Domů     Dluhy nás přivedly na mizinu
Dluhy nás přivedly na mizinu

Harmonické manželství se ze dne na den změnilo v peklo. Až exekutor za našimi dveřmi mi otevřel oči. Manžel prohrál majetek na automatech, rozprodal veškerý majetek a ještě nás zadlužil!

Na první pohled sympatický mladý muž s úsměvem na rtech. V ruce svíral nějaká lejstra a hnal se dál. Zvědavě se rozhlížel a z aktovky tahal nějaké žluté štítky. Beze slůvka vysvětlení je začal nalepovat snad na vše, co kolem sebe uviděl. Nechápala jsem, co to k nám vtrhlo za blázna.

Ze sympaťáka se vyklubal exekutor

Volala jsem na manžela, ale ten se zamknul ve svém pokoji. „Co chcete?“ vykoktala jsem a ten domnělý sympaťák se ušklíbnul. „Otevři,“ cloumala jsem bezmocně klikou dveří, ale manžel zůstal nedobytný.

Dělal, jakoby se ho nic z toho, co se právě odehrává u nás doma, vůbec netýkalo. „To se mi nemůže dít. To se mi jen zdá,“ opakovala jsem si stále dokola. Exekutor mi oblepil byt a odkráčel.

Nemohla jsem ani brečet, přestože jsem chtěla, aby se mi trochu ulevilo. „Františku, můžeš mi to nějak vysvětlit? Nebo mám zavolat sanitku, aby tě odvezla do blázince? Nic jiného mě nenapadá. Šmejdí nám po bytě exekutor a ty ani nevystrčíš hlavu ze dveří. Nechápu to!“ domlouvala jsem manželovi.

Manžel nic neřešil

Dcera čekala naše první vnouče a tak byla tím posledním člověkem, kterého bych chtěla otravovat svými problémy. Ale komu se svěřit? Na koho se obrátit o radu? V zoufalství jsem vyběhla na chodbu a běžela za sousedem.

Byl učitel a jistě bude chytřejší v těchto věcech, než jsem byla já. Chvíli na mě zadumaně koukal a potom přiznal, že neví zhola nic. „Snad by opravdu pomohlo, kdyby se nechal manžel hospitalizovat na psychiatrii.

Třeba by se tím řešení problému alespoň oddálilo. Musíte zjistit, zda je psaný majetek na oba, nebo jen na něho. A který. A také, jaké si nabral půjčky,“ vyjmenovával, co všechno musím. Šly na mě mdloby.

Před očima se mi zatmělo a půda pod nohama houpala, jako bych byla snad opilá. Probudila jsem se na zemi. Omdlela jsem!

Skončila jsem na ubytovně

Bylo to příjemné, na chvíli utéct od reality, ale na zemi jsem se nemohla válet donekonečna. František, jakoby nás slyšel, si už balil kufřík. „Jdu se nechat zavřít do blázince. Nechci nic řešit.

Řeknu, že chci spáchat sebevraždu, třeba je obměkčím a nechají si mě tam!“ sdělil mi téměř nezúčastněně a šel čekat na taxíka. Zůstala jsem sama. Opuštěná, zdrcená a bezradná. V den exekuce jsem už měla také sbaleno.

Byt, na který jsme šetřili téměř celý život, propadl státu a ze mě se stala bezdomovkyně. Nějaké vlastní úspory jsem přece jenom měla, a tak jsem se nastěhovala do nedaleké ubytovny. Jedna místnost a koupelna společná pro všechny. Takhle jsem si tedy důchod nepředstavovala!

Už jsem ani nevstala z postele

Nejhorší bylo, že jsem se z toho šoku nedokázala nijak odreagovat. Zpracovat ho! Dceři jsem lhala do očí a dělala vše proto, aby se nic nedozvěděla. Za manželem jsem se nedokázala přinutit jít ani na chvilkovou návštěvu. Přerušila jsem s ním veškeré kontakty.

V jedné poradně za mě vyřídili veškeré formality a stanovili splátkový kalendář. Zůstalo mi pár korun na den. Můj zdravotní stav se zhoršil. Zhubla jsem. Rozprodala i náušnice z uší a snubní prsten. Připadala jsem si tak ubohá!

Jednou ráno jsem nedokázala vstát z postele. Nešlo to. Nohy mě neposlouchaly! Dva dny jsem nejedla, než si mě všimnul nějaký sociální pracovník z té ubytovny. „Paní, co vám je? Potřebujete pomoc?“ ptal se mě starostlivě.

Zhroutila jsem se

Nedokázala jsem mu odpovědět. Jeho hlas ke mně doléhal z velké dálky. Koukala jsem do zdi a mlčela. Nakonec mě odvezli do nemocnice. Prospala jsem řadu dní i nocí. Potom mě přeložili do nějaké budovy s velkou zahradou.

Směla jsem se v ní procházet a pozorovat ptáčky. Až později mi došlo, že jsem v tom tolik obávaném blázinci. Bylo to nejkrásnější místo, kam mě mohli dát! Nejraději bych tam zůstala už na věky věků!

Jednou, na procházce po rozlehlém a krásně udržovaném parku, jsem zahlédla známou postavu. Svého manžela! Vedl se s nějakou ženskou, jako by k ní patřil. Smál se vesele a vypadal víc než zdravě. „Ahoj Františku!“ pozdravila jsem ho a on se mě leknul.

Skoro nadskočil! Pustil ruku té paní a objal mě.

Už je mi zase dobře

„Světlanko, moc rád tě vidím! Co tady děláš?“ vyptával se na oko starostlivě. Já ale byla neoblomná. Tvrdá! Pozvala jsem ho k sobě do pokoje. Ukázala vizitku právníka. Sehnala mi ho dcera, která se o té naší šlamastyce dozvěděla teprve nedávno.

Narodila se jí holčička, krásná jako obrázek. To pro ni jsem chtěla zase žít. To pro ni jsem všechno dělala! „Vyřeš si svoje dluhy sám. Já nic nepodepsala. Za nic neručím!

A všechno za mě bude vyřizovat právník!“ řekla jsem svému muži, který mi měl být oporou, ale nebyl. Cítila jsem se silná. Uzdravená! Věděla jsem, že všechno zvládnu.

Světlana P. (68), Liberec

Předchozí článek
Další článek
reklama
Související články
11.12.2023
Klára byla hýčkaná, obdivovaná, já byla upozaděná a ještě jsem se o ni musela starat. Sestra se měla v životě lépe, přesto nepřežila. A já se zase musela postarat. echci ji pomlouvat. Jen přibližuji, že jsme zkrátka neměly milující sourozenecký vztah, takže jsme asi ani jedna neočekávaly, že ta druhá pomůže, pokud bude třeba. Klárka se narodila tři roky po mně. Protože jsem byla starší, tak jse
9.12.2023
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli jsme si pomoci. Ale on nezlobil, byl posl
9.12.2023
Provdala jsem se za staršího, úspěšného a bohatého muže. Kvůli mně se rozvedl. Mně i dětem zajistil život v přepychu, ale já se trápím. Před více než třiceti lety jsem po vysoké nastoupila do jedné firmy jako asistentka ředitele. Práce to pro mě byla velmi zajímavá, navíc zde byla možnost postoupit časem dál v kariérním žebříčku. Život jako v bavlnce Po několika měsících jsem musela zasto
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte