Domů     Nemoc manžela stmelila rodinu
Nemoc manžela stmelila rodinu

V době, kdy jsme byli všichni pěkně rozhádaní, zchladila naše horké hlavy pořádně studená sprcha. Přišlo probuzení, které nás všechny zachránilo.

Dívám se z okna a spokojeně se usmívám. Před domem dcera Jitka se svým manželem usazují mého manžela na přední sedadlo vozu. Je totiž příliš slabý, aby se dokázal sám přehoupnout z invalidního vozíku na sedačku. A přitom musí jet do nemocnice na kontrolu.

Nebylo by na celé té podívané nic tak zvláštního. Dcera prostě pomáhá nemocnému otci. Jenže před pár měsíci bylo vše úplně jinak. To ti dva o sobě vůbec nevěděli. Přitom kdysi byla Jitunka tátovým mazánkem.

Toho si jednou určitě vezmu

Tondu jsem poznala už na základce. Chodil o dvě třídy výš a mě se od samého začátku líbil. Byla to taková dětská platonická láska. Tonda se ale nelíbil jen mně. Postupně se do něj zamilovávaly všechny holky na škole. A on si to moc pěkně užíval.

Neviděla jsem ovšem tenkrát jak moc je nafoukaný a samolibý díky té pozornosti, kterou mu holky věnují. Jen jsem tiše trpěla s každou novou sukní, která se kolem něho motala. A v duchu jsem snila o tom, že jednou bude jen můj.

Stal se zázrak

Když Tonda odešel na průmyslovku, načas jsme se jeden druhému ztratili. Já dokončila devítku a dostala se na gymnázium. A pak se stal zázrak. Tonda se objevil na mém plese z tanečních. Přišel tam s nějakým kamarádem a hned se ke mně hlásil.

Překvapilo mě, jak dobře tančí. Vlastně jsme se od sebe celý večer prakticky nehnuli. Byl pořád tak krásný a holky se po něm neustále otáčely. Dělalo mi to moc dobře. Byla jsem šťastná. Především proto, že naše setkání neskončilo jedním plesem.

Studentská láska

Začali jsme s Tondou chodit a vydrželo nám to celá studia. Já šla na peďák a on na svoji vysněnou elektrotechniku. Když jsem byla v posledním ročníku, otěhotněla jsem. Na chvíli nás to vykolejilo. Nepočítali jsme s tím.

Chtěli jsme si ještě užívat nějaký čas svobody a bezstarostnosti. Nakonec jsme se ale rozhodli pro rodinu. Rodiče nám pomohli. Vzali jsme se, pronajali malý byt a já ještě těsně před porodem dokončila školu.

Začátek byl dobrý

Naši malou domácnost jsem si zamilovala. Byla jsem s dcerkou Jituškou doma Tonda celkem slušně vydělával a doma mi se vším pomáhal. Do své dcery byl doslova zblázněný. Všude se s ní chlubil. Udělal by pro ni všechno na světě.

A když se pak ještě po dvou letech narodil Daniel, zdálo se, že je opravdu šťastný. Jenže to netrvalo moc dlouho.

Žárlivost mě ubíjela

Když děti trochu povyrostly, měla jsem najednou víc času na rozhlížení se kolem sebe a na přemýšlení vůbec. A viděla jsem samé nepěkné věci. Můj manžel byl stále velmi pohledný a atraktivní muž a ženy se kolem něj motaly jako vosy kolem půllitru s pivem.

Začala jsem žárlit. A za každým jeho smělejším pohledem na jinou ženu jsem viděla nevěru. Moje podezřívavost byla čím dál tím horší. A ženy kolem Tondy mi připadaly čím dál tím víc troufalejší. Začali jsme se kvůli tomu hádat.

Náš krásný domov se začínal měnit v peklo. Tondu má podezřívavost štvala a tak mě ještě schválně provokoval.

Byla v tom milenka

Pak náhle s provokacemi přestal. Ale doma byl stále méně a méně. Vymlouval se na služební cesty, víkendovou práci, posezení s kamarády. V skutečnosti mě ale tentokrát opravdu podváděl. Načapala ho naše už dospělá dcera.

S tátou se strašně pohádala a přestala s ním mluvit. Nepozvala ho ani na svou svatbu. Já jsem s tím vším bojovala. Snažila jsem se manželovi odpustit. Zvlášť, když se omlouval a sliboval, že s milenkou všechno skončí.

Rána z čistého nebe

S milenkou ale nic neskončil a já pochopila, že už se to nezmění. Podal jsem proto žádost o rozvod. Právě, když jsem šla od právničky, mi zazvonil mobil. Manžel měl těžkou autohavárii. Odvezli ho rychle do nemocnice. Byl v ohrožení života.

Ukázalo se, že v autě s ním jela i jeho milenka. Té se le téměř nic nestalo. Tonda ale ochrnul a skončil na vozíku.

První těžké chvíle

Naše prní setkání v nemocnici bylo velmi rozpačité. Nevěděla jsem, jak hovořit s takto osudem zlomeným člověkem. Zvlášť po tom, co jsme spolu už několik týdnů téměř nepromluvili. Tonda byl ve velké depresi a odmítal žít. Jeho milenka se na něj vykašlala.

Zbyla jsem mu jen já a všichni očekávali, že svého, stále ještě manžela, podpořím. Stáhla jsem tedy žádost o rozvod a s pomocí syna uzpůsobila náš domov tak, aby tam Tonda mohl alespoň trochu normálně existovat.

Čas nám pomáhal

Tonda byl zpočátku dost nepřístupný. Chápala jsem, že je nešťastný ze své situace a také, že se trochu stydí. Neměla jsem v úmyslu ho litovat. Pochopila jsem totiž, že ho ještě pořád mám ráda. Přes všechno, co se stalo.

Pomalu jsme se proto zase začali sbližovat. Chvíli to trvalo, ale s tátou se usmířila i naše Jitka. Tonda jakoby dostal novou chuť do života. Začal spolupracovat při rehabilitaci, komunikovat se světem, učit se novému způsobu života.

Znovu jsme rodina

Neštěstí, které Tondu potkalo, zase dalo dohromady naši rodinu. Vídáme se všichni často. S tátou mi pomáhá jak náš syn, tak dcera s manželem. Strávili jsme i společnou dovolenou. A ani jednou jsme se přitom nepohádali.

Manžel to všechno maximálně oceňuje, vše je jako kdysi. Jen manžela mám už sama po sebe.

Jiřina V. (55), střední Čechy

reklama
Související články
7.6.2023
Matka mě opustila, když jsem byla ještě maličká. To člověka těžce poznamená. Naštěstí jsem měla báječného tatínka, který se o mě dojemně staral. Máma od nás odešla, když mi byly čtyři. Nic jsem pro ni neznamenala. Jak by jinak mohla proboha opustit čtyřletou holčičku? Táta se mi to chudák snažil nějak vysvětlil, mumlal omluvně: „No asi neměla mateřské instinkty…“ Nikdy jsem jí neodpustila. Žila
5.6.2023
Ivanka byla moc zamilovaná a hrnula se do svatby. Moje intuice mi ale říkala, že s tím klukem není něco v pořádku. Ta svatba by byla unáhlená! Lukáš byl moc pěkný, chytrý, zabezpečený a o pět let starší než naše dvacetiletá Ivanka. Že ji miluje, jí sdělil hned na prvním rande. Bombardoval ji telefonáty i zprávami s takovou intenzitou, že mu nakonec dala šanci. „Tak úžasnou ženu jsem ještě nikdy
5.6.2023
Ani ve snu by mě nenapadlo, že by můj táta nebyl můj vlastní. Když se to dozvíte v pokročilém věku, je to šok, s nímž se těžko vyrovnává. Táta. Když slyším tohle slovo, vybaví se mi vždycky jen jediný chlap na světě. Ten, který mě učil jezdit na bruslích, plavat, hrát ping- -pong. Ten, který mi foukal bolístky a vyprávěl před spaním pohádky. Byla jsem jeho princezna, mazlíček! Máma mu vždycky s
1.6.2023
Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na tatínkův hrob, abychom ho uklidily a také si zavzpomínaly. Setkání s tetou Helenou nebylo hezké, ale tatínek by se možná pobavil. Tatínek zemřel loni před Svátkem zesnulých. Letos zjara jsme se s maminkou vypravily na hrob, abychom odklidily dušičkovou výzdobu a s tatínkem si symbolicky popovídaly. Nesmírně nám chybí. Život nás nehýčká ani jednu, a
29.5.2023
Své děti jsem vychovala dobře, byly to hodné a slušné dcery. Nevím, po kom se nevydařil můj jediný vnuk? Asi jsem ho rozmazlila! Když chodil vnuk Pepíček na základní školu, dostala se dcera do problémů. S manželem se doma hádali a vypadalo to na rozvod. Nechtěla jsem, aby v tom můj vnuk vyrůstal, a tak jsem si ho vzala k sobě. Měla jsem jen samé dcery, žádného syna, tak jsem se o vnoučka nál
reklama
Nenechte si ujít další zajímavé články
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
enigmaplus.cz
Zámek Vrbičany spjatý s nacistickou minulostí: Zůstává zde snad negativní energie ponurých událostí až do dnešních dnů?
Zámek Vrbičany najdeme nedaleko Lovosic na Litoměřicku. Tento pozdně barokní zámek byl postaven v 18. století Františkem Kresselem, svobodným pánem z Kvaltenberku, a to velice pravděpodobně na místě b
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
epochalnisvet.cz
Krásna saunování: Horká alchymie a umění ceremoniálů
Sauna. Nejdemokratičtější chrám, jaký kdy lidé postavili. Přináší odreagování, jaké může poskytnout hladovému jídlo, žíznivému voda, básníkovi čistý list papíru. A k tomu vyvolává v těle neuvěřitelné
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
iluxus.cz
BMW Alpina B5 GT: nejvýkonnější Alpina pro 250 vyvolených
Už více než 50 let se značka ALPINA věnuje vývoji a výrobě výjimečných automobilů pro znalce a nadšence. Firma obohacující automobilový svět prostřednictvím unikátních vozů, které charakterizuje dynam
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
epochaplus.cz
Člověk vs. robot: Má smysl posílat lidi do vesmíru?
Vytvořili kráter na kometě 9P/Tempel. Postávají na Venuši, Titanu, asteroidu Eros i kometě Čurjumov-Gerasimenko. V současnosti prozkoumávají Měsíc i Mars a dva z nich vstoupili do mezihvězdného prosto
Usmíření až těsně před jeho smrtí
nasehvezdy.cz
Usmíření až těsně před jeho smrtí
České legendární herce Jiřinu Bohdalovou (92) a Radoslava Brzobohatého (†79) spojil osud. Vypadalo to, že tito dva umělci jsou pro sebe stvoření. Bouřlivé manželství ale nevydrželo a z lásky zbyla záš
Wrap se skyrovým dipem
tisicereceptu.cz
Wrap se skyrovým dipem
SKYR slouží nejen jako bílkovinami nabitá svačina, ale také jako ingredience, která má své místo ve sladkých i slaných receptech. Ingredience na salátovou směs – 4 porce 2 kuřecí prsa 1 konzerv
Proč je bolest v noci intenzivnější?
21stoleti.cz
Proč je bolest v noci intenzivnější?
Bolest vnímáme negativně, jako něco nepříjemného, co nám nedovoluje podávat stoprocentní výkon v práci či při sportu. Bolesti zubu, hlavy, zad či kloubů jsou zkrátka obtěžující, a tak často saháme po
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
skutecnepribehy.cz
Věnečky z kvítí jsem vysvobodila zakleté duše
To kvílení v noci mi nedalo spát, musela jsem zjistit, co se ve starém domě stalo. Kronika mi odhalila příběh tří nešťastných dívek, které neměly ani po smrti klid. Tehdy jsem jela na služební cestu do západních Čech. Pracovní jednání včetně setkání s německými kolegy se mělo uskutečnit během tří dnů a já našla ubytování v malém penzionu na
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
rezidenceonline.cz
Exkluzivní kreativita arabské estetiky
Nádherný byt s desítkou rozmanitých luxusních pokojů představuje esenci dokonalého souznění orientální atmosféry se soudobou precizností, tak typickou pro nábytek a doplňky společnosti Covet House, je
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
epochanacestach.cz
Samsonova kašna: Monument uprostřed náměstí v Českých Budějovicích
Socha Samsona se lvem se uprostřed největšího českobudějovického náměstí odráží ve vodní hladině zdejší historické kašny už téměř tři sta let. Kašna je jednou z největších v zemi a je také symbolem města. Nikdo z návštěvníků Českých Budějovic nemůže minout náměstí Přemysla Otakara II. Leží přece přímo v centru města a navíc je druhým největším čtvercovým náměstím v republice. Ten
Ořechová másla
tisicereceptu.cz
Ořechová másla
Lze je dělat z nejrůznějších druhů ořechů, třeba z kešu či pistácií. Suroviny 500 g ořechů sklenice mixér Postup Připravte si vybrané ořechy a buď je použijte ve stavu, v jakém jste je k
Ilona Svobodová věří v další lásku
nasehvezdy.cz
Ilona Svobodová věří v další lásku
Herečka ze seriálu Ulice Ilona Svobodová (62) v posledních letech velmi milovala dva muže. Bohužel kvůli nepřízni osudu o oba přišla. Nejprve pochovala svého milovaného manžela, hudebního skladatel