Domů     Kdysi jsem dala dítě k adopci
Kdysi jsem dala dítě k adopci

Manžel se neměl nikdy dozvědět o mém dávném tajemství. V patnácti letech jsem porodila chlapečka a dala ho k adopci!

Za dveřmi stál pohledný muž, odhadem čtyřicátník. Světlé vlnité vlasy a příjemný úsměv. Jeho oči mi byly zvláštním způsobem povědomé, ale netušila jsem odkud. Někoho mi připomínal! Manžel stál hned za mnou v předsíni.

Byl to jeho zvyk, prý, abych neotevřela někomu cizímu a on mě nepřepadl! Vždycky jsem se té jeho přehnané starostlivosti smála, ale tentokrát mě smích přešel. To, co jsem uslyšela, mi vyrazilo dech!

„Dobrý den, asi jsem váš syn!“ oznámil mi ten pán mile a já najednou věděla, odkud znám ty oči.

Cizí muž byl můj syn

Měl je po mém tehdejším spolužákovi, otci mého dítěte. Vlastním otci! V první chvíli jsem nevěděla co říct, ale manžel to věděl až moc dobře. „Co to tady vykládáte? Co si to vymýšlíte? Koukejte odsud vypadnout!“ vyjel na něho vztekle.

Můj syn, byla jsem si jistá, že nelže, se na mě jen tázavě podíval. Jako bych měla já rozhodnout, co se bude dít dál. Já ale stála jako omámená. Jako solný sloup! Vůbec jsem nebyla schopna jediného slova.

„Pojď dál, musíme si přece promluvit!“ vyzvala jsem ho, když můj syn vykročil k odchodu. Tentokrát to byl můj manžel, kdo zůstal zaraženě stát a nechápavě hleděl z jednoho na druhého.

Byl to opravdu zvláštní pocit mluvit s někým, koho jsem viděla snad jedinou minutu po porodu, než mi ho odnesli. Vlastně jsem tenkrát ani neměla vědět, co se mi narodilo, zda holčička nebo kluk.

Porodní asistentka se ale nade mnou smilovala a na chviličku mi to krásné miminko ukázala.

Pojmenovala jsem ho po sobě

„Můžeš mu říkat Péťa, po sobě, jsi přece Petra, ne?“ Sotva jsem Péťu pohladila po tvářičce, byl pryč. Už jsem ho nikdy neviděla! Neuplynul snad jediný den v mém životě, kdy bych si na svého syna nevzpomněla. „Jak asi vypadá?

A jak se má?“ Chtěla jsem si ho nechat, ale nebylo to možné. Maminka na mě byla sama a starala se ještě o svoji těžce nemocnou matku, mojí babičku. A já, v patnácti, jsem bez pomoci nebyla schopná vychovávat dítě.

Ani jsem to neměla mamince za zlé, když rozhodla za mě. Že půjde Péťa k adopci. Do nějaké hezké rodiny, kde dostane všechno, co potřebuje! Seděli jsme všichni u kuchyňského stolu a nechápavě na sebe koukali. Každý ale z jiného důvodu!

Nemohla jsem se vynadívat

Já nemohla uvěřit, jak krásného syna mám. Manžel zase nechápal, jak jsem mohla být tak krutá a vzdát se dítěte. A chudák Petr, který se ve skutečnosti jmenoval Karel, hleděl omluvně ze mě na manžela a bylo mu líto, že nám způsobil problémy.

„Víte, dlouho jsem toužil poznat svoji biologickou matku. Moji rodiče jsou moc hodní a dokonce mě v tom podporovali! Nemám vám za zlé, že jste mě dala jiným lidem…“ řekl a pohladil mě po hřbetu ruky.

To spontánní gesto mě dojalo víc, než všechna slova dohromady! Vyhrkly mi slzy. Povídali jsme si až do večera. I na manželovi bylo znát, že jeho údiv a vztek se změnil v pochopení a dojetí.

„S vašimi rodiči bychom se rádi setkali, viď, Petruško!“ nabídnul Petrovi a ten nadšeně pozvání přijal. Já už tolik nadšená nebyla. Jak se těm lidem podívám do očí? Jak jim vysvětlím svoji tehdejší situaci?

Manžel mi odpustil

Přece jen, mít v patnácti dítě se spolužákem a vzdát se ho…“ Po Petrově odchodu jsem se zamkla do koupelny. Nechtělo se mi cokoliv vysvětlovat! Když jsem konečně odemkla, čekalo mě překvapení.

Manžel mi vlastnoručně připravil můj zamilovaný zmrzlinový pohár politý čokoládou! Byl už trochu rozehřátý, ale chutnal skvěle. Byla jsem šťastná, že se na mě manžel nezlobí. Brali jsme se dost pozdě a tak neměl o mojí minulosti pražádné tušení.

Nikdy jsem mu nelhala, jen prostě pár věcí zamlčela…O měsíc později nás čekalo seznámení s Péťovými, vlastně Karlovými rodiči. Byli hned od prvního pohledu sympatičtí. Oba téměř osmdesátníci, sportovní a mladého ducha, jak se říká.

Pořád se buď usmívali, nebo přímo smáli. Přinesli fotografie ze společných dovolených, z Karlovy maturity a také ze svatby!

Dočkala jsem se i vnučky

„Nevěděla jsem, že jsi ženatý!“ vyhrkla jsem překvapeně, ale Karel jen mávnul rukou. „Už nejsem! Naštěstí…“ odpověděl, ale potom o poznání vážněji dodal: „Ale mám malou dcerku. Petrušku! Je to náhoda, ale zvláštní, vidˇ?“ Hned jsem zatoužila vidět její fotku.

Nevím, zda jsem si to jen namlouvala, ale ta malá treperenda mi byla podobná! Zašmátrala jsem v šuplíku a našla svoji starou fotku. Vypadala jsem na ní skoro stejně jako moje vnučka! „Karlíčku, jsem ti tak moc vděčná, že se na mě nezlobíš.

Myslíš, že bych se s Petruškou mohla vidět?“ poprosila jsem a můj syn jen mlčky přikývnul. Díky jeho rozhodnutí, a také díky jeho rodičům, jsem se dočkala krásné vnučky i nových přátel. Plánujeme s nimi dokonce i společnou dovolenou. V takové štěstí jsem si nikdy netroufla ani doufat!

Petra Z. (56), Brno

reklama
Související články
18.5.2024
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme se do sebe v době, kdy byl ještě ženatý a já byla sama s malou dcerou Danou. Měla jsem
17.5.2024
Můj syn byl vždycky samotář, seznamování s lidmi nebylo nic pro něj. Už jsem se bála, že si žádnou nevěstu nenajde. Tu pravou potkal až ve čtyřiceti. Náš syn Fanoušek byl vymodlené dítě. Dlouho jsem nemohla přijít do jiného stavu a už jsme se s manželem báli, že se potomka snad nikdy nedočkáme. Když se František narodil, byli jsme nejšťastnější pod sluncem. Viděli jsme se v něm a zahrnovali ho
15.5.2024
Chodí nafintěná a jen se tahá s chlapy. Bere vše! Je jí to jedno. Stydím se za ni a pomluvy už ani nevnímám. Takovou potupu jsem si od vlastní dcery nezasloužila! Už je to pár let, co jsem vzdala marné pokusy jí nějak domluvit. Nebo zjistit příčinu jejího, pro mě naprosto nepochopitelného chování. Občas mám pocit, že se ta nešťastná holka snad zbláznila. Začalo to úplně nevinně, rozchodem s jej
14.5.2024
Mám snad tu nejhorší švagrovou na světě! Je na mě vysazená už od začátku. Nejhorší na celé situaci je fakt, že se mě můj muž nezastane. Když jsem potkala Martina, byla jsem už vdova s dcerou na studiích. Můj manžel tragicky zahynul na cestě z práce. Prostě jednoho rána odjel a už se nám nikdy nevrátil. Naší Kačence bylo v té době osm let. Žily jsme pak mnoho let jen jedna pro druhou a vlastně n
10.5.2024
Moje sestra sbírala úspěchy po celém světě, pro svou zářnou kariéru se vzdala i rodinného života. Pozdě toho litovala. Když se její opona úspěchu zatáhla, neměla už pro co žít. Zuzana byla moje starší sestra, úžasná a talentovaná. Všichni k ní od jejího dětství pohlíželi jako na budoucí hvězdu a já byla její stín. Byla skvělá ve všem, v baletu i ve zpěvu, na rozdíl ode mne. A na který hudebn
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
epochanacestach.cz
Zámek Červená Lhota: Jméno podle ďábelské legendy
Pohádková krása zrcadlená ve vodní hladině! Vodní hrady a zámky zrcadlící se na hladině bývaly nedobytnými baštami i pohodlnými luxusními šlechtickými sídly a dnes jsou perlami české krajiny, za kterými putují statisíce turistů. A snad nejvýraznější mezi nimi je zámek Červená Lhota. Jméno podle ďábelské legendy Pro to, aby se jejich tvrz změnila ve vodní,
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
historyplus.cz
Automatické mlýny: K chrámu moderní architektury patří 212 klíčů
Bývaly doby, kdy architekti dokázali i obyčejným funkčním továrnám vtisknout eleganci výstavných zámků. Pardubice jeden takový skvost mají, a dokonce si ho v posledních letech vycizelovaly k dokonalosti. Umění, které mele Na břehu řeky Chrudimky v Pardubicích stával mlýn už v roce 1586. Na počátku 20. století však mlynářské konkurenci v oblasti vládnou bratři Egon (1871–1932) a Karel (1879–1944) Winternitzovi,
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
iluxus.cz
Perlové týdny Halada prezentují raritní šperky
Právě probíhající „Perlový týden“ překvapil fantastickým náhrdelníkem značky Mikimoto. Ten bude možné vidět až do neděle v pražském butiku v ulici Na Příkopě, následně se všemi ostatními šperky poputu
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
nejsemsama.cz
Pružné tělo v 50+? Je to snadné…
Bolí vás svaly a klouby, ládujete do sebe pilulky tišící bolest, a nic nezabírá? Chce to změnu… Vyčleňte si jen pár minut denně na protažení celého těla, a budete se cítit jako znovuzrozená. Protažení trapéz Tento cvik můžete provádět vsedě i vestoje, dodržet musíte jen zcela rovná záda. Jednou rukou přitáhněte hlavu k rameni, druhé rameno se
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
enigmaplus.cz
Podmořský monument Jonaguni: Jde o pozůstatky bájného kontinentu Mu?
Jonaguni je ostrov náležející do japonské prefektury Okinawa. Poblíž něj leží pod mořskou hladinou gigantické kamenné bloky, které připomínají obrovské terasy se schodišti vytesanými do kamene. Odhadu
Když může Prachař, koketuje i ona
nasehvezdy.cz
Když může Prachař, koketuje i ona
Herečka Sara Sandeva (26) ze seriálu Jedna rodina to s Jakubem Prachařem (40) zřejmě nemá jednoduché! Že by jí už docházela trpělivost? Ještě než se dali dohromady, říkalo se, že není krásné ženy, k
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
epochalnisvet.cz
Tajný tunel pod brooklynskou synagogou: Kdo ho vybudoval a proč?
Bizarní skandál na začátku tohoto roku otřásá židovskou komunitou v New Yorku. Pod historickou synagogou je objeven tajný podzemní tunel vedoucí do suterénu prázdného obytného domu. O jeho původu a účelu se hned po odhalení rozhoří divoké spekulace. Sloužil k obchodování s dětmi nebo k jiným nezákonným činnostem, jak tvrdí konspirační teoretikové?   V polovině
Tagliatelle s bazalkovým pestem
tisicereceptu.cz
Tagliatelle s bazalkovým pestem
Tagliatelle představují dlouhé široké nudle. Seženete je v každém supermarketu. A nejlépe chutnají právě s pestem. Ingredience 1 balení těstovin tagliatelle dvě hrsti čerstvé bazalky 6 lžic ol
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
21stoleti.cz
Naše Galaxie je domovem myriád bludných světů
Země a jejích sedm sestřiček se od svého zrodu drží pomyslných máminých sukní. Možná se jejich orbity v minulosti měnily, možná pohltily některé ze svých sourozenců, ale z dálky Sluneční soustava půso
Musím zachránit manželství!
skutecnepribehy.cz
Musím zachránit manželství!
Krásně jsme si žili, v klidu a pohodě. Vůbec by mě nenapadlo, že se můj život najednou zvrátí do nejistoty a emocí. Můj manžel Petr je velmi šikovný zahradník. Proto se před pěti lety rozhodl, že si založí firmu, aby měl ještě nějaké peníze ke klasickému platu navíc. Jsme manželé už mnoho let. Zamilovali jsme
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
epochaplus.cz
Co potkalo planety na vesmírné cestě?
Bylo jednou jedno Slunce a mělo osm dětí. Jejich jména všichni známe. Mají ale něco společného s lidmi? I když už jsou to dnes dospělé planety, životem si nesou následky svého divokého dětství. Příběh se začíná psát před 4,6 miliardami let. Okolo právě vznikající hvězdy se vytvoří rotující prachoplynný disk. Částice v něm se začnou srážet