SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Jeho sebevražda byla vysvobozením?
Jeho sebevražda byla vysvobozením?

Valná většina zločinů je spáchána buď pod vlivem alkoholu nebo drog. To ale nejsou jediné závislosti, které dokáží zničit život. Mně do života zasáhlo gamblerství.

Dnes a denně se dočítáme, co zla napáchají různé závislosti. Většinou se jedná o lidi, kteří své zločiny spáchali pod vlivem alkoholu nebo drog. Dnes už se i děti ve škole učí, že se mají vyhýbat drogám a alkoholu.

O tom, co s životem může udělat závislost na hazardním hráčství, se ví jen málo. Já ale s takovým člověkem žila, a nakonec o něj i přišla.

Hraní propadl na poprvé

S přítelem jsem se seznámila už jako mladá. On pracoval jako technik v zemědělské družstvu a já jako učitelka v mateřské škole. O tom, že je závislý na hazardu jsem dlouho nevěděla. Ono to také před revolucí ani nebylo příliš běžné.

reklama

Možná tak mariáš v hospodě za pár korun. I ten můj Milan samozřejmě miloval. S automaty se seznámil později. „Nezajdeme do herny, je to skvělý relax,“ nabídl mu jednou kolega z práce to byl začátek Milanova konce. Hned napoprvé vyhrál deset tisíc.

Od vítězství k prohře!

Brzy se rozehrál tak, že to bylo neúnosné a musel se jít léčit. Byl totiž schopen sedět v herně nonstop, dokonce začal zanedbávat i práci. O tom, že často nepřišel na noc domů už ani nemluvím. Od té doby byl v léčebně několikrát.

Jednou dokonce na příkaz soudu. U nich v práci se začaly ztrácet peníze. Nakonec vedoucí zavolal policii a ta brzy odhalila to, čeho jsem se bála. Za krádežemi stál můj Milan. Když se vrátil, byl jako vyměněný. „Maruško, já už se napravil.

reklama

Chtěl bych si tě vzít a uděláme si miminko,“ škemral a vypadal, že to myslí vážně. Já si ale chtěla být jistá. „Víš co, Milane, když to ustojíš, tak ti slibuji, že do roka a do dne bude svatba a pak dítě, souhlasíš?“ navrhla jsem.

Měla jsem to tušit?

A tak Milan docházel na terapie, pracoval a vše bylo v pohodě. Bohužel se své vášně vzdát nedokázal. A mě dlouho nedocházelo, proč je čím dál nervóznější a zároveň lhostejnější ke všemu.

Asi jsem si myslela, že bojuje se svými démony a právě proto, že mu občas chybí, ztrácí náladu. Jenže závislí jsou nejlepší lháři možná i proto, že svým lžím chtějí věřit především oni sami.

reklama

Pokud se totiž takto nemocný člověk, protože to nemoc je, úplně neotevře a nepřestane se za sebe stydět, nepomůže mu ani sebelepší lékař.

Vzdala jsem se dítěte

Pozdě jsem zjistila, že Milan nejenže nesplatil dluh, který mu vznikl krádežemi v práci, ale ještě si začal půjčovat kde se dalo. Dokonce začal i víc pít. Asi nemohl vydržet sám se sebou. A pak jsem jednou přišla domů a našla tam dopis na rozloučenou.

Naštěstí jsem přišla včas a zase ho odvezla rovnou do psychiatrické nemocnice. Choval se, jako by mu na ničem nezáleželo, byl zmatený a ztracený. Pobyt jej ale opět zdravě nakopl a on zase získal určitou motivaci do života.

Samozřejmě musel splácet dluhy, ale o zaměstnání nepřišel a v zásadě se zdálo, že se to dá ještě zvládnout. O svatbě jsme nemluvili. Nevěděla jsem, co bych mu odpověděla. Nechtěla jsem ho ranit, ale do svatby se mi také nechtělo.

A kdyby mělo přijít dítě, určitě by přišlo. Já se ale začala postupně smiřovat s tím, že dítě mít nebudu. Měla jsem dost starostí s Milanem.

Dluhy přede mnou tajil

Bohužel abstinence mu vydržela jen čtyři roky. Pak zase začal být divný. „Milane, co je s tebou?“ ptala jsem se. „Vůbec nic, Maruško, to se ti jen něco zdá a nepozoruj mě pořád,“ odbyl mě. Jenže přibyly další dluhy, jak jsem později zjistila.

A půjčovali mu i lidé, kteří o jeho závislosti věděli. Dostal i úvěry od bank, čímž si značně zkomplikoval situaci. Já ale ještě i v té chvíli věřila, že to dokáže zvládnout.

Začala jsem se starat o finance, abych měla kontrolu, ale on to dokázal docela dobře obejít. Gambleři prostě umějí vymyslet tisíc výmluv, jak z lidí vytáhnout peníze. Já jsem v tomto směru sice zůstávala neoblomná, ale okolí mu ochotně půjčovalo. Já se vše vždy dozvěděla až když jsem nemohla nic dělat.

Navrhl rozchod a zabil se

Jednoho dne za mnou přišel a rovnou vybalil: „Myslím, že bychom se měli rozejít. Nedokážu přestat hrát. Nechci ti dál ničit život a trápit tě. Topím se v dluzích a vše je jen má chyba,“ přiznal otevřeně a já souhlasila.

Neměla jsem už sílu bojovat a stále se o něho bát. Nemohla jsem mu pomoci. Po čtrnácti dnech u mě večer zazvonila policie a oznámili mi, že Milana našli mrtvého. Spáchal sebevraždu a nechal dopis na rozloučenou, v němž se omlouval a žádal nás o odpuštění.

Jenomže to, že se někdo dobrovolně vzdá života, se nedá odpustit, na to si můžete jen časem zvyknout. Zvykám si už pár týdnů a moc mi to nejde. Kdysi jsem věřila a byla plná nadějí.

Nikdy by mě nenapadlo, že gamblerství je smrtelná nemoc duše, která zničí vše, co jí přijde do cesty.

