Domů     Konečně mám vnučku!
Konečně mám vnučku!

Jsou lidé, kteří děti nechtějí. Nic proti tomu, je to jejich volba. Ale pak jsou jiní, kteří po miminu velmi touží. A ono stále nepřichází.

Anička se rozvaluje na přebalovacím pultíku , kope nožičkami a radostně se něco brumlá. Jen se nad ní nakloním, usměje se od ucha k uchu. „Nojo, Aničko, babí už je tady!“ Směju se také a jsem nesmírně šťastná.

A vděčná za to, že se mohu starat o tak krásnou holčičku. Ne že bych neměla za sebou už dost práce s ostatními mými vnoučaty. Ale Anička je přece jen trochu jiný případ.

Jako nejstarší, byla první

Mám celkem čtyři děti. Helenka je moje nejstarší dcera. Jako prvorozená se také jako první vdávala. Už brzy po maturitě. Se svatbou spěchala, aby ji nepředběhla Zdena, její jen o rok mladší sestra.

Věřila té lidové pověře, že když ji mladší sourozenec vdá dřív, bude pak ona sama čekat dalších sedm let. A to rozhodě Helenka nechtěla. Měli s Patrikem, jejím mužem, plány na velkou rodinu. Patrik byl sám také z početné rodiny. Měl celkem pět sourozenců.

Pořád se nedařilo

Jenže čas ubíhal a Helenka stále nebyla v radostném očekávání. Mezitím se vdaly i mé dvě zbývající dcery a nakonec se oženil i náš benjamínek Otík. A u Helenky pořád žádná změna. Viděla jsem, jak jsou s Patrikem nešťastní.

Začali běhat po doktorech a dceřina nervozita neustále stoupala. Tak ráda bych jim byla pomohla. Ale nedalo se nic dělat.

Vnoučat plný dům

Mezitím se mi stačilo narodit pět vnoučků od ostatních mých dětí. Ano, bylo to zvláštní, ale opravdu to byli samí kluci. Lítala jsem z jedné domácnosti mých dětí do druhé a pomáhala, hlídala, radila.

Byla jsem tak vytížená, že jsem už neměla tolik času a sil na to, abych se víc zajímala o nešťastnou Helenku.

Připadala si odstrčená

Naše rodina se scházela dost pravidelně na společné svátky a narozeniny během roku. Když dorazili všichni, byl to vážně pěkný cvrkot. Helena kdysi tyto sešlosti milovala snad ze všech mých dětí nejvíc. Nyní se takovým setkáním snažila všemožně vyhýbat.

Pochopila jsem, že jí vadí její postavení jediné bezdětné, že jí vadí radostný křik mých vnuků. Ale netušila jsem, že je za tím ještě něco jiného.

Velké zklamání

Dozvěděla jsem se to ale brzy. Patrik nevydržel ten psychický tlak a Helenku opustil. Pro mě to bylo obrovské zklamání. Naštěstí Helenka se z toho brzy dostala. Divila jsem se, jak už pár týdnů po rozchodu s Patrikem celá září a má skvělou náladu. Dokonce velice ochotě dorazila i na oslavu narozenin jednoho z mých vnoučků.

Odjela na pár měsíců

Helenka mi pak náhle oznámila, že si potřebuje trochu provětrat hlavu a proto vzala nabídku a půlroční pracovní pobyt v cizině. Odjela a já byla ráda, že konečně bude myslet na něco úplně jiného než jsou děti a její nevydařené manželství.

Dokonce jsem si od změny prostředí slibovala, že si třeba dcera najde nějakého přítele.

Překvapivý telefonát

Helence se její stáž blížila ke konci. Neviděly jsme se půl roku, ale pořád jsme si telefonovaly a psaly. Jenže ten poslední telefonát byl skutečně naprosto výjimečný. Helenka volala, jestli bych za ní nepřijela k místní nemocnici.

Prý je v pořádku, ale moc ráda by mě viděla. Trochu mě to přece jen vylekalo. Nevěděla jsem, co se děje a rychle se vypravila k nemocnici.

Neuvěřitelný pocit štěstí

Už z dálky jsem viděla svoji dceru, která v náručí drží nějaký malý, bílý uzlíček. Byla to Anička, moje první vnučka. Vhrkly mi slzy do očí. Takový pocit naprostého štěstí jsem snad nikdy v životě nezažila. Ani při vlastním porodu.

Ta velká radost překryla i určité zklamání, že mi dcera nic neřekla. Lhala mi o tom, že je v cizině. Celých půl roku proležela částečně i v nemocnici, protože měla rizikové těhotenství.

A překvapením nebyl konec

Navíc se ukázalo, že k umělému oplodnění, které dcera absolvovala, byly použité Patrikovy spermie. Takže on byl otec mé vnučky. Helenka mi řekla, že se na tom spolu dohodli. Rozešli se prý proto, aby se zbavili té zátěže zodpovědnosti, zda to vyjde nebo ne.

Helena potřebovala vše zvládnout sama, bez obav příbuzných, bez nervózní péče manžela. Teprve v té chvíli jsem se také dozvěděla, že se Patrik s Helenou ještě ani nerozvedli.

Rozchod se nekoná

No a ani k žádnému rozvodu už nedojde. Patrik se vrátil zpět do života mé dcery a pilně se stará o ni i o svoji malou Aničku. A já jim samozřejmě pomáhám, jak jen to jde. Helena se už nebrání chodit na rodinné sešlosti.

Naopak, chodí velice ráda a užívá si pochvalné řeči na adresu její Aničky. Je náhle středem pozornosti svých sourozenců a je spokojená. A já jí to ze srdce opravdu moc přeju.

Vlasta L. (56), jižní Morava

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet