Domů     Se sestrou máme silné pouto. Obě jsme si prošly zkouškou.
Se sestrou máme silné pouto. Obě jsme si prošly zkouškou.
5 minut čtení

Když jsem onemocněla rakovinou prsu, už jsem věděla, co mě čeká. Stejnou nemocí si prošla před necelými dvaceti lety i moje sestra Naďa. Taky naše maminka, po které jsme dispozice k nemoci zdědily.

Já jsem se tenkrát snažila být Nadě co největší oporou, protože měla šestiletou dceru a vychovávala ji sama. Její manžel je opustil kvůli jiné a ségra zůstala na všechno sama. Diagnóza přišla v nejnevhodnější dobu.

Naďa se jakž takž oklepala z bolestného rozvodu a konečně našla práci, která by ji a dceru Barunku mohla uživit. Ale nikdy není vhodná doba na nemoci. Mě zastihla, když jsem byla v psychické pohodě a naopak se všechno dařilo.

Nedávno jsem četla statistiku, že každý rok onemocní touto zákeřnou chorobou šest tisíc českých žen a víc jak tisíc osm set jich zemře. Myslela jsem na Naďu, že měla štěstí. A maminka taky, na rakovinu nezemřela.

Od té doby co se sestra vyléčila, je sice stále pod dozorem lékařů, ale nemoc se zatím nevrátila. Takže se dá říct, že ji porazila.

Špatné dědictví

Šest tisíc rakovin prsu ročně – to je vysoké číslo, ale proč zasáhla potřetí v naší rodině? Asi aby to bylo spravedlivé. Rodiče nás vždy spravedlivě dělili. Tak jsme dostaly v genech obě stejný mix, stejný dědičný syndrom nádorů prsu.

Nezazlívám nikomu, že jsem taky onemocněla. Ale lepší spravedlivé dělení by bylo, kdybychom byly obě zdravé. A ségra to měla ještě horší v tom, že byla mladší a byla na všechno sama. Jako mladá se víc obávala, že přijde o vlasy a nedej bože i o prso.

Pomáhala jsem jí ty hrozné okamžiky přecházet s větším nadhledem a hledala různá řešení. Vybíraly jsme vhodné klobouky a šátky a chodily do obchodů s parukami. Jenže Naďa z nich vždy s pláčem odešla. I když jí několik paruk vyloženě slušelo.

„Ty si to nedokážeš představit, je to na té holé hlavě tak nepříjemné,“ vzlykala mi na rameno. Skončily jsme bez paruky, v cukrárně, obě ubrečené. Ségra se nakonec rozhodla nad nemoc povznést. Chodila v čepicích, doma v šátku a žádnou paruku si nekoupila.

Prožila si to ještě jednou

O dvacet let později se karty obrátily. Onemocněla jsem já. Naďa mě v tom nenechala a jako zkušená pacientka a vítězka nad chorobou mi pomáhala nemoc přeprat. Doufala jsem, že to taky dobře dopadne, že se uzdravím stejně jako máma a stejně jako Naďa.

Ale byly okamžiky, které jsem nedokázala lehce přejít. Tím nejhorším byl pro mě ztráta vlasů. I když jsem se na to zkoušela jakkoliv připravovat, Naďa mě varovala, že pro ni to bylo asi nejobtížnější období, co se psychiky týče.

O fyzické bolesti jsme radši moc nemluvily. Ségra měla pravdu. Po dvou týdnech od zahájení chemoterapie mi začaly vypadávat vlasy, při česání celé prameny. Lámaly se. Najednou jsme zase byly v obchodě s parukami.

Do toho, co tenkrát před lety prožívala Naďa v tom samém obchodě, jsem se najednou vžila. Bylo to jako déjà vu. Zkoušela jsem si paruky, stály jsme tam proti sobě a z lesklých očí se nám začaly valit potoky slz. Na hlavě se to umělé hnízdo nedalo snést.

Nemohla jsem si vybrat. A žádnou jsem si domů neodnesla. Že bych ale fungovala bez vlasů a bez paruky jsem si nedokázala představit. Jen v šátku jsem půl roku chodit nechtěla. Chtěla jsem vypadat k světu i doma, ne jen na veřejnosti. Začala jsem pátrat po parukách z pravých vlasů.

Záleželo mi, jak vypadám

Nabídka se za dvacet let trochu posunula. Našla jsem firmu, která vyrábí paruky z pravých vlasů a pomáhá ženám, které bojují s rakovinou. Chtěla jsem, abych vypadala co nejvíc přirozeně, aby se paruka co nejvíc podobala mým vlasům.

I když to bylo jen na dobu léčení, chtěla jsem se cítit dobře. Vypadalo mi obočí i řasy. Naďa si mě vzala do parády a výrazně mi nalíčila oči. Zalíbilo se mi to a nakoupila jsem si šminky a začala se malovat každý den. Záleželo mi na tom, jak vypadám.

