Domů     Násilí bylo na denním pořádku
Násilí bylo na denním pořádku

Vůbec jsem neměla podezření, že manželství kamarádky není v pořádku. Dokud mi divně nezalhala o tom, jak se zranila. Pomohla jsem jí pryč od muže-tyrana.

Mám bezvadnou kamarádku Jitku, která byla vždycky spíš tichá a taky moc hodná. Sem tam jsem za ní zašla na návštěvu a viděla jsem, jak má naklizeno, navařeno a doma útulno.

Pravda je, že když mi například ukápla kapka kafe na stůl, hned nervózně odběhla a stůl skoro celý vyleštila, nebo drobek, co jí upadl z bábovky, nestihl ani dopadnout na zem a už ho uklízela.

Připadalo mi, že je úzkostlivá na pořádek, a v duchu jsem si říkala, že v takovém extrému asi není jednoduché žít. Dokonce jsem tenkrát na chvíli v duchu politovala jejího manžela Rosťu.

U mě nebyla v křeči

Když si na to dnes vzpomenu, přejede mi mráz po zádech, protože tak hnusného člověka, jako je Rosťa, nikdy nikdo litovat nemá. Ale předbíhám. Na našich setkáních s Jitkou jsem já většinu času povídala a povídala a Jitka jen poslouchala.

Usmívala se a cosi prohodila, jen když jsem se na něco zeptala. Pak jsem si jednou všimla, že pokud jsme u nás doma, je Jitka méně v křeči a dokonce i občas zavtipkuje. Tak jsme se začaly scházet víc u nás.

Jednoho dne jsem zahlédla Jitku na ulici, volala na ni, ale ona neslyšela. Dokonce přidávala do kroku. Stejně jsem ji ale doběhla a viděla, že se někde ošklivě zranila. Myslela jsem, že spadla z kola.

Roky ji bil

„Ježišmarjá, co se ti stalo?!“ Vyrazila jsem ze sebe. „Spadla jsem ze schodů,“ odpověděla automaticky a otočila hlavu, abych na monokl a odřeniny neviděla. „Z těch tří, co doma máš?“ zeptala jsem se ironicky.

Jitka jen sklonila hlavu, začala se chvět a nic neříkala. Připadalo mi to celé nějaké divné. Popadla jsem ji za ruku a doslova odtáhla do blízké kavárny.

„Prosím tě, neříkej to nikomu…“ rozbrečela se Jitka, poté, co mi odhalila celé své trápení. Vzala si Rosťu poměrně rychle poté, co se seznámili. Ona byla zamilovaná, on „podvedený velikou láskou“ hledal takovou, co by ho „tak prohnaně neopustila“.

Když spolu randili, tlačil na ni, hlídal ji a dělal porůznu žárlivé scény. Ona mu to ale odpouštěla a ještě ho litovala.

Sázela na trpělivost a čas

Věděla, že jde o následky špatné zkušenosti se ženou potvorou. Říkala si, že když bude trpělivá, její muž se umoudří a pochopí, že ona ho miluje. Je přece úplně jiná, než jeho bývalka. Jenže to tak ani náhodou nedopadlo.

Rosťa je hnusný vyděrač a odporný manipulátor. Trapné a žárlivé scény dělal dál a jako předtím tlačil na sňatek, pak zase na děti. Nakonec ale rané dětství jejich dvou potomků bylo pro Jitku krásné období. Byla s nimi prakticky pořád doma a byla šťastná.

Kdyby se ovšem tenkrát její manžel nezaměřil na „akci dokonalá domácnost“ a pořád jí nenadával za nepořádek, který vytvářely naprosto přirozeně děti pouhou svou existencí. Klasika. Každá sebemenší nečistota byla záminkou pro dlouhý křik. A často ji vydíráním nutil k sexu, například i krátce po porodu.

Vše zhoršilo setkání po letech

Všechno Jitka strpěla kvůli dětem a kvůli „spokojené“ rodině. Jenže potom její už tak děsný život zhoršila hloupá náhoda. Její manžel potkal po letech na ulici svou bývalou lásku.

Vypadala prý božsky, „všechno věděla, všechno uměla“… Jednoduše řečeno v očích tohoto unikátního blba a hnusného násilníka se stala dokonalou a jeho vlastní žena nulou, kterou on zbůhdarma živí. Tehdy Jitku poprvé uhodil.

Ve dřezu byl špinavý talíř a takovou „ostudnou nedbalost“ by jeho krásná bývalá přítelkyně jistě nedopustila.

„Měl jsem s ní zůstat!“ vykřikoval na svou ženu. A Jitka mu pouze připomněla, že to ona opustila jeho, že on neměl na vybranou. Rozlítila ho „její drzost“ a velkou silou ji uhodil do obličeje. Jitka plakala, on odešel do hospody.

Když ale druhý den vstala, ve váze byly květiny a u nich vzkaz se slůvkem Promiň. To na Jitku zapůsobilo. Dosud se jí Rosťa nikdy za nic neomluvil. Chtěla věřit, že to myslí vážně a zase mu odpustila. Jenže všechno bylo jinak.

Rosťu svým smířlivým postojem jen utvrdila v tom, že je to právě on, kdo má ve vztahu navrch. A tak Rosťa mohl bez obav odstartovat kolotoč bití, omlouvání a odpouštění, který trval víc než pět let. Vlastně do doby, kdy ke mně začala být Jitka upřímná.

I když právě já jsem nakonec mohla za její poslední výprask. Ale naštěstí také za to, že byl poslední. „Vylepšení obličeje“ totiž získala Jitka tím, že svému manželovi předestřela jeden z mých názorů na „osobní svobodu“. To nemohl dopustit.

Seřezal ji a zakázal jí, se se mnou stýkat. Naštěstí jsme se ale tehdy náhodou potkaly a v kavárně jsem ji dokázala přesvědčit, aby požádala o pomoc jednu známou organizaci, která řeší domácí násilí.

Vyhrožoval mi

Už je pár měsíců v jejich péči. I se svými dospívajícími dětmi bydlí v azylovém domě a já věřím, že všechno bude dobré. Její odporný manžel ji ale hledá, chce ji dovléct do domu zpátky třeba za vlasy. Mě vyhrožoval několikrát.

Nutil mě prozradit mu místo Jitčina pobytu, křičel na mě sprosťárny a je jasné, že kdyby měl příležitost, rád by mě taky propleskl. Já se ale nebojím, mám s sebou buď manžela nebo syna a v kapse slzný plyn.

Doufám, že Rosťu za domácí násilí nakonec odsoudí a půjde do vězení. Třeba mu tam někdo silnější ukáže, jak je snadné ubližovat slabšímu.

Kateřina M. (52), Brno

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
12.5.2024
Můžete se rozhádat, na řadu let ztratit. Pravé přátelství však vydrží. To naše s Danou však mělo velké šrámy. Bylo to ve školce. Pamatuji, jak jsem měla lakovky a ta copatá blondýnka mi je záviděla. Schválně mi šlapala na nohu zablácenou botou. Tehdy jsme se pohádaly. Ale pak jsme se potkaly i ve škole, a jelikož jsme se znaly, nějak jsme se skamarádily. Nerozlučné kámošky od školy V prvn
12.5.2024
Vdávala jsem se v 25 letech a už tehdy mi říkali, že si to mám rozmyslet. Můj nastávající byl prchlivý a podezíravý. Já si ale myslela, že nám to vydrží navěky. Když dnes vidím u své dcery, kolik mají dnešní holky dostupných informací, trochu závidím. Dnes a denně čtu příběhy o ženách, které trpěly pod drobnohledem žárlivce. Začíná to skoro vždy stejně, tak jako kdysi u mne, jenže já to nemo
4.5.2024
Stejně jako máma jsem byla posedlá vzhledem. U ní jsem to nenáviděla, a přitom jsem dusila svoji dceru. Moje matka měla štěstí, že se vdala za úspěšného muže. Můj otec vydělával dost peněz, takže ona mohla být doma a starat se o sebe. Zastávala názor, že žena musí být prostě krásná. Tento styl výchovy jsem převzala od ní i já, ačkoli jsem to nenáviděla. Jak se to stalo? Snadno. „Nepoveden
3.5.2024
Tereza je naše vymodlené dítě. Dlouho se nám nedařilo počít, ale nakonec se na nás usmálo štěstí. I když pak se od nás zase odvrátilo. S Vláďou jsme se seznámili, když nám bylo už 35 let. Oba jsme toužili po rodině, ale před tím jsme nenašli vhodné partnery. Osudový muž Vláďa Jakmile jsme narazili na sebe, oba jsme věděli, že to je přesně ono. Proto jsme ani neotáleli a dohodli jsme se, ž
2.5.2024
Po smrti nevlastního otce se stalo to nejhorší, co mě mohlo potkat. Dědictví zasáhlo do mého života nelítostně, ten domek jsem musela rychle opustit. Nevlastního otce jsem měla moc ráda. Maminka si ho vzala, když mi bylo pět let. Vycházela jsem s ním dokonce lépe než s mámou. Spolu pak měli syna Vojtu. Máma Vojtu rozmazlovala a stavěla nás proti sobě. Byla jsem ráda, když jsem vypadla po učňáku
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet