Domů     Vnouček nenáviděl jesle
Vnouček nenáviděl jesle

Být s ním doma jsem ještě nemohla a dcera také ne. Nezbylo, než ho dát do jeslí. Začal je nenávidět! Proplakal mnoho večerů, než jsem pochopila proč. Měl hlad, všechno jídlo mu snědla slečna asistentka!

Vlastně to ani nebyly pravé jesle, jen taková ta dětská skupinka nebo rodinka, či jak se tomu dneska říká. My babičky jsme tomu zařízení neřekly jinak, než jesle. Také, co by to mělo jiného být?

Dvouleté dítě, ještě napůl spící, je matkou odvlečeno do podivně vymalované budovy, kde se převlékne a ospale se odplouží do herní místnosti. Zde se na něho vrhne parta jeho stejně malých spolužáků.

Nedokázal si postěžovat

Chvíli se přetahují o oblíbené hračky a potom hurá, k zasloužené snídani. Makový rohlík a kakao, nebo třeba chleba s pomazánkou. Tou dobrou, rybičkovou! Úplně se mi sbíhaly sliny, když jsem si ji představila.

Ještě po letech si pamatuji přesně na její nakyslou chuť! Nosila si ji dcera na chlebu ze školky, abych s ní mohla odejít odpoledne domů a nezdržovala se čekáním, až svůj krajíc dojí. S mým milovaným vnoučkem to nebylo jiné.

I on byl, stejně jako ona, hubený a mrňavý. I on se šťoural v jídle, jako v mrtvých jiřičkách, jak se u nás říkávalo. A ani on si na nic nestěžoval. Také jak, když mu byly sotva dva roky… Nedalo se ale nic dělat.

Dcera musela vydělávat na obrovskou hypotéku, kterou si vzala s manželem na byt. A já měla do důchodu ještě hezkých pár let. Nemohla jsem jít ani do předčasného, kdybych chtěla. Ale já nechtěla, protože bych brala ještě míň než to málo, co mi měli vyměřit.

Vnouček stále plakal

Ivánek tedy musel začít chodit do jeslí, což se ukázalo být už po pár dnech velkým problémem. Přestalo se mu tam totiž líbit. Odmítal vstávat, zdržoval a dokonce se začal schovávat do skříně.

Potom svoje chování ještě vylepšil o pláč, či spíš ryk, který nešel zastavit. Občas dostal horečku, ale my všichni věděli, že je to z nervů. Z odporu k jeslím! Dcera byla nešťastná a nevěděla si rady. „Mami, co mám dělat?

Zůstat s tím nešťastným klukem doma nemohu. Jeho pláč mi snad vyrve srdce z těla!“ řekla nešťastně a já ji jen mohla pohladit po hlavě. Také jsem neměla žádný nápad, jak situaci zlepšit.

Před těmi jeslemi jsem se dala do řeči s jinou babičkou a svěřila se jí se svým trápením. Tedy vnukovým trápením…

Zprvu jsem tomu nemohla uvěřit

Paní mi hned mi hned od plic sdělila, co si o tom všem myslí: „Naše malá taky začala tyhle jesle téměř nenávidět. Potom se to ale z ničeho nic zlepšilo. A víte proč? Dcera si došlápla na tu drzou asistentku!

Pěkně od plic jí vynadala a byl pokoj!“ Nevěděla jsem vůbec, o kom ta paní hovoří. „Asistentku? Jakou asistentku?“ ptala jsem se zvědavě. Odpověděla mi hurónským smíchem: „Jé, vy o ní nevíte? Vždyť si o ní povídají úplně všichni!

Je to taková bledule, ale sní, na co přijde. Možná má ten váš malej jen hlad! Možná to chudák slíznul za moji vnučku!“ Asi jsem koukala, jako bych zrovna spadla z višně. Nešlo mi na rozum, že by tak absurdní tvrzení mohlo být pravdivé.

Rozhodla jsem se tomu přijít na kloub. Schovala jsem se na zahradě pod okno herny. Odtud bylo vidět až do malé jídelny, kde děti svačily a obědvaly.

Bledule vyjídala dětem talíře

Konečně nastal čas dopolední svačiny. Na barevných talířcích děti dostaly dvě malé čtvrtky chleba s nějakým sýrem a kousek jablíčka. „Tak málo?“ divila jsem se, ale bylo toho ještě méně.

Než stačil Ivánek popadnout ten kousíček chleba, přihnala se Bledule, ta asistentka, a strčila si celou jeho svačinku do pusy. Spolkla ji i s tím jablíčkem jakoby nic. To samé udělal i Ivánkovým sousedům.

Byla jsem vzteky bez sebe, ale uvědomila jsem si, že nějaká stížnost nepomůže. Bylo by to tvrzení proti tvrzení! Rozhodla jsem se počkat do oběda. Bledule opět dětem ujídala z talířů. Ne všem, ale dobré polovině určitě! Už jsem se Ivánkovi nedivila. Kdo by chtěl celý den hladovět!

Nová asistentka držela dietu

Druhý den jsem se pečlivě přichystala. Vlastně, přichystala jsem manžela s jeho malou kamerou. Natáčel s ní rodinné oslavy a vůbec všechna naše setkání. Často mi to jeho natáčení filmování bylo protivné, ale teď se náramně hodilo.

„Snad by ti stačila fotka, ne?“ bručel, ale já byla neoblomná. Fotku může zfalšovat kde kdo, já chtěla záznam celé zlodějské akce! Aby nikdo o vině Bledule nepochyboval! Vše proběhlo tak, jako minulý den.

Bledule se nenechala zahanbit a i tentokrát nebohým dětem vyjídala radostně talíře! Hned po svačině jsem za ní zašla. Ukázala video. A pohrozila zveřejněním na sociálních sítích. To na ni platilo víc, než výhrůžka policí. Ještě téhož dne dala výpověď.

Za pár dnů vstával Honzík radostněji. Ve školce začala pracovat nová asistentka. Držela dietu a dětem nesebrala ani soustíčko!

