Domů     Rodinná hádka málem skončila velkou tragédií
Rodinná hádka málem skončila velkou tragédií

Danuška se zamilovala a chystala svatbu. Brzy po ní se mi ale začala vyhýbat. Až po mnoha letech jsem zjistila, že se styděla za to, že ji manžel bije. Bohužel, Danuška se svou zoufalou situaci pokusila jednoho dne vyřešit poněkud nešťastným způsobem.

Moje kamarádka Danuška byla vždycky z gruntu hodná ženská. A na tu svou dobrotu také velice často doplácela. Jenže Danuška si nedala říct. Jako ženská si moc nevěřila, takže když o ni zavadil nějaký chlap, doslova by se pro něj rozkrájela. A hlavně rozdala.

Jeden z ní vymámil rodinné šperky po její mamince, druhý ji málem připravil o chalupu.

Měla jsem radost z jejího štěstí

Ještě že měla mě. Každého nového nápadníka jsem si proklepla a než se Danuška mohla osudově zamilovat, měla jsem o tom dotyčném potřebné reference. Když se ale okolo Danušky začal motat Milan, nechala jsem se oblafnout i já.

Ten chlapík byl totiž na první pohled serióznost sama. Pracoval jako bezpečák v jedné firmě a vypadal, že bude Danušku nosit na rukou. Ačkoli jsem rozhodila všechny své sítě, na Milana jsem nikde nic nevyšťourala. Své kamarádce jsem tak dala zelenou a měla radost z jejího štěstí.

Zakázal jí chodit do práce

Danuška byla zamilovaná až po uši a za rok chystala svatbu. Ona organizovala a Milan to všechno platil. Tehdy mě definitivně přesvědčil, že s Danuškou nechodí ze zištných důvodů a že ji má opravdu rád.

Jenže jak jsem brzy zjistila, Milan měl Danušku rád až moc. Z pár týdnů po svatbě přesvědčil Danušku, že by neměla chodit do práce, protože on ji přece dokáže uživit. V tu ránu bylo po našem přátelství.

Má kamarádka už na mě neměla čas, nemohla se mnou chodit na kávu a už vůbec se mi nechtěla svěřovat se svými radostmi a starostmi.

Uhnula přede mnou pohledem

Během následujících let jsme se s Danuškou odcizily. Když jsme se potkaly na ulici, stěží mě pozdravila a okamžitě uhnula pohledem. Nemůžu říct, že by mě to nemrzelo.

Ale měla jsem dost svých starostí a tak jsem neměla čas lámat si hlavu nad tím, co Danušce přelétlo přes nos. Také jsem se vdala a s mým Fandou si pořídila dva krásné kluky.

Není divu, že jsme se oba museli hodně otáčet, abychom těm našim chlapcům mohli dopřát vše, co měli ostatní děti. V tom kalupu jsem brzy zapomněla, že bych se měla na Danušku zlobit.

Na její tváři jsem viděla monokl

Spíš mi ji začalo být líto, když jsem tak někdy zdálky sledovala, jak cupitá za tím svým Milanem. Vlastně jsem ji během uplynulých let nikdy neviděla zblízka. Až jednou, stoupla si za mě do fronty v masně.

Podle toho, jak Danuška zírala pod nohy místo před sebe, jsem pochopila, že se nechce vybavovat, ani když nás náhoda svedla dohromady. Jenže mě to stejně nedalo. Otočila jsem se směrem k Danušce a chtěla prohodit pár přátelských slov. V ten okamžik jsem si ale všimla, že má Danuška pod okem monokl.

Konečně mi došlo, proč se mi vyhýbá

Ačkoli byl zakrytý vrstvou make-upu, byl viditelný už zdálky. To mě tak zarazilo, že jsem se nezmohla na kloudnou větu. Konečně mi totiž došlo, proč se mi Danuška poslední roky vyhýbá. Má kamarádka zkrátka nechtěla, abych věděla, že ji manžel bije.

Tak jsem koupila, co jsem potřebovala, a vypadla z obchodu ven. Když jsem se večer uvelebila u televize vedle toho svého Fandy, došlo mi, jaké mám v životě štěstí.

Vždyť jsem měla vedle sebe mužského, o kterého jsem se mohla vždy opřít, a který byl hodný na mě i na kluky.

Se svým trápením jsem se svěřila manželovi

Fanda pochopitelně brzy poznal, že mě něco trápí. Ani nemusel moc naléhat. Sama jsem mu vyklopila, že jsem odpoledne v masně potkala Danušku, a že jsem na její tváři viděla obrovskou modřinu.

„Až ji potkáš příště, tak se jí zeptej, zda nepotřebuje pomoci,“ řekl mi můj hodný muž a já se brzy zařídila podle jeho rady.

Nabídla jsem jí svou pomoc

Netrvalo ani pár dnů a já a Danuška jsme se málem srazily na náměstí. Pospíchala z jednoho obchodu do druhého s hlavou skloněnou, takže ani nevnímala, že se řítí přímo proti mně. Když si mě konečně všimla, chtěla se dát na ústup.

Jenže já jsem tentokrát byla neodbytná. Vzala jsem Danušku za loket a odtáhla ji stranou. „Ten tvůj tě bije, nezapírej. Před pár dny jsi měla na tváři modřinu a teď taky, jenže na té druhé. Můžu pro tebe něco udělat?“ hučela jsem do Danušky, jenže to nebylo nic platné.

Zůstala jsem jako opařená

Má bývalá kamarádka se mi rychle vysmekla a se slovy, že se mi to jen zdá, a že ničemu nerozumím, chvátala pryč. Zůstala jsem na tom chodníku stát jako opařená. Pak jsem si ale řekla, že nemůžu zachraňovat někoho proti jeho vůli a vydala se domů.

Brzy jsem si ale na Danušku vzpomněla. To když jsem na našem konci města slyšela houkat sanitky a policejní vozy. Nu, co se člověk nedozví ze zpráv v televizi, to zjistí hned druhý den ráno v samoobsluze.

Pobodala svého manžela

Ještě jsem ani nepřišla u kasy na řadu a už jsem věděla, že moje dávná kamarádka Danuška při dalších z prudkých hádek pobodala svého manžela. A bylo veliké štěstí, že to Milan přežil. „Vůbec nechápu, co to do ní vjelo.

Vždyť to bylo takové spořádané manželství,“ tvrdila jedna z žen ve frontě u pokladny.

Znovu jsme k sobě našly cestu

A já, já jsem mlčela. Nikdo mi totiž nedal právo, abych veřejně vyprávěla o tom, co Danuška tajila před celým světem. Jen jsem chtěla, aby věděla, že na ni myslím, a že tu pro ni budu, když mě bude potřebovat.

A když Danušku pustili, po té co si odseděla pár let, byla jsem jediná, kdo se k ní znal. Je smutné, že až tehdy jsme k sobě znovu našly cestu. Že se mi nesvěřila už dávno se svým trápením.

Třeba by dokázala od svého manžela odejít dřív, než na něho ze strachu, že ji jednoho dne zabije, vztáhne ruku, ve které držela nůž.

Kateřina T. (52) Pardubice

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
7.12.2023
Taneční večer se zoufale nevydařil. Upadla jsem před vchodem na vlhké dlažbě. Ale flek na šatech byl ještě to nejmenší. Loudala jsem se z tanečních jako postřelená. Bylo evidentní, že se můj život nenávratně řítí do katastrofy. Začalo to hned odpoledne, kdy mi táta oznámil, že do tanečních pojedeme s mámou autobusem, protože auto kikslo. Vzápětí se naši pohádali. Máma vykřikovala, že jsme už dá
2.12.2023
Práci jsem milovala a myslela jsem si, jak je vše zalité sluncem. Bohužel někdo se rozhodl přivolat mraky. Už jsem nedoufala, že dostanu lukrativní zaměstnání. Měla jsem sedm let před důchodem, žila jsem v domnění, že svůj profesní vrchol jsem si zažila před tím. Ani jsem nestřídala zaměstnání. Moc mladé a hloupé? Vždy jsem pracovala v dobrém kolektivu, práce mě bavila, a když jsem odcház
1.12.2023
Spíš o tom čteme. Jak někdo neuměl stárnout s noblesou. Já to neviděla, dokud mne všichni neopustili. Jsem žena a ty se chtějí vždy líbit. Nepatřila jsem však mezi ty dámy, které by ve dvaceti nebo i ve třiceti šílely z prvních vrásek. Zde mám genetickou výhodu, v podstatě až ve čtyřiceti jsem si všimla, že tam nějaké ty jemné linky jsou. Možná ale o to horší pro mne bylo zjištění, že už je to
30.11.2023
Padal těžký sníh a blížil se advent, Terezčin už druhý. Splnil se mi sen, chtěla jsem být šťastná, ale cosi mi v tom bránilo. Připadalo mi, že máma neumí odpouštět. Přitom byla silně věřící. Ale nesmiřitelná. „Nesmí mi přes práh,“ sípala. „Už nikdy.“ Smířila jsem se s tím. Byla jsem vzorná dcera, s rodiči jsem se nikdy nedohadovala, brala jsem to tak, že mají vždycky pravdu a tečka. Ale mámin n
26.11.2023
Zamilovat se do přitažlivého profesora, a navíc získat i jeho lásku? To je sen nejedné studentky. Mě se to povedlo, ale zničila jsem si tím život! Už na první přednášce, kterou vedl, jsem se nemohla pořádně soustředit na výklad. Náš profesor byl totiž nejen velice pohledný, ale také neskutečně šarmantní, inteligentní a vtipný. Byla jsem jím naprosto okouzlená. Rozhodla jsem se, že tohoto chlapa
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
epochanacestach.cz
Rakouské Alpy: Dva tipy pro milovníky adrenalinu
Vylezte si na ledovec! Tyrolské ledovcové středisko Stubai, kde můžete lyžovat od října do června, je položeno ve výšce mezi 1750–3212 metry nad mořem. Největší skiareál na ledovci vám však kromě 34 sjezdovek nabídne i netradiční adrenalinový zážitek v podobě zdolávání zamrzlé stěny. Ta se tyčí do výšky 20 metrů přímo u horní stanice lanovky Gamsgarten
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
epochaplus.cz
Dlouhodobé sezení zabíjí častěji než kouření či obezita. Braňte se!
Schválně si některý den změřte, kolik hodin během něj prosedíte. A to nejen v práci, ale i cestou do a z ní či večer na gauči před televizí. Výsledek může být překvapivý – až 14 či 15 hodin denně! Co takové dlouhé sezení udělá s vaším tělem? Kouření, alkohol, drogy, nadměrné slunění, špatná strava a přejídání jsou zničující,
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
nasehvezdy.cz
Zradil ji ve chvíli, kdy jeho lásku nejvíce potřebovala
Osud si s herečkou několikrát nepěkně pohrál. Vždy ale sebrala zbytky svých sil a vyrazila do boje. Dnes se snaží žít jenom přítomností a užívat si každého dne. A zdá se, že to dokonale funguje. Kř
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
21stoleti.cz
Půjčka do výplaty je receptem na různé nečekané výdaje
Máte před sebou výdaje, s nimiž jste nepočítali? Krátkodobá půjčka může být dobrým pomocníkem. Je velmi rychlá a věcná, neptá se na detaily z osobního života a dovede pomoci vždy efektivně. Lze se
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
nasehvezdy.cz
Má v srdci místo jen pro Kolečka?
Ačkoli už uplynulo od rozchodu herečky ze seriálu ZOO Denisy Nesvačilová (32) a scenáristy Petra Kolečka (39) několik měsíců, podle informací od našeho anonymního zdroje ho stále nedostala z hlavy.
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
epochalnisvet.cz
Carnegie Hall: Slavný chrám hudby se zrodí na moři
Jestliže pro horolezce je vrcholem Mount Everest a operní pěvec sní o La Scale, interpret klasické i populární hudby má jako nejvyšší metu Carnegie Hall, magickou koncertní síň v New Yorku.  
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
enigmaplus.cz
Záhada pojmenování města Pelhřimov i rejdiště místních čarodějnic a krvelačných běsů
Nejznámější pověst o vzniku Pelhřimova, města v kraji Vysočina, uvádí jako jeho zakladatele pražského biskupa Pelhřima. Tento biskup se vydal jako prostý poutník pěšky na cestu do Říma. V místě blízko
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
iluxus.cz
Třetí ročník Czech National Spirits Competition vyhodnocen
Slavnostní galavečer vyhlášení výsledků mezinárodní soutěže o nejlepší destilát a likér Czech National Spirits Competition 2023 proběhl v reprezentativních prostorech Strahovského kláštera v sobotu 2.
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Ukrajinský boršč s hovězím masem
tisicereceptu.cz
Ukrajinský boršč s hovězím masem
Věděli jste, že skvělý boršč je ve skutečnosti nikoliv ruskou, ale ukrajinskou specialitou! Je dokonce zapsán jako dědictví UNESCO. Můžete si jej připravit třeba tímto způsobem. Suroviny 200 g z
Vlastně jsem se znovu narodila
skutecnepribehy.cz
Vlastně jsem se znovu narodila
Už několik let se jen velmi obtížně pohybuji i s hůlkou. Snažím se proto být maximálně opatrná. Abych se nedostala do situace jako před třemi lety. S krátícím se dnem si chodím nakupovat raději už dopoledne. Také provoz v ulicích je bezpečnější. To jsem si aspoň myslela ještě před třemi lety, než mne z mého omylu vyvedla nadmíru nepříjemná událost. Vypnutá
Kokosové pusinky
tisicereceptu.cz
Kokosové pusinky
Lehoučké nadýchané cukroví bez mouky je jako stvořené pro zdravé mlsání. Potřebujete 1 hrnek strouhaného kokosu 1/4 hrnku medu 1/2 lžičky mandlového/vanilkového extraktu špetku mořské soli 3