech a na tancovačkách, kam ale nechodili jen slušní kluci. Byla tam i spousta pobudů. Můj příběh je takový zmatený. Občas nemohu uvěřit, že se mi něco takového skutečně stalo. Zejména ráno po probuzení si kolikrát myslím, že to byl třeba jen sen a že moje minulost je taková nějaká, řekněme učesanější, ale není tomu tak. Jak to tenkrát bylo? Inu,
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
21stoleti.cz
500 let staré kostry batolat z Incké říše nesou stopy po prodělání neštovic
Pravé neštovice, zavlečené do Ameriky kolonialisty, vedly do roku 1620 ke ztrátě 70 % původní incké populace. Vzhledem k tomu, že historické informace z prvních let kolonizace jsou kusé, sehrávají arc
Historický klenot dánské šlechtičny
rezidenceonline.cz
Historický klenot dánské šlechtičny
Dlouholetým domovem princezny Margaret byla romantická vila, respektive pevnost na Côte d’Azur s výhledem na francouzskou Riviéru, jednu z nejluxusnějších pobřežních oblastí Evropy, a na panorama Provensálských Alp na obzoru. Vila La Carriere, klenot středomořské architektury, patřila Margaret Dánské, sestřenici zesnulé královny Alžběty II., a jejímu choti, princi Renému Bourbon-Parmskému. Princezna tady pobývala po většinu
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
epochalnisvet.cz
Králův domeček: Fridrich II. manželku do Sanssouci nepouštěl
Fridrich II. zuřivě čmárá cosi na papír a von Knobelsdorff je bledý jako stěna. „Výsosti, to je prevence proti vlhkosti!“ osmělí se namítnout. „Žádné patro, žádné schody,“ rozčílí se král. Uznávaný architekt dostane výpověď.   S rokem 1740 a smrtí svého despotického otce se Fridrich II. (1712–1786) stává pruským králem, a hlavně svým pánem. Dává
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
enigmaplus.cz
Šokující případ z Texasu: Je manželský pár pronásledován mimozemšťany?
Z celého světa přicházejí zprávy o únosech do UFO. Nad některými z nich přitom zůstává rozum stát. Například manželé Clayton a Donna Leeovi z Texasu tvrdí, že je mimozemšťané unášejí opakovaně. Proč s
Španělsko: Království tapas
epochanacestach.cz
Španělsko: Království tapas
Španělské kuchyni vévodí olivový olej, česnek, čerstvá zelenina, ovoce, ryby a mořské plody, ale také hovězí či vepřové maso. Studené kuchyni vévodí tapas. Pro cestovatele jsou skvělou příležitostí jak ochutnat co nejvíce specialit během jednoho večera. A jak se dělají? Zavřete oči a promítněte si všechny oblíbené dobroty. A teď zmenšete velikost porce na malý
Jak ztratit a znovu najít smysl života
skutecnepribehy.cz
Jak ztratit a znovu najít smysl života
Kam se jen poděla moje radost ze života, má lehkomyslnost a smysl pro humor? S léty se to všechno kamsi ztratilo, zbyl jen nekonečný smutek. Ten pocit naštěstí netrval věčně. Bývala jsem po celý život veselá, optimistická, ba až lehkomyslná. Alespoň to říkali všichni kolem mě, ale i já sama jsem si tak připadala. Dodávala jsem lidem, zejména
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
historyplus.cz
Hon za kaučukem v Amazonii zaplatily životem tisíce indiánů
Náhle ho zachvátil šok! „Nevěřil jsem svým očím! Většina indiánů byla v naprosto bídném stavu. Byli na pokraji smrti!“ zapisuje si do svého deníku jeden z nejslavnějších cestovatelů 20. století, Brit Percy Fawcett. Před více než 100 lety postihla Amazonii kaučuková horečka, která se nejvíce podepsala na zdejších původních obyvatelích. Jaké hrůzy domorodí indiáni v
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
nasehvezdy.cz
Dala Hybnerová lásce druhou šanci?
V seriálu Ulice hrají už několik let manžele. Málokdo ale ví, že spolu Vanda Hybnerová (55) a Jiří Štrébl (65) žili v minulosti i doopravdy. Navíc se k sobě prý nedávno vrátili! Jakmile se v nekonečn
Špenátová pomazánka s hráškem
tisicereceptu.cz
Špenátová pomazánka s hráškem
Zelená barva navozuje příjemné a optimistické pocity. Užijte si ji i na talíři v podobě zdravé a chutné pomazánky. Potřebujete 150 g čerstvého baby špenátu 1 malou konzervu hrášku 100 g tvaroh
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
iluxus.cz
Automobilka Jeep našla nového partnera. Kanadskou značku Marathon
Spolupráce mezi hodinářskými značkami a automobilkami je dlouhodobě populární a jejich obliba jen tak nezmizí. Vzpomeňme na slavná partnerství minulosti, jako Audemars Piguet a Maserati, Breitling a B
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
epochaplus.cz
Tajemná smrt Jiřího Schelingera: Za rockovou hvězdou se navždy zavřela temná voda
Blonďák s charakteristickým chraplavým hlasem okouzlil na přelomu 70. a 80. let celou republiku. Měl našlápnuto stát se největší českou hudební hvězdou a prosadit se i v tvrdé zahraniční konkurenci. Jenže přišla jedna osudná noc a všechny sny byly náhle pryč.   Pro děti je vždycky jednodušší pokračovat v povolání svých rodičů, protože svůj vzor mají neustále před
Pozvěte si domů své štěstí
nejsemsama.cz
Pozvěte si domů své štěstí
Chcete si dobře odpočinout, cítit se lépe a navodit ve svém domově tu správnou harmonii a klid? Poradíme vám, na co si dát pozor, co vyhodit, a co si naopak pořídit, aby se vám doma žilo doslova jako v ráji. Kde jinde byste se měla cítit více v pohodě a v bezpečí než právě doma? Uspořádejte si obydlí