Domů     Loutka doháněla lidi k šílenství
Loutka doháněla lidi k šílenství

Zdánlivě nevysvětlitelný osud mého bratrance měl tajemnou příčinu, kterou jsem odhalila až s odstupem času.

Můj starší bratranec Miroslav byl po celý život nadšeným cestovatelem. Když se po listopadu 1989 otevřely hranice, plně toho využíval. Nikdy se neusadil, nezaložil rodinu. Zůstal starým mládencem, takže se na nikoho nemusel ohlížet.

Vydělával si dost peněz a mohl si tedy dovolit jezdit i do různých exotických destinací. Občas jsme se o něho báli, protože tu a tam zamířil na skutečně nebezpečná místa. Vždy se však bez problémů vrátil.

Miloval svůj dobrodružný život

Kromě mnoha historek k dobru, které jsem vždy s nadšením hltala, z každé své výpravy přivezl i spoustu suvenýrů. Některé si nechával na památku on sám, jiné rozdával příbuzenstvu a známým. Byl neustále plný života a energie měl dostatek i v důchodovém věku. Pak se ale něco ošklivě změnilo.

Zavíral se doma

Po návratu z jednoho asijského státu se Miroslav rychle změnil. Začal se chovat nepředvídatelně. Bál se lidí, míval halucinace, často odmítal se známými komunikovat. Většinu času trávil zavřený doma a stranil se lidí. To nikdy dříve nedělal. Vůbec to nesedělo k jeho povaze.

Našli ho mrtvého

Někteří z rodiny se o něj začali bát, ale ostatní je uklidňovali, takže to pak všichni začali připisovat jeho pokročilému věku, i když nikdy předtím se u něho žádné známky uzavřenosti nebo duševní choroby neprojevovaly.

Události se bohužel vyvinuly nešťastným směrem. Měsíc po návratu našli Miroslava oběšeného. Nikdo netušil, proč dobrovolně ukončil svůj život. Nezanechal ani dopis na rozloučenou.

Loutku si vzala sestra

Po bratranci zůstala spousta věcí, včetně oněch suvenýrů z cest. Byla mezi nimi i zvláštní, tajemně vypadající loutka, kterou si přivezl právě z onoho posledního výletu do Asie.

Chtěla jsem si ji vzít, ale předběhla mě moje mladší sestra Nikola. Ta podobné zvláštnosti sbírala, proto jsem se s ní nijak nepřela a loutku jsem jí ponechala. V tu chvíli jsem ještě neměla tušení, jak dobře jsem udělala.

Začala se také měnit

Od bratrancova pohřbu neuplynulo ani čtrnáct dnů, když mi zavolal Adam, můj švagr. Jeho hlas zněl velmi ustaraně. Líčil mi, jak se mu Nikola mění před očima. Připadalo mi to hodně podivné, protože moje sestra byla vždy silnou osobností.

Stejně jako bratranec Miroslav, ani ona se nenechala jen tak něčím zlomit. Nyní to ale vypadalo, že se s ní děje něco podobného jako předtím s nešťastným Miroslavem.

Pohled na ni mě vyděsil

Nikola se uzavřela do sebe, povahově se úplně změnila. Když jsem ji po dvou dnech po práci navštívila, skoro jsem ji podle jejího chování nemohla poznat. Vypadala jinak i fyzicky: pohubla, v očích měla podivné prázdno.

Byla úzkostlivá a vypadalo to, že se něčeho bojí. Během našeho hovoru mi sdělila, že se cítí divně a v noci nemůže spát. Připadala si, jako by ji někdo pronásledoval.

Skončila v ústavu

Uprostřed povídání se Nikola odmlčela a potom začala říkat úplné nesmysly. Nevěřícně jsem na sestru hleděla a nechápala, co se s ní děje. Za další dva týdny ji musel švagr odvézt na psychiatrické vyšetření, protože sestra už byla úplně mimo. Lékaři rozhodli, že nejlepším řešením bude dočasná ústavní léčba.

Osudná zkouška

Ani nevím proč, ale už nějaký čas jsem si změnu sestřina chování dávala do spojitosti s onou loutkou, kterou si vzala po Miroslavovi. Využila jsem proto tak trochu příležitosti a od švagra si ji půjčila.

Souvislost mezi duševním stavem bratrance i sestry a přítomností tajemné loutky jsem pochopila poté, co i mně se začaly dít podivné věci.

Loutku jsme pohřbili

Vnímala jsem, že z loutky vychází záhadná negativní energie. Měla jsem několik zatmění před očima a úplných výpadků paměti. Začaly mě trápit deprese. Rychle jsem se proto chtěla loutky zbavit. Řekla jsem o tom i švagrovi.

K mému překvapení to nepovažoval za hloupost. Společně jsme pak exotickou hračku odvezli za město a tam ji zakopali do země.

Všechno se zase vrátilo k normálu

Můj psychický stav se zlepšil téměř okamžitě. Sestru po třech týdnech propustili z léčebny a rovněž i ona se rychle vracela k normálu. Loutku doma nijak nepostrádala.

Všimla si, že zmizela, ale my s Adamem jsme si vymysleli, že jsme ji darovali jednomu sběrateli, který o ni projevil velký zájem.

Pravdu jsme jí se švagrem řekli až po mnoha letech. Svěřila jsem se jí o i svém podezření, hraničícím s jistotou, že za Miroslavu smrt mohla podle mě nepřímo právě ona loutka. Nikola s tímto názorem kupodivu souhlasila.

Doufáme, že tu loutku pohřbenou za městem v zemi nikdo nikdy nevykope a nestane se její další obětí.

Anna R., (58), Mariánské Lázně

Předchozí článek
reklama
Související články
27.5.2024
Byla jsem nesnesitelná. Neměla jsem žádnou kamarádku a každý přítel ode mě utekl. A stačilo tak málo! Už jako malé dítě jsem byla vzteklá a nepříjemná. Měla jsem dva starší sourozence a těm jsem dělala jen to nehorší. Ve škole jsem žalovala na druhé a taky mě neměl nikdo rád. Život se mnou nebyl lehký. Matka mě dokonce vodila k dětské psychiatričce, která toho se mnou mnoho nesvedla. Řekla, že
27.5.2024
Spatřili jsme se na pláži. Naše pohledy se setkaly a já věděla, že ho znám odjakživa. Ten muž mě přitahoval jako magnet. Naše cesty se ale musely zase rozejít! Je tomu sice už mnoho let, na to setkání ale nikdy nezapomenu. Když jsem nedávno četla o minulých životech, hned jsem si na toho mladíka vzpomněla. Bylo to takové letmé setkání, o němž mladý člověk zase tak moc nepřemýšlel. Až s přibývaj
26.5.2024
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen na zahrádce. Ale i to mu dělalo dobře. Když můj muž navždy odešel,
24.5.2024
Ten den jsem byl hodně unavený z práce a usínal za volantem. Najednou jsem nebyl v autě sám. Na zadním sedadle seděl kluk. Rozhodl jsem se sjet z hlavního silničního tahu mezi Hradcem a Pardubicemi a projet klidnou krajinou Polabí, zvlněnou jen sopečnou vyvřelinou kolem Kunětické hory. Blížil se podvečer. Mlžný opar se jako shluk průhledných mořských chaluh valil z polí přes silnici. Pod víč
24.5.2024
Nikdy jsem nevěřila na různé pověry a na sny taky ne! Dokonce i černá kočka přes cestu mě nechává dodnes klidnou. Ovšem předpověď o fazolích se naplnila. Jako malá holčička jsem prý mívala sny, podle kterých moje babička vykládala, co se do dvou dnů stane. Můj otec ale byl zapřísáhlý nepřítel jakékoli pověry a všeho, co zavánělo tajemnem. Byl to učitel matematiky a věřil pouze tomu, co si mohl
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
historyplus.cz
Las Médulas: Při zlaté horečce Římané zničili celé pohoří
V břidlicovém pohoří Las Médulas v severozápadním Španělsku je k vidění mnoho červenohnědých skal nejroztodivnějších tvarů. Bizarní krajina však není hříčkou přírody, jak by se mohlo zdát, ale dílem člověka. Kdysi tu býval rozlehlý horský masiv, který Římané kvůli zlatu rozvrtali do současné podoby…   Římská říše je závislá na zlatě…Potřebuje ho k financování válečných výbojů i k
HI-TECH kuchyně
rezidenceonline.cz
HI-TECH kuchyně
Také pro jednu z nejdůležitějších součástí obytného prostoru je důležitá harmonie designu a technologií. Jen tak kuchyně získá nejen potřebnou funkčnost a komfort, ale také moderní estetickou přitažlivost. Jedním z nejvýraznějších trendů v kuchyňském designu je použití pastelových barev, jako je pudrově růžová, šeříková, broskvová nebo vanilková. Ostatně tři ze jmenovaných odstínů se staly uznávanými
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
enigmaplus.cz
Proměna chleba a vína v maso a krev: Opravdu se někdy takový zázrak stal?
Křesťanský obřad, který připomíná události poslední večeře Ježíše Krista, se označuje pojmem eucharistie. Ve své podstatě jde o rituální konzumaci chleba a vína, aby byly připomenuty tělo a krev Ježíš
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
skutecnepribehy.cz
Z hlubin temného lesa nám ukázaly cestu veverky
Zabloudily jsme s vnučkou na houbách. Už se začalo stmívat. Kde se vzaly, tu se vzaly ‒ dvě veverky přiskákaly. Vyvedly nás z lesa ven. Byla jsem už rok vdova, manžel mi zemřel na infarkt. Krátce před jeho smrtí jsme koupili domek na okraji vísky v Lužických horách. Já houbařila a chodila do lesa na výlety, on pobýval jen
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
21stoleti.cz
Gigantická exploze ve vesmíru. Její konec je v nedohlednu
Že vesmír je poněkud děsivé místo, ukazuje několik posledních astronomických objevů. V květnu astronomové oznámili pozorování hvězdy, která právě polyká jednu ze svých vlastních planet. Krátce předtím
Vaječné muffiny se sýrem
tisicereceptu.cz
Vaječné muffiny se sýrem
Hledáte inspiraci pro netradiční snídani? Připravte své rodině vejce, samozřejmě s pořádnou dávkou slaniny. Suroviny 10 plátků anglické slaniny 1 červená paprika 2 hrsti jarní cibulky 10 vaje
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
iluxus.cz
Večer se značkou Norqain v hodinářství Koscom
Ve středu 22. května uspořádalo renomované hodinářství Koscom večer věnovaný švýcarské značce Norqain. Ta je úzce spojená s hokejem, a tak měla akce návaznost na aktuálně probíhající Mistrovství světa
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
epochanacestach.cz
Kaple Cyrila a Metoděje na Radhošti
Rožnov leží pod Radhoštěm, a ten bychom rozhodně na svých cestách po tomto kraji minout neměli. Na jeho vrcholku stojí výjimečná kaple svatého Cyrila a Metoděje s byzantskou kopulí, vysvěcená už v roce 1898. Je to jedna z nejvýše položených církevních staveb na našem území a přestože si toho na první pohled sotva povšimneme, stojí jednou polovinou na
Srbský král tušil nebezpečí smrti
epochaplus.cz
Srbský král tušil nebezpečí smrti
Když Alexandr I. Karađorđević (1888–1934) usedá 17. října 1921 na trůn Království Srbů, Chorvatů a Slovinců, nemá jednoduchou pozici. „Jednota Srbů, Chorvatů a Slovinců, která vznikla v ovzduší poválečné euforie, se ukázala v praxi jako těžko realizovatelná. Jak zajistit soužití národů, jež jsou sice stejného původu, ale jejich osudy se od pozdního středověku rozcházely? Ještě
Pohřbili kancléře zaživa?
epochalnisvet.cz
Pohřbili kancléře zaživa?
„To ne! Proboha ne!“ vykřikne kancléř a celý vyděšený se posadí na posteli. Ten příšerný sen se mu zdál už potřetí! Je v něm pohřben do rakve, v níž ovšem po pár dnech obživne!   Svého času je prakticky nejmocnějším mužem v zemi. Je mu něco málo přes 40 let, a už má za sebou funkci diplomata, císařského
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
nasehvezdy.cz
Jsi mi nevěrný Rančáku? Tak o tohle přijdeš!
Herečce ze seriálu Ulice Anetě Krejčíková (33) už prý s partnerem, tělocvikářem Ondřejem Rančákem (39), dochází trpělivost. Ze všech stran se k ní dostávají různé povídačky, jak si kde dopisoval a d
Pravdu jsme zjistily až po letech
nejsemsama.cz
Pravdu jsme zjistily až po letech
Někdy stačí domněnka k tomu, aby se rozbilo krásné přátelství. Je snadné někoho obvinit a pak se urazit a přestat s ním mluvit. Vím to až moc dobře, prožila jsem si to na vlastní kůži a dodnes toho lituji. Nikdo jiný to nevěděl Romana byla moje velká kamarádka už od mateřské školky. Od první do deváté třídy