Domů     Dcera se pokusila o sebevraždu
Dcera se pokusila o sebevraždu

Změny nálad své sedmnáctileté dcery Zuzky jsem přisuzovala pubertě. Kdybych nebyla slepá, mohla tragédie, která postihla naši rodinu skončit úplně jinak.

Kromě nejstarší Zuzanky jsem měla ještě Pavlíka a Lucinku a vychovávala jsem navíc čtyřletou Kristýnu, dceru svého přítele, které se její matka zřekla.

Zuzka byla skoro dospělá, samostatná a tak jsem svůj čas rozdělovala, mezi malé děti, které potřebovaly větší péči. Jak jsem si mohla nevšimnout, že mě Zuzka tolik potřebovala?

Moc jsme si neřekly

Zuzka byla poslední měsíce trochu jiná než dřív, ale když jsem se mezi řečí a křikem mladších dětí zeptala, co jí je, odpověděla, že nic. Vlastně jsme si toho poslední moc neřekly. Na všechny mé otázky odpovídala jednoslovně a většinou jen „nic“ nebo „dobrý“.

Moje kamarádky s podobně starými dětmi to měly také tak. „Puberťačky jsou to, nestojíme jim ani za pořádnou odpověď,“ shodovala se se mnou kolegyně, která měla patnáctiletou dceru.

Trápila se pro lásku

Netušila jsem, že za Zuzaninými změnami nálad nestojí pouhý pubertální rozmar. Trápila se kvůli neopětované lásce ke svému spolužákovi Adamovi. Občas jsem o něm slýchávala, ale nikdy se ani slovem nezmínila, že by se jí líbil.

Byl to pěkný výtržník a Zuzka občas nadávala, že kvůli němu nejede třída na výlet nebo se kvůli němu píše písemka z matiky. Všechny své city si schovávala i s problémy ve svém nitru. Nikdy se nesvěřila.

Těšila jsem se

Domluvila jsem s babičkou, že jeden prázdninový týden si vezme všechny děti na chalupu, abych si mohla odpočinout. Zuzka ale odmítla jet. Prý si taky doma bez sourozenců odpočine a konečně bude klid.

Přeci jen byla skoro dospělá a já ji nechtěla nutit. Tak jsem plánovala, že si spolu uděláme pěkný týden. Konečně na ni budu mít čas a užiju si svou dceru, než mi definitivně frnkne z hnízda. Třeba si hezky popovídáme, půjdeme nakupovat, na zmrzlinu a k vodě.

Měla jsem plno plánů, jak strávíme společný čas. Těšila jsem se na to jako malá holka.

Skočila z okna

Odvezla jsem děti k babičce a hned se vracela za Zuzkou. Jenže když jsem přijížděla domů, na parkovišti byl pořádný zmatek. Hasičské auto, policie a záchranka. Hlouček zvědavců před naším domem. Z auta se mi těžko vystupovalo.

Nohy jako by mi zdřevěněly a nechtěly nést. Když jsem se přibližovala k tomu místu, sousedka se na mě otočila a s pláčem běžela ke mně. Od té doby jako bych všechno slyšela z dálky. „Ty nešťastná, tvoje Zuzka skočila z okna. Odvezla ji záchranka.

Je zraněná, ale žije….“ Její hlas jako by se mi vzdaloval a cítila jsem, jak slábnu. Probrala jsem se až v sanitce. Za ruku mě držel nějaký pán s klidným pomalým hlasem a vysvětloval něco o cestách osudu. Byl to policejní psycholog, který se mnou jel za Zuzankou do nemocnice.

Dostala se z nejhoršího

Nic už pro mě nikdy nebude stejné. Zuzku dávali lékaři dohromady pěkných pár měsíců. Nejdříve na anesteziologicko-resuscitačním oddělení, pak na chirurgii a následně ji čekala psychiatrická léčba. Odhalili u ní duševní onemocnění.

Bylo nutné, aby strávila nějaký čas pod dohledem lékařů. Sklony k poškozování měla silné a její jednání nebylo zkratovité. Podle psychiatra se ke svému stavu dopracovala postupně kvůli dlouhodobému citovému strádání.

Nedokázala se vyrovnat s nešťastnou láskou a pocity méněcennosti ji doprovázely od dob, kdy přišly na svět její sourozenci.

Kromě psychických problémů, ze kterých by se prý mohla díky medikaci docela rychle dostat, jsme se ale museli vyrovnávat s tím, že zůstala na vozíku.

Lékaři slibovali, že při pevné vůli chtít se vyléčit by Zuzka zase mohla chodit, ale trvalé následky si ponese celý život.

Necítila se milovaná

Nejde popsat, jak jsem se cítila po slovech psychiatra. Citové strádání. Nemohla jsem se vyrovnat s tím, že Zuzanka si chtěla ublížit, protože jsem na ni neměla čas. Necítila se být milovaná ani doma, ani žádným klukem a bála se, že je to neměnný stav.

Podstoupili jsme rodinnou terapii. I já jsem docházela do léčebny a učila se, jak se k Zuzce chovat. Povídali jsme si společně o všech problémech a jejích pocitech. Bylo to těžké období, ale věřila jsem, že všechno bude zase jako dřív. Ba ne. Že všechno bude lepší než dřív.

Byl to trest?

Po roce a půl stráveném po nemocnicích a léčebnách se stal zázrak. Zuzka se zase postavila na nohy. Sice s berlemi, ale nepotřebovala vozík. Dodalo jí to odvahu a chtěla se vrátit do školy. Jen ne do té stejné. I lékař doporučil dodělat maturitu někde jinde.

S čistým štítem. Musela opakovat ročník, ale vlastně byla spokojená. Ve třídě si našla dvě kamarádky. Zdálo se, že se nebe vyjasnilo a nás čeká hezké období. Jakmile jsem se dostala do klidu a cítila zlepšení, začala jsem trpět nespavostí.

Celé noci jsem přemýšlela, jak jsem jen mohla být tak slepá a svou milovanou dceru nepochopit a nedokázat jí pomoci. Po měsíci bezesných nocí jsem se vrátila na psychiatrii, kde mi diagnostikovali posttraumatickou poruchu a deprese.

To je boží trest za to, co jsem provedla Zuzance. Nyní s odstupem několika let vím, že pocit viny ze sebe nikdy nesmyji.