Klára H., (57), Opava

reklama
Související články
9.12.2023
Býval to takový tichý hoch. Nesmělý a bázlivý. Teď je z něho hrubián. Hovoří sprostě a nejraději by se pral. Můj syn se změnil k nepoznání. Vždycky nám dělal jen a jen samou radost. Už jeho narození byl malý zázrak. Dlouho jsem nemohla mít děti, tak jsme byli s manželem, i a prarodiče z obou stran, štěstím bez sebe. Všichni jsme ho rozmazlovali, nemohli jsme si pomoci. Ale on nezlobil, byl posl
9.12.2023
Provdala jsem se za staršího, úspěšného a bohatého muže. Kvůli mně se rozvedl. Mně i dětem zajistil život v přepychu, ale já se trápím. Před více než třiceti lety jsem po vysoké nastoupila do jedné firmy jako asistentka ředitele. Práce to pro mě byla velmi zajímavá, navíc zde byla možnost postoupit časem dál v kariérním žebříčku. Život jako v bavlnce Po několika měsících jsem musela zasto
8.12.2023
Když můj syn dospěl, byla jsem ráda, že mi zůstal doma. Jsem pár let vdova, tak jsem byla ráda, že ještě nějakou dobu nebudu opuštěná. Můj Tomáš byl vždy moc hodný kluk. Po maturitě sice uvažoval o vysoké škole ve velkém městě, ale když ho nevzali, našel si práci u nás a zůstal bydlet doma. Sama jako kůl v plotě Jsem už pět let vdovou, tak jsem to přivítala s nadšením. Sama bych náš velký
6.12.2023
Máme s mužem srdce veliké, vejde se nám do něj hodně lásky. Nevíme, proč bychom se zejména na Vánoce neměli vídat s bývalou snachou. Syny máme dva, starší Venca zůstal starým mládencem, zatímco mladší David se ženil už v pětadvaceti. Ženit se musel, půl roku po svatbě se nám narodila vnučka Věruška a za tři roky ještě chlapeček Matýsek. Manželství synovi ale dlouho nevydrželo. Skutečný důvod
4.12.2023
Jsem jedináček a vyrůstala jsem vlastně od pěti let, kdy nás můj otec opustil, jenom s matkou. Tedy spíš s babičkou a dědou v jejich domě. Nikdy dřív jsem si neuvědomovala, že mám s mámou dost divný vztah a že mi chybí blízkost, kterou prožívaly moje kamarádky. Já měla mámu spíš jako takovou superstar, která je krásná, úspěšná a já se těším na to, až si na mě udělá čas. Lásku mi dávala babič
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Přišla Forejtovi na milenku?
nasehvezdy.cz
Přišla Forejtovi na milenku?
Bojuje se syndromem vyhoření, to ale asi není nejhorší. Eva Burešová (30) se trápí, podle mnoha informací za to může její partner Přemek Forejt (36). Našel si jinou ženu? Je slavná, má peníze a spous
Silný vývar z hovězí oháňky
tisicereceptu.cz
Silný vývar z hovězí oháňky
Chcete si udělat skutečně silný vývar? Použijte hovězí oháňku a spoustu petržele. Suroviny 1 kg hovězí oháňky 1 velká cibule 2 velké mrkve ½ menšího celeru 5 kuliček nového koření 6 kuliček
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
21stoleti.cz
Vědci objevili fosili dinosaura i s dochovaným obsahem žaludku
Je tomu zhruba 75 milionů let, co si jistý dinonosaurus dal k obědu stehno z předka dnešního krocana. Asi netušil, že je to poslední jídlo v jeho životě, protože pár dní poté jej dostihla smrt v koryt
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
epochaplus.cz
Potit se, či nepotit? Po stopách deodorantu!
Ráno přijdete do koupelny, vyčistíte si zuby a sáhnete na poličku pro svůj deodorant… , ale žádný tam není! Co teď? Pojďte s námi hledat jiný. Ovšem ne do obchodu, ale do historie! Proboha, co je to za hrozné zvíře, které si na vás brousí zuby? Ocitli jste se v pravěku a během odpočinku v
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
iluxus.cz
DS Automobiles je zvěčněna do mramoru pod pyramidou v Louvru
Společnost DS Automobiles představila od svého vzniku velké množství nových modelů v Muzeu Louvre a jeho okolí, pod jeho pyramidou a v Tuilerijských zahradách. Exkluzivní prezentace a výjimečné výstav
Nenávist trvala i po jejich smrti
skutecnepribehy.cz
Nenávist trvala i po jejich smrti
Stála jsem u hrobu a vzpomínala na svého strýce, když se zničehonic začaly dít neuvěřitelné věci, které se rozumem vysvětlit nedají. Negativní emoce si mohou lidé přenést až do záhrobí! Nenávist mých příbuzných se přenesla až na onen svět! Na vlastní oči jsem viděla, jak zuřivý boj mezi dvěma lidmi probíhal ještě po jejich smrti. Do oka
Ořechy s krémem
tisicereceptu.cz
Ořechy s krémem
Plněné ořechy nesmí chybět. Potřebujete 100 g mletých vlašských ořechů 250 g hladké mouky 150 g másla 70 g cukru moučky lžičku kakaa 1 vejce 1/2 lžičky kypřicího prášku olej a mouku na vy
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
epochalnisvet.cz
Proč se krtkům v zimě zmenšuje hlava?
„Zmenši tělo, budeš míň hladovět!“ Pod tímto heslem se snaží přečkat zimu krtci. Zimní spánek si totiž nemohou dovolit, brání tomu jejich metabolismus, který patří mezi vůbec nejaktivnější mezi savci.
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
epochanacestach.cz
VRATISLAVSKÉ VÁNOČNÍ TRHY
V letošním roce trh potrvá až do 7. ledna 2024 včetně Silvestra a Tří králů. Veletrh bude otevřen každý den kromě: • 24. prosince 2023 (Štědrý den) – v tento den bude veletrh uzavřen • 25. prosince 2023 (1. svátek vánoční) – v tento den bude veletrh uzavřen • 26. prosince , 2023 (2. svátek vánoční) – v tento den Jarmark
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
enigmaplus.cz
Tajemní strážci našich pohoří: Kdo je duch Muhu?
Na skutečnost, že naše pohoří mají své patrony-strážce, můžeme být patřičně hrdí. Krakonoš v Krkonoších, Praděd pečující o Jeseníky, Rampušák hospodařící v Orlických horách. Záhadou ale zůstává duch M
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
nasehvezdy.cz
Nenávidí Suchánka! Jsou důvodem peníze?
Když herec, režisér a moderátor Ondřej Sokol (52) opustil komediální pořad Partička, diváci byli velmi zklamaní. A ihned se začaly rojit spekulace, co za tím stálo. To teď rozsekl přímo Sokol, kte