SkutečnéPříběhy.cz
Domů     Kdysi jsem dala dítě k adopci
Kdysi jsem dala dítě k adopci

Manžel se neměl nikdy dozvědět o mém dávném tajemství. V patnácti letech jsem porodila chlapečka a dala ho k adopci!

Za dveřmi stál pohledný muž, odhadem čtyřicátník. Světlé vlnité vlasy a příjemný úsměv. Jeho oči mi byly zvláštním způsobem povědomé, ale netušila jsem odkud. Někoho mi připomínal! Manžel stál hned za mnou v předsíni.

Byl to jeho zvyk, prý, abych neotevřela někomu cizímu a on mě nepřepadl! Vždycky jsem se té jeho přehnané starostlivosti smála, ale tentokrát mě smích přešel. To, co jsem uslyšela, mi vyrazilo dech!

„Dobrý den, asi jsem váš syn!“ oznámil mi ten pán mile a já najednou věděla, odkud znám ty oči.

Cizí muž byl můj syn

Měl je po mém tehdejším spolužákovi, otci mého dítěte. Vlastním otci! V první chvíli jsem nevěděla co říct, ale manžel to věděl až moc dobře. „Co to tady vykládáte? Co si to vymýšlíte? Koukejte odsud vypadnout!“ vyjel na něho vztekle.

reklama

Můj syn, byla jsem si jistá, že nelže, se na mě jen tázavě podíval. Jako bych měla já rozhodnout, co se bude dít dál. Já ale stála jako omámená. Jako solný sloup! Vůbec jsem nebyla schopna jediného slova.

„Pojď dál, musíme si přece promluvit!“ vyzvala jsem ho, když můj syn vykročil k odchodu. Tentokrát to byl můj manžel, kdo zůstal zaraženě stát a nechápavě hleděl z jednoho na druhého.

Byl to opravdu zvláštní pocit mluvit s někým, koho jsem viděla snad jedinou minutu po porodu, než mi ho odnesli. Vlastně jsem tenkrát ani neměla vědět, co se mi narodilo, zda holčička nebo kluk.

Porodní asistentka se ale nade mnou smilovala a na chviličku mi to krásné miminko ukázala.

Pojmenovala jsem ho po sobě

„Můžeš mu říkat Péťa, po sobě, jsi přece Petra, ne?“ Sotva jsem Péťu pohladila po tvářičce, byl pryč. Už jsem ho nikdy neviděla! Neuplynul snad jediný den v mém životě, kdy bych si na svého syna nevzpomněla. „Jak asi vypadá?

reklama

A jak se má?“ Chtěla jsem si ho nechat, ale nebylo to možné. Maminka na mě byla sama a starala se ještě o svoji těžce nemocnou matku, mojí babičku. A já, v patnácti, jsem bez pomoci nebyla schopná vychovávat dítě.

Ani jsem to neměla mamince za zlé, když rozhodla za mě. Že půjde Péťa k adopci. Do nějaké hezké rodiny, kde dostane všechno, co potřebuje! Seděli jsme všichni u kuchyňského stolu a nechápavě na sebe koukali. Každý ale z jiného důvodu!

Nemohla jsem se vynadívat

Já nemohla uvěřit, jak krásného syna mám. Manžel zase nechápal, jak jsem mohla být tak krutá a vzdát se dítěte. A chudák Petr, který se ve skutečnosti jmenoval Karel, hleděl omluvně ze mě na manžela a bylo mu líto, že nám způsobil problémy.

reklama

„Víte, dlouho jsem toužil poznat svoji biologickou matku. Moji rodiče jsou moc hodní a dokonce mě v tom podporovali! Nemám vám za zlé, že jste mě dala jiným lidem…“ řekl a pohladil mě po hřbetu ruky.

To spontánní gesto mě dojalo víc, než všechna slova dohromady! Vyhrkly mi slzy. Povídali jsme si až do večera. I na manželovi bylo znát, že jeho údiv a vztek se změnil v pochopení a dojetí.

„S vašimi rodiči bychom se rádi setkali, viď, Petruško!“ nabídnul Petrovi a ten nadšeně pozvání přijal. Já už tolik nadšená nebyla. Jak se těm lidem podívám do očí? Jak jim vysvětlím svoji tehdejší situaci?

Manžel mi odpustil

Přece jen, mít v patnácti dítě se spolužákem a vzdát se ho…“ Po Petrově odchodu jsem se zamkla do koupelny. Nechtělo se mi cokoliv vysvětlovat! Když jsem konečně odemkla, čekalo mě překvapení.

Manžel mi vlastnoručně připravil můj zamilovaný zmrzlinový pohár politý čokoládou! Byl už trochu rozehřátý, ale chutnal skvěle. Byla jsem šťastná, že se na mě manžel nezlobí. Brali jsme se dost pozdě a tak neměl o mojí minulosti pražádné tušení.

Nikdy jsem mu nelhala, jen prostě pár věcí zamlčela…O měsíc později nás čekalo seznámení s Péťovými, vlastně Karlovými rodiči. Byli hned od prvního pohledu sympatičtí. Oba téměř osmdesátníci, sportovní a mladého ducha, jak se říká.

Pořád se buď usmívali, nebo přímo smáli. Přinesli fotografie ze společných dovolených, z Karlovy maturity a také ze svatby!

Dočkala jsem se i vnučky

„Nevěděla jsem, že jsi ženatý!“ vyhrkla jsem překvapeně, ale Karel jen mávnul rukou. „Už nejsem! Naštěstí…“ odpověděl, ale potom o poznání vážněji dodal: „Ale mám malou dcerku. Petrušku! Je to náhoda, ale zvláštní, vidˇ?“ Hned jsem zatoužila vidět její fotku.

Nevím, zda jsem si to jen namlouvala, ale ta malá treperenda mi byla podobná! Zašmátrala jsem v šuplíku a našla svoji starou fotku. Vypadala jsem na ní skoro stejně jako moje vnučka! „Karlíčku, jsem ti tak moc vděčná, že se na mě nezlobíš.

Myslíš, že bych se s Petruškou mohla vidět?“ poprosila jsem a můj syn jen mlčky přikývnul. Díky jeho rozhodnutí, a také díky jeho rodičům, jsem se dočkala krásné vnučky i nových přátel. Plánujeme s nimi dokonce i společnou dovolenou. V takové štěstí jsem si nikdy netroufla ani doufat!

Petra Z. (56), Brno

reklama
Související články
17.3.2023
Táta od nás včas utekl a založil novou rodinu, daleko od nás, protože s mámou se zkrátka nedalo žít. Ale já jsem s ní zůstat musela. To nemohlo dobře dopadnout. Máma byla samý chlap. Její výchova spočívala v tom, že mi dávala najíst, občas, po delší době, vyprala oblečení a někdy i podepsala domácí úkoly. Jejím hlavním zájmem bylo lovit muže. Asi nemusím dodávat, že táta utekl a nechal mě mámě
15.3.2023
Do existenčních potíží se může dnes dostat každý. Když se to stalo našemu Tomášovi, neváhala jsem ani na malou chvíli a peníze mu půjčila. Když za mnou můj milovaný vnuk Tomáš přišel s prosbou o půjčku, neváhala jsem a dala mu peníze. Všechny. Bylo to osmdesát tisíc. Vím, že to není moc, ale pro důchodce to je důležitá rezerva. Sliboval, že mi je budou se ženou Věrkou splácet. Zdálo se, že j
15.3.2023
Visí na svém manželovi jako liána, a ten ji přitom jen podvádí. Měla odejít hned! Teď je pozdě si stěžovat a brečet nad rozlitým mlékem. Moje dcera Ilona se o tom, že ji manžel podvádí, dozvěděla už po pěti letech. Místo toho, aby odešla, tak zůstala. S naiv­ní vírou, že Petr dodrží svůj slib a už to nikdy neudělá. Ten ji ale podváděl dál. A ona mu to vždycky odpustila. Přitom jsem tu byla já,
12.3.2023
Nezavolala, nepřišla a doma také nebyla. Naše rodinná kamarádka, vždy spolehlivá a dochvilná, se ztratila. Jako kdyby se po ní slehla zem! Nikdo nám nevěřil, že se muselo stát něco špatného. Museli jsme ji s manželem začít hledat samotní! Bylo to skoro jako v nějaké detektivce. Byla vlastně sama Naše sestřenice Tonička jednoho dne nepřišla na nedělní oběd. Byla to tradice už spoustu let a
10.3.2023
Manžel mi tvrdí, že jsem intrikánka, ale myslí to dobře, proto se na něho nezlobím. A co jsem tedy vyvedla? Zabránila jsem synovi, aby si vzal zlatokopku. Kolikrát za život asi tak můžete ženit syna... Když si to sedne, tak to může vyjít jenom jednou. Ne že bych mu přála nějaké turbulence v životě, které znamenají rozvody a sňatky, ale byla jsem nastražená, aby to jednou bylo. Chráním syna
Nenechte si ujít další zajímavé články
Manželská krize Jany Švandové?
nasehvezdy.cz
Manželská krize Jany Švandové?
Momentálně září Jana Švandová (75) v oblíbeném seriálu ZOO a další nabídky se jí jen hrnou. V osobním životě se jí prý ale už tolik nedaří. Říká se, že ačkoli je se svým manželem Pavlem Satoriem (73
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
rezidenceonline.cz
Elegantní rapsodie v černé a zlaté
Základem exkluzivního stylu sofistikovaného interiéru, překypujícího tvorbou designéra Carla Donatiho, jsou jedinečné kousky, inspirované ikonickým modernistickým hnutím v architektuře a designu pod t
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
epochanacestach.cz
Putování po Labi: Od pramene až k moři…
Putování po Labi vás dovede do překrásných míst, která stojí za to navštívit a shlédnout. Pojďme se projít alespoň k hranicím naší vlasti. Labe je jednou z největších řek i vodních cest Evropy. Jeho
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
nasehvezdy.cz
Nešťastná Radka Třeštíková. Zoufalé ženy někdy tropí zoufalé hlouposti
Od rozchodu s fotografem Tomášem Třeštíkem (45) jako by se ve spisovatelce Radce Třeštíkové (41) probudilo její divoké já. Nedávno znovu obnovila svůj profil na sociálních sítích, který v jakémsi a
Slavnostní paštika se slaninou
tisicereceptu.cz
Slavnostní paštika se slaninou
Ochutnejte drůbeží paštiku se slaninou, červeným vínem a zavařenými třešněmi. Ingredience 500 g drůběžích jater 3 velké cibule 250 g slaniny 2,5 dcl červeného vína 150 ml smetany na vaření
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
21stoleti.cz
Umělá inteligence jako hrozba budoucnosti?
Umělá inteligence (AI) dokáže usnadnit práci napříč obory. Od medicíny přes reklamu, výrobní proces až po investování na burze. Stále častěji se však setkáváme se strachem, zda se nevyplní apokalyptic
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
iluxus.cz
Znovuzrození ikonického outdoorového modelu Alpina
Ikonická řada Extreme, která se poprvé objevila téměř před dvaceti lety, se nyní vrací v novém designu. Hodinky se sportovní DNA a nezaměnitelným designem mají za úkol zdůraznit dobrodružného ducha zn
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
epochaplus.cz
Kdy se klobouk stal symbolem stavovské cti?
„Čepici, kuklu, helmu nebo hučku?“ Ať si narazím na hlavu cokoli, jednoznačně dám najevo, co jsem zač. Nikdo se mnou nemusí promluvit ani slovo, ale přesto má hned jasno. Policista, nebo bohatá dáma?
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
skutecnepribehy.cz
Sen mě upozornil, že je paní Svatava v nebezpečí
Pracovala jsem v domově pro seniory a oblíbila si tam starou milou paní. Jedné noci se mi o ní ale zdál děsivý sen. Ukázal se jako varování. Pracovala jsem léta v domově pro senio­ry. Poznala jsem za tu dobu mnoho různých stařečků, ale jedna žena se mi zapsala do paměti nejvíce. Byla to paní Svatava. Měla jsem ji jako
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
enigmaplus.cz
Co se skrývá za létajícím mexickým přízrakem?
Do prašné cesty jsou vytlačeny podivné otisky neznámého tvora. Se zájmem v očích je roku 1908 sleduje obyvatel mexické obce Villa García ležící 570 kilometrů severně od Mexico City.   [gal
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
epochalnisvet.cz
Mrazivá předpověď: Do roku 2100 zmizí polovina ledovců na Zemi
Ledovce jsou krásné a majestátní. Vytvářejí horské štíty, vyhloubily malebná údolí a mnohé jsou rájem pro lyžaře. Na jiných koncích světa poskytují tolik potřebnou sladkou vodu. Brzy se stanou jen vzp
Krůtí maso se zeleninovým salátem
tisicereceptu.cz
Krůtí maso se zeleninovým salátem
Bezchybná volba, pokud hubnete. Krůtí maso patří k nejdietnějším. Ingredience 1 cibule 1 salátová okurka 1 červená kapie 1 žlutá kapie 1 zelená kapie 5 rajčat 150 g měkkého salámu 3 vejce