Zdeňka K. (50), Plzeň

reklama
Související články
20.9.2023
Navzdory nemoci si užívám života. Děti o mě vzorně pečují, takže si nemohu na nic stěžovat. Žiji si tak dobře, jako nikdy jindy! Na děti jsem byla sama a nemohla jsem je rozmazlovat. Zpětně si uvědomuji, jak moc jsem na ně byla tolikrát přísná. Mnohdy i zbytečně! Po dvou klucích se mi narodila vytoužená holčička a já myslela, jak skvělý život mě čeká. Hodný manžel, a pěkné bydlení v čerstvě pos
18.9.2023
Tchána jsem měla ráda. Byl veselý, bezstarostný. Jen nám neřekl pár věcí… Bohužel byly docela zásadní. A nevíme, jak se s tím poprat. Do Mirkovy rodiny jsem skvěle zapadla. Jeho maminka sice byla zpočátku nedůvěřivá, to se ale časem změnilo. Její muž, tedy později můj tchán, Karel si mne ale hned zamiloval. Nebylo lepšího tchána Byl skvělým otcem, tchánem a i dědečkem pro naše vnoučata. T
14.9.2023
Když si naše Eliška něco umane, nikdo s ní zkrátka nehne. Do všeho se hrne po hlavě a nekouká napravo ani nalevo. Jen já ji dokážu pochopit. Jsem hodně moderní babička, myslím, že mnohdy modernější než moje děti. Bohužel. Jsem to já, kdo chápe většinu výstřelků svých milovaných vnoučat. Proto s nimi mám skvělý vztah a za mnou chodí, když se potřebují někomu svěřit nebo se poradit. Mám pro mnoho
14.9.2023
Máme jednu dceru a jednoho vnoučka. Za oba jsme osudu moc vděční. V jednu chvíli jsme se ale o chlapečka báli víc, než kdykoliv jindy. Naše dcera otěhotněla docela pozdě. Byla sice vdaná už od svých sedmadvaceti let, ale celých deset let si dávala s potomkem na čas. Nebo to byla spíš Radimova práce, že takhle otáleli? Nikdy jsem jim nechtěla sahat do svědomí, štěstí našich mladých pro nás bylo
12.9.2023
Vůbec nemohu pochopit, jak se to tehdy mohlo stát. Stačila chvilka nepozornosti a neštěstí bylo tady. Dopadlo to sice dobře, ale trest následoval krutý. Bylo odpoledne a já vyrazila s vnoučkem Honzíkem na vycházku. Ale znáte to, děti jsou jako pytel blech, uhlídat je vyžaduje čtyři oči. V parku jsme potkali jeho kamarády, a to se vždycky Honzík předvádí, protože doma nemá sourozence. Snažila
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
epochalnisvet.cz
Pocházel první mistr světa v šachu z Prahy?
Rodina chudého pražského krejčího Josefa Steinitze žije na okraji židovského ghetta a v květnu 1836 do ní přibude další z mnoha dětí. Wilhelm přichází na svět s tělesnou vadou, v důsledku níž bude po
Domácí citronový cheesecake
tisicereceptu.cz
Domácí citronový cheesecake
Dezert můžete při servírování ozdobit plátky citronu, citronovou kůrou nebo kopečkem šlehačky. Potřebujete 200 g máslových sušenek 100 g másla Náplň 50 g cukru krupice 500 g ricotty nebo
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Čočková pomazánka s mletou paprikou
tisicereceptu.cz
Čočková pomazánka s mletou paprikou
Nejlépe chutná na čerstvém chlebu, ale při oslavách do ní můžete namáčet na silnější proužky nakrájenou mrkev nebo řapíkatý celer. Suroviny 200 g žluté nebo červené čočky 200 ml vody 2 stroužk
Prozradila svůj recept na mládí
nasehvezdy.cz
Prozradila svůj recept na mládí
Zpěvačka, herečka a máma dvou synů Lucie Vondráčková (43) prozradila, díky čemu vypadá sotva na třicet. Za celý svůj život nejenže nikdy nekouřila, ale nedotkla se prý ani kapky alkoholu. „Ano, nud
Oplácím mu stejnou mincí
skutecnepribehy.cz
Oplácím mu stejnou mincí
Jeho lži mi zprvu přišly jako nevinné bláboly. Až pozdě jsem si uvědomila, jak jsou kruté. Netušila jsem, že mi zničí celý život! Už zamlada vynikal svým sarkasmem a ironií. Právě to se mi na něm tehdy líbilo. Byl prostě jiný než ostatní kluci. Zamilovala jsem se a byla svatba. Lásku mi ale nikdy nevyznal.
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
21stoleti.cz
Zrekonstruovaný rodokmen neolitické rodiny
V severní Francii v oblasti Pařížské pánve bylo už v roce 2000 objeveno rozsáhlé neolitické pohřebiště. Díky pokrokům v analýze dávné DNA se nyní vědcům podařilo získat genomy 94 jedinců, kteří, jak s
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
epochanacestach.cz
Grafitový důl Český Krumlov: Za doprovodu skutečných horníků
O grafitu víme, že se používá k výrobě tužek, ale naši dávní předkové ho znali především jako přísadu do keramiky. Proto také na Českokrumlovsku kvalitní grafit těžili už Keltové a po nich se v tom pokračovalo i v dalších staletích. Posledním z otevřených dolů byl v 70. letech minulého století Městský vrch spojený překopem s nedalekým dolem Lazec. A právě v těchto
Spřízněná duše ji láká
nasehvezdy.cz
Spřízněná duše ji láká
Znají se hodně dlouho. Netají se tím, že jsou skvělí kamarádi. Povídá se ale, že mezi Janou Paulovou (68) a Petrem Rychlým (58) bylo i něco víc. Herečka ze seriálu Jedna rodina je přitom vdaná. S
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
epochaplus.cz
Nejslavnější česká bratrovražda. Ale kdy se stala?
Měla to být oslava, při které v Boleslavi zasednou za masivními stoly dva bratři: kníže Václav (asi 907–935/929) a Boleslav (asi 915–967/972), který si později získá přízvisko Ukrutný. Svátek svatých Kosmy a Damiána však naservíruje krvavou dohru. Nejznámější vraždu české historie.     Co o ní lze s jistotou říct? Téměř nic – snad kromě
Babí léto v Hliněné Baště
iluxus.cz
Babí léto v Hliněné Baště
Každé roční období přináší návštěvníkům průhonické restaurace Hliněná Bašta jinak chuťově zabarvené dobroty. Proto netřeba „smutnit“, že léto tak rychle uteklo, neboť poklidné posezení na romantické t
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
enigmaplus.cz
Letecká bitva UFO: Co viděli rybáři na obloze nad Baltským mořem?
Bylo 8. dubna 1665 odpoledne. Skupina šesti rybářů se právě v pobřežních vodách Baltského moře u města Stralsund věnovala lovu sleďů. V dalších minutách se však stalo něco, pro co nemá ani současná vě