Domů     Dcera se pokusila o sebevraždu
Dcera se pokusila o sebevraždu

Změny nálad své sedmnáctileté dcery Zuzky jsem přisuzovala pubertě. Kdybych nebyla slepá, mohla tragédie, která postihla naši rodinu skončit úplně jinak.

Kromě nejstarší Zuzanky jsem měla ještě Pavlíka a Lucinku a vychovávala jsem navíc čtyřletou Kristýnu, dceru svého přítele, které se její matka zřekla.

Zuzka byla skoro dospělá, samostatná a tak jsem svůj čas rozdělovala, mezi malé děti, které potřebovaly větší péči. Jak jsem si mohla nevšimnout, že mě Zuzka tolik potřebovala?

Moc jsme si neřekly

Zuzka byla poslední měsíce trochu jiná než dřív, ale když jsem se mezi řečí a křikem mladších dětí zeptala, co jí je, odpověděla, že nic. Vlastně jsme si toho poslední moc neřekly. Na všechny mé otázky odpovídala jednoslovně a většinou jen „nic“ nebo „dobrý“.

Moje kamarádky s podobně starými dětmi to měly také tak. „Puberťačky jsou to, nestojíme jim ani za pořádnou odpověď,“ shodovala se se mnou kolegyně, která měla patnáctiletou dceru.

Trápila se pro lásku

Netušila jsem, že za Zuzaninými změnami nálad nestojí pouhý pubertální rozmar. Trápila se kvůli neopětované lásce ke svému spolužákovi Adamovi. Občas jsem o něm slýchávala, ale nikdy se ani slovem nezmínila, že by se jí líbil.

Byl to pěkný výtržník a Zuzka občas nadávala, že kvůli němu nejede třída na výlet nebo se kvůli němu píše písemka z matiky. Všechny své city si schovávala i s problémy ve svém nitru. Nikdy se nesvěřila.

Těšila jsem se

Domluvila jsem s babičkou, že jeden prázdninový týden si vezme všechny děti na chalupu, abych si mohla odpočinout. Zuzka ale odmítla jet. Prý si taky doma bez sourozenců odpočine a konečně bude klid.

Přeci jen byla skoro dospělá a já ji nechtěla nutit. Tak jsem plánovala, že si spolu uděláme pěkný týden. Konečně na ni budu mít čas a užiju si svou dceru, než mi definitivně frnkne z hnízda. Třeba si hezky popovídáme, půjdeme nakupovat, na zmrzlinu a k vodě.

Měla jsem plno plánů, jak strávíme společný čas. Těšila jsem se na to jako malá holka.

Skočila z okna

Odvezla jsem děti k babičce a hned se vracela za Zuzkou. Jenže když jsem přijížděla domů, na parkovišti byl pořádný zmatek. Hasičské auto, policie a záchranka. Hlouček zvědavců před naším domem. Z auta se mi těžko vystupovalo.

Nohy jako by mi zdřevěněly a nechtěly nést. Když jsem se přibližovala k tomu místu, sousedka se na mě otočila a s pláčem běžela ke mně. Od té doby jako bych všechno slyšela z dálky. „Ty nešťastná, tvoje Zuzka skočila z okna. Odvezla ji záchranka.

Je zraněná, ale žije….“ Její hlas jako by se mi vzdaloval a cítila jsem, jak slábnu. Probrala jsem se až v sanitce. Za ruku mě držel nějaký pán s klidným pomalým hlasem a vysvětloval něco o cestách osudu. Byl to policejní psycholog, který se mnou jel za Zuzankou do nemocnice.

Dostala se z nejhoršího

Nic už pro mě nikdy nebude stejné. Zuzku dávali lékaři dohromady pěkných pár měsíců. Nejdříve na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, pak na chirurgii a následně ji čekala psychiatrická léčba. Odhalili u ní duševní onemocnění.

Bylo nutné, aby strávila nějaký čas pod dohledem lékařů. Sklony k poškozování měla silné a její jednání nebylo zkratovité. Podle psychiatra se ke svému stavu dopracovala postupně kvůli dlouhodobému citovému strádání.

Nedokázala se vyrovnat s nešťastnou láskou a pocity méněcennosti ji doprovázely od dob, kdy přišly na svět její sourozenci.

Kromě psychických problémů, ze kterých by se prý mohla díky medikaci docela rychle dostat, jsme se ale museli vyrovnávat s tím, že zůstala na vozíku.

Lékaři slibovali, že při pevné vůli chtít se vyléčit by Zuzka zase mohla chodit, ale trvalé následky si ponese celý život.

Necítila se milovaná

Nejde popsat, jak jsem se cítila po slovech psychiatra. Citové strádání. Nemohla jsem se vyrovnat s tím, že Zuzanka si chtěla ublížit, protože jsem na ni neměla čas. Necítila se být milovaná ani doma, ani žádným klukem a bála se, že je to neměnný stav.

Podstoupili jsme rodinnou terapii. I já jsem docházela do léčebny a učila se, jak se k Zuzce chovat. Povídali jsme si společně o všech problémech a jejích pocitech. Bylo to těžké období, ale věřila jsem, že všechno bude zase jako dřív. Ba ne. Že všechno bude lepší než dřív.

Byl to trest?

Po roce a půl stráveném po nemocnicích a léčebnách se stal zázrak. Zuzka se zase postavila na nohy. Sice s berlemi, ale nepotřebovala vozík. Dodalo jí to odvahu a chtěla se vrátit do školy. Jen ne do té stejné. I lékař doporučil dodělat maturitu někde jinde.

S čistým štítem. Musela opakovat ročník, ale vlastně byla spokojená. Ve třídě si našla dvě kamarádky. Zdálo se, že se nebe vyjasnilo a nás čeká hezké období. Jakmile jsem se dostala do klidu a cítila zlepšení, začala jsem trpět nespavostí.

Celé noci jsem přemýšlela, jak jsem jen mohla být tak slepá a svou milovanou dceru nepochopit a nedokázat jí pomoci. Po měsíci bezesných nocí jsem se vrátila na psychiatrii, kde mi diagnostikovali posttraumatickou poruchu a deprese.

To je boží trest za to, co jsem provedla Zuzance. Nyní s odstupem několika let vím, že pocit viny ze sebe nikdy nesmyji.

Zdeňka K. (50), Plzeň

Související články
20.7.2024
Byla jsem vymodleným dítětem. Rodiče se o mě díky tomu přehnaně báli. Museli mít o všem přehled. Dokonce jsem se díky nim málem nevdala! Rodiče měli vždycky až přehnanou potřebu mě chránit. Už ve školce máma vyváděla, když jsem domů přišla s nějakým škrábancem. Řešila s učitelkou, kdo mi to udělal a jaký k tomu měl důvod. Ve škole to bylo ještě horší. Až do sedmé třídy mě vozili do školy a větš
20.7.2024
Netoužila jsem po majetku ani drahých dovolených. Mým snem byla velká a soudržná rodina. Rodina, kde se budou mít všichni rádi a budou držet při sobě. Nakonec se mi sen splnil. Vlastně k tomu cíli byla ale dost klikatá cesta, což jsem ovšem netušila. Vdala jsem se brzy, ještě mi nebylo ani dvacet. Ale v dobách mého mládí to bylo celkem normální. Vždyť při maturitě byla skoro polovina mých spolu
19.7.2024
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou výukou jazyků, takže jsem musela dojíždět přes celé měs
17.7.2024
Nikdy bych už neudělala tu chybu, že bych dětem ručila. Málem jsme přišli o všechno. Zachránil nás v poslední chvíli přítel naší vnučky. Tatínek s maminkou se na našem domě hodně nadřeli. A stejně tak jsme museli přiložit ruku k dílu i my – jejich děti. Stále jsme dům přistavovali, zvelebovali a přikoupili i sousední pozemek, kde jsme postavili skleník, bazén a altánek. Pospolu Žili jsme
16.7.2024
Abych se mohla věnovat své kariéře, hlídaly mé jediné dítě obě babičky. Teď se mi vše vrací měrou vrchovatou. Mám už šest vnoučat! Když jsme se s Vojtou brali, bylo mi dvaatřicet a jemu o sedm let více. Oba jsme si zakládali na své kariéře, kterou jsme po vysoké pečlivě budovali. Do potomků jsme se nehrnuli a stále to odkládali – a to tak dlouho, až jsme se zmohli na jediné dítě. Bylo mi už tém
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
enigmaplus.cz
Hrad Svojanov: Působí zde snad dodnes jakési dávné prokletí?
Hrad Svojanov patří mezi naše nejtajemnější hrady. Koluje o něm celá řada záhadných legend a pověstí. Pravděpodobně nejznámější z nich jsou pověsti o tragických osudech místních žen jménem Kateřina
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
epochanacestach.cz
Turistická stezka Silesianka: Nejkrásnější pohled na Euroregion Silesia
Který výhled na česko-polské pohraničí, označované jako Euroregion Silesia, je ten nejkrásnější? Na tuto otázku nemusíme odpovídat teoreticky, ale můžeme v praxi vyzkoušet turistickou stezku Silesianka. Nachází se nedaleko od hradu Štramberk v okrese Nový Jičín. Provede nás k celkem 34 vyhlídkovým objektům na obou stranách hranice – 23 na české straně, 11 na polské. Na trase jsou
Láska v duchu feng-šuej
nejsemsama.cz
Láska v duchu feng-šuej
Jste už dlouho sama a nedaří se vám potkat vhodného partnera? Zkuste to podle moudrého učení feng-šuej, které vám může pomoci nejen tipy, jak udělat domov kouzelnějším, ale také jak potkat pana Božského. Když to v dávných dobách nešlo jinak, lidé se uchylovali k milostné magii. A dělají to i dnes. Existují metody, jak přivábit
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
historyplus.cz
Krátil vůdce amerických nacistů daně?
„Heil Hitler!“ ozývají se 20. února 1939 halasné výkřiky z davu shromážděného v newyorské hale Madison Square Garden. Paže účastníků švihají nahoru v nacistickém pozdravu. Na 22 000 Němců, naturalizovaných v USA, protestuje proti židovskému spiknutí…   Na shromáždění, konaném u příležitosti blížícího se výročí narození prvního amerického prezidenta George Washingtona (1732‒1799), se vedle sebe objevuje jeho
Randová se strachuje o své blízké
nasehvezdy.cz
Randová se strachuje o své blízké
Hvězda seriálu Ulice je prostě smolařka v lásce. Ač Martina Randová (52) vypadá rok od roku stále lépe, toho pravého pořád ne a ne najít. Ještě před dvěma lety otevřeně říkala, že je přesvědčená o
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
iluxus.cz
Victorinox s damaškovým nožem pro 2024
Letošní limitovaná edice Damast je fascinujícím spojením nože Victorinox Farmer X, oblíbených střenek Alox v syté tmavě hnědé barvě a elegantní čepele Damasteel®. Jmenuje se Farmer X Alox Damast a je
Matka mi pořád mluví do života
skutecnepribehy.cz
Matka mi pořád mluví do života
Asi nejsem jediná, koho to potkalo. Ale až příliš pozdě jsem zjistila, že mi moje matka řídí život a já tak žiju ten její, nikoliv svůj. Moje máma byla doma vždy generál a táta byl typický podpantoflák… Máma ho jen úkolovala a on ani neodporoval. Rozhodovala o všem Když jsem byla trošku starší, dali mě na výběrovou školu s rozšířenou
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
tisicereceptu.cz
Těstoviny s houbami, kuřetem a slaninou
Houby a těstoviny k sobě pasují jako rajče a bazalka! Takhle je nejraději vaříme my. Ingredience na 4 porce 1 balení oblíbených těstovin 100 g čerstvých hub 1 šalotka 5 snítek tymiánu 300 ml
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
epochalnisvet.cz
Pozorování UFO nad Argentinou: Podobnost s Roswellem čistě náhodná?
Záhada jednoho z nejzvučnějších případů UFO v Argentině, pokřtěného tiskem jako argentinský případ Roswell, dodnes přetrvává v paměti nejen argentinských ufologů. Podobnost s legendárním případem v Novém Mexiku z roku 1947 je skutečně až zarážející…   Je právě 17. srpna 1995 a Antonio Galvagno si za jasného dne se svou ženou dopřává oběd, když asi v
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
21stoleti.cz
Splynutí organismů spustilo překotný rozvoj života na Zemi
Soužití dvou organismů, kdy jeden žije uvnitř těla druhého, se označuje jako endosymbióza. Pokud dojde k jejich splynutí, změní se jednodušší organismus v organelu druhého. Za celou historii naší plan
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
epochaplus.cz
Jak snížit riziko při cestách do exotických destinací? Očkujte se!
Češi si k trávení své dovolené vybírají čím dál exotičtější země. Kromě obohacujícího zážitku si s sebou domů však mohou přivézt i nechtěný suvenýr – některou ze život ohrožujících nemocí, které se u nás nevyskytují, nebo zde již byly vymýceny. Jak tomu zabránit? Vedle úrazů, které jsou nejčastější zdravotní komplikací, postihující turisty na cestách, se jich velká
Jídelna s vytříbeným vkusem
rezidenceonline.cz
Jídelna s vytříbeným vkusem
Místo pro stolování je velmi často součástí multifunkční společenské zóny, proto na ni svým stylem obvykle navazuje. Shoduje se zejména materiálově, výsledná kompozice mnohdy poslouží i jako přirozený prostorový předěl. Vybavení prostoru, souvisejícího s konzumací jídla, se odvíjí od dané dispozice a její velikosti, odpovídat by mělo rovněž počtu členů domácnosti. Odráží určitě i to,