Marie S. (59), Svitavy

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
20.3.2023
Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je jakýsi dobrodinec odvezl do Prahy. Pak přišlo to nejhorší: Ola a kočka se musely rozloučit. Domnívala jsem se, že vedu obyčejný život, místy až trochu nudný, ale po loňském 24. únoru jsem došla k závěru, že jsem vlastně šťastná žena. Pracuji jako servírka v malé, příjemné restauraci, mám devětadvacetiletou dceru, která vylétla z hnízda a žije s 
20.3.2023
Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako hrom. Když jsem zjistila, že se do mého milovaného pokojíčku přistěhuje jakási Helena, byla jsem nešťastná. Bylo mi čtrnáct. Puberťačka se vším všudy. Přemýšlela jsem, zda jsem hezká (připadalo mi, že ne) a jestli by se ve třídě našel aspoň jeden kluk, třeba i menší než já, kterému bych se líbila (připadalo mi, že ne). Topila jsem se v citových
16.3.2023
Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život. Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude
14.3.2023
To, že můj milovaný manžel slepne, je samo o sobě dost hrozná tragédie. Ještě horší ale je, co to udělalo s naším vztahem, jak moc ho to změnilo. Rána a další. A pak už jen manželův křik a nadávky. Ty patří mně. Muž mě snad už potisící obviňuje, že jsem v předsíni schválně narafičila nějaké věci na jeho cestě do koupelny. O něco zakopl a teď se vzteká, křičí a zlostně kope do dveří. Snažím se m
14.3.2023
S láskou je to velmi složité. Často si ji lidé pletou s obyčejným flirtem a rádoby zamilovaností. A pak se nestačí divit, koho vedle sebe mají. Jako já. Rychle si obouvám tenisky, aby na mě František nemusel dlouho čekat. Jsem trochu neohrabaná a už mi to tak rychle nejde. Ale je mi to fuk. Ještě před rokem bych se z těchto viditelných projevů stárnutí hroutila. Teď mám ale Františka a díky tom
Nenechte si ujít další zajímavé články
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
21stoleti.cz
Miliardy planetárních vyvrhelů se toulají naší galaxií
Většina dosud známých planet svůj život tráví v rodinném kruhu s mateřskou hvězdou a mnohdy i s planetárními sourozenci. Ale jak to tak někdy bývá u lidí, tak i mezi planetami může dojít ke konfliktu,
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
iluxus.cz
Klara Rott The Spa v representativních prostorách hotelu Andaz
Lifestylový hotel Andaz Prague, unikátní místo čerpající z bohatých lokálních tradic, kultury, umění a architektury, poskytl své prostory a záštitu kosmetické značce Klara Rott, která zde vytvořila un
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
nasehvezdy.cz
Kvůli komu se tak Lucie Benešová stále šlechtí?
Těžko věřit, že je Lucie Benešová (48) babičkou. Vzhledem směle konkuruje i o generaci mladším herečkám – není divu, že ještě dnes jí scenáristé předepisují košilaté scény, jak je sama nazývá. Z je
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
epochalnisvet.cz
Rosslynská kaple: Ukrývá nejcennější relikvii světa?
Skotsko je neuvěřitelně pestrá země s bohatou a bohužel také pořádně komplikovanou a krvavou minulostí. Tu připomíná i množství historických staveb, mezi které patří i slavný chrám stojící v zeleni ma
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
epochaplus.cz
Bez zakryté hlavy to nejde: Kdo kvůli zničenému slamáku zrušil svatbu?
Francouzské královně Marii Antoinettě (1755–1793) dělá její manžel Ludvík XVI. (1754–1793) všechno, co jí na očích uvidí. Projevuje se to na výdajích dvora. Ministru financí Turgotovi dochází trpělivo
Záhada rodinné chaty
skutecnepribehy.cz
Záhada rodinné chaty
V mládí jsem zažila na naší chatě opravdu hrozivé věci, které jsem si nedovedla vysvětlit. Odpovědi na moje otázky přinesl až čas. Jako dívka z Prahy jsem si uměla vychutnat víkendy na naší chatě. Oproti panelákovému bytu to byla vždycky vítaná změna. Přírodu a čerstvý vzduch jsem milovala odmalička. Měli jsme chatu kousek od jednoho rybníka,
Excentrická svatyně klasického designu
rezidenceonline.cz
Excentrická svatyně klasického designu
Sebevědomá kombinace témat, materiálů a textur, směs paradoxů, tvořená moderními formami v kombinaci s nadčasovým nábytkem – to vše stojí za výsledným jemným leskem luxusního interiéru, jehož vyznění
Špagety se zeleninou
tisicereceptu.cz
Špagety se zeleninou
Jídlo, se kterým si poradíte, i když vás na vaření zrovna moc neužije. Ingredience 500 g špaget 500 g mletého masa 250 g rajčatového pyré 1 větší cibule 3 velká rajčata 1 červená paprika 2
Zeleninový kuskus s krevetami
tisicereceptu.cz
Zeleninový kuskus s krevetami
Suroviny 250 g mražených krevet 2 hrnky kuskusu 1 l zeleninového vývaru 2 velké cukety 2 pórky 2 lžíce olivového oleje hrubozrnná mořská sůl pepř čerstvá bazalka Postup Suchý kuskus n
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
nasehvezdy.cz
Vymění Martin Zounar partnerku za kolegyni?
Po třinácti letech se rozešel s partnerkou Simonou Brdičkovou (46). Mají spolu dceru Claudii (14). Když to ale Martin Zounar (55) nejméně čekal, vstoupila mu do cesty pohledná psycholožka Kateřina K
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
enigmaplus.cz
První knihu na území dnešního Slovenska napsal římský císař: Ale kde?
Už pozorná dítka ve školách se mohou dozvědět, že první knihu na území sousedního Slovenska napsal římský císař Marcus Aurelius. Dokážeme však určit přesné místo, kde slavná sbírka úvah „Hovory k sobě
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
epochanacestach.cz
Pardubický kraj Vůně perníku, úsměv loutek a UNESCO
Ačkoli patří k těm menšímv České republice, nabízí aktivity a působivé expozice, kterým nelze říci „ne“. Pouze v Pardubickém kraji můžete nasát omamnou vůni perníku, stát se součástí dostihového vesel