Cítila jsem se pak alespoň o kousek lépe. Nevypadala jsem jako dřív, ale byla jsem to pořád já. Jen v jiném těle. Ač jsem se na tom byla psychicky bídně, v nemocnici jsem svým chováním povzbuzovala jiné pacientky a to, že ve mně viděly svůj vzor, mi pomáhalo. Začaly jsme místo nemoci řešit kosmetiku a zaobíraly se módou.

Dostala jsem se z toho

I když byl ten půl rok chemoterapií strašný, díky své úžasné sestře, manželovi a dětem jsem ho zvládla. Všechnu lásku, kterou jsem jim celý život dávala, mi vraceli teď mnohonásobně zpět.

Naďa mě podporovala svými poznatky ze svého období boje a inspirovala postojem, který zaujala po nemoci. „Prostě tu potvoru musíš porazit!“ Paradoxně byla té chorobě vděčná, za to že přišla. Díky ní prý začala lépe žít.

„Při rakovině jsem se cítila jako odkvetlý tulipán, který zalezl pod zem. Ale na jaře, po úspěšném boji, jako bych znovu vykvetla. A mnohem výrazněji. Uvidíš, že až se vyléčíš, budeš to mít stejně.

Ta nemoc tě nabije novou chutí do života a změní tě v mnoha ohledech k lepšímu,“ podporovala mě. A já opravdu na jaře zase vykvetla. A do mnohem hezčích, sytějších barev. Díky sestře.

I když to bylo v různých obdobích našeho života, dokázaly jsme se vzájemně podporovat. A to nás vyléčilo.

Květa V. (55), Hradec Králové

Předchozí článek
Související články
3 minuty čtení
Působí dojmem milého kluka, což v jeho věku přijde mnohým ženám sexy. Důsledky nedomýšlí a nechává je na své posluhovačce. Na mně! Rada zní jednoduše a prostě. Abych mu nepomáhala. Ale tak jednoduché, jak se zdá, to není. S manželem jsme totiž závislí na jeho penězích. Má jich víc než požehnaně, protože kdysi zdědil od našeho vzdáleného strýce dost velký majetek. Já nic. Je to pěkný poděs
3 minuty čtení
Bylo to o Dušičkách, v mlhavém, zasmušilém listopadu. Babička řekla, že mi prozradí tajemství, které si nechce vzít do hrobu. Tento příběh mi kdysi vyprávěla babička. Když jsme v listopadových mlhách a plískanicích navštívili hřbitov, kde je pohřben děda, najednou řekla, že mi něco poví. Že je to pro ni důležitý příběh a že by nerada, aby umřel s ní. Tehdy jsem se skoro lekla, co uslyším. Vráti
3 minuty čtení
Babička si to malé selátko doslova vypiplala, děda z něj udělal komika, který bavil svými kousky celou vesnici i náhodné turisty. Ani nevím, odkud babička to neduživé selátko přinesla. Samozřejmě to bylo od někoho z naší vesnice, téměř každý choval prasata. To malé nic bylo asi desáté v pořadí narozených a podle toho vypadalo. Babička si jej nesla ve svém šátku, který běžně nikdy nesundala z hl
4 minuty čtení
Roztomilí andílci se během krátké doby změnili ve smečku dravých šelem. Šarvátky, křik a neustálé boje o hračky byly u nás denně. Stáli jsme před rozhodnutím, zda jsme schopni šest dětí zvládnout. O pěstounství jsme nikdy neuvažovali. Vychovali jsme s manželem tři slušné holky. Všechny vystudovaly a získaly práci, která je baví a přináší jim i slušný zisk. Od nás nic nechtěly, ani půjčit! Na
3 minuty čtení
U nás v rodině se nikdy moc nepilo. O to víc mne udivuje, jak Petra mohla tak snadno propadnout tomuto démonu. Petra byla vždy vzorná dívka. Slušně vychovaná, dobře se učila. Myslím, že jsme jí dali cenné rady do života a snažili jsme se, aby z ní byla poctivá dívka. Náš syn Vláďa je bezproblémový. Petra však uklouzla. Stačila špatná parta kamarádek, které ji přivedly na scestí. Nechtěly pra
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Škoda že jsem to nezjistila dříve
nejsemsama.cz
Škoda že jsem to nezjistila dříve
Bratranec s námi vyrůstal pod jednou střechou, protože mu údajně zemřeli rodiče. Když ale zemřel, během vyřizování papírů jsem zjistila, že všechno bylo úplně jinak. Celý svůj život bych se rozdala pro druhé. Proto vlastně nebylo pro nikoho žádným překvapením, že jsem se vydala na dráhu pečovatelky. Práce to je nesmírně těžká, člověk je unavený a kolikrát
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
epochalnisvet.cz
Pronásleduje norskou princeznu duch nacistického generála?
Princezna Martha Louise, dcera norského krále Haralda v podcastu Modern Royal šokuje posluchače, když uvede, že ji trápí duch nacistického generála. Prý na ni zírá, kdykoli je v určité místnosti v norském královském paláci. Podle jejího otce jde o Němce Wilhelma Rediesse, který se v oné místnosti zastřelil!   Princezna Martha Louise Norská (*1971) je
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
epochaplus.cz
Markéta Pyskatá označila svého chotě za neplodného
Rozzuřeně buší na bránu, ale nikdo mu neotevírá. Nadávky jenom prší. Těšil se, že po úspěšném lovu spočine v posteli, ale teď má smůlu. Ta pyskatá bestie ho odmítá pustit domů. Brána hradu Tirol ale před Janem Jindřichem Lucemburským a jeho družinou zůstane zavřená. Ve věku pouhých pěti let přijíždí Jan Jindřich Lucemburský (1322–1375), v pořadí
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
historyplus.cz
Proč generál Janko spáchal sebevraždu?
Generál Janko mlčky nasedne do auta a kývne na řidiče, aby jel. Ten nastartuje, pomalu se rozjede, když tu náhle uslyší za sebou výstřel. Otočí se a spatří, jak z pravého spánku Vladimíra Janka tryská krev a jeho tělo se pomalu sesouvá na podlahu vozu. Ani nezastaví, raději přidá plyn a zamíří do Střešovic do
DS N°8: nová generace DS Automobiles
iluxus.cz
DS N°8: nová generace DS Automobiles
Několik týdnů před představením svého zásadního nového modelu odhaluje společnost DS Automobiles novou filozofii pojmenování. Tento přístup propojuje názvy stávající modelové řady a názvy budoucích mo
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
skutecnepribehy.cz
Poklad hlídalo děsivé zvíře a nenechalo si ho vzít
Zříceniny i jeskyně mě vždycky lákaly. Musí v nich být ukryto tolik úžasných pokladů, které čekají na své nalezení! Někdo je ale hlídá. Kdo by nechtěl najít opravdový poklad? Každý o tom sní alespoň jako dítě. Mně to vydrželo celý život, a někdy na to myslím i dnes, když se v noci probudím. Vždyť musí existovat tolik dosud nenalezených pokladů, že
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
tisicereceptu.cz
Skvělá štola podle receptu z Drážďan
Je plná kandovaného ovoce a mandlí. Doslova se rozplývá na jazyku. Suroviny 250 g másla + máslo na potření špetka soli 250 ml mléka moučkový cukr na posypání 1 lžíce hnědého rumu 120 g rozi
Monolity z Baalbeku: Kdo a jak přemisťoval obří kvádry?
epochanacestach.cz
Monolity z Baalbeku: Kdo a jak přemisťoval obří kvádry?
Je to záhada, která stále nemá uspokojivé vysvětlení. Féničané před 5000 lety dokázali nejen opracovat, ale hlavně vylomit a přemístit obří kameny o hmotnosti stovek tun. Záhada je o to větší, že ani s dnešní moderní technikou by se nám to nepodařilo. Doslova monumentální je fénická výstavba v Baalbeku, historickém městě ležícím ve východním Libanonu, asi
Dala žena Chmelovi ultimátum?
nasehvezdy.cz
Dala žena Chmelovi ultimátum?
Herec Igor Chmela (53) z Jedné rodiny skončil na samotném prahu vyhoření. Až nedávno si uvědomil, že nechce svou práci stavět nad rodinu. Byly totiž časy, kdy děti skoro neviděl. Potkali se v pond
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
enigmaplus.cz
Existuje mezi partnery nadpřirozené pouto?
Různé studie prokazují, že mezi členy rodiny, které spojuje silné pouto, může existovat cosi jako přenos myšlenek či pocitů. [gallery ids="148477,148476,148478"] Až 65 procent matek ví, jak se
Design floridské vily s vlastním příběhem
rezidenceonline.cz
Design floridské vily s vlastním příběhem
Rekonstrukce vily v Palm Beach zachovala její původní eleganci, zároveň jí vtiskla nový esprit uplatněním extravagantních pláten a mixem klasického a moderního nábytku. Se svou rafinovanou hrou kontrastů, spojení a harmonií interiérový design floridské vily od studia Les Ensembliers znovuobjevuje styl Palm Beach. „Tohoto výsledku jsme dosáhli v těsné spolupráci s naší klientkou,“ vysvětluje Richard Ouellette, hlavní designér
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
21stoleti.cz
Co nevíte o vodíkových vozech: Nádrž má tři pláště, tankování řídí elektronika
Vodíkové vozy nejsou na silnicích příliš obvyklé, Toyota v nich ale vidí vedle elektromobilů alternativu pro ekologickou mobilitu budoucnosti. Důležitým aspektem je také bezpečnost. Tu zajišťuje speci