Domů     Stali jsme se obětí velkého podvodu
Stali jsme se obětí velkého podvodu

Roky jsme bydleli v bytě s majitelem a těšili se, že jednou naspoříme dost peněz na malý domeček se zahrádkou někde za Prahou. Skončili jsme bez peněz i naděje.

S manželem jsme se brali ještě za komunistů, kdy málokdo vlastnil byt. Bylo běžné bydlet v bytě obecním. Platili jsme činži, měli jsme na byt dekret a nic víc jsme neřešili. Nikdy nám nevadilo, že byt nevlastníme. Proč také? Že by nás chtěl někdo z ničeho nic vystěhovat tenkrát nehrozilo.

Na rozbahněnou stavbu jsme nechtěli

Jednou přišel domů manžel s tím, že mu v práci nabídli družstevní byt v nové panelákové zástavbě v Bohnicích 4 + 1. Přeci jen jsme žili v bytě 2+1 a tak jsme se na nabízený byt vyrazili podívat.

Přijeli jsme na rozbahněné staveniště a nabízený „velký byt“ byl menší než náš současný. „Chtělo by se ti sem?“ ptal se opatrně můj manžel a já na něm viděla, jak je nepříjemně překvapen. „Josefe, tohle není pro nás!“ vyřešila jsem rázně jeho pochyby.

Bydleli jsme téměř v centru Prahy, a to se s tímhle kurníkem nedalo srovnat. A tak jsme tuto „skvělou“ podnikovou nabídku rychle odmítli.

S revolucí se vše změnilo

Jenže pak přišla revoluce a s ní se změnily i podmínky bydlení. Došlo k restitucím a privatizacím a obecní byty tak vlastně skončily. Náš dům měl restituenty. Naštěstí to byla rodina, která dům nechtěla prodávat a ani nás nechtěla vyštvat.

Jen se změnily podmínky a my začali samozřejmě víc platit, ale i tak jsme byli šťastní, jak to dopadlo. Rozhodli jsme se ale, že budeme spořit, protože bychom si rádi na důchod pořídili přeci jen něco vlastního, co také jednou přenecháme našim dětem.

Splnil se nám sen

A tak jsme před pěti lety začali hledat, co by bylo v našich možnostech a co by se nám líbilo. Před rokem jsme konečně objevili kouzelný domeček 40 km od Prahy s malou zahrádkou, a navíc v cenové relaci, kterou jsme si mohli dovolit.

Něco nám slíbil ještě půjčit můj bratranec, aby nám ta skvělá koupě neutekla! Když jsme byli na prohlídce, hned jsme věděli, že to je přesně to o čem sníme, a i našim dětem se to moc líbilo. A tak jsme začali řešit všechny právní náležitosti související s koupí.

Realitní kancelář jako jistota

Domek jsme kupovali přes realitní kancelář, abychom měli jistotu, že nenalítneme podvodníkovi. Cena reprezentovala naše celoživotní úspory, kdy jsme šetřili, jak jsme mohli, abychom co nejvíc přiškrtili rodinný rozpočet.

Naštěstí jsme měli hodné děti, které si nestěžovaly a chápaly, že dům chceme i pro ně. Byli jsme tedy šťastní, že realitní makléř připravil smlouvy a my je jen prostudovali a podepsali.

Naše peníze jsme převedli do úschovy k advokátovi, který s realitkou spolupracoval a pomalu začínali balit. Klíče od domu dostaneme po vypršení úschovy a přepsání domku v katastru na naše jméno.

Předání domu se oddalovalo

To, co mělo původně trvat měsíc, se ale začalo nějak protahovat. Nebylo nám to ani moc divné, protože jsme v tomto směru neměli žádné zkušenosti. Až jednou přišel náš syn a nasadil nám brouka do hlavy. „Nezdá se vám, že to trvá nějak dlouho?

Kamarád, co studuje práva mi říkal, že se mu to zdá už docela divné, že se termín stěhování stále odsouvá.“ Tu noc jsme s manželem moc špatně spali a hned ráno jsme vyrazili do realitní kanceláře s tím, že na ně udeříme. Co jsme se dozvěděli jsme nečekali ani v nejhorším snu.

Chybělo málo a byli jsme na ulici

Přijal nás ředitel realitky a nám bylo jasné, že jde do tuhého. Po opatrném úvodu nám sdělil, že s advokátem, u kterého máme peníze v úschově rozvázali smlouvu pro ztrátu důvěry.

Zjistili totiž, že vykutálený právník zmizel se všemi penězi, které měl v úschově a které byly na účtu k tomu určenému. Ten dosahoval hodnoty padesáti milionů. Byli jsme v šoku. Naše celoživotní úspory zmizely neznámo kam.

Navíc změna na katastru ještě neproběhla, a tak majitelem domku byl stále původní majitel. Pomalu nám docházelo, že nemáme ani peníze ani bydlení.

Jediné, čím jsme se v tu chvíli mohli uklidňovat bylo, že jsme ještě nedali výpověď z bytu našemu domácímu, jinak bychom byli doslova a do písmene na ulici!

Vše řeší policie a soud

Vše začala řešit policie a vykutáleného právníka po pár dnech zadrželi.

Sice jsme na něj stejně jako všichni poškození dali trestní oznámení, to nám ale peníze nevrátí, protože právník stihl celou sumu špatně investovat ještě před vzetím do vazby a padesát milionů tak skončilo v propadlišti dějin.

Stále se nemůžeme smířit s tím, že jsme přišli o vše, a ještě budeme pár let splácet dluh mému bratranci.

Markéta M. (63), Praha

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
1.5.2024
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem si, že to je láska na celý život. Když jsem otěhotněla, úmyslně jsem našim neřekla n
29.4.2024
Čekaly jsme s mámou na tátu. Ohlásil, že si přijde pro věci. Rodiče procházeli složitým rozvodem a hádali se kvůli majetku. Naši koupili chalupu, když jsem byla ještě malá. Ze zchátralého stavení udělali společnými silami malebnou vilku. A ze sadu plného starých stromů a v neposlední řadě kopřiv, vysokých jako urostlý chlap, tak pěknou zahradu, že o ní vyšel článek v časopise Zahrádkář, dodn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
epochaplus.cz
Zavražděná Otýlie Vranská: Kdo rozporcoval mrtvou dívku v kufrech?
Nádražák lehce nadzvedne víko opuštěného kufru a sáhne dovnitř. Snad se mu podaří nahmatat třeba občanský průkaz. Jeho ruka však narazí na něco měkkého, poddajného. A studeného. „Myslel jsem, že sahám na kus masa,“ sdělí později kriminalistům. V podstatě to tak bylo. Je mladá i pohledná. A tak se Slovenka Otýlie Vranská vydá hledat štěstí
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
enigmaplus.cz
Vranová Lhota a Vraní Hora: Skutečně jsou tato bývalá sídla útočištěm duchů?
Obec Vranová Lhota leží v údolí říčky Třebůvky v okrese Svitavy. V obci stojí tvrz, o níž první písemná zmínka pochází z roku 1406. Jedná se o původní středověkou stavbu s gotickou a renesanční přesta
Je zamilovaný do Kohoutové?
nasehvezdy.cz
Je zamilovaný do Kohoutové?
Někdy se stává, že se do sebe během natáčení zamilují dva herečtí kolegové. Možná je to i případ Bereniky Kohoutové (33) a Filipa Blažka (50), kteří hrají zamilovanou dvojici v seriálu Jedna rodina.
Záhada mých skvrn na rukou
skutecnepribehy.cz
Záhada mých skvrn na rukou
Od dětství jsem trpěla záhadnou nemocí. Nikdo mi nedokázal pomoci. Až minulý život ukázal příčinu. Prvně se mi to stalo jako miminku a s naprostou pravidelností se ten nevysvětlitelný „problém“ opakoval každý rok – vždy ve stejném období. Tu záhadnou nemoc nedokázal nikdo nikdy rozluštit, až do mých třiatřiceti let. Do roka a do dne V čem spočívala ta
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
nejsemsama.cz
Mé ztracené dítě se objevilo a změnilo mi život
Tehdy jsem byla sama ještě dítě! Pozdě jsem litovala, že jsem své miminko dala k adopci, ale neměla jsem na výběr. Po letech si mě však našlo! Je to tak dávno, a přesto se na to nedá zapomenout! Stále to strašně bolí. Bylo mi šestnáct, když jsem se zamilovala do vojáka, který sloužil v našem městě. Myslela jsem
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
epochanacestach.cz
Zámek Kynžvart: Dřevomorka už dávno neřádí
Zámek Kynžvart je vystavěn v kombinaci klasicismu a empíru a od roku 1828 v něm sídlilo muzeum, jedno z nejstarších v Čechách. Býval letním sídlem hraběte a diplomata poloviny 19. století Klemense Metternicha, a proto se v něm také odehrálo mnoho významných setkání evropských politiků. Navštívil ho ale například také básník Johann Wolfgang Goethe. Poté, co byl zestátněný zámek v roce
Asijské nudle s vepřovým masem
tisicereceptu.cz
Asijské nudle s vepřovým masem
Co nesmí chybět v žádném asijském pokrmu? Především chilli, které dodá pokrmu ten správný říz, čerstvé bylinky, křupavá zelenina a sezamová semínka. Suroviny 200 g vepřových nudliček (například
Kde leží hrob abatyše Mlady?
historyplus.cz
Kde leží hrob abatyše Mlady?
Archeologové důkladně prozkoumávají ostatky, vyzvednuté z hrobu č. 110 na pohřebišti svatojiřského kláštera na Pražském hradě. Dlouhá léta se vědci domnívali, že patří abatyši Anežce Přemyslovně, nevlastní sestře Přemysla Otakara I., která zemřela roku 1228. Teď se ale zdá být všechno jinak… Datování kosterních ostatků, odhalených v hrobě č. 110, určuje, že jejich majitel či
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
epochalnisvet.cz
Jak se pářili termiti před 40 miliony lety?
Vědci nalezli v třetihorním baltském jantaru důkazy, že nejen vzhled hmyzu, ale také jeho chování je konzervováno desítky milionů let. Přibližně před 40 miliony let se termití pár druhu Electrotermes affinis zrovna věnoval námluvám, když uvízl v lepkavé pryskyřici stromu a navždy zůstal uvězněn ve zkamenělém jantaru. Tato dosud jediná známá fosilie páru termitů poskytla
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
21stoleti.cz
U viru ptačí chřipky byly zjištěny nové mutace
Podle nové, dosud nerecenzované studie získal virus ptačí chřipky, který momentálně šíří mléčnými farmami ve Spojených státech, desítky nových mutací. A to včetně těch, které jej mohou učinit schopněj
Milionářské sny o medu
iluxus.cz
Milionářské sny o medu
Milionáři často dostanou, co chtějí, a Sir Jim Ratcliffe, spolumajitel Manchester United, je toho dokonalým příkladem. Po osmnáctiměsíčním boji o plánování vyhrál spor se sousedem ohledně úlů a teniso