SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Chce mě připravit o rodný dům
Chce mě připravit o rodný dům

Sestru jsme rodiče, i já sama, odmalinka dost rozmazlovali. Nikdy se nechovala zrovna jako vzorná dcera a sestra. Teď to ale vypadá, že s ní budu muset vést válku o dům.

Moje sestra Iva je o třináct let mladší než já. Dlouho jsem byla jedináček a sourozence jsem si marně přála. Když nakonec přibyla malá Ivanka, byla jsem šťastná.

Na vrcholu blaha byli i rodiče, kteří už v dalšího potomka skoro nedoufali – a snad i proto našeho benjamínka od peřinky rozmazlovali. A ani já jsem v tomto ohledu nezaostávala.

reklama

Na rozdíl od jiných vrstevnic jsem svoji malou sestřičku ráda vozila v kočárku, hrála si s ní a skoro ve všem jí ustupovala.

Dostala všechno, co chtěla

Dlouho si to nikdo z nás nechtěl přiznat, a rodiče si to nepřiznali dodnes, ale z Ivanky vyrostl pěkný sobec. Není divu, vždy dostala skoro všechno, co chtěla, a když ne, dovedla se pořádně vztekat.

Časem se sice trochu srovnala, ale naučila se vynucovat si vše jinak, brala to přes city. Dokázala by vymámit cokoli, stačilo, aby se zatvářila jak hromádka neštěstí, slzička ukápla, a vzápětí měla všechno, na co ukázala.

reklama

Já ji ale měla – a mám – moc ráda, takže jsem jí nakonec vždycky všechno odpustila, i když si bez dovolení brala mé věci, oblečení a podobně.

S manželem si do oka nepadli

Později jsem se vdala a odstěhovala z našeho města. Sestru jsem už tak často nevídala, ale když se našla volná chvilka, jezdila jsem i s manželem za rodiči a za ní a vždycky jsem jí něco pěkného přivezla.

Brala to jako naprostou samozřejmost, ale když chtěla, uměla být úžasně milá a okouzlující. Můj muž Pavel si ale Ivu neoblíbil, a také jí to dával od začátku jasně najevo. Snad jediná naše návštěva neproběhla bez toho, aby se ti dva nepohádali.

Za rodiči jsem jezdila sama

Mrzelo mě to a snažila jsem se jejich spory mírnit, ale moc se mi to nedařilo. Pavel nakonec odmítal k mým rodičům jezdit. Tvrdil, že nemá zapotřebí se s mojí sestrou pořád hádat, a taky o ní říkal, že je to vypočítavá mrcha.

reklama

Sice jsem mu v tom oponovala, ale začala jsem tam jezdit raději už jen sama. Při mých návštěvách se Iva o Pavlovi slůvkem nezmínila, vypadala spokojeně a vše probíhalo jako dřív.

Otce odvezla sanitka

Jak šla léta, narodily se nám dvě děti, Mirek a Lucinka, a už jsem neměla tolik času za svými rodiči jezdit. Iva s nimi stále bydlela, a i když měla „vážnou známost“, do svatby nebo odstěhování se nijak nehrnula.

Zřejmě jí vyhovoval domácí servis, nemusela hnout prstem a jen si užívala. Rodiče pomalu stárli a já byla nakonec ráda, že je sestra u nich, a může jim tak v případě potřeby pomoct. To jsem se ale přepočítala.

Jak se věci ve skutečnosti mají, jsem zjistila, až když mi volala máma, že tátu odvezli do nemocnice, dostal zápal plic.

Pro rodiče nehnula ani prstem

Zařídila jsem si v práci volno a jela ho s mámou navštívit. Stavila jsem se i u nich doma, Iva tam ale zrovna nebyla, prý měla něco důležitého. Táta si v nemocnici poležel dost dlouho a máma to nesla těžce.

Myslela jsem si, že jí Iva aspoň teď trochu pomáhá, jenže to jsem se mýlila. To jsem se ovšem dozvěděla až později.

Nečekaná sestřina návštěva

Když tátu z nemocnice pustili, jeli jsme se na něj i s Pavlem a dětmi podívat. Iva se chovala jako by nic, dokonce i k Pavlovi byla v rámci možností celkem milá a k žádné hádce tentokrát nedošlo. Za pár týdnů se ale všechno mělo změnit.

Jednu sobotu mi sestra zavolala, že je zrovna blízko nás a sondovala, jestli je Pavel doma. Když jsem jí řekla, že ne (byl zrovna s dětmi na výletě), řekla, že se u mě zastaví. Přišla, posadila se ke kávě a pak to na mě vybalila.

Šokující zpráva

Řekla mi, že s otcem to prý od návratu z nemocnice nevypadá dobře, matku že to taky dost zasáhlo a že se dohodli, že svůj dům přepíšou na ni. Zůstala jsem jako opařená.

Ne, že bych o dům stála, bydleli jsme si celkem spokojeně v bytě, ale zaskočilo mě, že mi to sestra přišla oznámit jako hotovu věc, že se mě nikdo na nic neptal.

Iva argumentovala tím, že s rodiči bydlí a že se o ně stará, takže to je pro všechny nejlepší řešení. Dopila kafe a odjela.

Manželovi bylo vše jasné

Když jsem to řekla manželovi, rozzlobilo ho to. Tvrdil, že mě chce sestra připravit o část dědictví, na které mám nárok, a že bych si to rozhodně neměla nechat líbit.

A že se Iva o rodiče nijak nestará, to oni se naopak doteď starají o ni, zatímco ona jen čeká, až jí majetek spadne do klína. Já ale říkala, že o majetek nestojím, jenže muž mi řekl, že když ne na sebe, měla bych myslet do budoucna aspoň na naše děti. Ten večer jsme se hrozně pohádali.

Boj o dědictví

Vím, že Pavel má svůj kus pravdy, ale nedokážu jít proti svým rodičům a sestře. Pavel chce, abych se šla poradit alespoň s nějakým právníkem, když na něj nedám. To sice udělat můžu, ale nemyslím si, že by mi to nějak zvlášť pomohlo.

Rodiče mi ohledně domu doteď nic neřekli, tak třeba to Iva na mě jen zkouší. Anebo už je na ni dům přepsaný, aniž by mi to řekli? Nevím, co mám dělat, ale nečinně sedět nehodlám.

Bojím se však, že až se ozvu a začnu se o to zajímat, rozpoutá se mezi mnou a sestrou válka.

Růžena P. (58), Ostrava

Předchozí článek
reklama
Související články
20.3.2023
Čtyři dny se ty dvě trmácely vlakem, od hranic je jakýsi dobrodinec odvezl do Prahy. Pak přišlo to nejhorší: Ola a kočka se musely rozloučit. Domnívala jsem se, že vedu obyčejný život, místy až trochu nudný, ale po loňském 24. únoru jsem došla k závěru, že jsem vlastně šťastná žena. Pracuji jako servírka v malé, příjemné restauraci, mám devětadvacetiletou dceru, která vylétla z hnízda a žije s 
20.3.2023
Byla jsem v „telecích letech“, puberťačka jako hrom. Když jsem zjistila, že se do mého milovaného pokojíčku přistěhuje jakási Helena, byla jsem nešťastná. Bylo mi čtrnáct. Puberťačka se vším všudy. Přemýšlela jsem, zda jsem hezká (připadalo mi, že ne) a jestli by se ve třídě našel aspoň jeden kluk, třeba i menší než já, kterému bych se líbila (připadalo mi, že ne). Topila jsem se v citových
16.3.2023
Věřila jsem, že naše manželství bude šťastné a plné lásky. Spletla jsem se. Dnes se svého bývalého manžela spíš bojím. Změnil se, je dotěrný a stále mi komplikuje život. Vdávala jsem se o něco později, než bývalo dříve zvykem, ale bylo to z lásky a vůbec mi nevadilo, že můj nastávající Leoš nebyl žádný boháč. Peníze pro mě ve vztahu nehrály vůbec žádnou roli. Naivně jsem si myslela, že nám bude
14.3.2023
To, že můj milovaný manžel slepne, je samo o sobě dost hrozná tragédie. Ještě horší ale je, co to udělalo s naším vztahem, jak moc ho to změnilo. Rána a další. A pak už jen manželův křik a nadávky. Ty patří mně. Muž mě snad už potisící obviňuje, že jsem v předsíni schválně narafičila nějaké věci na jeho cestě do koupelny. O něco zakopl a teď se vzteká, křičí a zlostně kope do dveří. Snažím se m
14.3.2023
S láskou je to velmi složité. Často si ji lidé pletou s obyčejným flirtem a rádoby zamilovaností. A pak se nestačí divit, koho vedle sebe mají. Jako já. Rychle si obouvám tenisky, aby na mě František nemusel dlouho čekat. Jsem trochu neohrabaná a už mi to tak rychle nejde. Ale je mi to fuk. Ještě před rokem bych se z těchto viditelných projevů stárnutí hroutila. Teď mám ale Františka a díky tom
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce