Jak vybrat kolo vhodné nejen na mountain biking, které nezklame?

Total
1
Shares

Pokud připravujete své tělo i mysl na adrenalinové sjezdy, nezapomeňte na patřičnou výbavu. Výběr toho správného kola však může být fuška. Horská kola mají speciální prvky, díky kterým si jízdu nejen užijete, ale bude pro vás i více bezpečnější.

Nenašli jste pod stromečkem vysněný dárek, se kterým byste mohli zažít nějaké to adrenalinové šílenství na dvou kolech? Nevadí, udělejte si radost sami. Vyberte si horské kolo a sjíždějte bez obav nejen lesní cesty.

Zvolte variantu, která vám bude vyhovovat

Horská kola jsou skvělá pro jízdu mimo zpevněné komunikace, jako jsou polní a lesní cesty, jízda v prudkém terénu atd. I proto má drtivá většina těchto kol zabudovaná odpružení. Díky nim totiž můžete jezdit i po těch nejzákeřnějších površích a dostanete se i do málo přístupných míst. Kvalitní odpružení také změkčuje dopady při seskocích, což ocení zejména vaše klouby. Vybírat můžete z tzv. full neboli celoodpružených kol. Ta mají odpruženou jak přední, tak i zadní vidlici, a tak se hodí i pro náročnější bikery. Zvládnete na nich překonat terény různé náročnosti a dosáhnete i vyšší rychlosti.

Tip: V případě, že jste milovníky extrémnějších disciplín, jako je downhill nebo jízda v bike parcích, určitě sáhněte po celoodpružených kolech. Větší počáteční investice se vám totiž vrátí. Dvojí odpružení je totiž efektivnější při překonávání obtížného terénu.

Startovací verze pro začátečníky

Naopak tzv. hardtail (pevné horské kolo) má odpruženou pouze přední vidlici, bývá celkově lehčí a vaše peněženka při jeho nákupu tolik nezapláče. Tento typ kola představuje vhodnou startovací verzi pro začátečníky. Chybí vám finance? Online půjčka vám může pomoct k rychlejšímu splnění snu v podobě pořízení nového kola. Podívejte se na srovnávač nabídek a vyberte si tu nejvýhodnější.

I na velikosti záleží

A jakou zvolit velikost? Na výběr máte z několika možností. Vždy záleží na vašich preferencích a na tom, co přesně od železného kamaráda na dvou kolech očekáváte.

  • Kola s průměrem 26 palců jsou dobře ovladatelná a mají dobrou akceleraci. Oblíbena jsou zejména u disciplín, jako je sjezd či freeride.
  • Kola s průměrem 29 palců se mezi bikery i prodávajícími stávají stále většími favority. Lépe překonávají překážky a dobře udržují rychlost. I když je rozšířen názor, že jde o kola určená pro vyšší jezdce, není tomu tak. Vyrábějí se verze v menších rámových velikostech, a i v dámském provedení.
  • Kola s 27,5palcovými ráfky jsou kombinací dvou předešlých typů. A taktéž jsou vhodná pro technické disciplíny.

Druh kola vybírejte hlavně podle terénu

Typ kola vybírejte zejména podle toho, kde a na jakém povrchu budete nejvíce jezdit. Všímejte si rozdílů, které jsou nejvíce patrné u řídítek, v odpružení nebo u plášťů. Vybírat určitě máte z čeho. Na trhu jsou dostupná například cross-country kola, trialová kola, enduro či downhillová kola. Každé z nich je však zkonstruováno pro trochu jinou disciplínu i terén. Až se vydáte do obchodu pro svůj povánoční dárek, před samotnou koupí kolo určitě otestujte. Mnoho bikeshopů má vlastní testcentra či demo dráhy, kde si vyzkoušíte, jak vám sedne.

Také se vám může líbit