SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Syn dělá dluhy, bojím se exekuce
Syn dělá dluhy, bojím se exekuce

Probrečela jsem několik nocí. Pořád jsem nechtěla uvěřit, že se to stalo. Náš jediný syn nás takhle zklamal. Tolik jsme do něho vkládali nadějí.

Samozřejmě, že jsem věděla, že se může stát cokoliv, ale připouštějte si, že se dostanete až na hranu existence. To bychom se museli všichni zbláznit, kdybychom se drželi takových myšlenek. A nic nenasvědčovalo tomu, že by musel přijít nějaký problém.

Vždyť Bedřich byl slušný chlapec, kterému to ve škole vždycky dobře šlo. Neměl samé jedničky, to kluci nemívají, ale učil se dobře.

Mistr ho chválil

Na školu nechtěl jít, prý chce brzo vydělávat a ne se vláčet jenom po nějakých úřadech a dělat práci, která ho vůbec nebaví. „Udělej si maturitu,“ radila jsem mu, ale on vrtěl hlavou. Vyučil se automechanikem a nastoupil do servisu. Jeho jeho mistr Pavla chválil, že prý je dost dobrý pracant.

Rozhodl se podnikat

Pavlovi šla skutečně práce od ruky, zákazníci servisu s ním byli spokojení a on začal vážně uvažovat o tom, že se postaví na vlastní nohy. „Budeš podnikat?“ ptala jsem se překvapeně. „V naší rodině bys byl první,“ dodala jsem. Ale byly to spíš obavy, aby nedopadl špatně.

Všechno zvládne hravě

Manžel to vzal s klidem. „Dneska přece podniká kdekdo. A kluk je mladý, ten to jistě zvládne.“ Vím, že tím narážel hlavně na mého bratrance Jardu, kterému se podařil doslova utopit v podnikání jejich dům.

reklama

Nesplácel úvěr a banka si pak ten dům, který měla v zástavě, vzala. „Měl velké oči a myslel si, že budou všichni poctiví,“ řekla mi Jardova žena, když jsme jim pomáhali se stěhováním. Doufala jsem, že se Pavlovi bude dařit a něco takového se nestane.

Mami, neboj

Pavel se cítil silný v kramflecích. „Neboj, mami, budu si dávat pozor,“ uklidňoval mě syn. Dílnu si zařídil na docela výhodném místě, nakonec jsme mus s manželem půjčili celé naše úspory na stáří.

Nové auto stejně už potřebovat nebudeme, když máme syna, který nám udrří starou škodovku při životě. Pavel říkal, že to pokryje startovní náklady. Věřila jsem mu. Teď vím, že to bylo špatně. Jeho servis potřeboval zaměstance, tak si nabral tři kamarády.

reklama

„Když je slušně zaplatím, budou dělat jako šrouby a nebudou krást,“ vykládal manželovi, který se ho ptal jestli ty lidi zná dobře a může jim věřit. Nakonec si přibral slečnu na příjem objednávek.

Nečekané problény

Pavel se do Denisy zakoukal. Tahle upovídaná dívka si ho omotala kole prstu. A Pavel se začal měnit. Byl najednou tajnůstkář, a když jsem se ho ptala co se děje, uhýbal očima. To už mi došlo, že je zamilovaný. Víc se věnoval Denise než svému podnikání.

Vyráželi na diskotéky a herny a někdy se vraceli až ráno. A když v ulici, kde byl jeho servis začali kopat kanalizaci, najednou začali ubývat zákazníci. Manžel do syna hučel, že musí někoho z mechaniků propustit.

reklama

„Přece je nebudeš platit za vysedávání,“ domlouval mu. Ale syn odmítl. Že prý je to jen na chvíli a kde by pak zase hledal lidi až se servis rozjede naplno. „Je to naiva,“ vzdychla jsem. „Je to šílenec!“ kroutil nad rozhodnutím syna manžel.

Začal si půjčovat

Doufala jsem, že Pavel rychle pochopí svoji neudržitelnou situaci. Ale byl jako slepý. Když si od mé mámy půjčil sto tisíc, pustila jsem se do něho. „Jak můžeš?“ Ale on pokrčil rameny. „Dala mi ty peníze.“ „Dala? Jak dala?

Ptala jsem se jí a on říká, že ti je jenom půjčila.“ Odešel na diskotéku bez vysvětlení. A k nám se začaly donášet zprávy, že si půjčuje všude, kde to jenom jde. A za vysoký úrok.

Už to ani nebylo na provoz krachujícího servisu, půjčoval si, aby ho Denisa neopustila. To děvče mělo velké požadavky, dokonce odjeli na dovolenou za půjčené peníze. Babičku Pavel přesvědčil, že bude její domek zástavou na další úvěr. Něco mi to připomínalo.

Nechtěla jsem se smířit s tím, že syn prošustruje i domek mojí mámy. Jenomže ten už byl v zástavě.

Musel skončit

Práce na kanalizaci se protáhly a servis byl i na mého lehkomyslného syna velkým břemenem. Už neměl z čeho platit své mechaniky. Nakonec odešli za jistější prací. Část zařízení servisu už skončila v exekuci. Zůstaly téměř jenom holé zdi.

Jenomže tím by umořen jeden malý dluh. Každý týden někdo zazvonil u naší branky a ptal se po Pavlovi. Takoví udělaní chlapi, strach z nich šel. To už nebyl exekutor, to byli vymahači dluhů, které syn nadělal právě v hernách. Vždycky nechali nějaký výhrůžný vzkaz.

Pořád mám strach

Pavel se z dovolené nevracel a já se začala bát o jeho život. Když se máma dozvěděla, že její domek půjde dražby, zlomilo ji to. „Půjde k nám,“ souhlasil manžel.

„Stejně za to všechno může náš syn, tak se o ni postaráme.“ V den, kdy jsem ji měli přestěhovat se mámě přitížilo. Sanitka ji odvezla do nemocnice. Na ten večer, kdy nám zazvonil telefon a řekli mi, že se srdce mojí mámy se zastavilo, nezapomenu.

Probřečela jsem několik dní i nocí. Pavel nepřijel ani na její pohřeb. Jenom nám vzkázal, že se domů nevrátí a nějaký čas bude žít s Denisou na druhém konci republiky. Prý zatím na ubytovně, než se zmůžou.

Pořád je u nás hlášený a já se bojím, že u nás zazvoní exekutor. Z každého zvonku u branky se mi téměř zastaví srdce. Bojím se i toho, že dluhy dělá dál.

Ilona N. (64), severní Čechy

reklama
Související články
30.1.2023
Náhrdelník mé tety v sobě skrýval tajemství nešťastné lásky. Když jsem ho tehdy nesla do klenotnictví, netušila jsem, že tím nechám spravit nejen starý šperk, ale také dvě zlomená srdce. Moje teta měla náhrdelník, který se mi moc líbil. Bylo na něm umělecky provedené písmeno „M“, protože teta se jmenovala Miluše. Jednou, když jsem si jako holka s náhrdelníkem hrála, teta mi ho beze slov vzala a
26.1.2023
Pokud už nemají rozum zralí lidé s životními zkušenostmi, musí ho mít alespoň jejich děti. Naši potomci nás o tom přesvědčili v praxi! Důvodem mého rozvodu s manželem, ke kterému došlo po dvaceti letech od svatby, nebyla ani nevěra, ani to, že by Michal pil nebo byl agresivní. Ani s penězi jsme problém neměli. Přestali jsme si ale rozumět. Tak se rozvedeme! Najednou jsme si oba připadali
24.1.2023
O děti se nesnažila ani po nich ještě netoužila. Přesto se z mojí dcery stala šestinásobná matka. Od rána do večera dře a sebe zanedbává! Už jsem měla o dceru strach, že si nikoho nenajde. Dívky v jejím věku randily a užívaly si života. Ona ne. Stále jen ležela v knihách a učila se. Nejdřív na maturitu a potom na zkoušky. Chtěla se stát lékařkou a svému snu obětovala mnoho dní i nocí. Rozmaz
23.1.2023
Po rozvodu se mi ulevilo, ale ne moc. Nenávist, kterou jsem k bývalému manželovi cítila, tížila, bolela a táhla mě k zemi. Náš vztah byl v troskách. Už jsme na sebe nedokázali ani promluvit. Martin se zavřel do pracovny, kde se zamykal, abych tam nemohla ani vstoupit, já jsem si udělala hlavní stan v ložnici, kam zas nechodil on. Obývací pokoj byl společný, ale dávno jsme tu nesedávali spolu
21.1.2023
Já jsem rozvod s manželem už dávno překonala a vyrovnala se s ním. Trápí mě, že se s tátou nedokáže usmířit naše Anička. S manželem jsme prožili dvacet let dobrého manželství a vychovali dvě úžasné děti. Starší Aničku a mladšího Josífka. Po dvaceti letech od nás ale můj muž odešel. Nebyla v tom jiná žena, prostě chtěl změnit život. Byla to pro mě rána, člověk se ale časem s osudem vyrovná. N
Nenechte si ujít další zajímavé články
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
epochaplus.cz
Konec módy korzetů: Odmítaly je ženy nosit kvůli válce?
Už ve starověké Krétě kolem roku 1800 př. n.l. nosí ženy korzety vyrobené z měděných plátů. Starověké Římanky používají pro zakrytí ňader pruhy látky omotané okolo hrudníku, ty znázorňují i nástěnné m
Žárlí na manželovu bývalku?
nasehvezdy.cz
Žárlí na manželovu bývalku?
I když už od jejich rozchodu uplynulo hodně vody, ze vztahu s Justinem Bieberem (28) čerpá zpěvačka Selena Gomez (30) dodnes, alespoň v písních. Neustálé rozchody a návraty a guláš v hlavě z lásky
Na lásku můžete narazit kdekoli
skutecnepribehy.cz
Na lásku můžete narazit kdekoli
Láska není jen pro mladé. Kvete opravdu v každém věku a narazit na ni můžete třeba i při nakupování potravin. Bylo mi čtyřicet sedm let a deset let jsem byla rozvedená. Sen o novém vztahu jsem už dávno dosnila. Byla jsem přesvědčená, že mě žádná velká láska už nečeká. Dokud jsem nepoznala Jaromíra. Už jsme si neměli co říct
Sabina Laurinová už nechce být sama
nasehvezdy.cz
Sabina Laurinová už nechce být sama
Ačkoli je Sabina Laurinová (50), kterou můžeme vídat v seriálu ZOO, velmi krásná žena, sama přiznala, že už na sobě občas přibývající roky pociťuje. A přestože v minulosti tvrdila, že se do žádných
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
21stoleti.cz
Záhadný římský předmět zřejmě sloužil magii
Podivných dutých, kovových dvanáctistěnů s velkými otvory v každé ze stran a čepy v každém rohu, pocházejících z dob římské říše, bylo po celé Evropě nalezeno mnoho. Nikdo však netuší, k čemu tyto záh
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
epochanacestach.cz
Výstava: Zemědělská krajina a technika na fotografiích Miloše Sedláčka
Výstava výtvarného fotografa Miloše Sedláčka představí témata krajiny v jejích různých podobách se zaměřením na krajinu zemědělskou. Vernisáž výstavy Miloš Sedláček – fotografie ZE MĚ proběhne ve čt
Poslední dílo slavného architekta celebrit
rezidenceonline.cz
Poslední dílo slavného architekta celebrit
Jeho návrhy okouzlovaly slavné, bohaté a mocné napříč generacemi. Projektantská kariéra Wallace Neffa trvala dlouhá desetiletí, od dvacátých let minulého století až do roku 1982, kdy zemřel. Na své
Kuře s chorizem a bramborami
tisicereceptu.cz
Kuře s chorizem a bramborami
Chorizo /čorízo/ je typický španělský salám, který Španělé přidávají téměř do kažého pokrmu. Nejlépe však chutná v kombinaci s opečenými bramborami a kuřetem. Ingredience 4 ks kuřecích prsou s k
Marinované krevety s opečenou bagetou
tisicereceptu.cz
Marinované krevety s opečenou bagetou
Pravá chuťovka pro milovníky mořských plodů. Jako příloha stačí opečená bageta, kterou si vytřete i zbylou šťávu z pánve. Ingredience 200 g nevyloupaných krevet 5 lžic olivového oleje šťáva z
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
epochalnisvet.cz
Saunování: Častou chybou je spojení odpočinku s plaváním v bazénu
Saunování je opravdovým umění relaxace. Teplem se dá zbavit svalových potíží i těžkých myšlenek. Pravidelné saunování zbavuje stresu, podporuje imunitu, pomáhá proti bolestem zad i migrénám.  
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
enigmaplus.cz
Záhada vlaku Zanetti: Po vjezdu do tunelu se už nikdy neobjevil!
V roce 1911 se v Itálii chystala zajímavá technicko-společenská událost. Železniční společnost Zanetti vypravila nový typ osobního vlaku na propagační jízdu. Skončilo to však poněkud rozpačitě. Vlak v
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
iluxus.cz
Nový Falkensteiner Hotel Montafon: Ekologie. Hory. Ochrana přírody.
Ekologie. Hory. Ochrana přírody. Tři kvalitní pojmy, které označují nový Falkensteiner Hotel Montafon v rakouském Vorarlbersku. Ještě před svým oficiálním otevřením 16. prosince 2022 nasazuje první pě